gog.com - Good Old Games

Νομίζω οτι τα Zork: Grand Inquisitor και Zork Nemesis: The Forbidden Lands δεν πρέπει να πάνε χαμένα με τέτοια τιμή. Οπότε τα τίμησα Πάντως ούτε και μένα μου πολύ αρέσει η προσθήκη νέων παιχνιδιών. Ας δούμε όμως πως θα εξελιχθεί.
Να πω τη μαύρη αλήθεια δεν με πειράζουν τα νέα games αρκεί να είναι DRM Free.
 
Βασικά αυτό το νεο παιχνίδι που μπηκε, θα εχει το gameplay ενός π.χ. eye of the beholder ή ακομα πιο παλια του Dungeon master, με σύγχρονα γραφικά. Μαλλον θα το τιμήσω κι εγώ.
 
Εγω εκτιμω πολυ την (εμπορικη φυσικα) προσπαθεια που εκανε η gog και προσεφερε αδαμαντες του παρελθοντος σε μορφη που να μπορουν να παιξουν (απο καλα εως αψογα) σε συγχρονα συστηματα αλλα και την κοινοτητα που εχει χτιστει.

Αν τωρα αρχισουν και μπαινουν φρεσκα παιχνιδια και πηξουμε στα flames 14χρονων, νομιζω οτι θα ξενερωσω αρκετα.

Επισης φοβαμαι μηπως αυτο (οντας πιο επικερδες) αλλαξει λιγο τον προσανατολισμο, τη νοοτροπια και την ιεραρχηση ως προς την επιλογη παιχνιδιων...
 
Σήμερα το απόγευμα στις 7:00 είχαν ένα online streaming event όπου κάναν μια παρουσίαση. Δεν κατάφερα να τη δω, αλλά στο κείμενο που τη συνόδευε έλεγε για κάποιο δώρο στους χρήστες. Αυτή τη στιγμή το Fallout είναι free. Δεν ξέρω για πόσο θα ισχύει. Αρπάχτε το όσο είναι εκεί.
 
@gapan: Να 'σαι καλά! Το τσίμπησα το Fallout!

Παρεπιπτόντως, λίγο πριν βγω έκανα μια γρήγορη βόλτα και σκόνταψα σε αυτό! Επίσης free! ;)
 
D@redevil είπε:
Παρεπιπτόντως, λίγο πριν βγω έκανα μια γρήγορη βόλτα και σκόνταψα σε αυτό! Επίσης free! ;)
Treasure Adventure Game ;) Πολύ καλό παιχνιδάκι. Το οποίο βλέπω έχει διαγραφεί από το link που υπάρχει στο thread! Αυτό έγινε γιατί πλέον το διαθέτει το gog????
 
Kambia, το link στο thread εκείνο είναι για κάποια beta 0.61.

Είναι απόλυτα φυσικό να το έχει αφαιρέσει ο δημιουργός αφού στο ίδιο site είναι πλέον διαθέσιμη η 1.0.1

Δεν φταίει η GOG. :)

Tο free Fallout δυστυχώς ή ευτυχώς το έχω αγοράσει εδώ και καιρό. Εννοείται πάντως ότι όποιος δεν το έχει πρέπει να σπεύσει!!!
 
Σωστά! Δεν το πρόσεξα. Δλδ δεν έψαξα παραπάνω #)
 
Εξαρτάται απο το πόσο πορωμένη είσαι με τα M&M (όχι τις καραμέλες !! :D ) και τα HoM&M.

Τα τελευταία είναι πολύ καλά (και "δοκιμασμένα") turn based strategy, ενώ τα πρώτα είναι κλασσικά RPG (αν και απ' ότι είδα δεν περιλαμβάνονται τα... αρχαία πρώτα της σειράς, αλλά απο το 6 και μετά. Και αυτά όμως κοντεύουν να γίνουν "retro" πλέον, ενώ δεν παύουν να είναι εξαιρετικά. :) ).

Στην προσφορά περιλαμβάνεται και το Crusaders of Might and Magic, πιθανότατα "for completion's sake", καθώς και για όσους θέλουν λίγη "καθαρή" δράση.

Προσωπικά μου αρέσει η όλη προσφορά. (...μήπως είναι καιρός τελικά να γραφτώ κι εγώ στο gog για αγορές; :D )
 
Kambia, είμαι τρελός fan της σειράς και έχω λιώσει τα περισσότερα! Νομίζω λοιπόν ότι δικαιούμαι να πω γνώμη. Αυτό το διάστημα μάλιστα παίζω το Heroes Chronicles και έχω φτάσει στο 4ο από τα 8 κεφάλαια. :)

Από την σειρά Heroes of Might & Magic προσωπικά έχω πολύ μεγάλη αγάπη στο #2 καθώς αγαπάω ιδιαίτερα τα αρκετά "καρτουνίστικα" γραφικά του και τα αρκετά τραγούδια όπερας που περιλαμβάνει. Η γενικότερη πάντως άποψη που κυκλοφορεί είναι ότι το #3 είναι το απόλυτο HoMM. Η σειρά είναι από τις πιό αγαπημένες μου σειρές παιχνιδιών και δεν θεωρώ κανένα της μέλος "μέτριο" ή "κακό".

Από την σειρά Might & Magic, το #6 είναι πραγματικά πάρα πολύ καλό (και τεράστιο, ξόδεψα ένα καλοκαίρι επάνω του κάποτε...). Το γεγονός ότι στο πακέτο μαζί του δίνονται και τα πρώτα 5, εξ'ου και το "6-pack" (κάτι που δεν πρόσεξε ο Billy στο προηγούμενο post...) το κάνει απλά ακαταμάχητο! Αρκεί φυσικά να σου αρέσουν τα RPG...

Επίσης το 7 είναι αξιοπρεπέστατο, ενώ τα 8 και 9 θεωρούνται σαφώς κατώτερα.

Οπότε θα έλεγα αν είναι να πάρεις ένα από κάθε σειρά, να πάρεις τα Heroes of M&M 3 και M&M 6-pack.

Αν θέλεις και runners up, τα HoMM 2 και Μ&Μ 7.

Προσοχή, δεν συνιστώνται σε όσους δεν έχουν άπλετο ελεύθερο χρόνο. ;)

Εγώ λέω να πάρω το Μ&Μ 9 που είναι το μόνο που δεν έχω αποκτήσει ακόμα, δεν μου πάει να έχω όλα τα υπόλοιπα εκτός από αυτό. Το Crusaders δεν μετράει καν, ΙΜΗΟ δεν είναι κάν μέλος της "οικογένειας".
 
Οντως, αυτό μου διέφυγε !! (βασικά δεν ήξερα καν ότι είχε κυκλοφορήσει επίσημα "6-pack" , νόμιζα ότι απλά ήταν κάποια limited έκδοση με τίποτα... "τυπικά" extras που αφορούσαν αποκλειστικά το 6 !!)

Oπότε όντως η όλη προσφορά γίνεται ακόμα πιό πλήρης. :) Πιστεύω πως αξίζει την αγορά. :thumbup:
 
Όχι μπρε, δεν είχε κυκλοφορήσει ποτέ στην retail αγορά 6-pack!

Είναι το value for money της GOG, το κάνει αρκετά συχνά με παλιότερα παιχνίδια. Πχ πουλάει πακέτο Alone in the Dark 1+2+3, Master of Orion 1+2, Star Control 1+2, Betrayal at Krondor pack (που έχει μέσα και το Antara) κλπ

Απλά εδώ υπερέβει εαυτόν και έβαλε 6 στο πακέτο. :)

Αν μάλιστα λάβουμε υπόψη και την διάρκεια, πρέπει να είναι με συντριπτική διαφορά το μεγαλύτερο game time/price που είναι διαθέσιμο στο κατάστημα, καθώς και τα πρώτα 5 M&M δεν θα τα έλεγες και μικρά παιχνίδια! :)
 
Aχά !! Ετσι εξηγείται λοιπον. Τhanks για την διευκρίνηση, Maddog. :)

Ομολογώ πως μου αρέσουν πολύ αυτά τα value-for-money "compilations" που λες ότι κάνει το gog (πραγματικά έξυπνη κίνηση), μιά και αν μη τι άλλο, δίνουν στον fan μίας σειράς ένα παραπάνω κίνητρο για αγορά.

Κάποια απο τα άλλα games πρέπει να τα είχα δεί "μαζί" στο ίδιο κουτί και σε retail προσφορά (π.χ. το Star Control 1 μαζί με το 2).

Υ.Γ.

Αυτή τη στιγμή νιώθω πως βρίσκομαι ένα κλικ μακριά απο την εγγραφή στο gog... :D :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια. Tελικά πήρα το Μ&M 6 pack (δυστυχώς δεν υπήρχε αρκετό υπόλοιπο και για το M&M 3 :( . Θα περιμένω την επόμενη προσφορά) και ελπίζω να βρω τον απαιτούμενο χρόνο που θέλει το παιχνίδι για να το ευχαριστηθώ.

Billy γράφτηκες τελικά? :D
 
Εγώ πάντως ακόμα παίζω το Might & Magic 6 pack, το οποίο είχα πάρει δώρο απο τον maddog, προ 1 & 1/2 χρόνο τώρα. Ομολογώ, πως τα πρώτα είναι αρκετά δύσκολα να παιχτούν, λόγω του τεχνικού τομέα και του τρόπου χειρισμού. Απορώ, με την υπομονή που δείχναμε τότε.

Χτύπησα το m&m 7 με την ευκαιρία της προσφοράς.
 
Kambia είπε:
Billy γράφτηκες τελικά? :D
Ε, ναί, δεν άντεξα !! :D (με το "καλημέρα σας" προσέφεραν και κάποια παιχνιδιάκια που ήταν free. Tα είχα ήδη βέβαια, αλλά εφόσον τα παιχνίδια του gog είναι έτσι φτιαγμένα, που να εγκαθίστανται και να παίζουν hassle-free, δεν με χαλάει καθόλου).

Γενικά η ιδέα του να αρχίσω να μαζεύω πάλι games τα οποία ήδη έχω, με αποθαρρύνει κάπως (δεδομένου ότι πολλά παλιά παιχνίδια τα εξομοιώνω θαυμάσια στο DOSbox), αλλά το gog θα φανεί κυρίως χρήσιμο σε windows παιχνίδια (ειδικά όσα ήταν σε Win'95 - Win'98) τα οποία μπορεί να έχουν προβλήματα σε μοντέρνα λειτουργικά (και δεν θέλω να μπλέκω με δοκιμές σε Virtual PC, και παρεμφερή προγράμματα).

Απο την άλλη πάλι, στο βασικό μου pc στο σπίτι Win'98 έχω, οπότε έτσι κι άλλιώς πρόβλημα δεν υπάρχει, αλλά καλό είναι να φροντίζουμε για το μέλλον !! (τώρα που όλος ο κόσμος πάει στα 7, ίσως αποφασίσω επιτέλους να κινηθώ προς τα XP :p ).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ε, ναί, δεν άντεξα !! (με το "καλημέρα σας" προσέφεραν και κάποια παιχνιδιάκια που ήταν free. Tα είχα ήδη βέβαια, αλλά εφόσον τα παιχνίδια του gog είναι έτσι φτιαγμένα, που να εγκαθίστανται και να παίζουν hassle-free, δεν με χαλάει καθόλου).
Και πολύ άργησες.:tongue: Θα έπρεπε να ήσουν από τους ιδρυτές του με τις γνώσεις που έχεις. :bow:

Όχι μπρε, δεν είχε κυκλοφορήσει ποτέ στην retail αγορά 6-pack!
Νομίζω συλλογή με τα έξι πρώτα είχε κυκλοφορήσει σε retail. (Γιατί μετά από αφιέρωμα στο Retro Gamer μία τέτοια έκδοση, δε μορφή .iso βρέθηκε στον υπολογιστή μου :wait2: )

Οπότε θα έλεγα αν είναι να πάρεις ένα από κάθε σειρά, να πάρεις τα Heroes of M&M 3 και M&M 6-pack.
Είναι ιδέα μου ή το HoMM3 κλέβει ασύστολα?

Προσοχή, δεν συνιστώνται σε όσους δεν έχουν άπλετο ελεύθερο χρόνο.
Συμφωνώ και επαυξάνω
 
Captain Kal είπε:
Νομίζω συλλογή με τα έξι πρώτα είχε κυκλοφορήσει σε retail. (Γιατί μετά από αφιέρωμα στο Retro Gamer μία τέτοια έκδοση, δε μορφή .iso βρέθηκε στον υπολογιστή μου :wait2: )
Το έψαξα και έχεις δίκιο τελικά, δεν είχε υποπέσει στην αντίληψη μου. #)

Υπήρχε η Limited Edition που όντως περιείχε και τα πρώτα 5.

Captain Kal είπε:
Είναι ιδέα μου ή το HoMM3 κλέβει ασύστολα?
Αν παίζεις σε ψηλότερα επίπεδα δυσκολίας, σαφώς και αβαντάρεται ο υπολογιστής σε resources κλπ. Στο normal δεν νομίζω ότι "κλέβει". Κάποιες φορές αν σου την πέφτει με μεγάλες δυνάμεις πριν προλάβεις να αναπτυχθείς ικανοποιητικά σημαίνει απλά ότι άργησες κάπου. Τι ακριβώς έχεις παρατηρήσει αλήθεια.
 
Πίσω
Μπλουζα