Kόμικς για Κορίτσια

Εγώ ήμουν από τις φαν της Μανίνας αλλά όποτε μπορούσα (η γιαγιά μου δλδ) αγόραζα και την Κατερίνα.

Σε περιόδους παχιών αγελάδων έπαιρνα και την 15ήμερη Πάττυ.

Στην Κατερίνα δε θυμάμαι αρθρογράφους.

Στη Μανίνα όμως έπαιζε τρομερό καστ: Νίκος Μουρατιδης στα μουσικά νέα, Βίκυ Βανίτα, Πέπη Ραγκούση στις συμβουλές ομορφιάς και στα καλλιτεχνικά πολύ... μα πολύύύ παλιά -αν θυμάμαι καλά- η Κική Σεγδίτσα.

Από ένα σημείο και μετά, ο ανταγωνισμός των δύο περιοδικών ήταν μεγάλος.

Η Μανίνα προκειμένου να "κρατηθεί" έβαζε όλο και περισσότερες αφίσες αφού η "Σουπερ Κατερίνα" και το Αφισόραμα με τις μεγάλες αφίσες τους έκαναν θραύση... Θυμάμαι έντονα που για παραπάνω από ένα εξάμηνο η μία στις 10 αφίσες ήταν DURAN DURAN... Έλεος...
 
Διάβαζα Κατερίνα και Μανίνα φανατικά, αλλά και Πάττυ και φυσικά τη Σούπερ Κατερίνα με τις "τεράστιες" για την εποχή αφίσες και τους στίχους των τραγουδιών με την ελληνική μετάφραση δίπλα. Δυστυχώς η καλή μου μαμά δεν άφησε τίποτα πίσω της, πάνε όλα μου τα τεύχη! :cry:
 
Juanita είπε:
Θυμάμαι έντονα που για παραπάνω από ένα εξάμηνο η μία στις 10 αφίσες ήταν DURAN DURAN... Έλεος...
από τη μία μπορούσατε να μιλάτε για την εκθαμβωτική ομορφιά τους, από την άλλη για το μακιγιάζ τους, το βαμμένο χειλάκι και το επεξεργασμένο μαλλί... ιδανικά αγώρια για κοριτσίστικο περιοδικό, εξού και η υψηλή προσφορά σε αφίσες! :kiss:
 
Η Αρια ηταν στο Μπλεκ. Ειχα μεινει τοτε καγκελο μιας και το σχεδιο αλλα και η ιστορια ηταν φοβερα. Ακομα θυμαμαι εναν τιτλο ''τα δακρυα της θεας''. Ειναι περιεργο πως δουλευει το μυαλο αλλα μολις σημερα εκει που καθομουν το ξαναθυμηθηκα και το εψαξα. Ειναι βελγικο κομικ και δυστυχως παιζει μονο στα γαλλικα.

Λατρευω το ιντερνετ!!

http://www.dupuis.com/aria/bd/UK/aria-tome-1-la-fugue-d-aria/128

Aria joe post 46.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μερικοι σταρς στα νιατα τους ,προσφορα του περιοδικου "Κατερινα" ,πηγη δεν θυμαμαι μιας και ειναι αρκετο καιρο στον σκληρο μου. :xm:

Κατερινα Aardvark post 47.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτή η Βίκυ, ποια είναι;

(Τέταρτο τετράγωνο, κάτω δεξιά)

Η Αλεξίου ήταν κούκλα τότε!!!
 
Αμ η Ανουλα......

Η Βικυ πρεπει να ειναι η Λεανδρος. :xm:

Ο Wally πιτσιρικας ειχε αφισσα του Τικη στο δωματιο του. :D
 
Ενώ ο Νταλάρας μου;;; :dribble:

Τεκνό και τότε όπως και τώρα :hurrah:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
αξέχαστη Μανίνα

fontana είπε:
Διάβαζα Κατερίνα και Μανίνα φανατικά, αλλά και Πάττυ και φυσικά τη Σούπερ Κατερίνα με τις "τεράστιες" για την εποχή αφίσες και τους στίχους των τραγουδιών με την ελληνική μετάφραση δίπλα. Δυστυχώς η καλή μου μαμά δεν άφησε τίποτα πίσω της, πάνε όλα μου τα τεύχη! :cry:
Ημουν και γω αναγνώστρια των περιοδικών αυτών αλλά κυρίως συμπαθούσα τη Μανίνα που δεν έχανα ποτέ και που μεγαλώνοντας τη σταμάτησα.Μου έκανε εντύπωση που διάβασα παραπάνω ότι η Μανίνα σταμάτησε το '92 γιατί νόμιζα ότι είχε συμβεί νωρίτερα.Θυμάστε που έβαζε σε βιβλιαράκι στη μέση τραγουδιστές και ηθοποιούς;Αρχιζε με επίσκεψη στα

σπίτια τους, έδειχνε την οικογένειά τους, τους χώρους του σπιτιού και στο τέλος μας αποχαιρετούσαν στην τελευταία σελίδα απο την πόρτα του σπιτιού.Θυμάμαι ακόμη τις κουκλίτσες που ντύναμε στην τελευταία σελίδα.Είχα πολλά τέτοια καθώς και βιβλιαράκια αλλά πού να ξέραμε τότε

πως κάποτε οι αναμνήσεις θα μας έκαναν να τα νοσταλγούμε.Τότε τα πέταξα γιατί μεγάλωσα.
 
Αμμμ δυστυχως ,"στερνη μου γνωση να σε ειχα πρωτα" που λενε και οι παλαιοτεροι.

Για τις κουκλιτσες εννοεις την χαρτοκοπτικη εεε; :xm:
 
Κι εγω διαβαζα απο σποντα τετοια και κατα καποιο τροπο εχουν πεσει και στα χερια μου και εχω ακομα αν δεν κανω λαθος, μερικα τευχη Κατερινα. Για καποιο λογο εβλεπα πιο συχνα Κατερινα σε φιλες-ξαδελφες και γνωρισα πιο καλα αυτο το περιοδικο.

Η ιστορια που ετυχε να δω και μου εκανε περισσοτερη εντυπωση απο ολες ηταν μια sword and sorcery με τίτλο Άρια!!! (που απετελεσε και παιδικη φαντασιωση) :D

aria 3 rakeesh .jpg

Aria 4 Rakeesh.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απίστευτο το πόσα χρήματα χαλούσα για να αποκτήσω τα τεύχη!!!Κάπου έχωόλες τις αφίσες και ότι έξτρα έδιναν η κατερίνα και η μανίνα.Τα τεύχη δυστυχώς τα άλεσε το καλό χεράκι της μαμάς,πήγαν λέει για καλό σκοπό-ανακύκλωση.Τα έχω στο νου μου όμως!!!
 
Αν βρεις τιποτα ενδιαφερον απο αυτα που εχεις κρατησει ,βαλε καμμια φωτο. :)
 
Διάβαζα συνέχεια Μανίνα και Πάτυ αλλά δυστηχώς δεν κατάφερα να τα κρατήσω :( . Μήπως γνωρίζει κανείς πώς μπορούμε να βρούμεμε τεύχη απο Πάτυ;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σύντομα θα ανεβάσω ρετρο 90s εξώφυλλα της Κατερίνας την οποία και αγόραζα κάθε βδομάδα για 6 χρόνια (δυστυχώς μετά από επιχείρηση-σκούπα της μάνας μου, μόνο τα εξώφυλλα διέσωσα)
 
νομιζω πως την ιστορια της αρια την ειχε και στο μπλεκ καποια στιγμη

στα 90s... :eek:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εκτός από αυτά ήταν και το περιοδικό "Μαριλένα" το οποίο κράτησε λίγο σχετικά βέβαια αλλά το σημαντικό είναι πως είχε σε συνέχειες (πάνω από 40) το τηλεοοπτικό σήριαλ "Βασίλισσα Αμαλία" με την Αλίκη Βουγιουκλάκη!!!Το έχω ολόκληρο συγκεντρωμένο και είναι πραγματικά πολύ αξιόλογο...
 
gomfaios είπε:
νομιζω πως την ιστορια της αρια την ειχε και στο μπλεκ καποια στιγμη

στα 90s... :eek:

Ήταν by far το αγαπημένο μου κόμικ στην Κατερίνα.

Το 1999 ένα παιδικό περιοδικό Τα Σαίνια (αν το θυμάται κανείς) είχε σε κάποια τεύχη του ένθετο με κόμικς και ένα από αυτά ήταν και η Άρια
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
To "Άρια" το θυμαμαι (αν θυμαμαι καλα :) ) περι το 1985 στην εφημεριδα Εθνος που αγοραζε τοτε ο πατερας μου...

Mαζι με το παραπανω ειχε "Love is" και "Snoopy"
 
Προφανως η Αρια ηταν ο κυριος λογος που τα αγορια πιαναμε Κατερινα :)
 
Πίσω
Μπλουζα