[Mattel & El Greco] Masters of the Universe

Δύσκολο να είναι χειρότερο... :)
 
Μόλις πριν 3-4 ημέρες βρέθηκα στο πατρικό μου κι έφαγα το τόπο να βρω τον He-Man να τον δώσω σε κανά ebay, αλλά δεν τον βρήκα ακόμα (κάπου πρέπει να υπάρχει, δε μπορεί).

Εκείνον που βρήκα να έχω σίγουρα είναι ο Rokkon, ο μπλε που μεταμορφώνεται σε βράχο. Όταν ήμουν μικρός θυμάμαι που τον έλεγα "ο Πέτρας", χα!
 
dean!!δεν αξιζει να τα βαλειs ebay λογο του οτι λογικα οι φιγουρες σου θα ειναι loose k δεν εχουν μεγαλη αξια. και λογικα για να σαι εδω θασαι κ συ νοσταλγος της ολης 80λας. οποτε κρατα τα να θυμασα κ ποτε δεν ξερεις μπορει να σου μπει κ σενα το μικροβιο να αρχισεις μια συλλογη!!
 
Είχα και εγώ πολλές φιγούρες απο το Masters of the Universe. Τις είχαμε φέρει απο Αμερική όταν επανήλθημα Ελλάδα το 1985. Είχα το castle greyskull το Snake Mountain και αρκετές φιγούρες. Αν έχουν γλυτώσει απο το ξακαθάρισμα της μάνας και υπάρχουν σε κάνα πατάρι θα ανεβάσω φωτογραφίες!!
 
εχετε ασχοληθει καθολου με την καινουρια σειρα??? απο φιγουρες εννοω περα απο το animation. τα σπαει ειναι πολυ καλες φιγουρες!! κ αξιο addition στο masters of the universe toy line!!!
 
wheeled warrior είπε:
εχετε ασχοληθει καθολου με την καινουρια σειρα???
Ποια εννοείς καινούρια σειρά, αυτήν του 2002 ή την MOTUC;

Και οι δύο πολύ καλές, να μερικές φωτογραφίες από την συλλογή μου από την σειρά που ξεκίνησε το 2002.















IMG_0463.jpg

IMG_0458-1.jpg

IMG_0457-1.jpg

IMG_0453-1.jpg

IMG_0447.jpg

IMG_0444-1.jpg

IMG_0437-1.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ξέχασα τον συνονόματο!!! Από την σειρά "Staction" (Static Action Figure) που κυκλοφόρησε η NECA.



RioBlast.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ξεχασες κ την commemorative series!! μιλαω κ για του 2002 αλλα κ για την classics!!! ωραιες φωτο ακριβως τις ιδιες φιγουρες εχω συν τον hordak ton snout spout k ton clawful apo ta statues syn ta micro busts he-man orko k beastman. κ τωρα αρχισα κ την clasics!! εσυ εχεις αλλε φιγουρες?? η αλλα πραγματα απο motu?
 
Πως τον λενε βρε παιδια στην Ελλαδα αυτον τον Κυριαρχο που δεν ανηκε στους Masters?

wheeled warrior είπε:
dean!!δεν αξιζει να τα βαλειs ebay λογο του οτι λογικα οι φιγουρες σου θα ειναι loose k δεν εχουν μεγαλη αξια. και λογικα για να σαι εδω θασαι κ συ νοσταλγος της ολης 80λας. οποτε κρατα τα να θυμασα κ ποτε δεν ξερεις μπορει να σου μπει κ σενα το μικροβιο να αρχισεις μια συλλογη!!
Ετσι ακριβως!!! Συμφωνω και επαυξανω :D

Προπερσι σε αυτο το ποστ

http://www.retromaniax.gr/vb/showthr...l=1#post174131

εψαχνα αυτον εδω τον κυριο, ο οποιος ομως κυκλοφορησε στην Ιταλια. Ο πρωην ιδιοκτητης του επιμενει οτι δεν ειναι Master of the Universe, εγω στην αρχη απορουσα μιας και τα μπουτια του θυμιζουν πολυ εκεινα των αλλων Masters. Και οντως επανω του δεν γραφει Mattel οπως οι αλλοι που εχω στην συλλογη μου, αλλα 1983 Filmation Assoc



Ενω λοιπον ετοιμαζα τις νεες φωτο για τον ιστοχωρο του Μακισιμου (googlαρετε με λεξεις κλειδια το El Greco and Lyra Toys), βρηκα μεσα στους ελληνικους Κυριαρχους του Συμπαντος, της συλλογης του, αυτον εδω τον τρελο καβαλαρη



Ο οποιος ειχε ηδη αναφερθει οτι ηταν απο τους κακους (εμ με τετοια μουρη δεν τον λες και οσιο) αλλα δεν ξεραμε το ονομα του ακριβως.

Δηλαδη, η ελληνικη Ελ Γκρεκο, πηρε εναν ηρωα ασχετο, που δεν ανηκε στους Masters και τον κυκλοφορησε ως Kυριαρχο (δηλαδη ελληνικο Master). Πω πω μπαχαλο... :eek:

Ο ιπταμενος ταυρος λεγεται Κερβερος, αλλα δεν εχω καταλαβει ακομα πως λενε τον καρατσαντισμενο τυπο, βρε παιδια, που τον καβαλαει. :xm:

kyri1.jpg

kyri4.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
wheeled warrior είπε:
dean!!δεν αξιζει να τα βαλειs ebay λογο του οτι λογικα οι φιγουρες σου θα ειναι loose k δεν εχουν μεγαλη αξια. και λογικα για να σαι εδω θασαι κ συ νοσταλγος της ολης 80λας. οποτε κρατα τα να θυμασα κ ποτε δεν ξερεις μπορει να σου μπει κ σενα το μικροβιο να αρχισεις μια συλλογη!!
Ναι, είμαι νοσταλγός με την έννοια πως μου άρεσε το κλίμα της '80 εποχής και ειδικά τα παιχνίδια της (που τα έβλεπες τότε μαζεμένα σε κανά "Μινιόν" και γυάλιζε το μάτι σου από τα χρώματα) που τα θυμάμαι τα περισσότερα (κυρίως βλέποντάς τα σε φίλους γιατί εμένα δε με πολυεντυπωσίαζαν οι φιγούρες ποτέ, οι φίλοι μου με μπρίζωναν να πάρω τέτοια και μετά δεν ασχολούμουν μαζί τους). Πάντως για εμένα τα περισσότερα από αυτά δεν έχουν κάποια χρηστική ή συλλεκτική αξία να τα διατηρώ. Δεν έχω το μικρόβιο του συλλέκτη (αντιθέτως έχουν πεταχτεί άπειρα), τυχαία μου έχουν απομείνει αυτά, οπότε και 10$ να πάρω στο ebay μια χαρά είναι. Τέλος πάντων, μη χαλάω το πάρτυ.

Κάτι άλλο που θυμήθηκα, αν δε με απατάει η μνήμη μου, είναι πως ο Rokkon υπήρχε ολόιδιος και σε κόκκινο (δηλαδή ο μετεωρίτης να φαίνεται κόκκινος απ'έξω, όχι μπλε). Μπορεί και να είναι ιδέα μου, αλλά για κάποιο λόγο μου έχει μείνει αυτό το αποτύπωμα στη μνήμη κι έχω την εντύπωση πως το είχα δει.
 
Αναστασία ο κακός κυριούλης λέγετε Scorpio και είναι ένας απο τους 4 "κακούς" της σειράς. Το τσεκουράκι που κρατάει μάλλον απο κάπου αλλού το δανείστικε γιατί το όπλο με το οποίο κυκλοφορούσε(κι οπλοφορούσε... :) ήταν κάτι σάν μπαζούκα.Ακόμα μέσα στην συσκευασία εκτός απο το όπλο του υπάρχει κα ι ένα "συνεταιράκι" στις βρωμοδουλειές,ένας μικρός σατανάς(ο αντίστοιχος τον καλών είναι κάτι φιγούρες σάν ξωτικά).

Τον έχω καινούργιο στο κουτί του οπότε με την 1η ευκαιρία θα "ανεβάσω" φωτογραφίες του οπου στο πισω μέρος του κουτιού υπάρχουν και οι υπόλοιποι τις παρέας... :)
 
ο κυριος κανονικα λεγεται kadray!! απο την σειρα blackstar!! στην σειρα στην οποια βασιζοταν οι κυριαρχοι του συμπαντος τηs el greco!!
 
Οπότε το Scorpio είναι το ελληνικό του όνομα... :)
 
Dean αστα κι εγω ετσι ελεγα οτι δεν εχω το μικροβιο του συλλεκτη, μια barbie ειχα και μετα κατεληξα σε 60 και ακομα μαζωχνω!!!! :D :D:D Και οι Μαστερς δεν ειναι δικοι μου φυσικα, αλλα μεσα στο χαμο τους λυπηθηκα και αποφασισα να τους υιοθετησω.

Αλλωστε τα παιχνιδια δεν ανακυκλωνονται γιατι ειναι φτιαγμενα απο πολλα υλικα μαζι, τα οποια κανουν αδυνατο τον διαχωρισμο τους, με αποτελεσμα να λερωνουν για αιωνες το περιβαλλον.

Σιγουρα λοιπον ειναι χιλιες φορες καλυτερο να τους δωσεις καπου που θα τους προσεξουν, θα ξυπνησουν παιδικες αναμνησεις, και θα βγουν απο τον λυπητερο κυκλο της χωματερης. :)

Ο δικος μου ο Ροκκον ειναι μπλε γιατι ειναι απο Ιταλια, δεν ξερω δυστυχως να πω σε τι αλλα χρωματα κυκλοφορησε!

donkix2000 & wheeled warrior σας ευχαριστω παρα πολυ που με βοηθησατε να βρω το ονομα αυτου του τυπου και την σειρα!!!! Επιτελους βαφτιστηκε και στις 2 γλωσσες Scorpio και kadray!!!

Οσο για το "συνεταιράκι" στις βρωμοδουλειές, οπως πολυ σωστα λεει ο donkix2000, το εχω και αυτο!!! Το ειχα ποσταρει προ αμνημονευτων εδω

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?1572-Masters-of-the-Universe&p=173960&viewfull=1#post173960

Αχ τι ωραια!!! Επιτελους βρηκε τον φιλο του :D

Αμα τους ζηλεψει καμια απο τις barbie μου και θελει να κανει σχεση, θα πω οτι πανε πακετο.

Να στε καλα παιδια :flower:
 
χαιρομαι που βοηθησα!!!donkix? εχεις καμια σχεση με εναν που εχει μαγαζι στο ebay?
 
wheeled warrior είπε:
ξεχασες κ την commemorative series!! μιλαω κ για του 2002 αλλα κ για την classics!!! ωραιες φωτο ακριβως τις ιδιες φιγουρες εχω συν τον hordak ton snout spout k ton clawful apo ta statues syn ta micro busts he-man orko k beastman. κ τωρα αρχισα κ την clasics!! εσυ εχεις αλλε φιγουρες?? η αλλα πραγματα απο motu?
Η σειρά Classics είναι πολύ καλή ποιοτικά αλλά δεν έχω διάθεση να την μαζέψω κσθώς δεν μου αρέσει η φιλοσοφία της Ματτέλ να τις πουλάει με το σταγονόμετρο και να πωλούνται μετά στο ίντερνετ (π.χ. ebay) στην διπλάσια τιμή. Η μέση τιμή μιας φιγούρας του He-Man για παράδειγμα στο ebay είναι γύρω στα 40 - 50 Ευρώ μαζί με τα ταχυδρομικά :burn:

Γι' αυτό το λόγο έχω μόνο τρεις μέχρι στιγμής που ήθελα πολύ και σκοπεύω να πάρω μερικές ακόμα πολύ επιλεκτικά (π.χ. Zodak).



(Τον He-Man και τον Skeletor θα τους ανοίξω, δεν κρατάω φιγούρες κλειστές, απλά τις πήρα σχετικά πρόσφατα και δεν είχα χρόνο να ασχοληθώ :sweat:)

Vintage φωτογραφίες θα βάλω προσεχώς, προς το παρών δείτε το καμάρι της συλλογής μου :biglaugh::biglaugh:



IMG_0521.jpg

IMG_0498.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
χαχαχ!!εισαι θεος!!! εγω πηρα 3 τετοια μποξερακια!!! 2 για να φοραω κ ενα για την βιτρινα!!! κ δυο πιτζαμεσ μια για να φοραω κ μια για την βιτρινα!! ησουνα αγγλια???
 
Και ακόμα είμαι ::)

Και εγώ θέλω τις πυτζάμες αλλά βρίσκω μόνο small και extra small μέγεθος :cry:
 
εφοσον εισαι αγγλια γιαι μπλεκεις με ebay?? απο την στιγμη που υπαρχουν το forbiden planet? to comicana?? τα παραγγελενεις κ απο το previews κιολλας κ δεν εχεις μεταφορικα!!!ακομα κ αν δεν τα βρεις υπαρχουν κ αλλα site πιο φτηνα απο το ebay!! οσο για τις πιτζαμες εγω πηρα small!! mono transformers k ghostbusters ειχε medium k alla νουμερα!!!αλλα τι να κανουμε!!
 
Πίσω
Μπλουζα