[MB] Hero Quest

ένα εκτπλικτικό παιχνίδι!! απο τα πρώτα επιτραπέζια RPG!! κυκλοφόρισε το 1992 και κόστιζε 10.000 δραχμές. Πανάκριβο γιά την εποχή του!! εγώ είμουν απ' τους τυχερούς μιάς και το απόκτισα ένα χρόνο μετά, καθώς το βρήκα με προσφορά 4.000 δρχ και φυσικά αυτές οι ευκαιρίες δεν χάνοντε!! το διατιρώ σε πολύ καλή κατάσταση!! δυστυχώς η ελληνική έκδοση είχε κάποιες ατέλιες!! τα ζάρια γιά παράδειγμα δεν ήταν σκαλιστά με αποτέλεσμα να ξεβάφουν!! τα expansion που κυκλοφόρισαν στην Ελλάδα δεν τα βρήκα ποτέ!!
 
Θρύλος του Ζαγκόρ! Τί μου θύμησες!

Επικο παιχνίδι. Το είχα πάρει όταν είμουν 7-8 χρονών γιατί μου άρεσε το εξώφυλλο με το Βάρβαρο.

zagor.jpg

Σε τέτοια ηλικία βέβαια δεν σκάμπαζα μία για τέτοια πολύπλοκα games. Μου είχε κάνει εντίπωση το 10πλευρό ζάρι. Μετά απο μερικά χρόνια άρχισα να παίζω κανονικά. Το κορυφαίο ήταν ότι παιζόταν και μονό! Το κουτί βέβαια ήταν τεράστιο και δεν χώραγε στα ντουλάπια μου. Αποτέλεσμα, να το καταχωνιάζω κάτω από το κρεβάτι. Ξαφνικά μια μέρα μετά από κάμποσα χρόνια γυρνάω από διακόπές, όπου είχα κάει με κάτι pen & paper rpg, και πάω να το πάρω να το ξαναπαίξω αλλά άφαντο. Είχε φάει πόρτα από τη μάνα μου γιατί λέει έπιανε σκόνη κάτω από το κρεβάτι. ΕΓΚΛΗΜΑ! Τί να πείς, αυτά συμβάινουν αν δεν παίρνεις τα μέτρα σου. Μόνο το ζάρι μου έχει μείνει πλέον.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
boomer είπε:
ένα εκτπλικτικό παιχνίδι!! απο τα πρώτα επιτραπέζια RPG!! κυκλοφόρισε το 1992 και κόστιζε 10.000 δραχμές. Πανάκριβο γιά την εποχή του!! εγώ είμουν απ' τους τυχερούς μιάς και το απόκτισα ένα χρόνο μετά, καθώς το βρήκα με προσφορά 4.000 δρχ και φυσικά αυτές οι ευκαιρίες δεν χάνοντε!! το διατιρώ σε πολύ καλή κατάσταση!! δυστυχώς η ελληνική έκδοση είχε κάποιες ατέλιες!! τα ζάρια γιά παράδειγμα δεν ήταν σκαλιστά με αποτέλεσμα να ξεβάφουν!! τα expansion που κυκλοφόρισαν στην Ελλάδα δεν τα βρήκα ποτέ!!
Σιγουρα ηταν αυτη η τιμη? Νομιζω πως ηταν γυρω στις 7000 αλλα δεν παιρνω και ορκο. Το μονο σιγουρο ειναι πως ηταν απο τα ακριβοτερα επιτραπεζια, μα και απο τα πιο πλουσια. Το ειχαν φερει δωρο στον αδερφο μου και θυμαμαι ακομα πως ειχαμε μεινει αναυδοι οταν ανοιξαμε το κουτι. Μιλαμε για πολλες φιγουρες, κανενα αλλο επιτραπεζιο στην ελληνικη αγορα δεν ειχε τοσες. Η ποιοτητα τους επισης ηταν εξαιρετικη. Μαζι με αυτα βαλτε επιπλα, αξεσουαρ και την sword and sorcery ατμοσφαιρε σε συνδυασμο με πιτσιρικαδες στην προεφηβεια. Νταξει... καηκαμε.

Ξερω σιγουρα πως κυκλοφορησε ενα expansion στην ελλαδα, ''ο πυργος του Κελλαρ''. Διατηρω μια επιφυλαξη αν βγηκε και το δευτερο. Το θεμα με αυτα βεβαια ηταν πως ενω δεν εδιναν τιποτα παραπανω σε φιγουρες (μερικες ακομη σαν συμπληρωμα) και περιελαμβαναν μερικα tiles για νεα δωματια, η τιμη τους ηταν κοντα σε αυτη του μεγαλου παιχνιδιου. Ετσι δεν τα αγορασαμε ποτε γιατι θεωρουσαμε κοροιδια. Για τα επομενα 2 χρονια παιζαμε μανιωδως με τους υπολοιπους στην γειτονια. Ειδικα τα καλοκαιρινα βραδια σχεδον παντα τελειωναν στο μεγαλο τραπεζι της αυλης του σπιτιου μου με HeroQuest. Mπαινοντας για τα καλα στην εφηβεια, ειχαμε αλλες προτεραιοτητες και το heroQuest μπηκε αρχικα στην ντουλαπα και μετα στο παταρι. Καμια φορα το θυμομασταν αλλα ο keeper του παταριου (η μαμα) μας απαγορευε ρητα και δια ροπαλου να εισελθουμε στο πολυτιμο μπουντρουμι της και να τα ''κανουμε ανω κατω''. Ετσι ξεχαστηκε για πολλα χρονια.

Ομως οχι για παντα... Περισυ το φθινοπωρο τα εφτυσε ο θερμοσιφωνας. Το παταρι πλημμυρησε παρα τριχα. Μαζευτηκαμε οικογενειακως και συμβαλαμε στα ''εργα'' για την αποκατασταση της ταξης και ασφαλειας. Φυσικα ολα τα πραγματα κατεβηκαν κατω. Ενω πηγαινοερχομασταν με τον αδερφο μου κατεβαζοντας πραγματα, ξαφνικα επεσε το ματι μου σε μια μαυρη σακουλα που ειχε λυθει λιγο. Ενα μαυρο κουτι με εικονογραφηση μου φαινοταν. Την ανοιγω και ναι! Αααααλληλουγια! Το Hero Quest και ακριβως διπλα το Dragon Game System.

Ειναι αστειο το να διαπιστωνεις πως ακομα και αν περασαν χρονια, μερικες φασεις σε κανουν να φερεσαι με την ιδια παιδικη ανυπομονησια. Ανοιξαμε το κουτι και διαπιστωσαμε πως ολα ηταν σε αριστη κατασταση, εκτος απο 2 φιγουρες που ελειπαν. Το DGS ηταν σαν καινουργιο πληροφοριακα.

Ενα ψαξιμο στο internet με εκανε να διαπιστωσω πως υπαρχει μια τεραστια κοινοτητα ατομων απο ολο τον κοσμο που ακομη τρελενονται με αυτο το παιχνιδι. Υπηρχαν online expansions, quests, νεο υλικο για κατεβασμα. Εμαθα για πρωτη φορα πως υπηρχαν πολλα expansions και μαλιστα με καινουργιες φιγουρες σκηνικα και αθλους. Σε καποια φαση πετυχα και μια αγγελια σε ελληνικο site οπου καποιος πουλουσε ενα HQ. Αμεσως πηρα τηλεφωνο για να διαπιστωσω ακομη μια φορα πως την μανια του Ελληνα να βγαλει οσο το δυνατο περισσοτερα σε λιγοτερο χρονο. Στο ποσο που ηθελε να μου πουλησει ενα ημιτελες και σε πολυ χειροτερη κατασταση απο το δικο μου, χτυπησα 2 κουτια απο το ebay, οπου το ενα ηταν η δευτερη εκδοση με εξτρα φιγουρες και αθλους.

Αφου ημασταν υπερκομπλε, μαζευτηκε η παρεα, και εγινε χαμος. Ενα ματσο νταγλαραδες και κοπελες, υπο τους ηχους του sountrack απο το Conan the barbarian και συνοδεια πασης φυσεως αλκοολουχου, να λιωνουν στο παιχνιδι. Συντομα αρχισαν οι μετατροπες στους κανονες για περισσοτερη αληθοφανεια και δυσκολια. Τα παιχνιδια τραβουσαν μεχρι τα ξημερωματα, οπου πια απο την νυστα και τα ποτα δεν μπορουσαμε να δουμε ουτε τα ζαρια :D . Η δουλειες των περισσοτερων ειναι γραφειου και με αμεση σχεση με υπολογιστες. Το σημαντικοτερο ηταν η συνειδητοποιηση του ποσο καλα περνουσαμε παιζοντας ''αναλογικα'' οπως παλια. Κανενα ηλεκτρονικο παιχνιδι οσο και προηγμενο δεν μπορει να το προσφερει αυτο.

Το ΗQ απο μονο του εχει αρκετα απλους κανονες. Ετσι ακομα και ατομα που δεν εχουν εμπειρια σε τετοια παιχνιδια μπορουν να μπουν ευκολα στο κλιμα. Το καλυτερο χαρακτηριστικο του ομως, ειναι πως εχει απειρες δυνατοτητες εξελιξης. Μπορεις να κανεις δικα σου Quest, να εισαγεις χαρακτηρες, να φτιαξεις κανονες ωσπου να το φερεις τελειως στα μετρα σου.

Περιττο να πω πως συνεχιζουμε και εγω εξακολουθω να εμπλουτιζω το παιχνιδι με νεους χαρακτηρες, καρτες και artwork απο τα χερακια μου. Μπριζωθηκα τοσο πολυ που πηρα grey stuff (στοκος 2 συστατικων για γλυπτικη) και κανω την πρωτη μου αποπειρα για να εξερευνησω τον κοσμο του miniature sculpting.

Τι σου κανει ενα επιτραπεζιο ε?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και εκει που κανω την κλασσικη κυριακατικη βολτα μου, μπαινω σε ενα παλαιοπωλειο στο κεντρο. Κοιταω λιγο μηπως βρω τιποτα ενδιαφερων, και μετα απο λιγο φευγω. Ωσπου πεφτει το ματι μου εδω:

fetch


fetch


fetch


fetch


Ειναι ολο σχεδον σαν καινουργιο! Δεν λειπει τιποτα, ισα ισα, εχω την εντυπωση πως η κοκκινη φιγουρα ηταν στο βασικο hero quest!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι ειναι η φιγουρα του ξωτικου (Στοιχειο οπως ηλιθιοδως το μετεφρασαν) και ανηκει στο βασικο παιχνιδι. Καλη φαση! Ποσο το πηρες αν επιτρεπεται? Ειναι τελειως αμεταχειριστο.
 
Το πηρα για 10?. Κοιταξα μπας βρω και το βασικο κουτι αλλα δυστηχως δεν το ειχε. Μπορω να βγαλω φωτογραφιες τις οδηγιες αν ενδιαφερεται κανεις.
 
Μια χαρα το πηρες! Ελπιζω να εχεις και το βασικο σετ.

Απο εδω οποιος θελει μπορει να κατεβαζει ολα τα expansions http://www.yeoldeinn.com/, υπαρχει γενικα πολυ ενεργη κοινοτητα. Επισης οι φιγουρες της Games Workshop ειναι συμβατες μιας και ουσιαστικα το HQ ανηκει στο συμπαν του Warhammer fantasy. Ειναι ακριβες ομως. Μια αναζητηση το Ebay μπορει να αποδωσει ενα βασικο σετ σε πολυ λογικη τιμη, κατι που δεν ισχυει για τις επεκτασεις που κανουν τρελα λεφτα, ιδιως αν ειναι κλειστες ή οι φιγουρες και τα πλακακια ακομη στα πλαισια, οπως καλη ωρα το δικο σου.
 
Λατρεμένο το HQ (δυστυχώς expansions δεν είχαμε την τύχη) ένα ΠΑΡΑΠΑΡΑΠΑΡΑΠΑΡΑ πολύ καλό παιχνίδι για μπάσιμο στα RPG (σας είπα ότι είναι παραπολύ καλό; :Ρ)

Όσο για το "Κατάβαση" είναι μια χαρά παιχνιδάκι, δυστυχώς έχει μερικές ασαφίνιες αλλά στους κανόνες αλλά είναι στους 2οντες κανόνες και ρυθμίζονται από κοινού.

Υπέροχο RPG και αυτό.
 
Ψάχνω

[edit by paspartoo]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ζητώ συγνώμη, διότι δεν είμαι καλός με τους υπολογιστές και δεν γνωρίζω πολλά πράγματα...

Προσπαθώ μόνος και με τα μηνύματα τώρα και μάλλον τα έμπλεξα απ' ότι φαίνεται...

Και πάλι συγνώμη...

Γράφετε όμως για ένα διάστημα 3 μηνών που πρέπει να παρέλθει ώστε να ζητήσω κάτι από τα υπόλοιπα μέλη;

Μέχρι τότε δηλαδή δεν μπορώ να έχω κάποια απάντηση για το αν μπορώ να βρω το εν λόγω επιτραπέζιο;

Ο καιρός που ψάχνω είναι ήδη πολύς... :)

Με εκτίμηση
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σας ευχαριστώ, είμαι ευγνώμων!

Καλή δύναμη στην προσπάθειά σας! :)

Στο link που μου δώσατε να φανταστώ πως δεν μπορώ να αναρτήσω κάποιο μήνυμα; :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
μπορείς να γραψεις κανονικά αλλά όχι ποστ τύπου αγγελίας. Κάνε έναν κόπο σε παρακαλώ και διάβασε τους κανονισμούς.
 
Haris Tsarouxis είπε:
Ζητώ συγνώμη, διότι δεν είμαι καλός με τους υπολογιστές και δεν γνωρίζω πολλά πράγματα...Προσπαθώ μόνος και με τα μηνύματα τώρα και μάλλον τα έμπλεξα απ' ότι φαίνεται...

Και πάλι συγνώμη...

Γράφετε όμως για ένα διάστημα 3 μηνών που πρέπει να παρέλθει ώστε να ζητήσω κάτι από τα υπόλοιπα μέλη;

Μέχρι τότε δηλαδή δεν μπορώ να έχω κάποια απάντηση για το αν μπορώ να βρω το εν λόγω επιτραπέζιο;

Ο καιρός που ψάχνω είναι ήδη πολύς... :)

Με εκτίμηση
Xαρη δεν ξερω τι ζητησες, υποθετω πως ψαχνεις το παιχνιδι. Ειναι σχεδον αδυνατο να βρεις καινουργια ελληνικη εκδοση ενω ακομη και μεταχειρισμενα ειναι δυσευρετα και ακριβα. Θα σου προτεινα να ψαξεις στο ebay οπου εμφανιζεται αρκετα συχνα η αγγλικη εκδοση. Προσοχη παρολα αυτα. Τον τελευταιο καιρο τεχνηεντως εχουν αυξηθει οι τιμες. Μην μασησεις και δωσεις κανα 100ρικο χωρις λογο. Εγω 2 αγγλικα σετ τα πηρα 10 ευρω το ενα και μιλαω για αβαφες φιγουρες και ολα σε αριστη κατασταση. Αν το πετυχεις θα προτεινα να τσιμπησεις την Advanced Quest εκδοση (προσοχη οχι το Advanced Hero Quest το οποιο ειναι αλλο παιχνιδι) Εχει το ιδιο artwork στο κουτι αλλα εχει μια κοκκινη φασα στην γωνια. Το κουτι ειναι λιγο μεγαλυτερο σε βαθος και περιεχει εξτρα φιγουρες και ενα τεραστιο επιπλεον αθλο.
 
Το δικό μου Hero Quest

Από τα λίγα πράγματα που μου έχουν μεινει σε καλή κατάσταση από την παιδική μου ηλικία...

Το κουτί σε σχετικά καλή κατάσταση (είναι και 19-20 ετών)

fetch


Μια πρώτη ματιά στο στο περιεχόμενο (τα σακουλακια ειναι εκτος φωτογράφισης)....

fetch


Ολες οι φιγούρες, τα έπιπλα, τα ζαρια και οι πόρτες.

fetch


Οι κάρτες, καποια ανταλλακτικά ζάρια, και καποιοι χαρακτήρες από τοτε!

fetch


Το πίσω μέρος του κουτιου και καποιοι άθλοι που είχαμε φτιάξει.

fetch


Ελλειψεις, ζημιές:

1 - Ενα "δαιμονικό" που κρατάει χατζάρα μου έχει σπάσει και το έχω αντικαταστήσει με ένα άλλο το οποιο κρατάει σπαθί (από κάτι ανταλλακτικες φιγούρες που έχω). Το κομμάτια τα έχω, απλώς δεν έχω ασχοληθεί να τα κολλήσω.

2 - Το τραπέζι του Μαγου (αυτό με το βιβλίο) είναι το μοναδικό κομμάτι που δεν είναι καλό. Μου έχουν σπάσει τα δύο κεράκια (το ένα το έχω χάσει) ενώ λείπει η χάρτινη βάση. Το κομμάτι αυτό το ψαχνω ακόμα για να το αντικαταστήσω.

3 - Ένας αρουραιος πάνω σε μια βιβλιοθήκη έχει σπασμένη ουρά :p

Κατα τα άλλα, δεν λείπει τίποτα και όλα ειναι σε άψογη κατάσταση παρά το γεγονός ότι παιζαμε αρκετά συχνα με τους φίλους μου. Τώρα το φυλάω σαν κόρη οφθαλμού ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα