Game of the Week: Εβδομαδα 26 [Frostbite - Atari2600 - Post 717]

Το Manic Miner αρνείται πεισματικά να ξεκινήσει!!!! Μου έχει τσιτώσει από τώρα τα νεύρα το παιχνίδι :p  
 
Αν εισαι με RetroArch και πας να πατησεις Α, την πατησες διοτι το RetroArch χρησιμοποιει το πληκτρολογιο. Ανοιξε το Virtual Keyboard του Core (δοκιμασε το Start)

Αλλιως επελεξε εναν απο του 233 emulators για Spectrum χαχαχαχαχαχαχα
 
Αν εισαι με RetroArch και πας να πατησεις Α, την πατησες διοτι το RetroArch χρησιμοποιει το πληκτρολογιο. Ανοιξε το Virtual Keyboard του Core (δοκιμασε το Start)

Αλλιως επελεξε εναν απο του 233 emulators για Spectrum χαχαχαχαχαχαχα
Εμ, πες το ντε!!! :p
 
Αν εισαι με RetroArch και πας να πατησεις Α, την πατησες διοτι το RetroArch χρησιμοποιει το πληκτρολογιο. Ανοιξε το Virtual Keyboard του Core (δοκιμασε το Start)

Αλλιως επελεξε εναν απο του 233 emulators για Spectrum χαχαχαχαχαχαχα
Ασε της εξηγησεις και ξεκινα να παιζεις γιατι εχεις να βρεις ακομα 15 καρβελια ψωμι :fafoutis: :fafoutis: :fafoutis:
 
Επαιξα μονο Kaboom!  (με ποντικι στο πισι...)

Kaboom!.png
 
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χαμπάρι δεν πήρα ότι άλλαξε το παιχνίδι της εβδομάδας..

Πως ενεργοποιώ το ποντίκι στο kaboom?
 
Ποιος είναι ο καλύτερος αυτό τον καιρό; υπάρχει κάποιος που να κάνει κάτι για το color clashing; 
Για τη μείωση του color clash, χρειάζεται υποστήριξη ULA+ από τον emulator και επιπλέον το ίδιο το παιχνίδι να είναι ULA+ aware. Οπότε στην περίπτωση του Manic Miner δεν γίνεται τίποτα...

Αλλά όπως είπε και ο Wally, το Manic Miner είναι αρκετά προσεγμένο σε αυτό το θέμα και παρότι full colored, δεν βγάζει μάτι το color clash του...

Σε standalone emulators, δοκίμασε ZXSpin, Spectaculator και Fuse...

Χαμπάρι δεν πήρα ότι άλλαξε το παιχνίδι της εβδομάδας..

Πως ενεργοποιώ το ποντίκι στο kaboom?
Σε ποιον emulator;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εκανα και εγω μια παιξια στο KABOOM,ειχα την στελλα ετοιμη αλλα ειχε πεισμωσει και δεν μου ανοιγε ,ετοιμος ημουν να φορτωσω το activision anthology σε psp emu στο πισι να το παιξω εκει,τελικα τα βρηκαμε με την Στελλα και αφου επαιξα κανα 2 παιξιες με το ps4 pad  και πεισμωσα με τον χειρισμο εβαλα το δαχτυλο πανω στο mouse pad του λαπτοπ και δωστου περα δωθε δεν ξεφευγε τιποτα.?

Ενα σκορακι ετσι για την συμμετοχη απο τα μικρα μου..ηταν σαν να παιζα το lifeboat της νιντυ,καποια στιγμη να βαλουμε και κανα G&W μεσα στο τουρνουα.

Capture.JPG
 
Στον retroarch που το έβαλα δεν βρίσκω καμιά επιλογή για mouse. Δοκίμασα λίγο με joystick αλλά δεν μπορώ να παίξω, χάνω πάνω στο λεπτό

Επίσης, πάλι στον retroarch, δεν μπορώ με τίποτα να εμφανίσω το virtual keyboard στον spectrum. Δεν με θέλει αυτή η εβδομάδα βλέπω...
 
Επίσης, πάλι στον retroarch, δεν μπορώ με τίποτα να εμφανίσω το virtual keyboard στον spectrum. Δεν με θέλει αυτή η εβδομάδα βλέπω...
Στο XBOX 360 χειριστήριο αμα πατήσεις το back το βγάζει. Τωρα δεν ξέρω σε άλλα πως είναι. Εχει κανα select/mode ή κάτι τέτοιο?
 
Στο XBOX 360 χειριστήριο αμα πατήσεις το back το βγάζει. Τωρα δεν ξέρω σε άλλα πως είναι. Εχει κανα select/mode ή κάτι τέτοιο?


Έχω το Logitech f310 ,οπότε πρακτικά θεωρείται χειριστήριο τύπου XBOX 360. Πάτησα back αρκετές φορές αλλά δεν μου εμφάνισε κανένα πληκτρολόγιο. Ίσως να μην το έχω ορίσει στο γενικό setting του retroarch για το πως να συμπεριφέρεται το back όταν το πατάω.
 
Έχω το Logitech f310 ,οπότε πρακτικά θεωρείται χειριστήριο τύπου XBOX 360. Πάτησα back αρκετές φορές αλλά δεν μου εμφάνισε κανένα πληκτρολόγιο. Ίσως να μην το έχω ορίσει στο γενικό setting του retroarch για το πως να συμπεριφέρεται το back όταν το πατάω.
Μην πειράξεις τα γενικά settings, αλλά τα input options του core. καπου θα έχει επιλογή για το virtual keyboard.
 
Μην πειράξεις τα γενικά settings, αλλά τα input options του core. καπου θα έχει επιλογή για το virtual keyboard.
Τα core settings έχουν δηλωμένο το back να εμφανίζει το πληκτρολόγιο όπως θα έπρεπε. Δεν εμφανίζεται όμως οτι και να κάνω. Κάτι θα φταίει με την δικιά μου εγκατάσταση του retroarch, δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο..
 
Τα core settings έχουν δηλωμένο το back να εμφανίζει το πληκτρολόγιο όπως θα έπρεπε. Δεν εμφανίζεται όμως οτι και να κάνω. Κάτι θα φταίει με την δικιά μου εγκατάσταση του retroarch, δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο..
Για δοκίμασε να βάλεις κανένα άλλο κουμπι από αυτά που έχει στην λίστα, μπας και.
 
Ρε γκειμερς του γλυκου νερου, που θα ελεγε και ο καπταιν Χαντοκ, πως καταφερατε αυτη τη βδομαδα και οι περισσοtεροι δεν μπορεσατε να παιξετε το Kaboom! ή να μπουταρετε το Manic Miner??????

Μηπως κατι που αρχιζει απο Μ και τελειωνει σε ουντιαλ ???
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λέω να κάτσω σήμερα να ασχοληθώ με ένα από τα πιο υπερεκτιμημένα παιχνίδια όλων των εποχών. Όχι με το speedrun, δεν με ενδιαφέρει το άθλημα, αλλά κανονικά, ευκαιρία είναι. Το είχα παίξει τότε και δεν μου έκανε εντύπωση. Πιθανόν βέβαια το σνόμπαρα ως σπεκτρουμπαίχνιδο και σήμερα να αλλάξω γνώμη. 

Έριξα μια ματιά στα διάφορα ports και όλα είναι άθλια, μόνο η έκδοση spectrum αξίζει. Υπάρχει μια εξαίρεση. Το port που έγινε πρόσφατα για Atari 8 bit φαίνεται να ξεπερνά το αυθεντικό μένοντας παράλληλα και πιστό στην αρχική έκδοση σε αντίθεση με κάτι "enhanced" remakes που κάνουν το παιχνίδι χειρότερο. Οπότε λέω να δοκιμάσω αυτή τη βερσιόν και θα επιστρέψω με εντυπώσεις. 

 
Πίσω
Μπλουζα