Megadrive ή SNES; [και ολίγον από AMIGA πλέον]

Στο Μαρουσι ειχε 3, ενα στο σταθμο απεναντι απο οπου πηρα το Final Fantasy, εαν κοντα στην εκκλησια της Παναγιας στο Κεντρο στον απο κατω δρομο, ενα προς τα Μελισσια που υπαρχει ακομα νομιζω. Εαν εμενες απο παλια εκει, αν και εισαι πιο μικρος, θα ειχες προλαβει ακριβως στην απεναντι γωνια απο την Παναγια στο κεντρο, ενα "Sega Club"!!! Εκει υπηρχε ενα μαγαζι με ρουχα (!) και ψιλικα και η ιδιοκτητρια ειχε την ιδεα να φερει sega σε τεραστεια display και να μπορεις να παιζεις και να δοκιμασεις τα παιχνιδια. Αρχικα ειχε επιτυχια για οι πιτσιρικαδες παιζανε λιγο sonic και επριζαν μετα τους γονεις να τους το αγορασουν, αλλα μετα δεν τους το αγοραζαν οι γονεις, και απλα μαζευονταν εκει να παιζουν τσαμπα. Ελληνικο μυαλο, αφου παιζω τσαμπα, σιγα μην το αγορασω. Επισης εαν θυμασε απεναντι απο την εκκλησια στο κεντρο, υπηρχε (λιγα μετρα πιο κατω απο το sega club) ενα παιχνιδαδικο με ονομα "Johnny & Johnny" που για σπασιμο εφερε τα και αυτος sega και nintendo. Αυτο το μαγαζι μεταπουληθηκε, αλλαξε ονομα, αλλαξε διευθυνσεις, αλλα υπαρχει ακομα "ενα κομματι του" και μαλιστα πριν καποιο καιρο πηρα καποια νιντεντο παιχνιδια σε χαμηλες τιμες. Το MD και το SNES το ειχα παρει απο τα MAX, δεν ειχαν απευθειας συγκριση με τις αντιπροσωπιες γιατι εδιναν κονσολες + 3 παιχνιδια σε ανταγωνιστικη τιμη.
 
Imgema είπε:
Hybris: Μάλλον εδώ κάτι πάει στραβά. Για τι ηλεκτρονικό μιλάς? Του 84? Πολύ άσχημα γραφικά και σχεδιασμός. Και να υπήρχε στο MD ούτε καν θα το νοίκιαζα.
Ι Tottaly rest my case....

Ρε παιδιά, πως κρίνεται έτσι ένα παιχνίδι, με ένα γκουγκλάριζμα του δίλεπτου ; Στο youtube από emulators ? Άσχημα γραφικά κ σχεδιασμός...Φυσικά ΔΕΝ θα υπήρχε ποτέ στο Mega Drive ένα τέτοιο αριστούργημα που έκανε κόσμο να τρέχει να πάρει Amiga για να παίξει αυτό το Shoot em up. Ένα παιχνίδι που βγήκε το '88, πριν ακόμα δείτε ζωγραφιστό το MD και το Snes εδώ πέρα. Aν δεν έχετε εικόνα για τα παιχνίδια ΜΗΝ λέτε τίποτα ! Ξαναλέω, μου φαίνεται ότι συζητάμε για ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ hardware και games, όχι για videos στο youtube και emulators. Εμπειρία απο παιχνίδια που κατέβασα πέρσυ σε roms θα μοιραστούμε, η πραγματική ; Δες το λοιπόν το κακάσχημο hybris σε 1084 συνδεδεμένο σε ένα stereo, σκέψου το RF του mega drive στην nordmende με το ηχείο-σκισμένη τσόχα να παίζει ξέρω-γώ τι πιξελιά είχε το MD το 88, και μετά απλόχερα θάψτο.
 
Εγω ειχα τηλεοραση SABA, με το display του MD να μην κεντραρει σωστα. Αλλη φαση τοτε, ακομα και τα χιονια την εικονα ειχαν την φαση τους.

Και αυτο που λεει ο other_reality μετραει : να εκανες τοτε και ταυτοχρονα τις συγκρισεις.

Και με εχει κατακεραυνωσει απειρες φορες επειδη δεν εχω παιξει ΠΟΤΕ το hybris !
 
Εγώ επειδή πήγαινα με τρένο στο Μαρούσι, πήγαινα σε ένα που λεγόταν "Cool Shop" που ήταν κοντά στον σταθμό, σε ένα στενό, απέναντι από την κρεπερί που υπάρχει τώρα, την Crespella. Ηταν και μία μελαχρινή γυναικάρα υπάλληλος που την είχαμε ερωτευτεί όλοι αλλά δεν ήξερε τίποτα από videogames η καημένη. Τα άλλα που λες δεν τα θυμάμαι αλλά βέβαια τότε δεν γυρνούσα το Μαρούσι, πήγαινα μέχρι εκεί και μετά πάλι πίσω στο σπίτι τρέχοντας να παίξω τα games που νοίκιασα.

Other_Reality είπε:
Ι Tottaly rest my case....
Ρε παιδιά, πως κρίνεται έτσι ένα παιχνίδι, με ένα γκουγκλάριζμα του δίλεπτου ; Στο youtube από emulators ? Άσχημα γραφικά κ σχεδιασμός...Φυσικά ΔΕΝ θα υπήρχε ποτέ στο Mega Drive ένα τέτοιο αριστούργημα που έκανε κόσμο να τρέχει να πάρει Amiga για να παίξει αυτό το Shoot em up. Ένα παιχνίδι που βγήκε το '88, πριν ακόμα δείτε ζωγραφιστό το MD και το Snes εδώ πέρα. Aν δεν έχετε εικόνα για τα παιχνίδια ΜΗΝ λέτε τίποτα ! Ξαναλέω, μου φαίνεται ότι συζητάμε για ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ hardware και games, όχι για videos στο youtube και emulators. Εμπειρία απο παιχνίδια που κατέβασα πέρσυ σε roms θα μοιραστούμε, η πραγματική ; Δες το λοιπόν το κακάσχημο hybris σε 1084 συνδεδεμένο σε ένα stereo, σκέψου το RF του mega drive στην nordmende με το ηχείο-σκισμένη τσόχα να παίζει ξέρω-γώ τι πιξελιά είχε το MD το 88, και μετά απλόχερα θάψτο.
Αν το συγκρίνω απλά με το Ghouls n Ghosts του MD που ήταν και launch game είναι καλά? Βγήκε το 89 οπότε μπορούμε να το συγκρίνουμε νομίζω. Ακόμα και αν ήταν launch game στο MD αυτό που είδα στο video δεν θα με εντυπωσίαζε με την καμία. Δεν ξέρω αν ήταν πολύ εντυπωσιακό το 88 στην Amiga, εγώ λέω ότι απλά δεν είναι τίποτα μπροστά σε ένα (μέτριο ακόμα) game του MD σε γραφικά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγώ πάντως ρε παιδιά έχω πολλά παράπονα από τη Sega όσον αφορά το Game Gear. Θα ήθελα να δω παιχνίδια όπως τα Χελωνονιντζάκια και τα Tiny Toons τα οποία είδαμε στο Game Boy! Φαντάζομαι πως θα ήταν σε έγχρωμη οθόνη!! Όλα τα λεφτά! Αντ'αυτού βγήκαν κάτι παιχνίδια ότι να'ναι. Θυμήθηκα τώρα μια εποχή που έπαιζα Master System σε μια παλιά μας ασπρόμαυρη τηλεόραση χωρίς ήχο δυστυχώς...
 
Other_Reality είπε:
Ι Tottaly rest my case....
Δες το λοιπόν το κακάσχημο hybris σε 1084 συνδεδεμένο σε ένα stereo, σκέψου το RF του mega drive στην nordmende με το ηχείο-σκισμένη τσόχα να παίζει ξέρω-γώ τι πιξελιά είχε το MD το 88, και μετά απλόχερα θάψτο.
Έτσι ακριβώς, σκέφτηκα να το γράψω κι εγώ, οτι σε 1084 ή σε τιβι με rgb φαίνεται πρώτο arcadάκι και παίζει και πολύ ωραία αλλά προτίμησα τη σιωπή.
 
mike είπε:
Και με εχει κατακεραυνωσει απειρες φορες επειδη δεν εχω παιξει ΠΟΤΕ το hybris !
Κρίνεσαι ένοχος με ποινή 15 ώρες συνεχόμενου gameplay Virtua Fighter 2 στο Mega Drive, με RF σύνδεση σε τηλεόραση Bluesky :p
 
Imgema είπε:
Εγώ επειδή πήγαινα με τρένο στο Μαρούσι, πήγαινα σε ένα που λεγόταν "Cool Shop" που ήταν κοντά στον σταθμό, σε ένα στενό, απέναντι από την κρεπερί που υπάρχει τώρα, την Crespella. Ηταν και μία μελαχρινή γυναικάρα υπάλληλος που την είχαμε ερωτευτεί όλοι αλλά δεν ήξερε τίποτα από videogames η καημένη. Τα άλλα που λες δεν τα θυμάμαι αλλά βέβαια τότε δεν γυρνούσα το Μαρούσι, πήγαινα μέχρι εκεί και μετά πάλι πίσω στο σπίτι τρέχοντας να παίξω τα games που νοίκιασα.
Ναι αυτο ειναι το μαγαζι, απο εκει ειχα παρει το final fantasy.
 
Other_Reality είπε:
@Getta
Το Τοκι το έπαιζα στα arcades, και με το που απέκτησα την Amiga ήθελα διακαώς μια κόπια. Στην Amiga το παιχνίδι μου φαινόταν πάντα πιό πολύχρωμο, και είχε καλύτερο ήχο στα αυτιά μου. Δεν είναι το μόνο arcade game που έβρισκα καλύτερο απο τα arcades στην Amiga. Και τουλάχιστον, δεν φαίνονταν μόνο σε μένα καλύτερα μερικά, όπως π.χ το Silkworm, που είχε επιπλέον εχθρούς και ήταν βελτιωμένο σε πολλούς τομείς.

Αυθεντικά παιχνίδια στην Καλλιθέα (γιατί τυγχάνει να είμαι και εγώ γέννημα-θρέμμα) τα έπαιρνα απο το Amiga Athens Club. Απο εκεί έχω ψωνίσει ούκ ολίγα, όπως το Indiana Jones 3, το Nitro, το Darkseed και άλλα. Απο εκεί επίσης συνήθως ψώνιζα και για το Snes, και για το Gameboy μου, μιας και τότε έμενα πολύ κοντά στο μαγαζί.

Σε ότι αφορά το Agony, έχεις δίκιο στο ότι το Battle Squadron αξίζει περισσότερης μνείας. Όμως λόγω της μουσικής και των γραφικών του σε ορισμένα σημεία το Agony έγινε γρήγορα amiga classic. Σίγουρα δεν έχει το καλύτερο gameplay, αλλα όλοι το θυμόμαστε, περίπου για τους ίδιους λόγους που θυμόμαστε το πρώτο Shadow Of The Beast.

Σχετικά με το Tomahawk, δεν μπορώ να πώ περισσότερα απο όσα ήδη έχουν γραφτεί σε τούτο εδώ το φόρουμ. Φυσικά και είναι τρίτο περιφερειακό, είναι όμως ελληνικο, το είχαμε όλοι, και όλοι παίξαμε την σωρό των amiga games με δαυτο. Ειλικρινά η σύγκριση με το Apollo, όσο και αν ακουστώ και εγώ εριστικός, μου φαντάζει αστεία. Με τον μοχλό αριστερά, τον όγκο και τα άχρηστα επιπλέον πλήκτρα του για χρήση σε Amiga φαντάζει εκτός απο άβολη, περιττή.

Σχετικά με τα games και τα libraries, δεν μπορώ να πώ κατι άλλο ! Sorry ! Επιμένουμε εμείς οι απο εδώ, επιμένετε και εσείς οι απο εκεί. Sonic, Mario κλπ οκ τα ξέρουμε, τα έχουμε παίξει, τα έχουμε και στην συλλογή μας οι περισσότεροι φαντάζομαι. Στο κάτω-κάτω γι'αυτό έχουμε και MD και Snes με μερικούς τιτλους στις συλλογές μας. Δεν πρόκειτα να σε πείσω, ούτε οποιονδήποτε άλλο δηλαδή, για το ποιά παιχνίδια είναι καλύτερα στο σύνολό τους, σαν βιβλιοθήκες, ούτε φυσικά και "εσύ" η ο ΧΨ υπέρμαχος των κονσολών για την ανωτερότητα του Vectorman και του Alien Soldier. Θα αρχίσω εγώ μετά να λέω για το Stardust, για το Super Cars II, για το Settlers, το Slamtilt, το UFO Enemy unknown, Pirates, Moonstone, North and South, IK+, Rodland ....δεν θα τελειώσουμε ποτέ !
Ναι, το Toki το ειχα παρει επισης στην Amiga για τον ιδιο λογο, αλλα απο τοτε παντα φαινοταν η εκδοση του ηλεκτρονικου ανωτερη. Καταρχας εχει μεγαλυτερα μοντελα και καλυτερη κινηση. Ηχο δεν το εχω συγκρινει ποτε αλλα αυτα τα δυο πιστευω πως αρκουν. Δεν εχω δοκιμασει το Silkworm και δεν γνωριζω τις διαφορες τους παντως.

Στο Amiga Athens Club ημουν και εγω πελατης, απο τοτε που ειχε αντιγραφες και χρονοχρεωση. Ειχα ρωτησει στο 1993 περιπου για αυθεντικα παιχνιδια οπου ειτε δεν φερνανε πλεον ειτε τα ειχανε σουταρει ολα, οπως και να εχει ολοι στα user/pixel διαφημιζανε hardware για amiga και ποτε software. Δεν προσεξα να ειχε καμια διαφημισει το amiga club. Οχι πως ειναι και ζωτικης σημασιας, αλλα οντως αυτοι που φερνανε αυθεντικους τιτλους πρεπει να ηταν απειροελαχιστοι.

Βασικα μαλλον απο οσα εχω δει στην Amiga τα αγαπημενα μου ειναι το Battle Squadron, και το καλυτερο ολων των εποχων, το υπεροχο Apidya. Δεν μπορεσα ποτε να καταλαβω απο ποτε ενας τιτλος με καλο frame rate / γραφικα / αναλυση ειναι και καλο παιχνιδι. Και το Agony ειναι ενα μετριο προς καλο παιχνιδι. Δεν ειναι δυνατον να ασχοληθει καποιος σοβαρος ανθρωπος οταν υπαρχουνε τοσα καλα παιχνιδια στο συστημα, δεν θελω να πιστευω πως μπορει να παει τοσος χρονος αδικα χαμενος.

Συγκρινα την ποιοτητα κατασκευης οσο και την αξιοπιστια του ως χειρηστηριο, οχι για το αν ειναι χρησιμοτερο απο το tomahawk σε καποιον amiga. Οντως πολυ καλο και για τα δικα μας δεδομενα, αλλα οπως και να γινει υπηρξαν επισης καλα αν οχι καλυτερα χειρηστηρια απο το tomahawk. Επειδη το ειχαν ολοι, και επειδη παραγοταν εδω, δεν ειναι λογος να αγιοποιηθει και να αποριπτεται οτιδηποτε αλλο. Δυστηχως παγια τακτικη των Amigaδων απο οτι παρατηρω.

Γνωστα και ειπωμενα ολα αυτα. Με την διαφορα του οτι οι Snes Mega Driveαδες ξεραμε πως δεν θα δουμε ποτε καλα point and click, simulators και 3d shooters οπως της Amiga, αλλα δεν φτασαμε να αποθεωσουμε αντιστοιχα παιχνιδια για να χρυσωσουμε το χαπι της παρηγοριας, ουτε να θαψουμε τα αντιστοιχα της Amiga για να νιωσουμε καλυτερα.

Και συγνωμη κιολας αλλα οταν καθε φορα που βλεπω να αναφερεται καπου το Superfrog γελαω, δεν θελω να πιστευω πως καποιος με την δυνατοτητα να παιξει καποιο καλο παιχνιδι θα προτιμησει να παιξει αυτο το πραγμα. Ουτε δεκα δεν ημουν τοτε και το θεωρουσα αστειο απο τοτε.

mike είπε:
@ robbo :Ενημερωτικα το μεγαλυτερο παιχνιδι σε αμιγκα ειναι το darkseed CD32 που ειναι full image 560 MB (λογω των audio κομματιων).
Συγνωμη, αλλα το οτι δυσκολευεσαι να αποφασεις για το αν τελικα μιλαμε για την Amiga 500 η για οτιδηποτε συστημα κυκλοφορησε με λογοτυπο Amiga πανω του, δεν βοηθαει τον διαλογο. Μιλησα και μιλαω για τα Snes/Mega Drive συγκρινοντας τις επιλογες των βιβλιοθηκων τους σε παιχνιδια, συγκρινοντας τα με την αντιστοιχη της Amiga 500. Εσυ αρχισες να αναφερεις τιτλους απο ολα τα συστηματα Amiga λες και ολα ειναι ολοιδια μεταξυ τους.

mike είπε:
Και παλι ασχετη ηταν η απαντηση σου, εγω σου ελεγα για το μεγαλυτερο παιχνιδι σε ΣΝΕΣ και εσυ μου ειπες το resident evil του Ν64, τι να σχολιασω?
Συγνωμη και τα δυο Nintendo δεν ειναι; Οπως εσυ τοσες γραμμες μιλας για τιτλους της Amiga λες και ειναι στο ιδιο συστημα ολα. Που κολαει λοιπον το Darkseed CD32 με την Amiga 500 ακριβως; Επειδη το εβγαλαν σε "Amiga" συστημα; Ωραια λοιπον, και το Gamecube, Nintendo συστημα ειναι, να το βαλουμε και αυτο στην εξισωση μηπως;

mike είπε:
Το μεγαλυτερο παιχνιδι σε Α500 ειναι μεγαλυτερο απο το μεγαλυτερο του ΣΝΕΣ και
Ναι ειχες κατι Beneath a steel sky με εξακοσιες δισκετες πχ, δυστηχως το Snes ας πουμε, δεν γνωρισε την δοξα αυτη, ειχε βοηθητικα τσιπακια μεσα στα παιχνιδια και ολα παιζανε με μια κασετουλα. Δεν μπορω να πω παντως πως μου λειπει κατι τετοιο με τις αλλαγες δισκετων, για να το λες κατι θα ξερεις εσυ.

mike είπε:
το μεγαλυτερο παιχνιδι γενικα αμιγκα ειναι μεγαλυτερο απο του Ν64, να συγκρινουμε ιδια πραγματα.
Οκ προσεξε Δεν υπαρχει "γενικα Amiga". Ειναι διαφορετικες κυκλοφοριες, με διαφορετικο υλικο και λογισμικο. Διαφορετικα τσιπακια, διαφορετικοι χρονισμοι, διαφορες στο bios και στο λειτουργικο, διαφορες στη μνημη και στον εσωτερικο χωρο, διαφορες στα γραφικα και στον ηχο, διαφορες στο μεσο. Επειδη δεκα χειμωνες αργοτερα καποιος εβγαλε hardware/software mods για να παιζουνε περισσοτερα παιχνιδια στις διαφορες Amiga, δεν τις κανει ιδια συστηματα, ποσο μαλλον ικανες να τρεξουνε πληρως και απροβληματιστα ολους τους τιτλους και εφαρμογες στη καθεμια. Ειχα Amiga, ειδα ποσο μπαχαλο ειναι με τα διαφορετικα kickstart roms, τις διαφορες ανα συστημα και για κατι τετοια δεν ασχοληθηκα με παιχνιδια περισσοτερο πανω της.

mike είπε:
Τωρα με το AGONΥ τι κολημα επαθες? εμενα δεν μου αρεσει προσωπικα, προτιμω αλλα shooter, αλλα τα γραφικα του και ο ηχος μοιαζουν σαν demo, τι κακο βλεπεις σε αυτο?
Δεν ειμαι εγω που εχει εκμηδενισει τοσες παιχνιδαρες αναφεροντας ξανα και ξανα το AGONY, δες τις παλαιοτερες σου καταχωρησεις εαν δεν θυμασαι τι εγραψες. Για να σου αρεσει το ρηχο και βατο AGONY, ενω εχασες τον χρονο σου με παιχνιδια οπως το Ranger-X και το Axelay, και εκλαψες τα λεφτα σου με το Super Turrican και το Eliminate Down, μαλλον δεν εχω τις απαντησεις που χρειαζεσαι.

mike είπε:
Και ουτε εχω συλλογη απο roms και παιζω τα παιχνιδια του MD, εχω ΟΛΑ τα shooters που εχουν ποτε κυκλοφορησει σε MD και συνολικα πανω απο 600 cartidges για MD, και δεν εχει καμια σημασια ειτε εαν ειχα μονο το sonic, γιατι τωρα ποια αυτα ειναι μονο για συλλογη. Εκεινη την εποχη δεν ειχα χρηματα ουτε μπορουσα να βρω ή ακομα και να ακουσω κατι για "eliminate down", οτι ειχαν τα μαγαζια περναμε, NBA Live και FIFA.
Επειδη πλυν του να παιζω παιχνιδια με ενδιαφερει ενα σημαντικο μερος της ιστοριας και της δημιουργιας τους, τυγχανει να εχω ασχοληθει λιγο παραπερα απο το να ασχολουμαι με τα ιδια καθεαυτου. Τιποτα μαγικο εδω, αλλα το να δυσκολευεσαι να κατανοησεις με πηγες και με τεκμηριωση τις βασικες λειτουργιες των παιχνιδιων, οπως των βοηθητικων τους chip, και τις δυνατοτητες οπου προσεφεραν.. Ας πουμε πως δεν φαινεται και πολυ καλο αυτο γενικοτερα. Αλλα οκ ξερω, το USER εγραφε πως το SVP δινει παραπανω χρωμα κτλ στο Virtua Racing.

mike είπε:
Η διαφορα μας ειναι οτι εγω συγκρινα ΤΟΤΕ και ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ τα μηχανηματα, γιατι ειχα MD και SNES σχεδον ταυτοχρονα και μπορουσα να δω τις διαφορες, οχι emulator και τετοια οπως τωρα. Και το MD το ειχα παρει με NBA JAM, Sonic, και αλλο ενα που δεν θυμαμαι, ενω το SNES με Donkey Kong, SF2 και Zelda.
Η διαφορα μας λοιπον ειναι πως ΤΟΤΕ που λες, ειχα Mega Drive 1/2, Snes ΚΑΙ Amiga 500 σπιτι και επαιζα τα παιχνιδια μου, παιχνιδια γνωστων και φιλων, και παιχνιδια που νοικιαζα με χρονοχρεωση και παιχνιδια που υπηρχαν με δοκιμη στα καταστηματα της περιοχης μου. Και οχι, δεν φερνανε μονο Fifa και Nba Jam, ειχανε τεραστια πληθωρα τιτλων για ολα τα συστηματα και ειδη παιχνιδιων.

mike είπε:
To superfrog δεν ειναι καλυτερο απο το sonic επειδη ειχε καλυτερα γραφικα. Μαλιστα τα "στατικα" γραφικα του δεν ειναι τοσο καλα οσο του donkey ή του sonic. Η ταχυτητα και το scrolling ειναι πολυ καλα, αλλα το superfrog αξιζει για το gameplay του. Σε γραφικα υπηρχαν πιο πολυχρωμα και εντυπωσιακα παιχνιδια οπως το fire&ice, zool, oscar, MrNutz κτλ, αλλα το gameplay του superfrog ειναι πολυ ισορροπημενο, ουτε ευκολο, ουτε παλουκι.
Στεκομαι εδω περι κατι που ειχα αναφερει στις πρωτες καταχωρησεις μου. Υπαρχει τεραστια διαφορα του μεν να μην υπαρχει πχ ενα ανταξιο η και αντιστοιχο παιχνιδι των Mario / Sonic, με το να εχεις στη καλυτεροτερη περιπτωση ενα μετριο παιχνιδι. Και εδω μιλαμε για μια ξεκαθαρη περιπτωση χρυσωμενου χαπιου. Το Super Frog ειναι ανεκδοτο και αν ειχε ειτε κυκλοφορησει σε αλλο συστημα, ειτε η Amiga σε ενα εναλλακτικο φανταστικο γαλαξια, ειχε καλυτερα παιχνιδια, δεν θα κοιτουσε κανεις το Superfrog. Ειναι βαρετο, επαναλαμβανομενο, διχως ιδεες και καλο σχεδιασμο. Κλασικο παραδειγμα της λαικης παροιμιας μας "οσα δεν φτανει η αλεπου".

spyros_s είπε:
Κάθισα και διάβασα το όλο θέμα και εγώ και δεν έγραψα μέχρι τώρα διότι φοβήθηκα μην προκαλέσω χάος μια και είμαι αμιγκα fanboy και δεν έχω ΚΑΜΙΑ κονσόλα στην συλλογή μου!-----------------------------

Πρώτα απ' όλα θεωρώ λάθος που βάλαμε την αμίγκα στο θέμα md vs snes αφού το θέμα είναι dedicated σε αυτά τα 2!

Είναι σαν να συγκρίνει κανείς σε αυτοκίνητα το άστρα με το γκολφ και κάποιοι να μπλέξουμε τα άουρις το σιβικ ή κάτι άλλο μικρομεσαίο!

Ειλικρινά πιστεύω ότι δεν έχει νόημα να συγκρίνουμε υπολογιστές με κονσόλες ακόμα και στα παιχνίδια αφού εκπροσωπούν διαφορετικές σχολές από τα ιαπωνικά δημιουργήματα! Ανοίγουμε κουβέντα που δεν θα οδηγήσει πουθενά! Μπορούμε μόνο να συγκρίνουμε τους κοινούς τίτλους και αυτό λαμβάνοντας υπ' όψιν την ιδιαιτερότητα μιας συγκεκριμένης πλατφόρμας σε σχέση με τα μεγαθήρια του gaming software και hardware όπως αυτά εκπροσωπούνταν τότε με τους 2 ιαπωνικούς κολοσσούς!

Επίσης δεν μπορώ να πείσω κανέναν κονσολά για το τι αντιπροσώπευσε η αμίγκα σε εμάς την γενιά των home υπολογιστών και δεν θα το επιχειρήσω αφού δεν θα με νιώσουν! Εκ των υστέρων δεν μπορώ λοιπόν να σας μεταδώσω το συναίσθημα και την όλη φάση με αυτό! Βασίλη metalcandyman στο έχω ξαναγράψει το παραπάνω και πάλι δεν συμφωνήσαμε!

Θεωρώ ότι όποιος δεν έζησε στην εποχή την κατάσταση με τα home 8-16bit computers δεν θα καταλάβει ποτέ και μάλιστα κρίνω ότι έχασε την πιο γλυκιά εποχή της πληροφορικής και ίσως του gaming! Οι κονσόλες στην Ελλάδα που δεν είδαμε το nes στην εποχή του ήταν ύστερο φρούτο! 90's κατάσταση και όχι 80'ς! Ακόμα και το μάστερ σύστεμ στην Ελλάδα το 90 ήρθε στην πράξη!

Θα κάνω μόνο μία παρατήρηση αναφορικά με τις πωλήσεις!

Σας ζητώ να περιοριστείτε στην Ελλάδα μια και για εκείνη μιλάμε και εκείνη ζήσαμε και μετά να δούμε τι πούλησε περισσότερο! Εγώ snes και megadrive στην πράξη είδα μετά το 1993 το πρώτο και μετά το 1991 το δεύτερο! Μόνο υπολογιστές ξέραμε μέχρι τότε!

Σε παγκόσμιο επίπεδο σαφέστατα και η αμίγκα πούλησε λιγότερο όμως οι λόγοι ήταν άλλοι και είχαν περισσότερο να κάνουν με τις ιαπωνικές εταιρείες και την δυναμική τους τόσο στην χώρα τους και την Ασία όσο και την Αμερική! Η κόμοντορ ήταν εταιρεία αυτοκαταστροφική με κάκιστη προώθηση των μηχανημάτων της κάτι που πλήρωσε ακριβά.

Το home computing ήταν μάλλον ευρωπαϊκή επιλογή και όχι παγκόσμια! Οι Αμερικανοί και οι υπόλοιποι πλην Ευρώπης στράφηκαν στο console gaming και παράλληλα αλλά αυξανόμενα τότε στα πισι!
Μου αρεσει το κειμενο σου, δεν συμφωνο με τα παντα, αλλα μπορει και θα γινει καλος διαλογος πιστευω.

Δεν νομιζω οτι συγκρινει καποιος το υλικο της Amiga με καποιο αλλο οικιακο συστημα ψυχαγωγιας. Καταρχας μιλαμε για υπολογιστη-εργαλειο με απλα μηχανηματα με παιχνιδια. Η Amiga ειχε την ισχυ και τις -εστω στα χαρτια σε πολλες περιπτωσεις- δυνατοτητες για πολλα πραγματα.

Αυτο ομως δεν αλλαζει το γεγονος πως αν και τα καταφερε περηφημα σε πολλα παιχνιδια, απετυχε οικτρα σε πολλαπλασια αλλα. Ως ανθρωπος που παιζει και ασχολειται με παιχνιδια, απο ολα τα συστηματα και χρονολογιες, και διαβαζει και αρκετες Amiga κοινοτητες, μου ειναι εξαιρετικα ψυχαγωγικο οταν βλεπω πχ Amigaδες να πασχιζουν να συγκρινουν τιτλους οπως πχ το Superfrog με "αντιστοιχα" παιχνιδια, μιας και ποτε η Amiga δεν καταφερε να δει πραγματικα αξιολογο platform scrolling παιχνιδι οπως τα Mario και τα Sonic. Θα ελεγα πως το κολλημα που υπαρχει "στη κοινοτητα σας" γινεται ευκολα και γρηγορα γραφικο, και ας υπαρχει καποιο ενδιαφερων αντιπαραθεσης.

Περι τωρα ατων που θιγεις, η δημοτικοτητα/πωλησεις/αντικτυπος της Amiga δεν πλησιασε καν τον αντιστοιχο των Snes / Mega Drive. Ποσες Amiga πωληθηκαν επιτελους στην Ελλαδα; Ποσα καταστηματα φερνανε το μηχανημα; Ποσες εκδηλωσεις, διαφημισεις, γεγονοτα και διαγωνισμοι υπηρξαν πανω στα συστηματα; Απο οπου και να το αναλυσω, η Amiga δεν καταφερε να κοιταξει κανενα απο τα δυο συστηματα. Μιλοντας αυστηρα παντα για Ελλαδα, γιατι μιλοντας για το εξωτερικο χανεται κυριολεκτικα η μπαλα.

Shinobi είπε:
Super frog τεράστιος χάρτης, 50 frames ξανά, ταχύτατο
Το ξερω πως παιζεις πολλα και καλα παιχνιδια, ειλικρινης απορια μου ειναι πως μπορει να ασχοληθει καποιος με το Superfrog ενω εχει παντα στη διαθεση του οποιοδηποτε σχεδον παιχνιδι εκεινης της εποχης απο ολα τα συστηματα για να ασχοληθει. Και μιλαω για καλα παιχνιδια. Οπου προφανως δεν εννοουμε το Superfrog. Μεχρι και το πρωτο Taz του Mega Drive καλυτερο παιχνιδι ειναι, τα καλα platforms ομως ηταν/ειναι κατι τοσο σπανιο στην Amiga, οπου γιαυτο το λογο θεωρειται καλο και αξιολογο παιχνιδι το συγκεκριμενο.
 
Getta Robo είπε:
τα καλα platforms ομως ηταν/ειναι κατι τοσο σπανιο στην Amiga, οπου γιαυτο το λογο θεωρειται καλο και αξιολογο παιχνιδι το συγκεκριμενο.
Θεωρώ οτι το σχόλιο σου άνετα συμπεριλαμβάνεται στα 10 πιο επικά που έχουν ειπωθεί στο site αυτό. Κανονικά πρέπει να γίνει sticky.

Απιστευτα σχόλια, παιδιά μη τα λέτε έτσι απότομα γιατί έπινα τον απογευματινό καφέ και λίγο έλειψε να το ρίξω όλο στην οθόνη.

:burn:
 
Shinobi είπε:
Θεωρώ οτι το σχόλιο σου άνετα συμπεριλαμβάνεται στα 10 πιο επικά που έχουν ειπωθεί στο site αυτό. Κανονικά πρέπει να γίνει sticky.Απιστευτα σχόλια, παιδιά μη τα λέτε έτσι απότομα γιατί έπινα τον απογευματινό καφέ και λίγο έλειψε να το ρίξω όλο στην οθόνη.

:burn:
Δεν θελω να σου χαλασω τον καφε σου, αλλα επειδη ειχανε ομορφη κινηση και αναλυση τα Shadow of the beast, δυστηχως δεν τους προσφερει αξιολογο gameplay επισης.

Ακομα, παιχνιδια τυπου First/Second Samurai και Lionheart μαλλον θα ειχανε περασει απαρατηρητα στα Snes/Mega Drive. Δες πχ τα Demon's Crest, Hagane, Indiana Jones, Gargoyles, Ristar, World of Illusion. Δεν σου εβαλα τρανταχτα και δημοφιλη ονοματα των συστηματων, και ομως μολις εκανα θρυψαλα τα "αντιστοιχα" της Amiga.

Υγ. Risky Woods. Σοβαρα τωρα ρεσυ; Νομιζα πως θα μιλουσαμε για καλα παιχνιδια!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Eμένα χτες το τσάι μου πετάχτηκε απο τη μύτη ! It's true, με το Hybris έγινε !

@Getta Βασικά το Superfrog και το Agony με τα οποία έχεις σκαλώσει λιγάκι, δεν τα λές κακά παιχνίδια. Πληροφοριακά το Superfrog που "σε παράλληλους γαλαξίες δεν θα υπήρχε" βγήκε σε HD remake για PS3/PSVita φέτος. Και το ξαναπήρα, το ξαναέπαιξα, και μια χαρά. Δεν θα το συγκρίνω με το Mario, αλλα γι'αυτό που είναι, είναι ευχάριστο και διασκεδαστικό.

Τα γράφεις όλα ωραία, αλλα διαφωνώ σχεδόν στα πάντα, όταν το διάβασα είχα την εντύπωση οτι εγώ βρίσκομαι/βρισκόμουν σε παράλληλο σύμπαν.

First Samurai , Lionheart απαρατήρητα ε ;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Other_Reality είπε:
Eμένα χτες το τσάι μου πετάχτηκε απο τη μύτη ! It's true, με το Hybris έγινε !
@Getta Βασικά το Superfrog και το Agony με τα οποία έχεις σκαλώσει λιγάκι, δεν τα λές κακά παιχνίδια. Πληροφοριακά το Superfrog που "σε παράλληλους γαλαξίες δεν θα υπήρχε" βγήκε σε HD remake για PS3/PSVita φέτος. Και το ξαναπήρα, το ξαναέπαιξα, και μια χαρά. Δεν θα το συγκρίνω με το Mario, αλλα γι'αυτό που είναι, είναι ευχάριστο και διασκεδαστικό.

Τα γράφεις όλα ωραία, αλλα διαφωνώ σχεδόν στα πάντα, όταν το διάβασα είχα την εντύπωση οτι εγώ βρίσκομαι/βρισκόμουν σε παράλληλο σύμπαν.
Μα φιλτατε Other_Reality, αναγνωριζω και τιμω πληρως το γεγονος του οτι στα Amiga συστηματα γνωρισαμε και απολαυσαμε πολυ ωραια shooter παιχνιδια. Δεν το εκρυψα ουτε το ζαχαρωσα ποτε, το Apidya μαλιστα παραμενει ενα απο τα αγαπημενα μου παιχνιδια απο ολα τα συστηματα ανεξαιρετος!

Επειδη λοιπον οντως στις Amiga ειδαμε πολλα καλα shooters, δεν πρεπει να υπαρχει το Agony! Αυτο με "εχει ωραια γραφικα αρα ειναι ωραιο παιχνιδι" πρεπει να σταματησει πιστευω. Δεν ειναι αξιολογο παιχνιδι, ειναι ενα μετριο παιχνιδι με αξιολογα γραφικα. Αυτο θελω να θιξω. Δεν ξερω τι καπνο φουμαρουν, αλλα λυπαμαι τους πορους οπου καταξοδευτηκαν για να ασχοληθουνε με αυτο το πραγμα, προφανως καποιος εχει πολλα χρηματα και αρωστημενη αισθηση της σατυρας για να ξαναβγει στην επιφανεια αυτος ο ανιερος τιτλος.

Μηπως τελικα ερχεται οντως το τελος του κοσμου; Τι να πω!

Υγ. Συγκρινε τα Samurai μπροστα στο Hagane, και το Lionheart μπροστα στο Legend. Και τα δυο ειχανε μετριες αν οχι κακες πωλησεις, και ομως ειναι ανωτερα παιχνιδια. Γιατι να γνωριζανε μεγαλυτερη επιτυχια στην υπαρχουσα βιβλιοθηκη των Snes/Mega Drive; Αφου σε αντιθεση με την Amiga, ειχανε τοσα πολλα καλα παιχνιδια σε αυτες τις κατηγοριες!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Getta Robo είπε:
Το ξερω πως παιζεις πολλα και καλα παιχνιδια, ειλικρινης απορια μου ειναι πως μπορει να ασχοληθει καποιος με το Superfrog ενω εχει παντα στη διαθεση του οποιοδηποτε σχεδον παιχνιδι εκεινης της εποχης απο ολα τα συστηματα για να ασχοληθει. Και μιλαω για καλα παιχνιδια. Οπου προφανως δεν εννοουμε το Superfrog. Μεχρι και το πρωτο Taz του Mega Drive καλυτερο παιχνιδι ειναι, τα καλα platforms ομως ηταν/ειναι κατι τοσο σπανιο στην Amiga, οπου γιαυτο το λογο θεωρειται καλο και αξιολογο παιχνιδι το συγκεκριμενο.
Τώρα θυμήθηκα που όταν είχε βγει το Doom στα PC η απάντηση των amigaδων ήταν το Gloom! Που ok, για την Amiga μπορεί να ήταν εντυπωσιακό αλλά σε σχέση με το Doom ήταν να βάζεις τα γέλια... Και όμως καθόντουσαν και το συγκρίνανε παρόλο που η μηχανή του ήταν απλά λίγο πιο καλή από το Wolfenstein 3D... Αλλά δεν είναι μόνο ότι παρουσιάζονται μέτρια παιχνίδια (στον τεχνικό τομέα κυρίως) γιατί δεν έχουμε τι άλλο να δείξουμε....

Eίναι και το ότι αναφέρονται ξεπερασμένα παιχνίδια τα οποία μετά από 5-10-20 χρόνια βγήκαν στην Amiga ή σε κάποια ισχυρή κονσόλα. Δεν θα κάτσω να αναφέρω το PacMania, το Rainbow Islands ή το Space Invaders όταν θέλω να δείξω την βιβλιοθήκη του Mega Drive, πως να το κάνουμε. Οσο καλά παιχνίδια και να είναι αυτά, σε μία βιβλιοθήκη μιας πιο σύγχρονης κονσόλας είναι απλά bonus για τους νοσταλγούς. Να θυμίσω ότι έτσι την πάτησε η Atari με τα Atari 5200/7800. Αντί να βγάζει καινούρια παιχνίδια που να εκμεταλλεύονται τις δυνατότητες των μηχανημάτων, έβγαζε ports παιχνιδιών που τα είχανε ήδη σιχαθεί σε παλιότερες κονσόλες ή coin ops. "Ουάου, το Space Invaders έχει λίγο καλύτερα γραφικά στο 5200 από ότι στο 2600"... "το Rainbow Islands είναι arcade perfect στην Amiga" Σιγά τα λάχανα δηλαδή να πεις πως το Golden Axe ή το Street Fighter είναι arcade perfect να εντυπωσιαστώ. Αλλά το Rainbow Islands? Ακόμα και όταν πρωτοβγήκε στο coin op, ξεπερασμένα ήταν τα γραφικά του.

Edit: Το shadow of the Beast είναι από τα χειρότερα platforms που έχω παίξει. Μετά από το showoff του multiparallax και των εντυπωσιακών backgrounds στην αρχή του παιχνιδιού, απλά μετά το κλείνεις. Βγήκε και αυτό στις κονσόλες, κανείς δεν νοιάστηκε είχαμε καλύτερα games να ασχοληθούμε.

Οσον αφορά το Hybris τώρα. Δεν θα αμφισβητίσω το ότι μπορεί να είναι ένα αριστούργημα. Και το καλύτερο shootem up όλων των εποχών να μου πεις πως είναι θα το δεχτώ. Αλλά ρε παιδιά είναι αυτά τα γραφικά τόσο καλά σε σχέση με άλλα Amiga games ή (θεός φυλάξει) Mega Drive/SNES? Μην τρελαθούμε κιόλας.

Εdit 2: Το Apydia φαίνεται εξαιρετικό. Αυτό μάλιστα, να το συγκρίνεις με MD/SNES.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έχω πεί και εγώ ο ίδιος ότι το Agony σαν gameplay δεν μετράει. Ακόμη και τότε κατηγορήθηκε η Psygnosis για το ότι παρήγαγε tech-demos και όχι παιχνίδια, και την κριτική αυτή δεν τη δέχτηκε απο "τρίτους" αλλα απο τα ιδια τα περιοδικά της Amiga τότε. Δεν θα φτάσω στο σημείο να το αποκαλέσω unplayable, όμως είναι κλασικό παιχνίδι για τους λόγους που έχουμε ήδη αναφέρει (εισαγωγική μουσική, γραφικά και ατμόσφαιρα)

Δεν είναι το μόνο αντι-παιχνίδι που έμεινε στην ιστορία σαν κλασικό. Pit Fighter κανείς ; (Παρεπιμπτόντως, το amiga port του ήταν καλύτερο, just sayin' )

Για το Samurai διαφωνώ. Μαγικό παιχνίδι, εκπληκτική μουσική απο τον Nick Jones και συνολικά εξαιρετική ατμόσφαιρα. Επίσης για το Lionheart. Το Legend που λές δεν κατάλαβα ποιό εννοείς, ενώ το Hagane ενώ δείχνει ΟΚ τεχνικά, δεν με αγγίζει κάτι στην ατμόσφαιρά του, δείχνει πιό striderίστικο και δεν έχει σχέση με την εξερεύνηση του Samurai ας πούμε. Υπάρχουν και άγνωστα amiga games στους περισσότερους που μιμήθηκαν το στύλ του Samurai/SBeat II όπως το Cedric, το οποίο είναι εξαιρετικό σε όλους τους τομείς, και αυτό δεν θα βρείς σε κονσόλα (Στο cd32 θα το βρείς όμως)

Σχετικά με το Hybris (ο πρόγονος του Battle Squadron για όσους δεν ξέρουν), δεν μπορώ να πώ περισσότερα. Είπαμε, πρέπει να αναλογιστείς την εποχή και το hardware setup της. Πολλά arcade shooters στα ουφάδικα τότε, ήταν πολύ χειρότερα απο αυτό, και μιλάμε για release του 88 σε home computer. Δεν είναι ανάξιο αναφοράς, ούτε αμελητέο κάτι τέτοιο.

Ευτυχώς συμφωνούμε για το Apidya. Πάλι καλά :p

Υπάρχουν ατελείωτα shooters για την Amiga όμως, και πολλά απο αυτά είναι υψηλού επιπέδου, όπως το Z-Out, Disposable Hero, Project-X Special Edition, το port του R-Type 1/2, SWIV (γελάω ακόμη με το Mega SWIV, είναι στο θέμα μας) και πολλά-πολλά άλλα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Other_Reality είπε:
Σχετικά με το Hybris (ο πρόγονος του Battle Squadron για όσους δεν ξέρουν), δεν μπορώ να πώ περισσότερα. Είπαμε, πρέπει να αναλογιστείς την εποχή και το hardware setup της. Πολλά arcade shooters στα ουφάδικα τότε, ήταν πολύ χειρότερα απο αυτό, και μιλάμε για release του 88 σε home computer. Δεν είναι ανάξιο αναφοράς, ούτε αμελητέο κάτι τέτοιο.
Δεν θέλω κι εγώ να μειώσω κάτι που σε κάποιον αρέσει πολύ, ειδικά αν εγώ ο ίδιος δεν έχω ασχοληθεί με αυτό. Ομως εδώ μιλάμε για γραφικά. Είναι πιο εύκολο να πεις μια πιο αντικειμενική άποψη για αυτά. Λέτε πως είναι καλά γραφικά για το 88, ακόμα και ότι ήταν καλύτερο από coin ops! Ομως δεν μπορώ να πάρω στα σοβαρά αυτά τα σχόλια όταν έναν χρόνο πριν είχε βγει το R-Type και το 1943: Battle of midway στα arcades. Και ξαναλέω ότι συγκρίνουμε Amiga με MD/SNES εδώ. Ok, να δεχτώ ότι το 88 μπορεί να ήταν εντυπωσιακό για έναν home user, αλλά για τα επίπεδα ενός MD/SNES απλά δεν λένε τίποτα απολύτως.

Εξάλλου στην ίδια την Amiga βγήκαν ένα σωρό παιχνίδια με ΠΟΛΥ καλύτερα γραφικά από αυτό. Αρα γιατί να αναφέρεις αυτό το παιχνίδι όταν συγκρίνεις την Amiga με το MD/SNES στον τεχνικό τομέα (γιατί το gameplay είναι καθαρά υποκειμενικό θέμα) ενώ ξέρεις ότι τα γραφικά ήταν καλά μόνο για τα δεδομένα του 88?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τα γραφικά δεν είπε κανείς ότι ήταν το δυνατότερο του σημείο, ήταν απλώς καλοσχεδιασμένα για κάνουν τη δουλειά τους. Το ζήτημα σε αυτό το shmup είναι η ταχύτητα, η μουσική, τα εφφέ και φυσικά το gameplay. Αλλα εντάξει, το κουράσαμε με το Hybris, μην ανησυχείς, δεν θίγομαι έτσι εύκολα. Hybris παίζω πολύ συχνά και δεν θα σταματήσω να παίζω ποτέ, είναι απλώς πόρωση !
 
Οντως το κουράσαμε, απλά είπα ότι είπα γιατί δόθηκε σαν παράδειγμα σε μία σύγκριση Amiga VS SNES/MD και το συγκεκριμένο παιχνίδι αν έβγαινε όπως είναι σε αυτές κονσόλες θα ήταν πολύ χαμηλά στην πυραμίδα των shooters όσον αφορά τον τεχνικό τομέα. Δεν αντιλέγω ότι μπορεί όντως να είναι πώρωση σαν παιχνίδι.

Το θέμα ειναι ότι όταν συγκρίνεις τόσο διαφορετικά μηχανήματα δεν μπορείς να έχεις αντικειμενική άποψη για το πιο έχει καλύτερα παιχνίδια, όλοι έχουμε διαφορετικά γούστα εξάλλου, αν του άλλου του αρέσει το superfrog ή οποιοδήποτε άλλο εγώ δεν μπορώ να του αλλάξω την γνώμη. Όμως μπορεί να βγει ένα ψιλοαντικειμενικό συμπέρασμα στον τεχνικό τομέα, πιστεύω, για να έχει νόημα η συζήτηση.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μα, ο τεχνικός τομέας συμπεριλαμβάνει το smoothness του scrolling, τον ήχο και φυσικό τα controls ! Δεν είναι μόνο τα γραφικά.

Φυσικά αυτά δεν πρόκειται ποτέ να τα δείς απο το youtube.
 
Δεν νομίζω ότι στο Mega Drive τα shooters είναι λιγότερο smooth ή έχουν χειρότερα controls. Για τον ήχο οκ, το Mega Drive είχε ένα προβληματάκι εκεί γενικότερα. Βάζω το MD σαν μέτρο σύγκρισης και όχι το SNES μιας και το MD είχε τα περισσότερα/καλύτερα shoot em ups.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα