[MB] Hero Quest

Ευχαριστώ πάρα πολύ παιδιά

Ευχαριστώ πάρα πολύ παιδιά, αλλά ζητώ το Dragon Game System, όχι το Hero Quest...

Σας ευχαριστώ και πάλι...! :)
 
Ο χρήστης Imgema είναι στην ignore list μου πλέον!:Ρ
 
Το hero quest ειναι μια ποιο απλη εκδοση του dragon quest apo thn MB οπως ειχε βγαλει το space crusade,μια απλη μορφη του space hulk

Dragons Quest.jpg

space crusade.jpg

space hulk.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Haris Tsarouxis είπε:
Ευχαριστώ πάρα πολύ παιδιά, αλλά ζητώ το Dragon Game System, όχι το Hero Quest...Σας ευχαριστώ και πάλι...! :)
To εχω επισης σε αψογη κατασταση! Αυτο παιζει και να το βρεις σε καλη τιμη αλλα πρεπει να ψαξεις στο γερμανικο ebay

http://www.boardgamegeek.com/boardgame/31/dark-world

A1200 είπε:
Το hero quest ειναι μια ποιο απλη εκδοση του dragon quest apo thn MB οπως ειχε βγαλει το space crusade,μια απλη μορφη του space hulk





Δεν νομιζω. Το ΗQ βγηκε το 89 και το DQ το 92. Επισης ειναι της TSR (της μαμας εταιρειας του D&D). Το αντιστοιχο του space hulk το οποιο ειναι παιχνιδι της Games Workshop επισης, ειναι το Warhammer Quest το οποιο ειναι η εξελιξη του Advanced Hero Quest.

ΥΓ To avatar σου σκοτωνει!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για το heroquest ειχες δικαιο,για το space crusade μαλλον δεν θυμασε καλα,εκτος αν δεν καταλαβα καλα αυτο που μου είπες.

χεχε,ο Ψαλτης με αυτη τη περιβολη ειναι οοοοοοοοοοοολα τα λεφτα

spacehulkcover.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
A1200 είπε:
Για το heroquest ειχες δικαιο,για το space crusade μαλλον δεν θυμασε καλα,εκτος αν δεν καταλαβα καλα αυτο που μου είπες.
χεχε,ο Ψαλτης με αυτη τη περιβολη ειναι οοοοοοοοοοοολα τα λεφτα

{"data-align":"none","data-size":"large","data-attachmentid":1057292}
Kαλα και εγω τα εγραψα γρηγορα. Παμε απο την αρχη.

Η Games workshop δημιουργησε το συμπαν του strategy game warhammer fantasy & warhammer 40k. Tελη 80 κυκλοφορησε σε συνεργασια με την ΜΒ ενα παιχνιδι που πατουσε στο συμπαν του WHF. Η GW εβαλε τις φιγουρες και η MB τους κανονες το artwork και την διανομη. Το παιχνιδι ηταν το HQ και εγινε τρελη επιτυχια. Ολοι ξερουμε γιατι. Οταν ειδαν κοκο κυκλοφορησαν και ενα αντιστοιχο θεματικο παιχνιδι για το WH40K το οποιο ηταν το Space Crusade.

H GW ειδε την επιτυχια και σκεφτηκε γιατι να μην κυκλοφορησει και μονη αντιστοιχα παιχνιδια? Ετσι αρχικα βγηκε το Advanced HQ το οποιο εχει διαφορετικο στορυ αν και στο ιδιο μοτιβο με καινοτομια το οτι δεν εχει κακο Μαγο-DM ουτε ταμπλω αλλα ενα συστημα διαδρομων που κλειδωνου μεταξυ τους και δημιουργουν τυχαια μπουντρουμια χωρις νοητη αρχη και τελος, ενω τα τερατα πανε πακετο με τα δωματια.

Δεν ειχε και πολυ επιτυχια και το διαδεχθηκε συντομα το Warhammer Quest το οποιο πηρε τα καλυτερα στοιχεια οπως οι διαμορφουμενοι διαδρομοι και εβαλε ακομη πιο εντονες πινελιες του WH universe. Ολα καθοριζονταν απο ενα συστημα καρτων ενω γενικα οι κανονες ηταν πιο προχωρημενοι σε σημειο να φτανουν παρα πολυ κοντα στο RPG με την αγορα του αναλογου βιβλιου. Το παιχνιδι ειχε επιτυχια και ετσι κυκλοφορησε και η αναλογη εξελιγμενη εκδοση του Space Crusade το Space Hulk. Οι φιγουρες πλεον ειχαν αμεση σχεση με τις αναλογες που εβγαιναν για το strategy game. Tα χριστουγεννα βγηκε επαιτειακη επανεκδοση με απιστευτα ποιοτικο περιεχομενο σε περιορισμενα κομματια. Περιττο να πως εξαφανιστηκαν και ηδη πωλουνται για ενα χερι και ενα ποδι.

Συμπερασμα

HQ>AHQ>WHQ

SC>SH
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φίλε Joe, σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες!!

Θα προσπαθήσω να δω τι γίνεται!

Ελπίζω αν δεν μπορέσω μόνος, (είπα και πιο πάνω ότι δεν είμαι και πολύ καλός με τους υπολογιστές) να έχω την βοήθειά σου...

Και πάλι ευχαριστώ για τον χρόνο σου!

Μήπως στο link που μου έδωσες Joe, εμφανίζονται αποτελέσματα για το αν θες να πουλήσεις και όχι να αγοράσεις το παιχνίδι;

Εκτός αν κάνω κάποιο λάθος... :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Haris Tsarouxis είπε:
Μήπως στο link που μου έδωσες Joe, εμφανίζονται αποτελέσματα για το αν θες να πουλήσεις και όχι να αγοράσεις το παιχνίδι;Εκτός αν κάνω κάποιο λάθος... :)
Yeap κανεις λαθος :D

Το λινκ αφορα το μεγαλυτερο site με πληροφοριες γυρω απο τα επιτραπεζια παιχνιδια γενικα. Θα βρεις φωτο, αναλυτικες πληροφοριες κυκλοφοριας και περιεχομενων. Ακομα συζητησεις, κριτικες και στο κομματι με το σημα του ebay τις τρεχουσες δημοπρασιες για το συγκεκριμενο παιχνιδι. Απο την εμπειρια μου θα σου πω πως δεν τις εχει ολες, παιρνεις ομως μια ιδεα που κυμαινονται. Εχε υποψιν οτι το παιχνιδι λεγεται Dark World στα αγγλικα και οχι Dragon Game System. Δεν ξερω αν το ειχες παλια και το θες ξανα, αλλα αν δεν το ειχες να ξερεις πως ειναι πολυ κατωτερο του Hero Quest παρολη την πλουσια παραγωγη. Στην ουσια ειναι one off απαξ και παιξεις μια φορα το στορυ μετα ειναι παντα το ιδιο σε αντιθεση με το HQ που κανεις οτι γουσταρεις.

Επισης μην κανεις βλακεια και δωσεις τιποτα τρελα λεφτα χωρις λογο. Υπαρχουν ενα σωρο σκιτζηδες ετοιμοι να σε γδαρουν και οσο περισσοτεροι τσιμπανε τοσο ανεβαινουν οι τιμες των παιχνιδιων.
 
Προς Joe

Joe, σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πολύτιμες πληροφορίες σου!!!

Τελικά κατάφερα να το βρω και μάλιστα ολοκαίνουργιο σε πολύ καλή τιμή!!! :) :)

Περίμενω τις τελευταίες λεπτομέρειες να μου αποσταλούν για να το παραγγείλω... :)

Σε ευχαριστώ και πάλι πάρα πολύ για τον χρόνο σου και για το ενδιαφέρον σου!!!
 
Χμ

Σκεφτομαι να κατεβασω τα rule books maps κτλ κτλ,ειναι δωρεαν απο τι site της games workshop και να φτιαξω το space hulk monos μου.

Το μονο προβλημα ειναι οτι οι φιλοι μου δεν παιζουν πλεον board games,εκτος βεβαια απο το trivial
 
πωωωω πόσο καιρό εχω να παίξω το Hero Quest; Πρόσφατα με την μετακόμιση, το ανακάλυψα και το πήρα αμέσως στο δωμάτιό μου. Είναι το Hero Quest Advanced Quest και είναι σχετικά καινούριο. Έχει 13 έξτρα αποστολές και 12 επιπλέον φιγούρες citadel. Λιώναμε για ώρες με τον αδερφό μου και φίλους!
 
hero quest

καλημέρα !έχω αυτό το επιτραπέζιο από τα μεγαλύτερα αδέρφια μου στο οποιο έχουν χάσει τις οδηγίες (από παλιά) ,και δεν μπορώ να το παίξω μήπως από σας το έχει και μπορεί να μου στήλη τις οδηγίες σε mail
 
Marioland είπε:
πωωωω πόσο καιρό εχω να παίξω το Hero Quest; Πρόσφατα με την μετακόμιση, το ανακάλυψα και το πήρα αμέσως στο δωμάτιό μου. Είναι το Hero Quest Advanced Quest και είναι σχετικά καινούριο. Έχει 13 έξτρα αποστολές και 12 επιπλέον φιγούρες citadel. Λιώναμε για ώρες με τον αδερφό μου και φίλους!
Black Company FTW!

Πολυ μεγαλος αθλος. Τον παιζουμε με 3 boards για να μην ξεστηνουμε και ξαναστηνουμε. Υπαρχουν στο νετ δεκαδες σεναρια, μεχρι και προγραμματακι για να φτιαχνεις χαρτες με εικονιδια κτλ οπως το κανονικο. Χωρια το οτι μπορεις να φτιαξεις και δικους σου ηρωες, τερατα κτλ. Πραγματικα το παιχνιδι ειναι ατελειωτο και αν υπαρχει καλη παρεα, ακρως εθιστικο.

Αναρωτιεμαι αν εβγαινε ξανα με την ιδια ποιοτητα, ποσο θα εκανε. Σιγουρα πανω απο 100 ευρω.
 
Eκπληκτικό παιχνίδι!!!

Το οποίο βέβαια έχει λειτουργήσει ως εισαγωγή για 9 στους 10 που συνεχίσανε μετά με επιτραπέζια RPGs (AD&D και άλλα), εμού συμπεριλαμβανομένου!
 
Έχω το "HERO QUEST" σε τέλεια κατάσταση...

Αυτές τις μέρες, θα ανεβάσω φώτο, μαζί με τις οδηγίες του...
 
ΑΝΟΙΓΟΝΤΑΣ ΕΝΑ ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΙΟ HEROQUEST ΑΠΟ ΤΟ 1992!!!

Ανοίγοντας το φρεσκοαγορασμένο μου HeroQuest καινούριο στη ζελατίνα του από το 1992!!! (ελληνική "el greco" έκδοση):

pic886217_lg.jpg

1η εικόνα αφού άνοιξα το κουτί:

pic886218_lg.jpg

εικόνα μετά την εξαγωγή του ταμπλώ/χάρτινων μερών:

pic886219_lg.jpg

και τέλος, απλωμένα όλα τα components:

pic886220_lg.jpg

Ιστορική στιγμή νοσταλγίας στη ζωή μου βέβαια όταν παρέλαβα το επιτραπέζιο. Ακόμα θυμάμαι όταν ήμουν 14-15 που περιμέναμε να φύγει ο κόσμος από την ταβέρνα στο πήλιο στις διακοπές μου το απόγευμα για να το στρώσουμε και να παίξουμε! :cry: :cry:
pencil.png
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Imgema είπε:
Οι κάρτες, καποια ανταλλακτικά ζάρια, και καποιοι χαρακτήρες από τοτε!
fetch
Αυτά είναι!

Νόμιζα ότι μόνο εγώ καθόμουν να ζωγραφίσω ασπίδες στις κάρτες των χαρακτήρων!!

Είχα και το μοναδικό expansion που είχα καταφέρει να βρω τότε, τον Πύργο του Κέλαρ. Θα ανεβάσω φωτογραφίες άμα καταφέρω να το βρω.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μιας που το ανέφερες, φίλε scarletbeherit έχω αγοράσει πρόσφατα καινούριο και τον "πύργο του κέλαρ":

pic730367_lg.jpg

pic730370_lg.jpg

pic730369_lg.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα