gog.com - Good Old Games

  • Έναρξη μίζας Έναρξη μίζας Gryzor
  • Ημερομηνία έναρξης Ημερομηνία έναρξης
Αν δω Microsoft στο GOG, μάλλον πρέπει να αρχίσουμε να προετοιμαζόμαστε για το τέλος του Κόσμου... :xm:
Πεστα χρυσοστομε !

(αν και το ΑοΕ2 το παιζω ακομα...ντροπη)
 
Γιατί ντροπή, το παιχνίδι είναι απλά αριστούργημα! Θα ήθελα να υπάρχει στο GOG, αλλά όπως έγραψα και αλλού θα βολευτώ με το Steam. Άσχετα με συμπάθειες και αντιπάθειες σε εταιρίες, κάποια λένε απεριόριστα. Εδώ παίζω Advance Wars και Fire Emblem στο GBA-και ξέρεις πόσο "αγαπώ" Nintendo. :)
 
Το GOG απέρριψε την πρότασή μου για το Diamonds in the Rough. :( Oh well...
 
Maddog είπε:
Αν δω Microsoft στο GOG, μάλλον πρέπει να αρχίσουμε να προετοιμαζόμαστε για το τέλος του Κόσμου... :xm: [...]
Γιατί, αν επιτρέπεται? Μάλλον κάτι με διαφεύγει...

alkis21 είπε:
Το GOG απέρριψε την πρότασή μου για το Diamonds in the Rough. :( Oh well...
Το ίδιο GOG που έχει το Another World? Κι εγώ θα ήθελα να μάθω γιατί...
 
Αυτή είναι η απάντηση που πήρα:

Hi Alkis,
Thanks a lot for your submission and your interest in GOG.

Weʼve taken a look at Diamonds in the Rough, certainly sounds like an interesting story for an adventure game!

Unfortunately, however, we feel that the game would not be a good fit for GOG as we are not confident in the sales potential of the game on our site.

Additionally we have a very busy upcoming release schedule with many great games already waiting for release.

For these reasons Iʼm afraid we will have to pass on Diamonds in the Rough.

If you have any other games in the future that might be a better fit for GOG, please let us know, and hopefully weʼll be able to work together.
 
Δε θα σχολιάσω... Ξανα λέω οτι αυτοί θα χάσουν.

Ευχαριστώ Αλκη για την απάντηση.
 
alkis21 είπε:
Το GOG απέρριψε την πρότασή μου για το Diamonds in the Rough. :( Oh well...
Τουλάχιστον Άλκη μου ήταν ειλικρινείς, άλλοι δεν απαντάνε καν.

Να θυμίσω (σαν αλητάμπουρας που είμαι) ότι στον εγχώριο "ειδικό και καλά" (μην ανοίξω το βρωμερό στόμα μου με ότι διαβάζω) "τύπο" το παιχνίδι το έθαψαν;

Αν είχε ανέβει πάντως θα το είχα τσιμπήσει, όσο και αν σιχαίνομαι τα adventures.
 
pooky(1) είπε:
Να θυμίσω (σαν αλητάμπουρας που είμαι) ότι στον εγχώριο "ειδικό και καλά" (μην ανοίξω το βρωμερό στόμα μου με ότι διαβάζω) "τύπο" το παιχνίδι το έθαψαν;
Εγώ πάλι ρε συ pooky θυμάμαι οτι στο review του ο Τσουρινάκης, τουλάχιστον,δεν το έθαψε καθόλου.
 
Kambia είπε:
Εγώ πάλι ρε συ pooky θυμάμαι οτι στο review του ο Τσουρινάκης, τουλάχιστον,δεν το έθαψε καθόλου.
Και πολύ καλά θυμάσαι! ;)

Από την άλλη, βέβαια, το ελληνικό gaming society πλέον, δεν είναι μόνο το PC Master...

Φαντάζομαι θα έχει κάτι συγκεκριμένο ο Pooky στο μυαλό του....
 
pooky(1) είπε:
Να θυμίσω (σαν αλητάμπουρας που είμαι) ότι στον εγχώριο "ειδικό και καλά" (μην ανοίξω το βρωμερό στόμα μου με ότι διαβάζω) "τύπο" το παιχνίδι το έθαψαν;
Εντάξει, δεν θα έλεγα ότι το έθαψαν. :) Απλά από άποψη βαθμολογίας, από τα περίπου 20 reviews που υπέπεσαν στην αντίληψή μου, τα τρία από τα τέσσερα χαμηλότερα σκορ δόθηκαν από Ελληνικό τύπο. Πάντα έβρισκα ενδιαφέρον το συγκεκριμένο στατιστικό... Το μόνο review, από όσα γνωρίζω τουλάχιστον, που πραγματικά το έθαψε το παιχνίδι ήταν αυτό.
 
Βασικά, όλα είναι υποκειμενικά όταν κάνεις review σ' ένα παιχνίδι. Σφάλματα που κάποιος συγχωρεί, κάποιος άλλος δεν το κάνει (με ό,τι κι αν αυτό συνεπάγεται).

Κατά κανόνα, είναι πολύ υποκειμενικό και εκτός από μια πρόταση (που αναφέρει για τους old school adventurers), δε δέχεται ότι μπορεί σε κάποιους πραγματικά να αρέσει να είναι old school, να "μαζοχίζονται" με τους γρίφους και να προσπαθούν να λύσουν κάτι... Αυτός, βέβαια, είναι και ο λόγος που έχουν σταματήσει να βγαίνουν παιχνίδια (ή αν θες, αξιόλογα παιχνίδια, γιατί βγαίνουν κατά καιρούς κάποια indie-διαμαντάκια) στο συγκεκριμένο genre.

Ούτε μπορώ να δεχτώ ότι θα συγκρίνω το Grand Theft Auto με το DITR....

Τεσπα, βγαίνω οfftopic, αλλά πραγματικά είναι άδικο το review σε αρκετά σημεία...
 
Kambia είπε:
Εγώ πάλι ρε συ pooky θυμάμαι οτι στο review του ο Τσουρινάκης, τουλάχιστον,δεν το έθαψε καθόλου.
Τον Τσουρινάκη δεν τον διάβαζα. Μπράβο του αν έδωσε τη βαθμολογία που έπρεπε!

Ο Άλκης με κάλυψε 1000 στα 1000! Ακριβώς ότι ήθελα να πω, βέβαια δεν με ενδιαφέρει να αρχίσω καμία αντιπαράθεση σε τίποτε. Απλά αναφέρω ότι για να αποφύγω την ίδια "αγάπη" που έδειξαν κάποιοι σε αυτόν τα δικά μου reviews στο youtube ανεβαίνουν με το παλιό μου nick name (προ fora εποχή) διότι δεν θέλω σε καμία περίπτωση , μια και το βλέπω άκρως επαγγελματικά πια , εγχώρια trolls να κάνουν το κανάλι μας χάλι μαύρο. Believe me η φάρα μας είναι μακράν απαράδεκτη.

Ο Άλκης έχει αμέριστο σεβασμό από τη μεριά μου σαν άτομο και σαν επαγγελματίας.
 
D@redevil είπε:
Βασικά, όλα είναι υποκειμενικά όταν κάνεις review σ' ένα παιχνίδι. Σφάλματα που κάποιος συγχωρεί, κάποιος άλλος δεν το κάνει (με ό,τι κι αν αυτό συνεπάγεται).
Κατά κανόνα, είναι πολύ υποκειμενικό και εκτός από μια πρόταση (που αναφέρει για τους old school adventurers), δε δέχεται ότι μπορεί σε κάποιους πραγματικά να αρέσει να είναι old school, να "μαζοχίζονται" με τους γρίφους και να προσπαθούν να λύσουν κάτι... Αυτός, βέβαια, είναι και ο λόγος που έχουν σταματήσει να βγαίνουν παιχνίδια (ή αν θες, αξιόλογα παιχνίδια, γιατί βγαίνουν κατά καιρούς κάποια indie-διαμαντάκια) στο συγκεκριμένο genre.

Ούτε μπορώ να δεχτώ ότι θα συγκρίνω το Grand Theft Auto με το DITR....

Τεσπα, βγαίνω οfftopic, αλλά πραγματικά είναι άδικο το review σε αρκετά σημεία...
Συμφωνώ με όσα λες, εκτός από το κομμάτι που υπογράμμισα. Μια χαρά συνεχίζεις και βγαίνουν αξιόλογα adventures, μάλιστα ο τελευταίος χρόνος ήταν γεμάτος αριστουργήματα! (ξαναλέω: ΠΑΙΞΤΕ ZERZURA! ;) )
 
alkis21 είπε:
Συμφωνώ με όσα λες, εκτός από το κομμάτι που υπογράμμισα. Μια χαρά συνεχίζεις και βγαίνουν αξιόλογα adventures, μάλιστα ο τελευταίος χρόνος ήταν γεμάτος αριστουργήματα! (ξαναλέω: ΠΑΙΞΤΕ ZERZURA! ;) )
Με κολάζεις - και είχαμε στα πλάνα, άλλο παιχνίδι με την Kambia! :D

Συγγνώμη, αλλά οι κάποιες αξιόλογες προσπάθειες (έστω κι αν μιλάμε για τον τελευταίο χρόνο - συγχώρα με δεν έχω ακόμα άποψη), δεν αλλάζουν τη γενική εικόνα του κλίματος!.... Υπάρχουν κάποια παιχνίδια που αγγίζουν την τελειότητα και υπάρχουν κι άλλα που ούτε να τα δω - π.χ. κατέβασα το Red Johnson's Chronicles στο PS3. Πάρα πολύ όμορφο intro, promising από άποψη σεναρίου, με το feeling αυτού του παλιού adventure. Είχε ό,τι χρειάζεται για να "κολλήσω" και να μην το αφήνω. Το αποτέλεσμα? Κάτι δε μου έκανε "κλικ". Το ίδιο παιχνίδι που μπορεί εσύ να το λατρέψεις και να πίνεις νερό στο όνομά του.

Έστω, για χάρη της συζήτησης, ότι το παιχνίδι τελικά είναι καλό (και μπορεί να είναι - δεν αντιλέγω!). Πόσοι πιστεύεις ότι ασχολήθηκαν σοβαρά με αυτό? Και ακόμα περισσότερο, πόσοι gamers (ακόμα και hardcore / oldschool / όπως-θες-πες-τους) θα ασχοληθούν σοβαρά μαζί του? Πόσοι κάτοχοι PS3 ακόμα και από το φόρουμ, πιστεύεις ότι ασχολήθηκαν?

Μπορεί βέβαια από την άλλη, εγώ να έχω γίνει "παράξενη". Τι να πω?!...
 
Διαλέξτε 5 παιχνίδια από τα 20 και κερδίστε 80% . Όλο και κάτι θα βρείτε φαντάζομαι :)

p5_03.jpg

p5_05.jpg

p5_b_06.jpg
 
5? Φιλαράκι μου, μόλις και μετά βίας βρήκα 2!.... :(

Ή είμαι εντελώς αστοιχείωτη (isTrue), ή η προσφορά είναι για τα μάτια του κόσμου...

Δε μου έκανε "κλικ" - sorry gog!...
 
Κι όμως αγαπητή μου D@re...

Υπάρχει ένα πολύ ωραίο workaround για "συνεργατική" αγορά. ;)

Αν εσύ θέλεις 2, αρκεί να βρεις και άλλον/άλλους που να θέλουν άλλα 3!

Τα επιλέγεις και στο checkout διαλέγεις "This is a gift order". Στο recipient's email βάζεις το δικό σου. Όταν τα αγοράσεις, θα έρθει στο email σου ειδοποίηση με τον τρόπο του redeem (βασικά, σε κάθε παιχνίδι αντιστοιχεί ένας κωδικός). Οπότε κάνεις εσύ redeem τους κωδικούς που αντιστοιχούν στις δικές σου επιλογές και στέλνεις στον άλλο αγοραστή τους κωδικούς που αντιστοιχούν στα δικά του. Αφού φυσικά πληρώσει το μερίδιο του πρώτα, lol. :P

Οπότε το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να αναγκάσεις την kambia να βρει άλλα τρία. :diablotin:
 
Οπότε το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να αναγκάσεις την kambia να βρει άλλα τρία.
Ορίστε 3 και ένα για μπαλαντέρ :D

Legend of Grimrock

ALAN WAKE

Deponia

Runaway
 
Πίσω
Μπλουζα