Iron Maiden

Dragon_K. είπε:
Το κλιπάκι είναι για να βλέπει ο γιός μου που πάει πρώτη δημοτικού και να γουστάρει , το κομμάτι όμως σαν κομμάτι είναι ΕΠΟΣ!!!
Και στο επόμενο Live θα γίνει της τρελλής!!!

UP THE IRONS !!!
To κομματι ειναι οκ για filler, απο τον τελευταιο δισκο Maiden περιμενω περισσοτερα, πολλα περισσοτερα.
 
Αν ειναι αυτα τραγουδια για τελευταιο αλμπουμ των θεων,τοτε καλυτερα να ειχαν κλεισει την καριερα τους με το Brave New World.Αυτο τουλαχιστον ειχε ποιο ομορφα κομματια με εμπνευση και καποιες κομματαρες.Τωρα εχω ακουσει 2 filler ,που αν τα ειχαν γραψει καποιοι αλλοι θα περνουσαν πραγματικα απαρατηρητα.Που ειναι εκεινα τα chorus που σου μενουν στη μνημη?οι μελωδιες?εχουν 3 κιθαρες και γραφουν τετοια plain κομματια,αντι να ξεχειλιζει το ηχειο με την μια δισολια πανω στην αλλη?δεν ειπα να βγαλουν ενα 7th Son of 7th Son ,που ειναι για μενα το απογειο τους αλλα βρε παιδια ακομα και το No Prayer for the Dying και το Dance of Death ειχε πιο ενδιαφεροντα τραγουδια.Ναι,θα μου πειτε δεν το εχουμε ακουσει ολο αλλα αν το ομωνυμο τραγουδι του δισκου αντι να ειναι ενα επος ,ειναι αυτη η μετριοτητα,τοτε αν μη τι αλλο προδιατιθεσαι αρνητικα για τα επομενα.Μακαρι να βγω ψευτης αλλα πολυ το φοβαμαι,οτι το δισκιον θα απογοητευσει πολλους παλιους οπαδους τους..παλιους με την εννοια οτι τους εμαθαν με ακουσματα των 80's 90's(που ζουσαν τοτε για αν γευθουν οταν ειχαν πρωτοκυκλοφορησει),οποτε εχουν και μεγαλες απαιτησεις απο τα μεγαθηρια του Μεταλ..αν δεν βγαλουν αυτοι,τοτε ποιοι?
 
Οπως λεω χρονια τωρα, οσο υπαρχει το ξενο σωμα που λεγεταο Gers στο συγκροτημα, δεν υπαρχει περιπτωση να ξεφυγουν απο την βαρετη μετριοτητα.

Αφου και σε αυτο το αλμπουμ υπαρχει, για αγνωστο λογο ακομα, αυτος ο τυπος, το αποτελεσμα ειναι δυστυχως προδιαγεγραμμενο...
 
Εγώ άκουσα τον καινούργιο δίσκο και ομολογώ πως παρόλο την κλασική σε πολλούς παλιούς του χώρου καραμέλα πως χάλασαν και έχουν διαλυθεί μετά το 7th son κτλ εμένα μου αρέσει. (και όχι μόνο εμένα όπως φαίνεται : http://www.ironmaiden.com/index.php?categoryid=8&p2_articleid=1253).

Έχει ωραία κομμάτια μέσα που αν και δεν λέω να τα πούμε θεικά, είναι τουλάχιστον αξιοπρεπέστατα για το όνομα τους. Και θα ξαναπώ πάλι πως ένα συγκρότημα δεν είναι κακό να αλλάζει, συνήθως αυτό οφείλεται και ότι οι εποχές αλλάζουν και ακολουθούν και αυτοί προσαρμόζοντας τη μουσική τους. Δεν λέω να αλλάξουνε σε τραγικό βαθμό και να παίζουνε ότι να 'ναι, ούτε να κάνουν τίποτα καραγκιοζιλίκια να ντύνονται παράξενα κτλ. Απλά δεν παίζουν όπως στο Number Of The Beast, και τι έγινε? Από τη στιγμή που μου αρέσει (όχι μόνο εμένα όπως είπα και με το link παραπάνω) και ανακαλύπτω ξαναακούγοντας τα και άλλα στοιχεία που με κάνει να μου αρέσει περισσότερο που ειναι το κακό? Για να είναι ευχαριστημένοι όλοι μάλλον θα πρέπει να παίζουν όπως και οι Slayer και οι Megadeth και οι Manowar μαζί 3 σε ένα + και όπως παίζανε και αυτοί παλιά στους πρώτους τους δίσκους!!! :p

Επίσης πιστεύω για το ίδιο θέμα πως αν ήταν τόσο χάλια, ρε παιδιά... κάποιος θα τους καταλαβαίνανε τόσα χρόνια πια :p . Άντε να αγοράζανε και τον επόμενο δίσκο μετά το 7th son λόγω κεκτημένης ταχύτητας ή λόγω μη ενημέρωσης θα βλέπανε πως είναι άισχος, χάλια, αηδία κτλ και τέλος. Εδώ αυτοί συνεχίζουν και πουλάνε σαν ΤΡΕΛΟΙ... τι στο καλό, δεν θα έπρεπε να ήταν πάτος αν ίσχυαν έστω και τα μισά χάλια απ'ότι αναφέρουν αυτοί που πιστεύουν πως έχουν τυπικά "διαλυθει" μετά το 7th son ή το brave new world? :xm:

Wally είπε:
Οπως λεω χρονια τωρα, οσο υπαρχει το ξενο σωμα που λεγεταο Gers στο συγκροτημα, δεν υπαρχει περιπτωση να ξεφυγουν απο την βαρετη μετριοτητα.
Αφου και σε αυτο το αλμπουμ υπαρχει, για αγνωστο λογο ακομα, αυτος ο τυπος, το αποτελεσμα ειναι δυστυχως προδιαγεγραμμενο...
Wally, σέβομαι την άποψη σου όπως και όλων των άλλων, αλλά - φιλικά πάντα - για ποιο λόγο είσαι τόσο αρνητικός για τον Janick Gers? Μήπως λόγω των φιγούρων που κάνει με την κιθάρα του στα live που την πετάει στον αέρα κτλ? Εγώ αυτό το βλέπω απλά σαν ενεργητικότητα που ξεσηκώνει το πλήθος. Δεν νομίζω να εννοείς ότι δεν είναι καλός ως κιθαρίστας, επειδή ο άνθρωπος ξέρει μουσική και παίζει κάποια σόλο που κάποιοι μουσικοί τα θεωρούν και δύσκολα - με απλά ελληνικά ξέρει φοβερή κιθάρα.

UP THE IRONS!!!
 
θα συμφωνησω για τον Gers με το συντροφο Wally,αν και νομιζω οτι το ξενο σωμα λεγεται..Harris.

Βαρια κουβεντα το ξερω,αλλα τη λεει ενας σεβασμιος γερων,οπαδος.

Εχει στερεψει ο ανθρωπος απο ιδεες και νομιζωντας οτι με το να προσπαθει να

επαναλαβει τα μεγαλεια κατι θα πετυχει..φευ..

Οσο για το αν πουλανε τρελλα,ναι πουλανε.

Γιατι καθε νεος "πελατης"που μπαινει στο μαγαζι που λεγεται Heavy Metal πρωτα κοιταει τη βιτρινα..και η βιτρινα γραφει Maiden καλως η κακως.

Το κακο με το προιον ομως ειναι το παρακανε με τις εκπτωσεις(στην ποιοτητα)

ασε που βαρεθηκαμε και το παλιο στοκ..

Μην ξεσηκωθουν μερικοι και αρχισουν το κραξιμο.

30 χρονια ακουω Maiden...

Σε μενα (και πολλους αλλους)οτι ειχαν να δωσουν,το δωσαν.

Η πατατα του αιωνα(Blaze)ηταν το τελος..

χαθηκε η μαγεια..να αδημονεις για το νεο αλμπουμ και ολα τα σχετικα.

φυσικα και στα λαιβ παμε τρεχοντας(.....)για να ζησουμε αυτη τη μαγεια για κανα διωρο..εστω κι αν τα ξορκια ξεφτισαν.
 
Καταλαβαίνω το σκεπτικό σου μιας και το βλέπω από αρκετούς οπαδούς, απλά εγώ γενικά δεν το αναλύω όταν πρόκειται για τους Maiden μιας και μου αρέσουν αυτά που βγάζουν, αλλά ναι, θα μπορούσαν να βγάλουν και καλύτερα, το ξέρω...

Επίσης δέχομαι πως ίσως να τους κρίνω λιγότερο αυστηρά σε σχέση με άλλους μιας και ξεκινάω με "θετική ενέργεια" όταν βγάλουν κάτι καινούργιο και έτσι να πιστεύω γι'αυτούς, αλλά πραγματικά μου αρέσει αυτό που ακούω, επειδή δεν το αναλύω και δεν με ενδιαφέρει να το συγκρίνω με το πως παίζανε παλιότερα που βγάζανε παπάδες, απλά αφού μου αρέσει είμαι ικανοποιημένος.

Αλήθεια, για τον Gers υπάρχει κάποιος λόγος που το λέτε αυτό (ξένο σώμα κτλ)? Απλά έχω περιέργεια να μάθω τι εννοείτε. :)
 
Το Final Frontier το ακουσα με δυσκολια 2 φορες. Επειδη το να αρχισω να το θαβω ειναι ευκολο, θα πω οτι ειναι ενα πολυ δυσκολο αλμπουμ που για να εκφερω τελικη γνωμη πρεπει να του ριξω 4-5 ακροασεις ακομα.

Παντως με μια πρωτη ματια δεν ειναι αυτο που περιμενε ο παραδοσιακος μεταλας (ομιλω ως προπονητης του καναπε), σιγουρα οι Maiden (σε πεισμα των παλιων οπαδων) συνεχιζουν να παιζουν για νεο κοινο - ο δισκος αυτος εχει σκονταψει (και οχι βαδισει) σε πιο progressive μονοπατια - η ελευθερια που δοθηκε στον Smith για συνθεση (6 απο τα 10 κομματια) ηταν ενα ρισκο που δεν βγηκε σε καλο, μερικα κομματια ειναι τραβηγμενα απο τα αυτια και ενιοτε επαναλαμβανονται.
 
Άκουσα και εγώ το δίσκο αρκετές φορές και έχω ξεχωρίσει 3-4 τραγούδια που θα διάλεγα να ξανακούσω περισσότερες από μια φορές. Δυστυχώς όλα τα υπόλοιπα είναι μια από τα ίδια. Η συνταγή επεναλαμβάνεται για άλλη μια φορά.

Ακούω Maiden από τότε που άρχισα να ακούω metal, έχω ότι έχουν βγάλει, τους έχω δει όσες φορές έχουν έρθει, αλλά από το reunion και μετά δεν με ενθουσίασαν με καμιά κυκλοφορία τους.

Πιστεύω ότι είναι θέμα ηλικίας πλέον. Δεν μπορούν να έχουν την ίδια ενέργεια και έμπνευση στις συνθέσεις τους όπως είχαν πριν χρόνια. Απλά παίζουν ότι γουστάρουν. Άυτή η μουσική τους αρέσει, αυτή παίζουν. Πρόβλημα χρημάτων δεν έχουν για να πιεστούν για να βγάλουν δίσκο, ποτέ δεν είχαν καβαλήσει το καλάμι, ούτε θέλησαν δημοσιότητα με την συμμετοχή τους σε reality και γελοιότητες. Πότε δεν πήγαιναν με την μόδα και γι'αυτό δεν τους έπαιζαν πολύ τα Μ.Μ.Ε. Πάντα ήταν όλοι τους χαμηλών τόνων και σέβονταν τους οπαδούς τους. Δεν νομίζω να προκάλεσαν με δηλώσεις τους και γι'αυτό τα πήγαιναν καλά με όλα τα συγκροτήματα. Ας μην τους πυροβολούμε και ας τους ευχαριστιόμαστε από τα live τους.

Ίσως να είναι καλά που σταματάνε. Είναι καλύτερα να τους θυμόμαστε από τα φοβερά άλμπουμ που έβγαλαν στο παρελθόν και όχι από την τελευταία πορεία τους.
 
το άκουσα και εγώ χθες,δεν με ενθουσίασε... προσωπικά μου φαίνεται ότι ακόμα και το virtual xi έχει περισσότερα τραγούδια που ξεχωρίζουν...

αυτό βέβαια δεν με εμπόδισε να πάρω τη συλλεκτική του έκδοση καθώς και δύο αντίτυπα της "ελληνικής" έκδοσης (ένα για να το ανοίξω και ένα για να το πουλήσω στο μέλλον,ήδη πιάνει στο ebay 25 με 30 λίρες :eek: )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σεβαστές όλες οι γνώμες παιδιά, πραγματικά καταλαβαίνω πως πολλοί θέλουν κάτι διαφορετικό από αυτούς και όχι όπως παίζουν στον τελευταίο δίσκο (σε πιο progressive μονοπατια όπως λέει και ο φίλος Wally).

Απλά επειδή εμένα δεν με χαλάει το στυλ αυτό και ίσως της "πόρωσης" να το πούμε που νοιώθω γι'αυτούς, της συνήθειας, αναμνήσεων που με δένουν με αυτούς ή ότι άλλο τέλοσπάντων, τους κρίνω ίσως πιο χαλαρά απ'ότι εσείς, πραγματικά το δέχομαι όμως αυτό που λέτε για την αλλαγή, απλά με τα χρόνια αλλάζουν όλοι σχεδόν τον τρόπο που παίζουν.

Χαίρομαι πάντως που σε όλους ανεξάρτητα αν τους αρέσει ή όχι ο καινούργιος τρόπος παιξίματος, υπάρχει ο σεβασμός και η αναγνώριση κάποιων πραγμάτων που έχουν κάνει ή όχι (κοινώς που σε όλα τα χρόνια υπαρξης τους δεν έχουν γίνει καραγκιόζηδες). :)
 
Για μένα καλύτερα ν' αποσύρεσαι και να σε θυμούνται τεράστιο παρά να ρίχνεις το επίπεδο μόνο και μόνο για να μένεις στο προσκήνιο! Παρόλα αυτά πουλήσανε και θα πουλάνε...

Είναι όπως παρατέθηκε παραπάνω βιτρίνα, μαγαζί γωνία οι maiden!
 
Θα ήθελα να αναφέρω σε αυτό το topic που είναι το "αρμόδιο" για τους Iron Maiden, πως την ανανεωμένη συλλογή μου την έχω βάλει εδώ :

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?t=15536 (λόγω της ιδιαιτερότητας του post αυτού).

Απλά επειδή βρίσκεται στο section του "Retro Computing", το αναφέρω και εδώ μήπως κάποιος που θέλει να το δει δεν το πάρει πρέφα ότι βρίσκεται εκεί.

Δεν ξαναγράφω αναλυτικά τη συλλογή μιας και βρίσκεται αναλυτικά γραμμένη στο παραπάνω post που ανέφερα (είναι το τρίτο project), απλά βάζω και εδώ το link μόνο με το video που έχω φτιάξει με την συλλογή των Iron Maiden που κατέχω.

http://www.vimeo.com/14647281
 
Μια ωραια live διασκευη απο τα ομορφα θηλυκα!! :p

 
Οι fans των Iron Maiden σίγουρα θα θυμούνται το "σήμα κατατεθέν" του group, τον φοβερό Eddie.

Iron_Maiden_Iron_Maiden_record_album_cover_Eddie.jpg


Το Sacred Armour of Antiriad της Palace Software δανείστηκε την γραμματοσειρά με την οποία σχεδιάστηκε το λογότυπο του συγκροτήματος.

Antiriad.jpg


Ο Dave Murray επί σκηνής με την κιθάρα του κατά την διάρκεια της συναυλίας των Maiden στην Βαρκελώνη στις 30 Νοεμβρίου του 2006:

Dave_Murray_30nov2006.jpg


Adrian Smith

adrian.jpg


Janick Gers

Janick_Gers_30nov2006.jpg


... και φυσικά η "ψυχή" και το μπάσο του group: Steve Harris!

93steve01.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τον Gers τι τον ηθελες?
 
sparklingeagle είπε:
Οι fans των Iron Maiden σίγουρα θα θυμούνται το "σήμα κατατεθέν" του group, τον φοβερό Eddie.
Iron_Maiden_Iron_Maiden_record_album_cover_Eddie.jpg


Το Sacred Armour of Antiriad της Palace Software δανείστηκε την γραμματοσειρά με την οποία σχεδιάστηκε το λογότυπο του συγκροτήματος.

Antiriad.jpg
(οι iron maiden με τη σειρά τους δανείστηκαν τη γραμματοσειρά από τη ταινία the man who fell to earth με τον david bowie,τουλάχιστον έτσι έχω διαβάσει)

το τελευταίο άλμπουμ τους είναι ακόμα πρώτο στα ελληνικά charts,δεν ήξερα ότι είχαν τόση πέραση εδώ.
 
Wally είπε:
Τον Gers τι τον ηθελες?
Τι ερώτηση!

Ο Gers είναι ο τρίτος κιθαρίστας του group και το στυλ του θυμίζει ολίγον shred σε αντίθεση με τον Murray του οποίου το παίξιμο κινείται στο χώρο του blues.
 
Πιθανον οι Maiden να μας ερθουν το καλοκαιρι.

Σιγουρα μπουζουριασαν τον Di'Anno για απατη. Συγκεκριμενα ο Paul ειχε δηλωσει οτι ειχε νευρικο προβλημα στην πλατη που δεν του επετρεπε να εργαστει και ετσι λαμβανε κρατικη αποζημιωση/συνταξη.

Αλλα επειδη στην Γηραια Αλβιωνα οι Αρχες δεν κοιμουνται/παιζουν τζοκερ/βλεπουν Αυτια/ανταλασσουν συνταγες/κανουν κεντηματα/γκομενιζουν/παιζουν πασιεντζα εν ωρα εργασιας, ανακαλυψαν στο YT video που τον παρουσιαζει να χοροπηδαει σαν τρελος :)

Τον σουραν καπακι στο δικαστηριο και του ανακοινωσαν οτι δεν γλυτωνει την ψυρρου.

Πηγη

article-0-0D222400000005DC-69_468x737.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα