HALO Reach

Δεν μιλαμε απλα για το παιχνιδι της χρονιας...

Ασχοληθηκα μονο με το campaign και γυρω στο 8ωρο και θα αραδιασω τις μεχρι τωρα αγουρες εντυπωσεις μου.

Το Reach βελτιωνει δομικα και συνολικα την "συνταγη" HALO σχεδον σε ολους τους τομεις.

Ακολουθουν μετρημενα κουκια, σκορπια bullets:

*Το Reach δινει επιπλεον νοημα στον ορο τεραστια "semi-sandbox" τεραινς (τομεας που η Bungie ειναι μανουλα).

*Μιλαμε για μεγαλη ποικιλια enviroments. Η στροφη ως προς το CE οσο αφορα τη παλετα και τα μεγεθη ειναι ευπροσδεκτη απο ολους.

*Τα γραφικα ειναι οτι καλυτερο εχουμε δει σε HALO. ΑΑ, ομορφες παλετες που θυμιζουν CE, εξαιρετικα textures, τεραστια καλοσχεδιασμενα τεραιν, εκπληκτικοι ουρανοι, motion blur, αποτελεσματικος φωτισμος, πλουσια γεωμετρια, χορταστικες εκρηξεις, particle εφε κτλ. Καποιo hickup στο frame rate παιζει αραια και που αλλα δεν ενοχλει.

*Ακομα πιο εμφανες απο τα προηγουμενα επεισοδια ειναι το γεγονος οτι τα κακαρωνεις παντα απο αδυναμια προβλεψης-σχεδιου και ελλειψη skill και οχι απο cheap death tricks που χρησιμοποιουν κατα κορον τα FPS σημερα. Η μονιμη διαφορα του franchise απο τα υπολοιπα FPS

*Βελτιωνει ακομα περισοτερο το φιλικο και αντιπαλο AI σε σημεια spooky ειδικα σε Legendary/Heroic (btw δειτε που ηταν το HALO AI το 2005 σε ενα paper-αναλυση). Εκει ισως εγκειται και η μεγαλυτερη διαφορα απο τον ανταγωνισμο.

*Οι χαρακτηρες παρολο που ειχαν να αναπληρωσουν το ασυληπτο κενο του Master Chief ειναι σαφως πιο βελτιωμενοι (σκηνοθετικα-σεναριακα) απο το ODST. Ομορφη ομαδα, παθιασμενοι πολεμιστες (βλ πχ τα ξεσπασματα του Jorge) "δενουν" κινηματογραφικα το παιχνιδι.

*Πολυ πολυ δυνατο στορυ

*Τα σεκανς μαχης εχουν γινει ακομα πιο προκλητικα. Καθε re-play του campaign δεν ειναι ποτε το ιδιο. Μια μαχη μπορει να κερδηθει με παμπολους τροπους με τη Bungie να δινει/κρυβει διακριτικα τροπους εν δυναμει νικης και φακες.

*Στο παραπανω βοηθα η προσθηκη (επιτυχημενο ρισκο θα το χαρακτηριζα) των Armor Abilities (shield, jetpack κτλ), Αssassinations που δινουν φρεσκια ανασα και νεους τροπους να αντιμετωπισεις καθε confrontation.

*Το pacing (που λενε και στα χωρια μας) ειναι απιθανο. Ιδανικη δοσολογια καταιγιστικης δρασης με στιγμες αφηγησης, ηρεμιας, αναζητησης. Καταφερνει και δεν κουραζει. Εξυπνα twists για να σε κρατανε στο παιχνιδι. Παντα πιστευεις οτι στον επομενο βραχο, στο διπλανο δωματιο, σε περιμενει αλλη μια γροθια αδρεναλινης. Μεγαλο ρολο σε αυτο παιζουν φυσικα και τα (παραδοσιακως) εξαιρετικα διαρθρωμενα checkpoints.

*Η καλη συνεργασια με το user base που φαινεται και στο γεγονος οτι στο campaign κρατησαν τα καλυτερα στοιχεια απο τα προηγουμενα HALO. Πχ τα πολυ επαναλαμβανομενα geometries και το

Flood
δεν υπαρχουν στο Reach. Δειτε το campaign σαν αριστοτεχνικο δεσιμο best-of/διασκευων επικων στιγμων των προηγουμενων με φρεσκια προοπτικη.

*Τα οπλα ακομα πιο ζυγισμενα και με πιο "αληθοφανες" feedback . H απωλεια ακριβειας οσο το burst συνεχιζει, το αποδυναμωμενο melee, το πιστολι θυμιζει την CE αποτελεσματικοτητα του, καταργηση του dual welding, τα assasinations κτλ. Τα νεα οπλα ειναι πολυ ενδιαφεροντα και συνολικα φτανουν τα 25.

*Πολλα οχηματα (11 ή 12) με απολαυστικη οδηγηση και τρομερα physics.

*H υπεροχη μουσικη συνεχιζει να κουμπωνει πανω στη δραση και να συμπληρωνει την αφηγηση.

*Μεγαλη χρηση της υφισταμενης ιστοριας του Halo universe. Πουθενα δεν βλεπουμε να τραβανε το σεναριο απο τα αυτια για να γεμισουν ωρα και μαχες.

*Τα νεα modes (Headhunter, Invasion κτλ) θα κρατησουν για πολυ καιρο απασχολημενους τους παιχτες. To 4player online co-op πρεπει να ειναι απολυτος λογος απωλειας νυχτερινου υπνου. Μεσα στη βδομαδα θα τα τιμησω δεοντως και θα γραψω τις εντυπωσεις μου.

*Ομοιως και τα Μodes (Forge (δειτε τους 5 χαρτες-αναφορα στο Forge World), Films) δινουν περιθωρια δημιουργικοτητος με ευκολο UI.

*H εμμονη της Bungie στη λεπτομερεια ειναι παντου και συνεχιζει να ξαφνιαζει συνεχως.

Οπως καθε HALO, ετσι και το Reach οταν χανεις δεν σε ρωταει αν θες να ξαναπροσπαθησεις. Το γνωριζει... ;)

Αν τελικα ισχυουν τα περι τελευταιου HALO απο την Bungie τοτε μπορουμε να μιλησουμε για ενα επικο magnum opus, ενα μαγικο αποχαιρετηστηριο στους gamers απο μια εταιρεια που φροντιζε να ακουει παντα το fan base της.

H 343 Industries που αναλαμβανει πλεον το franchise εχει ενα πραγματικα αγχωτικο task μπροστα της. Τοσο το να ξεπερασει το Reach οσο και να επαναφερει τον Master Chief στην επικη διασταση που επιβαλεται!

Μπορουμε να πουμε οτι το HALO Reach αποτελει (μαζι με το multiplayer και το user-generated περιεχομενο) το μεγαλυτερο σε περιεχομενο FPS στην ιστορια του gaming.

Συγχαρητηρια Bungie! Mission accomplished!

Uα επανελθω με πιο κρυο αιμα laterz :)
 
μπα; και δεν του φαίνεται....
 
Ναι ρε, έλα μπήξε μου το μαχαίρι στην πληγή.:ρ
 
άντε να το ξαναβάλω ....
 
Πολύ εύστοχη η ανάλυση του Wally.

Αν και διαφωνώ ως προς τον Master chief μας τα είχε κάνει γλυκά ανατολής πια. Καλά ξεκουμπίδια και να μη φανεί ξανά.
 
keropi είπε:
άντε να το ξαναβάλω ....
Όχι εσύ ρε, o Wallys.. :p

pooky(1) είπε:
Πολύ εύστοχη η ανάλυση του Wally.
Αν και διαφωνώ ως προς τον Master chief μας τα είχε κάνει γλυκά ανατολής πια. Καλά ξεκουμπίδια και να μη φανεί ξανά.
Νομιζω ότι πρέπει να υπάρξει ένα closure για τον Master Chief, και όχι στο 3 δεν ήταν closure, cliffhanger ήταν. :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Με όλα αυτά που διαβάζω μάλλον με βλέπω να αγοράζω κάνα xbox 360 στην επόμενη έξοδο στα μαγαζιά!!!

Να δω πότε θα τα παίξω όλα αυτά που έχω μαζέψει!!!
 
Μην ανησυχείς, μετράει πρώτιστα ο ψυχολογικός παράγοντας!!!!!
 
divined είπε:
Με όλα αυτά που διαβάζω μάλλον με βλέπω να αγοράζω κάνα xbox 360 στην επόμενη έξοδο στα μαγαζιά!!!
Να δω πότε θα τα παίξω όλα αυτά που έχω μαζέψει!!!
Το xbox δεν αξίζει μόνο για το Halo έτσι.!
 
@statusgr Καλά, δεν είπα ποτέ κάτι τέτοιο. Απλως ήμουν πεπεισμένος να μην αγοράσω ένα πριν κάμποσους μήνες. Τελικά, όμως το να συχνάζεις στο retromaniax σε κάνει να αλλάζεις γνώμη για τέτοια θέματα!!
 
divined είπε:
Με όλα αυτά που διαβάζω μάλλον με βλέπω να αγοράζω κάνα xbox 360 στην επόμενη έξοδο στα μαγαζιά!!!
Να δω πότε θα τα παίξω όλα αυτά που έχω μαζέψει!!!
τρέχα! θα βρεις την υγειά σου σου λέω.... :p
 
Ρε καλά λέει ο ndial. Άσε που θα κόψεις και τις πολλές αναβαθμίσεις στο βρωμόπισο αν πάρεις 360.

Next stop: Reach.
 
λοιπόν μη με flame-άρετε , το άρχισα, είμαι στο πρώτο μισάωρο και δεν είδα τίποτα το wow ... πχ έβλεπες την Bayonetta και στο 1ο λεπτό κάπως το πάθαινες το εγκεφαλικούλι ΛΟΛ

γίνεται ο χαμός αργότερα; ως τώρα ένα στανταρ διαστημικό fps μου φαίνεται
 
keropi είπε:
λοιπόν μη με flame-άρετε , το άρχισα, είμαι στο πρώτο μισάωρο και δεν είδα τίποτα το wow ... πχ έβλεπες την Bayonetta και στο 1ο λεπτό κάπως το πάθαινες το εγκεφαλικούλι ΛΟΛγίνεται ο χαμός αργότερα; ως τώρα ένα στανταρ διαστημικό fps μου φαίνεται
Τι ακριβώς το ιδιαίτερο είχε το BaTonetta εκτός του ότι ήταν αλλού-για-άλλου Fun park? :p
 
Γιατί τέτοιος χαμός με το MasterChef ρε παιδιά; Για τη Μανωλίδου; :baby2:
 
A, το Bayonetta.

Έχω ερωτευθεί τη πρωταγωνίστρια. Μούρλα μπαούλο σαν και μένα. Teh lady of my life.

All your games are belong to us και άλλα τέτοια geek talk.

You cannot Reach for Bayonetta. Τελεία και παύλα.....
 
DINO είπε:
Γιατί τέτοιος χαμός με το MasterChef ρε παιδιά; Για τη Μανωλίδου; :baby2:
Τους έλειψε ο μπρουτάλ, βαρβατηλέ στρατιωτικός..αντρικά πράγματα:Ρ
 
statusgr είπε:
Τι ακριβώς το ιδιαίτερο είχε το BaTonetta εκτός του ότι ήταν αλλού-για-άλλου Fun park? :p
Εκτός από ότι ήταν ένα τεχνικά υπεράρτιο παιχνίδι με χαμό στην οθόνη και σταθερά 60fps και εκτός από ότι είναι "κόρη" του Dante , ήταν και ένα εθιστικότατο παιχνίδι με άρτιο gameplay. Το μόνο που έπρεπε να δεις ήταν η 1η σκηνή στον γκρεμό (στο Reach στην 1η σκηνή σε καλοσορίζει ένα πολύ ωραίο framedrop :p ).

To Reach ως τώρα πολύ απλά δεν με πείθει, σαν διαστημικό fps καλό είναι αλλά και τί έγινε; Σε κανα πιτσιρίκι θα αρέσει πολύ (όπως και στους fans της σειράς και δεν το εννοώ προσβλητικά αυτό) αλλά εγώ που έχω καεί με 3dfps από την εποχή του 386/486 θέλω κάτι παραπάνω όπως φαίνεται... εννοείται πάντα ότι θα το συνεχίσω και άλλο, αλλά αν είναι να πάει έτσι και παραπέρα δεν θα τα πάμε καλά και θα απαιτήσω χρηματική αποζημίωση από τον Wally. :sleep:
 
Πίσω
Μπλουζα