NES vs Master System

Wally είπε:
Φιλε Γιωργαρε δεν υπαρχει μαγαζι για να κλεισει :)
Ρε συ καταλαβαίνεις το πως το έγραψα. Εννοείται αυτό που λες.

Αλλά όπως και να έχει, όταν μια κονσόλα είναι ανύπαρκτη, αυτό δεν αλλάζει με τίποτε! :p
 
Θα ψηφησω και εγω Nes,γιατι εχει βγαλει παρα πολλα ωραια παιχνιδια.Παντως το master system το θεωρω αδικημενη κονσολα,ειχε μερικα καταπληκτικα παιχνιδια οπως το alex kidd και το spellcaster(αν και σπαστικο μερικες φορες)..Γενικα η sega στο θεμα μαρκετινκ τα εκανε θαλασσα αρκετες φορες.Ειχα δει τον angry nintendo και απο εκει εμαθα πολλες πληροφοριες για τα λαθη,ειδικα στο sega cd και το sega32x.Ασε που απο παιχνιδια το master system ειχε πολλη μικρη συλλογη.Παντως κλωνοι βγαινουν ακομα για τα παιχνιδια του nes
 
θα ψηφισω nes γιατι ημουν παντοτε παιδι της Nintendo η sega δυστυχως χαντακωσε πολυ τις κονσολες της στην ελλαδα ειδικα με αποτελεσμα η nintendo να υπερισχυει παντοτε πολυ λιγα παιδια θυμαμαι να εχουν master system αντιθετως nes και gameboy συναντουσες παντου
 
Ψήφισα NES, κυρίως γιατί γνωρίζω την κονσόλα και τα παιχνίδια της περισσότερο. Το Master System το έχω συνδέσει περισσότερο με beat-em-up games, τα οποία δεν μου πολυαρέσουν πλέον.
 
θανος είπε:
θα ψηφισω nes γιατι ημουν παντοτε παιδι της Nintendo η sega δυστυχως χαντακωσε πολυ τις κονσολες της στην ελλαδα ειδικα με αποτελεσμα η nintendo να υπερισχυει παντοτε πολυ λιγα παιδια θυμαμαι να εχουν master system αντιθετως nes και gameboy συναντουσες παντου
Σε εμας οι περισσοτεροι ειχανε Master System γιατι θυμαμαι χαρακτηριστηκα οτι ανταλαζαμε παιχνιδια πιο ευκολα απο κανα 2 φιλους που ειχανε nes. Οσο για το gameboy ηταν πραγματικα παντου :)
 
Δυο απο τα πολυ αγαπημενα μου συστηματα και δυσκολευομαι παρα πολυ να επιλεξω.. Απο την μια το master system με τα πολλα shootemup/action διαμαντακια του, απο την αλλη το nes το κυριαρχο συστημα στα platforms.

Στην Ελλαδα δικαιωματικα κυριαρχησε το nes, μιας και το master system ηταν κατι σαν το "mega drive του φτωχου", με εισαγωγες απο την zegetron κυριως παιχνιδια οπου υπηρχαν και στα μετεπειτα συστηματα.

Αν και συνολικα πιθανοτατα προτιμω το nes, ειναι εξαιρετικα αδικο να μην αναγνωρισω την προσφορα του υπεροχου master system στο χωρο. Αν και μπορω να ονομασω πολλα καλα παιχνιδια, θα πω να δειτε για αρχη τα παιχνιδια της disney στο μηχανημα οπου παιζοντε πολυ ευχαριστα ακομα. Ειδικα τα mickey του ειναι κορυφη.
 
Ψήφισα Master System! Έχει διπλάσια MHz CPU, διπλάσια χρώματα on screen, δέχεται cartridges και κάρτες κι αν ποτέ με ρωτούσατε ξανά, πάλι Master System θά'λεγα ναούμ!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Aς ποσταρω λοιπον και εγω... ψηφισα master system.Ο λογος:ποτε δεν ημουν κονσολάς..αν και παντα ηξερα τα παντα γυρω απο υπολογιστες,απο κονσολες ηξερα πολυ λιγα πραγματα.Τοτε η μονη κονσολα της Ν που γνωριζα-εκτος απο τα g&w-ηταν το Gameboy.Οι μονες αλλες κονσολες που ηξερα ηταν της sega :master system,mega drive,game gear.Aυτες εβλεπα στα μαγαζια,αυτες ηξερα.Αρα λοιπον τοτε εαν αγοραζα κονσολα θα ηταν της sega,αφου ουτε καν ηξερα οτι υπηρχε το nes.Φυσικα δεν το κρυβω οτι ειμαι segaκιας...
 
Τι ξεθάψατε πάλι βρε παλικάρια?

Ακόμη κι αν δε γνώριζα κάποιο απ'τα δύο συστήματα, η εισαγωγή του thread ωθεί να ψηφίσεις Master System.

Γενικώς, το SMS ήταν η πρώτη "σοβαρή" κονσόλα που απέκτησα και μου χάρισε απίστευτες ώρες διασκέδασης. Είχα την έκδοση με το Sonic 1 στη μνήμη. Αργότερα απέκτησα και κάποια άλλα παιχνίδια.

Για το "αντίπαλο δέος" έμαθα πολύ αργότερα και παρότι ο ανταγωνισμός ήταν..ομολογουμένως πληρέστερος σε επιλογές, το σύστημα αυτό (SMS) με είχε καλύψει σε τέτοιο βαθμό που δεν ένιωθα περίεργα. Επίσης, ήταν και η αρχή για μία διαχρονικά φιλική επαφή μου με την εταιρεία :)

+1 SMS
 
Παρόλο που μέσα από τα ποστ φαίνεται ότι το NES το προτιμούν περισσότεροι, στις ψήφους προηγείται το Master System! Τα περίεργα της φύσης...
 
Γιατι οι νιντεντακηδες ειναι λιγοι μα κανουν θορυβο για αυτο. :supergrin:
 
Οι Segάκηδες είναι τα κρυφά χαρτια!
 
Πφφφ, απλά όσοι δεν ασχολούνταν με κονσόλες και ήταν 8bit home computer users ψηφίζουν MS γιατί έχει περισσότερα χρώματα... Είχαν ένα θεματάκι με τα χρώματα βλέπεις :p
 
johnny19818 είπε:
Παρόλο που μέσα από τα ποστ φαίνεται ότι το NES το προτιμούν περισσότεροι, στις ψήφους προηγείται το Master System! Τα περίεργα της φύσης...
Jhonny η απαντηση στην απορια σου ειναι πολυ απλη.Το θεμα αυτο εχει 10 σελιδες και τα διαφορετικα ατομα που εχουν γραψει εδω ειναι 22 η 23.Η ψηφοι ομως ειναι 51 οποτε εχουν ψηφισει πολλα ατομα που ομως δεν ποσταραν οποτε μπορει εσυ να εβγαλες το συμπερασμα σου απο τα ατομα που εχουν ηδη ποσταρει αλλα υπαρχουν και ολοι οι αλλοι που απλα ψηφισαν και δεν ποσταραν.Οπως και να χει NES RULES:cool:
Περα απο την πλακα ομως και οι δυο κονσολες ειχαν παιχνδιαρες αλλα οπως και να το κανουμε δεν μπορει να συγκριθει η βιβλιοθηκη του NES μαυτη του Master system.Aν καποιος ειχε την δυνατοτητα να εχει και της δυομ κονσολες εκεινα τα χρονια τοτε ηταν μια χαρα αν ομως ειχε μια απο της δυο ο κατοχος του Mater system ειχε περισσοτερους λογους να ζηλεψει τον κατοχο NES παρα ο κατοχος NES αυτον του Master system.super mario 1,2,3,Castlevania I,II,II,mega man 1,2,3,4,5,6,Dragon quest I,II,III,IV,Final Fantasy I,II,III,Kid ikarus,metroid,Zelda,Zelda II,Donkey kong,Metal Gear,Metal Gear 2 και ενα σωρο ακομα παιχνιδαρες δεν υπηρχαν στο Master System και προσωπικα δεν πιστευω με τιποτα ωσους βαζουν σαν τεραστιο πλεονεκτημα τα παραπανω χρωματατα γιατι τοτε 9 στους 10 για να μην πω 10/10 τους ενοιαζαν τα παιχνιδια και δεν καθοταν μπροστα στην τηλεοραση να μετρανε χρωματα.Tα μονα παιχνιδια που θα ζηλευα εγω απο το master system ειναι τα ports απο τα arcades μονο και μονο γιατι θα μπορουσα να παιξω καποιο απο αυτα σπιτι μου ασχετα αν το εκανα σπανια και εχω εξηγηγσει τους λογους σε αλλο post οπως και τα streets of rage,robocop vs terminator,την αντιγραφαρα του zelda golden axe warrior,castle of illusion,την αντιγραφαρα του castlevania Master of darkness,Ninja gaiden,wonder boy in monsterworld,alex kidd in miracle world,asterix,land of illusion και το αγαπημενο μου παινχνιδι στο master system Wonder Boy: The dragon's trap.Σε καμια περιπτωση φυσικα δεν θα αλαζα το NES για τα παραπανω παιχνιδια του master system εννοιται αυτο.

 


Εχει παιχνιδιαρες το Μaster system αλλα εχει πολυ περισσοτερες παιχνιδαρες το NES και δεν υπαρχει καμια συγκριση σαυτον τον τομεα και οποιοι γουσταρουν ας κατσουν να μετρανε χρωματα απο το να παιζουν παιχνιδια
:p


 
Το master system ήταν η πρώτη μου κονσόλα.Ατελείωτες ώρες παιχνιδιου και διασκέδασης.Καλύτερο σε τεχνικά χαρακτηριστηκά απο το nes αλλά όπως και να το κάνουμε το nes άλλαξε το ρου της ιστορίας στα βιντεοπαιχνίδια.Γιαυτο τν λόγο ψήφισα nes για τον αντικτυπο που είχε τότε
 
Το καλύτερο είναι να τα έχεις και τα δύο και παίζεις αναλόγως τα κέφια. :thumbup:

sephirothson είπε:
Το master system ήταν η πρώτη μου κονσόλα.Ατελείωτες ώρες παιχνιδιου και διασκέδασης.Καλύτερο σε τεχνικά χαρακτηριστηκά απο το nes αλλά όπως και να το κάνουμε το nes άλλαξε το ρου της ιστορίας στα βιντεοπαιχνίδια.Γιαυτο τν λόγο ψήφισα nes για τον αντικτυπο που είχε τότε
Α, γι'αυτό αυξήθηκαν ξαφνικά οι ψήφοι!
 
Βασικά δεν βρίσκω λόγο ύπαρξης σε τέτοια δημοψηφίσματα μιας και κανείς δεν ψηφίζει αντικειμενικά(αποτελώ εξαίρεση :p )
 
Μόνο στην Ελλάδα θα μπορούσε να γίνει αυτή η σύγκριση. Η Nintendo μας θεωρούσε τριτοκοσμικούς και ήρθε επίσημα το '91 :eek: και μάλιστα πουλούσε last gen κονσόλα στους ιθαγενείς ενώ η Sega πουλούσε το Mega Drive. Στην Ευρώπη η Nintendo απέτυχε (και δεν έδινε καν σημασία στην Ευρωπαϊκή αγορά) σε αντίθεση με την Αμερική και την Ιαπωνία που το δεύτερο μισό της δεκαετίας του '80 κατείχε το 90% της αγοράς των video games. Υπήρχε και λίγο PC gaming αλλά στην ουσία η Nintendo ήταν μονοπώλιο. Αντίθετα στην Ευρώπη το τεράστιο κενό της Nintendo στο gaming το κάλυπταν τα home computers αλλά έδωσε και ένα μικρό περιθώριο να πουλήσει Master System η Sega. Για να καταλάβετε: Σύμφωνα με τη Wikipedia (οπότε δεν είναι και πολύ σίγουρο :) ) το master sytem πούλησε 1 εκατομμύριο στην Ιαπωνία, 2 στις ΗΠΑ και 6,8 στην Ευρώπη. Το NES πούλησε 8,56 στην Ευρώπη και Αυστραλία άρα ήταν (σχετικά) κοντά.

Στην υπόλοιπη δυτική Ευρώπη η Nintendo είχε παρουσία από το '86/'87 οπότε ακόμα και αν οι Ευρωπαίοι ήταν κυρίως gamers στα home computers όπως και εμείς είχαν γνώση του τι εστί Nintendo και NES σε αντίθεση την Ελλάδα που στην ουσία η μόνη κονσόλα που είχε μια κάποια παρουσία ήταν το master system (Τεύχος Δεκεμβρίου του '89 του Pixel ήταν εξώφυλλο ενώ θα θυμάστε και την Sega Boutique που πουλούσε παιχνίδια για το SMS). Δεν φαντάζομαι σε κάποιο Αγγλικό ή Γαλλικό retro forum να υπάρχει παρόμοια συζήτηση και στη δημοσκόπηση το SMS να είναι μπροστά. Βέβαια υποψιάζομαι ότι οι ψήφοι για το SMS δεν έχουν καμία σχέση με την κονσόλα αλλά είναι ψήφοι αντι-Nintendo ή άντε υπερ-Sega όταν κάποιοι έγιναν Sega fanboys στην 16μπιτη γενιά. :)

Φυσικά δεν πρόκειται να μπω σε αυτή την "κόντρα" γιατί σοβαρή σύγκριση μεταξύ των δύο μηχανημάτων ΔΕΝ υπάρχει. Βασικά το SMS ΔΕΝ υπάρχει. Θα συμφωνήσω εν μέρει με τον Wally για την πολιτική της Nintendo που αν και αναβίωσε την πεθάμενη βιομηχανία των video games σε πολλά πράγματα την κράτησε πολύ πίσω. Όμως καλά-κακά (και τα δύο βασικά) την καθόρισε πλήρως και αφού ήταν μονοπώλιο όλοι σχεδόν οι τίτλοι από όλους σχεδόν τους publishers βγήκαν για το NES, οπότε όλα τα παιχνίδια που καθόρισαν το gaming βγήκαν σε αυτό (για console games μόνο μιλάμε-μην παρεξηγηθούμε). Ανήκει στις 3 κονσόλες που καθόρισαν ολόκληρη την βιομηχανία του gaming (Atari VCS, NES, Playstation) και μάλιστα έγιναν συνόνυμες με το gaming (άντε παίξε με το Ατάρι σου, οι παίχτες της τάδε ομάδας τρέχουν όπως στο Πλεϊστέιτιον, για το NES είχαν εκφράσεις οι Αμερικάνοι εμείς φυσικά όχι). To SMS είναι απλά ένα μικρό υστερόγραφο στην ιστορία του gaming.
 
Leon είπε:
Ανήκει στις 3 κονσόλες που καθόρισαν ολόκληρη την βιομηχανία του gaming (Atari VCS, NES, Playstation)
Συμφωνω 100%.

Στην Ελλαδα η Νιντεντο ηρθε αργα, θυμαμαι στα περιοδικα διαφημισεις του "νεου" (στην Ελλαδα) NES και στην απεναντι σελιδα να διαφημιζεται το megadrive.

Στην συγκριση με τα δικα μας δεδομενα -γιατι αυτα μας ενδιαφερουν- το MS μαλλον ηταν πιο σημαντικο, γιατι επηρεασε πολλους περισσοτερους Ελληνες, χωρις να υπαρχουν επισημα στοιχεια νομιζω οτι πουλησε πολυ παραπανω απο το NES. Εγω ειχα φιλο που αγορασε MS3 τελος του 1999 (!!!! το εχω ξαναγραψει) οταν ειχε ηδη ανακοινωθει και πρωτοκυκλοφορησει το ps2.

Εγω ψηφισα MS γιατι απλα ειχε πιο πολλα παιχνιδια δρασης και coin-op conversion, που ειναι του γουστου μου, το ΝΕΣ σιγουρα ειχε πολλα περισσοτερα και καλυτερα παιχνιδια.
 
Πίσω
Μπλουζα