[Hasbro] Sindy

Sindy Trendy Girl

Αυτή η κούκλα, είναι η Sindy Trendy Girl, όπως ήταν στο κουτί της στην πρώτη φωτογραφία και με ένα φόρεμα barbie στη δεύτερη. Λογικα και σύμφωνα με όσες πληροφορίες έχουμε βρει μέχρι τώρα, πρέπει να είναι από το 1997. Δεν την βρίσκω στους καταλόγους, μήπως να είναι καμιά συλλεκτική hasbro hellas??8)

Αναστασία, αν λύσεις την πλεξούδα, τα μαλλιά της δικής σου σιντοτάνυας είναι άραγε έτσι? :xm:

picture.php


picture.php
 
Ναι! Ειναι ετσι ακριβως! Μονο που μπροστα δεν εχει αφελειες!

Και επισης εχει διαφορετικα φρυδια, πιο λεπτα, αντι να ειναι γραμμες γραμμες.

Επισης το eyeliner της ειναι μαυρο αντι για μπλε και το ρουζ στα μαγουλα ειναι σχεδον ανυπαρκτο.

Και πρεπει να ειναι και πιο ανοιχτη στο χρωμα γενικα.

Τα ρουχα που φοραει η δικη σου ειναι οντως πολυ τρεντι!

Η επιπλεον τουφα που εχει μεσα το κουτι τι ειναι Mytinyworld μου; Σαν μπρελοκ μοιαζει!
 
Προσπαθώ να καταλάβω αν αυτές οι δύο κούκλες έχουν κάποια σχέση.... Αλλά με τις διαφορές που εντόπισες, μάλλον δεν πρόκειται για την ίδια κούκλα Αναστασία μου :xm: .

Η trendy girl, όπως δείχνει στο οπισθόφυλλο του κουτιού της, έβγαινε σε διάφορα χρώματα, τέσσερα αν θυμάμαι καλά. Αλλαζε το χρώμα της τούφας, των ρούχων και το αξεσουάρ που συνοδεύει την κούκλα, που δεν είναι τίποτε άλλο από ένα "εξτένσιον" που προοριζόταν για τα μαλλιά του κοριτσιού που θα την αγόραζε! Η giochi preziosi είχε καθιερώσει με κάθε κούκλα να δίνει και ένα "δωράκι" για το κοριτσάκι που θα την έπαιρνε, ένα κοκαλάκι για τα μαλλιά, ένα βραχιολάκι, ένα δαχτυλίδι, ακόμη και σκιές ματιών! Ειχαν αρχίσει οι "δωροδοκίες", μάλλον οι δύσκολοι καιροί ήταν ήδη στο κατώφλι τους.. :(
 
sindy giochi preziosi trendy girl

Α μαλιστα! :D

Η ιδεα με τα διαφορα δωρακια στο κουτι πιανει παντα!

Τα μαλλια της trendy girl παντως ειναι ιδια, αν εξαιρεσουμε τις αφελειες!

Δυστυχως τα υπολοιπα διαφερουν. Και το προβλημα ειναι οτι δεν ξερω ουτε αν τα ρουχα που φοραει ειναι τα δικα της τα οριτζιναλ, ουτε αν τα μαλλια της ηταν καποτε μαζεμενα ή λυτα.:xm:8)

Παντως και αυτο ειναι μια αρχη! :)
 
tanya ceppiratti-giochi preziosi: η διπλη ζωη της Sindy Hasbro

Σε αυτο το ποστ η MytinyWorld μας ειχα δειξει την Sindy Hasbro Ουρανιο Τοξο οπου τα μαλλια της ειχαν οριζοντιες γραμμες.

http://www.retromaniax.gr/vb/showpost.php?p=204263&postcount=131

Εδω μπορειτε να δειτε μια διαφημιση της Τanya ceppiratti-giochi preziosi του 94, οπου εχει τα μαλλια παλι ουρανιο τοξο αλλα με καθετες γραμμες. Λεγεται η Τanya Τραγουδα κι Εσυ, και αν προσεξετε εχει παλι αλλη μουρη. Θα ειναι η 5 που εχει αλλαξει... :eek:

picture.php


Μαζι της δινανε πακετο και walkman οπου καταγραφοταν η γαιδουροφωναρα της καθε μικρης επιδοξης τραγουδιστριας.

Βρηκα και την παλια της διαφημιση, με τον Fiorello, διασημος ιταλος σοουμαν που, μεταξυ μας εεεε, πρεπει τοτε να ειχε μεγαλη αναγκη απο τα λεφτα... :p

http://it.netlog.com/go/explore/videos/videoid=1173956
 
Sindy by Hasbro

Να ρωτήσω εγώ κάτι η άσχετη; Μήπως η Τanya αντίγραφε τη Sindy Hasbro που εκείνη την εποχή ήταν στην κορυφή; Τόσες ομοιότητες μου φαίνονται παράξενες!
 
Rapunjel μου, η εταιρεια Hasbro/που δινει τα δικαιωματα σε Ceppiratti-Giochi Preziosi εκεινη την εποχη, εβγαζε αυτην την κουκλα που ενω στην Ιταλια κυκλοφορουσε ως Τανυα, στην Ελλαδα κυκλοφορουσε ως Σιντυ. Για αυτο και το μπερδεμα!

http://www.retromaniax.gr/vb/showpost.php?p=205176&postcount=145
 
Sindy by Hasbro

Λατρεμένη σε ευχαριστώ για τη διευκρίνιση.Απλά μοιάζουν πάρα πολύ! Μάλλον το ίδιο καλούπι είχαν και για τις δυο...
 
Λοιπόν Αναστασία μου, επειδή αυτή η σιντοτάνυα είναι σαν το αβγό με την κότα, μας κάνεις σε παρακαλώ, όποτε μπορείς και έχεις τη διάθεση, μια ανακεφαλαίωση (εδώ ή στις αντίζηλες) για την Τάνυα? Ακριβώς τις μορφές που άλλαζε και πότε? Γιατί αν το 1994 είχε την μορφή του διαφημιστικού και το 1997 ήταν ήδη πετυχημένη στην Ιταλία με την μορφή της σιντοτάνυας που ξέρουμε, τόσο ώστε να την χρησιμοποιήσουν και ως σίντυ σε διάφορες ευρωπαϊκές χώρες, το μπάμ της σιντοτάνυας έγινε σε αυτό το μεσοδιάστημα... :xm: Πάντως τα μαλλιά-ουράνιο τόξο, τα είχε χρησιμοποιήσει πρώτη η hasbro, αφού η sindy με αυτά τα μαλλιά κυκλοφόρησε το 1991! Ρε, τι μπέρδεμα αυτή η κούκλα! Μπορώ να αλλάξω θέμα στη διατριβή μου παρακαλώ? :sleep:
 
Sindy Hasbro -Tanya Ceppi Ratti/Giochi preziosi, το αγγλο/ιταλο/ελληνικο κονφουζιο

Sindy Hasbro -Tanya Ceppi Ratti/Giochi preziosi,


το αγγλο/ιταλο/ελληνικο κονφουζιο μιας κουκλας


Tanya Ceppi Ratti, 1970, μουρη νουμερο 1

πηγη http://www.barbiemuseum.nl/italian.htm

picture.php


Tanya Ceppi Ratti, 1980, μουρη νουμερο 2

η δικη μου

picture.php


Tanya Ceppi Ratti, Disco Star 1980, μουρη νουμερο 3

απο καποιον πληστηριασμο στο ιμπει

picture.php


Tanya Ceppi Ratti/Giochi preziosi, 1994, σιγουρη χρονολογια λογω του οτι το γραφει ενα μικιμαους που εχουμε, μουρη νουμερο 4

picture.php


Tanya Ceppi Ratti, 1990, μουρη νουμερο 5

απο το αλμπουμ της MytinyWorld, ιδια με τις Sindy Hasbro

picture.php


Tanya Ceppi Ratti/Giochi preziosi, μεσα δεκαετιας '90?

οι δικες μου, με δυο σωματα διαφορετικα, το αριστερο Ceppi Ratti/Giochi preziosi, το δεξι Ceppi Ratti σκετο, μουρη νουμερο 5 με διαφορά στο μακιγιαζ που ειναι πιο απαλο και στα φρυδια που ειναι πιο λεπτα

picture.php


Tanya Giochi Preziosi σκετο, χωρις πια την Ceppi Rattti, Miss Italia 2000

απο καποιον πληστηριασμο στο ιμπει, ιδια με Sindy Hasbro

picture.php


Tanya Giochi Preziosi, Colori dal Mondo 2010, οπως κυκλοφορει τωρα

picture.php


Για ωραιες μεγαλες φωτογραφιες μπορειτε να δειτε αυτο το ιταλικο σαιτ που βρηκα

http://www.webalice.it/pisapia/tanya.htm

Αυτα παιδια και καλα ξεμπερδεματα με την Σιντο Τανυα :eek: o_Oo_O:D:D:p
 
Ευχαριστούμε πολύ Αναστασία!
:thanx2:

Βλέπουμε ότι μέχρι το 1994 τουλάχιστον (αφού έχουμε σίγουρη χρονολογία) δεν είχε τη μούρη σιντοτάνυας.... Αρα μετά έγινε η αλλαγή! Τώρα ποια είναι η κότα και ποιο το αβγό, μη με ρωτάτε! Επιφυλάσσομαι όμως να ρωτήσω τους ειδικούς και να επανέλθω!:wink:
 
Sindy by Hasbro

Λατρεμένη η Τάνια νούμερο 2 η δικιά σου είναι πανέμορφη.

Πολύ όμορφες και αυτές μετά το 2000! Ευχαριστώ για το site της Τάνιας!

Κάθε κούκλα τελικά είναι πανέμορφη και έχει και μια ιστορία...
 
Η.... πεφωτισμένη!

Και να η sindy party lights... η πεφωτισμένη! :biglaugh:Μάλλον ονειρεύτηκα οτι χρειαζόταν κατσαβίδι να την ανοίξω, τιποτα δεν χρειαζόταν, ήθελε δυο πολύ περίεργες μικρές μπαταρίες, αλλά ας είναι καλά ο... αλλοδαπός με τις μπαταρίες!:wink:

Σηκώνοντας το χέρι της σκάλα σκάλα προς τα πάνω, αλλάζουν χρώμα τα μαλλιά της, από μοβ, γαλάζιο, χρυσό, άσπρο, φούξια, πορτοκαλί.... και όταν το κατεβάσεις στην τελευταία σκάλα κάτω κλείνει!

Για την vassoftr που ήταν η παιδική της κούκλα, για την rapunjel που ήθελε να τη δει φωτισμένη και για όλους εσάς! :flower:

Sorry για την ποιότητα της φωτογραφίας, αλλά δεν υπήρχε περίπτωση να κάτσω να διαβάσω οδηγίες πως βγαίνει μια τέτοια φωτογραφία! Φρικάρω με τα μάνιουαλ, θέλω να τα διαβάζουν άλλοι και να μου τα λένε! :help:

picture.php
 
Λοιπόν... ΚΑταρχήν σε εευχαριστώ πάρα πολύ που την έβγαλες φωτισμένη!!! Κατα δεύτερον, ως εξπέρ στη φωτογραφία ( #) ), θα σου δώσω εγώ οδηγίες!! Είναι πολύ απλό! (Δεν θα σου πω για τρίποδο :eek: ).

Για να βγάλεις μια τέτοια φωτό, απαγορεύεται το φλας. Το απενεργοποιείς λοιπόν. Είναι ένα συμβολάκι κεραυνού με μια διαγωνια κάθετο επάνω του σαν να λέει "απαγορεύεται"!! :D Μετά, θα ακουμπήσεις τη μηχανή σε μια σταθερή επιφάνεια ωστέ να μην κουνιέται. Θα τοποθετήσεις την κούκλα φωτισμένη κάπου σταθερά και εντός του πλαισιού που θα καλύπτει η φωτογραφία.. Όταν θα είσαι έτοιμη, θα κρατήσεις μια ανάσα, και αργά αλλά αποφασιστικά :cool: θα πατήσεις το κουμπί και ΤΣΑΚ!! Έτοιμη! Προσοχή!! Όταν πατήσεις το κουμπί, πριν βγάλεις το δαχτυλό σου, βεβαιώσου ότι έχει ήδη τραβηχτεί η φωτό, γιατί η απομακρυνση του δακτύλου σου μπορεί να την κουνήσει!!!

Άλλη μια προσπάθεια λοιπόν, για το mercy μιας τόσο όμορφης κούκλας!!

Της αξίζει μια καλύτερη πόζα!! :D ;) :flower:
 
Σ'ευχαριστώ vasso μου! Η αλήθεια είναι ότι το φλας το είχα βγάλει. Στην αρχή έλεγε "object too dark" μετά άναψα ένα φως με ντίμερ μέχρι εκεί που δεν έβγαζε αυτή την ειδοποίηση (μην ξεχνάτε ότι τις φωτογραφίες τις βγάζω πάντα μες στην μαύρη νύχτα). Ομως, ήταν πολύ περίεργο ότι ο φακός άνοιγε και έκλεινε με καθυστέρηση δευτερολέπτων, αρκετά μεγάλη καθυστέρηση που μαλλον στο μεταξύ εγώ (ως... κουνιοτράμπαλο νευρικό πλάσμα που είμαι) κουνούσα τη μηχανή #) . Οπότε πιθανόν θέλει όπως λες σταθερότητα όταν τραβάς τη φωτογραφία (βρήκες άνθρωπο τώρα να κάνει τέτοια δουλειά! :cry: ). Θα ξαναπροσπαθήσω για χάρη της κούκλας και για χάρη σου!

Υ.Γ. Να σου στείλω το μάνιουαλ να το διαβάσεις και μετά να μου κάνεις μια περίληψη των βασικών? :p :cool:
 
Ακου τωρα ιστορια η Σιντυ!!!! Μιλαμε μεγαλη φαση!!!!! Και αλλαζει και χρωμα στο φως!!! Μηπως να βγαλετε τα αμπαζουρ και τους πολυελαιους στο σπιτι να την κρεμασετε απο το ταβανι; Παιρνει λαμπα ενεργειακης εξοικονόμησης στα μαλλια της; :cool:

Δεν εισαι κουνιοτράμπαλο νευρικό πλάσμα Mytinyworld μου!!! Αυτο στα ελληνικα λεγεται δημιουργικος και αεικινητος ανθρωπος!!!! :)

Ποιος σε ειπε ετσι να τον δειρω! :flower:
 
mytinyworld είπε:
Ομως, ήταν πολύ περίεργο ότι ο φακός άνοιγε και έκλεινε με καθυστέρηση δευτερολέπτων, αρκετά μεγάλη καθυστέρηση που μαλλον στο μεταξύ εγώ (ως... κουνιοτράμπαλο νευρικό πλάσμα που είμαι) κουνούσα τη μηχανή #) .
Αυτό στο έκανε γιατί ήταν αργή η ρύθμιση ανοίγματος - κλεισίματος του κλείστρου. Δεν θα σου πω πώς να την αλλάξεις. :eek: Άν κάνεις το κόλπο που σου είπα, θα πετύχει!! :D ;)
 
Sindy by Hasbro

Πολυαγαπημένη mytinyworld σε ευχαριστώ για την υπέροχη φωτογραφία και για τον κόπο που έκανες!Αυτό που ήθελα να δω το είδα.Τα μαλλιά φωτισμένα!

Συμφωνώ με τη λατρεμένη Αναστασία.Είσαι ένα μοναδικό και χαρισματικό πλάσμα!Σε ευχαριστώ ξανά :thanx2:
 
Η λύση του μυστηρίου "σιντοτάνυα"!!

Αναστασία μου, ο άντρας μου με λέει "νευρόσπαστο", πιάνει αυτό να έρθεις να του ρίξεις κανα χέρι ξύλο??? :p :D

Ραπουνζέλ μου, σ'ευχαριστώ πολύ! #)

Λοιπόν, σήμερα νομίζω ότι θα σας καλύψω όσον αφορά το μυστήριο της σιντοτάνυας! :flower:

Εμαθα παιδιά πιο ακριβείς πληροφορίες! Και ιδού:

Οπως είδαμε, το 1996-1997 η hasbro σταμάτησε την παραγωγή της sindy, την οποία ανέλαβε η giochi preziosi. Τους πρώτους 12-18 μήνες, πουλούσε ως σίντυ τις Τάνυα που είχε, αλλά τις "πακετάριζε" ως Sindyo_O. Μετά, συνέχισε με την μορφή της Sindy (προφανώς αφού ξεστοκάρανε την Τάνυα :diablotin: ). Ηταν το μεσοδιάστημα μέχρι να αναλάβει την παραγωγή η Vivid Imaginations, η οποία παρήγαγε τη Sindy από το 1999 μέχρι το 2003:cool:.

Ωστόσο, σε αυτό το μεταβατικό στάδιο και ίσως και λίγο μετά, φαίνεται ότι υπήρχε το εξής παράλογο: η κούκλα sindy κυκλοφορούσε στην Αγγλία (κυρίως) με την μορφή της vivid από την vivid imaginations, σε Γαλλία, Ελλάδα, Ισπανία, Τουρκία με την μορφή της Τάνυας από την Hasbro Hellas και στην Ινδία (δεν ξέρω με ποια μορφή) από την Funskool! Αυτά όλα γίνονταν την ίδια χρονιά παράλληλα! :eek: Μάλιστα κλείνει την αναφορά αυτή ο Αγγλος λέγοντας το θεϊκό σχόλιο: "Sometimes we wish we collected something simple, like thimbles!" δηλαδή: "μερικές φορές ευχόμαστε να συλλέγαμε κάτι απλό, όπως δαχτυλήθρες!":animlaugh:

Και η απάντηση για την Αναστασία μας: Οχι, η giochi preziosi δεν έβγαζε την Τάνυα σε κουτί Sindy στην Ιταλία, οι Τάνυες στην Ιταλία, ήταν πάντα Τάνυες! Αρα, αγαπημένη μου Αναστασία, οι δυο σπιτικές σου σιντοτάνυες, αφού είναι από ιταλικό σπιτικό, είναι μάλλον Τάνυες!! :cool:

Ελπίζω να σας κάλυψα! Υπήρξε άμεση ανταπόκριση από τους Αγγλους, χάρη στους οποίους μάθαμε όλες αυτές τις (χρήσιμες πιστεύω) πληροφορίες!

Επίσης, θέλω να σας πω πως έχουμε γίνει ρόμπα στην Αγγλία, γιατί λέει ότι από τις greek sindys (έτσι ονομάζουν τις σίντυ της hasbro hellas:cool:) κυκλοφόρησε το 2002 μία στην Αγγλία και το κουτί άλλη κούκλα έδειχνε, άλλη κούκλα είχε μέσα (ούτε σίντυ, ούτε τάνυα, μπας και είχε καμια bibi-bo? :eek: ), άλλα αξεσουάρ, γενικά αλλα αντ'άλλων και κάπως έτσι ξεκίνησε και έληξε άδοξα η εξαγωγή μας στην Αγγλία παιδιά!8) :xm:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εξαιρετικη δουλεια με ολες αυτες τις πληροφοριες και εξαιρετικα τα σχολια της Μytinyworld μας!!!!!!! :D :D:D Εχω γελασει πολυ!!!!! :D :D

Δηλαδη πλακα πλακα οι greek sindys, αφου εχουνε αλλη κουκλα μεσα κι αλλη δειχνει το κουτι, ειναι σαν κατι ελαττωματικα γραμματοσημα που οταν βγαινουνε τα κοροιδευουνε, και μετα οι συλλεκτες σκοτωνονται να τα αποκτησουνε! :eek: Οποτε μπορει να γιναμε ρομπα αλλά συμφερει την καημενη την Σιντυ!!! :p :D

Εγω, παιδια, χαζευοντας στους ιταλικους πληστηριασμους, δεν εχω δει ποτε μια ιταλικη Σιντυ. Μονο Τανυα. Και μαλιστα ποτε καμια κουκλα δεν εχει κυκλοφορησει με το ονομα αυτο στην Ιταλια, απο οσο ξερω. Σιγουρα λοιπον οι σιντοτανυες που σας ειχα δειξει ητανε Τανυες. Προφανως πανω στην αλλαγη απο Ceppi ratti σε Giochi Preziosi, οπου και τους κανανε τα φρυδια πιο λεπτα.
 
Πίσω
Μπλουζα