Game of the Week: Εβδομαδα 26 [Frostbite - Atari2600 - Post 717]

To 3ο Boss , ειναι πολυ τουμπανο...  μου σπασαν τα νευρα.  :rant:  

dangan.png

Ps. Να δουμε θα το περασει κανεις;;
 
Ωραίο και εθιστικό παιχνίδι. Έξυπνο concept! Δεν ανεβάζω το σκορ μου γιατί ήταν για τα μπάζα!
 
Δεν βρηκα GB.

Μια πρωτη στο RetroArch...οχι και τοσο καλα

dangan-190113-173005.png
 
Με αφορμη το Dangan Βγαζω αντιδραση στη χουντα του Wally με τα shoot em ups και δεν συμμετεχω.Οταν ξαναβαλει κανα αφασιακο παιχνιδακι οπως το Nohzdyve για παραδειγμα θα συμμετεχω κανονικα :armed:
 
Με αφορμη το Dangan Βγαζω αντιδραση στη χουντα του Wally με τα shoot em ups και δεν συμμετεχω.Οταν ξαναβαλει κανα αφασιακο παιχνιδακι οπως το Nohzdyve για παραδειγμα θα συμμετεχω κανονικα :armed:
Μαζι σου και εγω! χαχαχαχαχα

Ρε φατσες προσπαθω να βρω παιχνιδια απο διαφορες πλατφορμες για να τις γνωρισουν οσοι δεν τις ξερουν παιζοντας ομως κατι που τελειωνει γρηγορα (και ειναι λιγο περιεργο, ασυνηθιστο ή επικαιρο). Τα περισσοτερα ειναι σουτερια δυστυχως. Τι να βαλω? Wonderboy in Monserland και να παιζουμε 2 μερες?

Αφου δεν υπαρχει χρονος. Ακομα και παιχνιδια με playtime μικροτερο του δεκαλεπτου και η συμμετοχη ειναι ταινια του Αγγελοπουλου

Παντως οποτε εντοπιζω κατι διαφορετικο, το ανεβαζω ασκαρδαμυκτι :)
 
Αφού βάζεις που βάζεις shoot em up βάλε κανένα καλό, κανενα R-Type σε master system, κανένα Salamander σε C64, υπαρχουν δεκάδες και η καλύτερη κονσόλα απο οτι ξέρω για τέτοια είναι η PC engine.
 
Μα η φαση δεν ειναι να βαλω κατι που εχει παιξει και η θεια μου :)
 
Eγω στηριζω Wally :D

Περα απο το Manic Maner που δεν μου εκανε το κλικ και το Ikaruga που δεν το σηκωνε το συστημα μου  , ολα τα αλλα  ηταν καλα και ευχαριστα! 
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγώ πάλι έπεσα σε φάση φορματ και μετά μου κάηκε το μόνιτορ!!! Θα περιμένω το επόμενο παιχνιδάκι. 
 
Το ειχα στο μυαλο μου καιρο. Προσφατα το μηνημονευσε ο 1@Leon[/USER] στο εξαιρετικο ποστ του που μας γνωριζει ή θυμιζει παιχνιδια αδαμαντες.

Ειναι το εξαιρετικα δυσκολο Rainbow Walker. Χαριτωμενο αλλα απαιτει νευρα ατσαλι για να μην περασετε το κεφαλι σας μεσα απο το monitor οταν χασετε για 100η φορα.

Παιχνιδι: Rainbow Walker 

Πλατφορμα: Atari 8bit (800XL ειναι safe επιλογη)

Info: Leon , wiki , manual

Emulators: Altirra (δεν χρειαζεται καν την Atari ROM). Πρωτη φορα δεν προτεινω RetroArch - ειναι απο τα Cores που δεν γουσταρω καθολου

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ευκαιρία να στήσω τον 800XL με το AtariMAX και το PacMan.

Πρώτη προσπάθεια

IMG_20190217_122038.jpg
 
Η δική μου προσπάθεια:

IMG_20190217_123014.jpg

Το βρήκα δύσκολο και σε ορισμένες φάσεις εκνευριστικό (αυτά τα @#%$ πουλιά).
 
Μιας και το έπαιξα πρόσφατα για την παρουσίαση θα συμφωνήσω ότι το παιχνίδι είναι πακέτο, όπως τα περισσότερα παιχνίδια της εποχής. Πάντως παρά τη δυσκολία είναι ωραίο παιχνιδάκι, δοκιμάστε το και καλό...κουράγιο.  :)
 
Με αυτό το συγκεκριμένο είναι και λίγο θέμα τύχης. Αρκετές φορες έχασα με το που εμφανίστηκε ο ήρωας στην πίστα, σε κλάσματα δευτερολέπτου.
 
Παντως πρεπει να ηταν το πρωτο platform που ειχε εναλλαγη μερας/νυχτας.

Εξυπνο παιχνιδι. Πολυ το εκτιμησα αφου το επαιξα περισσοτερο (ειχα ασχοληθει πολυ επιφανειακα)

Χρειαζεται διαβασμα το manual.

Λιγο με ενοχλει οτι ενω η παραλληλη κινηση ειναι σφαιρα, οπως και η καθετη προς τα κατω...η προς τα πανω αργει λιγο.

Παιχτε ρε! Ουτε εξωγηινους εχει, ουτε combos, ουτε hitboxes, ουτε chains :)
 
Δεν καταλαβα με την μια πως ακριβως μαζευεις ποντους αλλα μετα απο 2-3 φορες μπηκα στο νοημα... (Θανατος στα ρημαδοπραγματα που σε παιρνουν πανω και παιζεις απο την αρχη!!) 

Το δικο μου σκορ

Rainbow.png
 
Ασχοληθηκα το πρωι επιτελους. Ενα εξαιρετικο παιχνιδι. Δυστυχως δεν την παλευα να συνδεσω τον 800XL και το pad του 360 controller με βασανισε

Clipboard02.jpg
 
Ωραίο παιχνιδάκι, ναι. Τώρα αρχίζω κι εγώ να καταλαβαίνω τι παίζεται με τους εχθρούς και τα bonus levels. Ιδού:

IMG_20190224_172524.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα