O πρώτος μου καφές

Πρώτος καφές: Μπορεί και πρώτη δημοτικού, όταν η γιαγιά μου για απογευματινό μου έδινε μια φέτα χωριάτικο ψωμί, πασπαλισμένη με ζάχαρη και ελληνικό καφέ, νοτισμένο με λίγο νερό.

Επίσης, στο δημοτικό έπαιρνα συχνά - πυκνά Milkafe Δέλτα, που τότε το έφτιαχναν με φρέσκο γάλα.
 
Α κι εγω ξεχασα να πω οτι οταν ημουν μικροτερος ο καφες με πειραζε. Ναι μεν καμια φορα επαιρνα φραπογαλο γλυκο για τη γευση αλλα μετα ενιωθα μια δυσαρεστη υπερενταση και σαν λιγωμα, και μια ταση να θελω να ξαπλωσω να ηρεμησω. Δεν το εχω ακουσει να το παθαινει αυτο αλλος, αλλα μπορει να ειναι σαν τη κριση πανικου της Δομνικης :xm:

Παραδοξως αυτο δεν το παθαινα με το καπουτσινο, και λεω παραδοξως γιατι απο ο,τι εχω ακουσει ο καπουτσινο ειναι κατα κανονα πιο βαρυς.

Τωρα βεβαια εχω συνηθισει τν καφε και δεν το παθαινω πια.
 
Ο, τι τελειώνει σε -ινη (π.χ καφεΐνη και νικοτίνη), σημαίνει ότι είναι ναρκωτικό..

Και ναρκωτικό σημαίνει ότι παθαίνεις εξάρτηση κι αν δε το λαμβάνεις, νιώθεις ότι σου λείπει.. Κι όχι μόνο απλά σου λείπει, αλλά αν δεν πιεις, πονάει το κεφάλι σου κι έχεις συμπτώματα...!!

Όπως ο καφές το πρωί.. Γίνεται κακή συνήθεια..

Και εννοείται οποίοι κατηγοριοποιουν άτομα που δεν πίνουν όπως κάνουν αυτοί και μάλιστα χαρακτηρίζουν κι όλας η κάνουν και σχόλια μεταξύ τους για σένα, το λιγότερο είναι βλαμμένα, για να μη πω τίποτα χειρότερο.. Το έχω πάθει στην δουλειά, συνέχεια με πρήζουν αν θα πιω καφέ μαζί τους.. Όποτε λέω όχι αλλά θα κάτσω για παρέα μαζί τους, κάθε φορά με ρωτάνε γιατί δεν πίνω κτλ. Λες και κάνουν κάτι καλό και πρέπει να το κάνουν όλοι, σοβαρό κατόρθωμα κάνουν, οι γελοίοι. .ισα-ισα που κάνει και καφέ..
 
Ο πρώτος μου καφές ήταν φραπέ γλυκό με γάλα μετά από κοπάνα που είχα κάνει με τους συμμαθητές μου την τελευταία ώρα του μαθήματος και αυτό κατά τους αρχαίους χρόνους! Σήμερα αιώνες μετά χωρίς πρωινό γαλλικό καφέ δεν τίθεται θέμα να ανοίξει το μάτι!
 
johnny19818 είπε:
Το πρώτο καφεδάκι μου ήταν ένας Nescafe φραππέ που ήπια στη Δ' δημοτικού. Μάλλον όμως έπεσε λειψή η ζάχαρη και ο καφές ήταν φαρμάκι.
Συγκεκριμένα είχαμε μαζευτεί εγώ η αδερφή μου και τα γειτονάκια (αγόρι, κορίτσι) και ο καθένας έφερε από ένα υλικό για την παρασκευή του καφέ. Οι γείτονες έφεραν τον καφέ και τη ζάχαρη κι εμείς το σέικερ και το νερό. Όλα αυτά βέβαια κρυφά από τους γονείς μας καθώς έγιναν στο "σπίτι" που είχαμε φτιάξει σε ένα διπλανό χωράφι.

Γενικά εμένα ο καφές απλά είναι για να με δροσίζει/ζεστάνει, ούτε να ανοίξει το μάτι ούτε για κάποιο άλλο λόγο.
 
αριαδνη είπε:
Δομνικι αυτο που παθαινεις ειναι κριση πανικου. Παθαινουν πολυ απο τον καφε δεν εισαι η μονη κυριως αν δεν ειναι και καλης ποιοτητας εσυ δεν εισαι για φραπε τουλαχιστον να σε ρωτησω κι με τον ελληνικο παθαινεις ετσι;. Βεβαιως την κριση πανικου μπορει καποιος να την παθει και χωρις να πιει καφε και χει ασχημα συμπτωματα πολυ ασχημα.

Rakeesh είπε:
Α κι εγω ξεχασα να πω οτι οταν ημουν μικροτερος ο καφες με πειραζε. Ναι μεν καμια φορα επαιρνα φραπογαλο γλυκο για τη γευση αλλα μετα ενιωθα μια δυσαρεστη υπερενταση και σαν λιγωμα, και μια ταση να θελω να ξαπλωσω να ηρεμησω. Δεν το εχω ακουσει να το παθαινει αυτο αλλος, αλλα μπορει να ειναι σαν τη κριση πανικου της Δομνικης :xm:
Παραδοξως αυτο δεν το παθαινα με το καπουτσινο, και λεω παραδοξως γιατι απο ο,τι εχω ακουσει ο καπουτσινο ειναι κατα κανονα πιο βαρυς.

Τωρα βεβαια εχω συνηθισει τν καφε και δεν το παθαινω πια.
Μάλλον τα έχετε μπερδέψει. Σας παραπέμπω στην wiki για να διαβάσετε για την κρίση πανικού. Η κρίση πανικού έχει ψυχολογικά αίτια, και σίγουρα όχι τον καφέ.

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9A%CF%81%CE%AF%CF%83%CE%B7_%CF%80%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D
 
Τον πρώτο μου καφέ μου τον έφτιαξε η μάνα μου και ήταν ελληνικός γλυκός,πρέπει να ήμουν γύρω στα 8-9. Φραπέ ξεκίνησα από την Α Λυκείου και από τότε συνεχίζω ακάθεκτη, μόνο στην εγκυμοσύνη τον έκοψα τον καφέ.
 
domniki είπε:
Μάλλον τα έχετε μπερδέψει. Σας παραπέμπω στην wiki για να διαβάσετε για την κρίση πανικού. Η κρίση πανικού έχει ψυχολογικά αίτια, και σίγουρα όχι τον καφέ.
https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9A%CF%81%CE%AF%CF%83%CE%B7_%CF%80%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D
Προφανώς τα παιδιά εννοούν ένα τρέμουλο (το οποίο ένοιωθα και εγώ όταν πρωτο ξεκίνησα) και μια ταχυκαρδία η οποία οφείλεται στην καφεΐνη και στο ''άμαθο'' του οργανισμού. Κυρίως το πάθαινα όταν έπινα καφέ σε καφετέρια και όχι στο σπίτι.
 
domniki είπε:
Μάλλον τα έχετε μπερδέψει. Σας παραπέμπω στην wiki για να διαβάσετε για την κρίση πανικού. Η κρίση πανικού έχει ψυχολογικά αίτια, και σίγουρα όχι τον καφέ.
https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9A%CF%81%CE%AF%CF%83%CE%B7_%CF%80%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D
ο καφες κανει κριση πανικου;

ιδου μια μελέτη πηγη: On med

http://www.onmed.gr/diatrofi/item/309765-prosochi-o-kafes-mporei-na-prokalesei-krisi-panikou

εμενα μου το χει πει γιατρος τωρα τι να πω αν μου πε ψεματα λεω ψεματα, ισως να ηταν η εκφραση για αυτό το απαισιο τρεμουλο και την ταχυκαρδια που σε πιανει μετα και να ηταν ατυχης Όταν περνα και ο καιρος αρχιζεις να συνηθισεις και δεν τα νιώθεις πια
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τη δεκαετία του 60, ο πατέρας μου παρατήρησε ένα τρέμουλο στα χέρια. Πήγε σ' ένα γιατρό, τον έψαξε από δω, τον έψαξε από εκεί, δεν έβρισκε τίποτα.

Στο τέλος του λέει "Δεν πιστεύω να πίνεις Νεσκαφέ;"
 
Ενδιαφέρουσα η τεράστια ποικιλία απόψεων για τους καφέδες.

Το πρόγευμα της μητέρας μου ήταν ένας Ελληνικός καφές με ελάχιστη ζάχαρη. Το δικό μου, γάλα (εβαπορέ Νουνού). Σε κάποιο σημείο, πολύυυυυ νωρίς, έγινε συνήθεια να βάζει η μητέρα μου δυο-τρεις σταγόνες από τον καφέ της στο γαλατάκι μου. Αυτός ήταν ο μόνος καφές που έπινα μέχρι το τέλος της Τρίτης Γυμνασίου. Όχι ότι δεν μου επιτρεπόταν ή δεν έπινα (σπάνια) καφέ σε επισκέψεις κλπ., αλλά δεν μου άρεσε ιδιαίτερα.

Κι έφτασε η Τετάρτη Γυμνασίου στην οποία πήγα Πρακτικό (από τάξη με κάπου 150 παιδιά μόνο 13 πήγαμε Πρακτικό, λίγο έλειψε να μη σχηματιστεί το τμήμα). Ξαφνικά οι ίδιοι καθηγητές που μέχρι πέρσι δεν είχαν υπερβολικές απαιτήσεις έγιναν αγνώριστοι. Μας φόρτωναν άπειρη δουλειά για το σπίτι, μας ξεκίνησαν με χαμηλούς βαθμούς στο Α' δίμηνο ακόμη και τους καλύτερους μαθητές, και εκεί που ξεμπέρδευα με ελάχιστες ώρες μελέτη βρέθηκα να ρίχνω ξενύχτια κάθε μέρα. Οπότε άρχισα τους φραπέδες όχι γιατί μου άρεσαν αλλά για να με κρατάνε ξύπνιο. Στην Ε' Γυμνασίου τα πράγματα έγιναν χειρότερα διότι ανέβηκα Αθήνα και πέρα από τη μελέτη για το σχολείο είχα και φροντιστήριο για τις εισαγωγικές, και στην Στ' Γυμνασίου το φροντιστήριο έγινε καθημερινό. Οπότε ο καφές έγινε πια το καύσιμό μου.

Μετά μπήκα στο Πολυτεχνείο και χαλάρωσα :)

Αλλά τότε πρωτοεμφανίστηκε στην Ελλάδα ο καφές φίλτρου. 'Εχω γράψει αλλού γι' αυτόν, Καφέ Κοντινεντάλ λεγόταν, και είχαν την εξυπνότατη πολιτική να σου δίνουν τζάμπα ή πολύ φτηνά την καράφα και το χωνί (και σε τσεκουρώνανε μετά με τα φίτρα και τον καφέ που τον είχαν μονοπώλιο) και από την πρώτη γουλιά μου άρεσε πολύ περισσότερο από άλλους καφέδες. Κι έτσι έγινε ο κύριος καφές μου. Κι έπινα γιατί μου άρεσε, όχι γιατί είχα ανάγκη.

Τώρα με σειρά προτεραιότητας μου αρέσουν ο καφές φίλτρου, εσπρέσσο, καπουτσίνο, ελληνκός, φραπέ (τον οποίο πίνω σπανιότατα εκτός από όταν είμαι Ελλάδα το καλοκαίρι).

Αλλά μιλάμε για καφέ. Όχι για τεχνητά αρωματισμένες σκόνες ούτε για εξαμβλώματα στυλ φρέντο και τα να μην πω τι κατασκευάσματα του Starbucks. Αγοράζω σπυράκια καφέ καλής ποιότητας που τον τρίβω μόνος μου (αν και κάνω κάποιες αβαρίες, δεν έχω μύλο του καφέ που τρίβεις με το χέρι - αυτός ο τρόπος κάνει τον καλύτερο καφέ - αλλά ηλεκτρικό με λεπίδες). Παλιότερα έβαζα ζάχαρη, τώρα την έχω καταργήσει κι έτσι απολαμβάνω το άρωμα και τη γεύση του καφέ χωρίς τίποτε άλλο. (Και, περιέργως, δεν είμαι εθισμένος - έχω κατά καιρούς από περιέργεια σταματήσει τους καφέδες για μέρες ώστε να δω αν θα με ενοχλεί η στέρησή τους και δεν είχα πρόβλημα.)
 
Χμμ βρισκω πολυ ενδιαφεροντα αυτα που παρατηρει η ΦΖΠ και αυτο που λεει ο Viking που "του τη λενε" επειδη δεν πινει καφε με τους συναδελφους. Αυτα που λενε ηταν ο παραγοντας που με εκανε να μη γινω φιλος του καφε, η εστω να αργησω να γινω. Θυμαμαι κι εγω μια φορα που πηγαινα σε ενα σεμιναριο, ειχαν μια καφετιερα και οταν ειπα οτι εγω δε θελω καφε με κοιταξαν λιγο παραξενα :ρ

Το οτι το "καφεδακι" κατεληξε να αποτελει βιομηχανια, εξαρτηση και "ντοπα" ειναι κατι που παντα το εβλεπα αρνητικα. Για μενα συμβολιζε το lifestyle της αστικης ζωης, το καυσιμο για να τρεχει ο συγχρονος ανθρωπος πανω απο τις δυναμεις και τις αντοχες του. Οταν ηθελα κατι διεγερτικο για να καταπολεμησω τη νυστα προτιμουσα ice tea, ετσι απο αντιδραση :D
 
Σε ποσα σηριαλ βλεπουμε τους ηρωες να κρατουν κουπες με καφε και να λενε τα βασανα τους! Το χετε αντιληφθει ειναι κατι σαν ιεροτελεστια στον χωρο της κοινωνικοποιησης απαραιτητο πια συμπληρωμα του διαλογου
 
Κι επειδή δεν το ανέφερε κανείς, αυτό το πλαστικό ποτήρι με τη φούσκα που παίρνουμε στο χέρι με 1.30 ~ 1.50 ευρώ, κάποτε το πληρώναμε το διπλάσιο και βάλε. Ή τα ξεχάσαμε;

Ο καφές "αυτοξεφτιλίστηκε" σε "όλοι οι καφέδες για έξω 1Ε", "καφές με τυρόπιτα 2 ευρώ", "καφές με δωρεάν μικρό νερό" κι άλλα τέτοια, σε άπειρους μαυροπίνακες έξω από καφέ...

Αλλά παράλληλα, αυτό σημαίνει ότι πια, παίρνεις και κάτι αντίστοιχο αυτής της αξίας...Η κουταλιά "φτουράει" για δού καφέδες, σε αντίθεση με το Λέντζο, που θα δείτε ότι στο σχετικό βίντεο αναφέρει ότι έβγαζε το 1/3 των καφέδων του πακέτου της επαγγελματικής συσκευασίας, ακριβώς για να είναι καφές, κι όχι ξέπλυμα...

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rakeesh είπε:
Χμμ βρισκω πολυ ενδιαφεροντα αυτα που παρατηρει η ΦΖΠ και αυτο που λεει ο Viking που "του τη λενε" επειδη δεν πινει καφε με τους συναδελφους. Αυτα που λενε ηταν ο παραγοντας που με εκανε να μη γινω φιλος του καφε, η εστω να αργησω να γινω. Θυμαμαι κι εγω μια φορα που πηγαινα σε ενα σεμιναριο, ειχαν μια καφετιερα και οταν ειπα οτι εγω δε θελω καφε με κοιταξαν λιγο παραξενα :ρ
Ρε παιδιά, δεν υπάρχει "peer pressure" μετά τα 30. Χαλαρώστε και απολαύστε την ζωή (είναι άλλωστε πολύ μικρή). Φυσικά δεν γνωρίζω τις ηλικίες σας, οπότε σόρρυ αν είστε μικρότεροι ;)
 
Θυμαται κανεις και τον παλιο παλιο καφετζη της γειτονιας του; που φτιαχνε καφε με τον πατρόπαραδοτο τροπο. Λιγο τον προλαβα ειχε κανει και δωρο γαμου στους γονεις μου εναν ωραιο πινακα που τον εχουμε 39 περιπου χρονια στο σαλονι
 
Θυμάμαι πάρα πολύ καλά ότι ο πρώτος καφές (φραπέ) ήταν σε μια καφετέρια του Κιλκίς στις 21/6/1986. Πώς το θυμάμαι; Μα έπαιζε Βραζιλία - Γαλλία, προημιτελικός στο Μουντιάλ του Μεξικό.

 
Η μητέρα μου λάτρευε τους καφέδες, και μάλιστα όταν ήταν έγκυος έτρωγε μέχρι και ωμούς κόκκους καφέ. Γι'αυτό συνήθιζαν να της λένε ότι με τόσο καφέ που βάζει στον οργανισμό της, και το παιδί που θα κάνει σίγουρα θα αγαπήσει τον καφέ. Και βγήκα εγώ που δεν τον μπορώ καθόλου :p Πάντως κι εμένα μου έκανε εντύπωση που βρήκα πολλούς εδώ να μην πίνουν καφέ, νόμιζα ότι ήμουν από τους πολύ λίγους. Πρωτοδοκίμασα γύρω στην ηλικία των 7-8 λίγο ελληνικό από το φλυτζάνι της μητέρας μου και μου φάνηκε χάλια. Απλά είχα μάθει να τον φτιάχνω, καθώς και να τον αλέθω, γιατί εκείνη τον αγόραζε πάντα σε κόκκους, και είχαμε έναν από εκείνον τους παλιούς μύλους και τον αλέθαμε μόνοι μας. Η μητέρα μου έλεγε ότι έτσι είναι πολύ πιο γευστικός και μυρωδάτος. Όταν μεγάλωσα έκανα πάλι μία απόπειρα να πιώ ελληνικό, καθώς και από μία απόπειρα για φραπέ, καπουτσίνο και εσπρέσσο, και πάλι δεν με τράβηξαν καθόλου. Ειδικά ο εσπρέσσο με είχε πειράξει και μένα, κι έγινα σαν να χτυπάνε μέσα μου χίλια τύμπανα. Έτσι παράτησα τις προσπάθειες και δεν βρίσκω λόγο να πιώ άγευστο καφέ ενώ υπάρχουν τα τόσα γευστικά ροφήματα σοκολάτας και η κόκα κόλα.

Κατά τα άλλα συμφωνώ με την Domniki για τις κρίσεις πανικού, εγώ απ'ότι ξέρω ο καφές μπορεί σίγουρα να παίξει κάποιο ρόλο σ'αυτές, αλλά όχι να τις προκαλέσει. Τα αίτια είναι καθαρά ψυχολογικά, που μπορεί όμως να επιδεινωθούν από διάφορους παράγοντες.
 
domniki αυτό που είπες ότι δεν ισχύει μετά τα 30 κτλ.. Όντως, ισχύει, δε παίζει ρόλο η ηλικία..

Πλέον στο διάλειμμα που κάνουμε γύρω στις 16:00 δεν πάω πάνω με τους άλλους στην κουζίνα που πηγαίνουν για καφέ συνήθως, μένω κάτω και τους περιμένω να τελειώσουν το διαλειμμα.. Δε θέλω να με ρωτήσουν πάλι αν θέλω καφε (ενω ξέρω ότι γνωρίζουν μάλιστα ότι θα πω όχι και μετά θα ρωτάνε πάλι τα γιατί και τα πως)..

Επίσης, όπως είπε ο Rakeesh, δεν είναι ότι μισώ πλέον τους καφέδες λόγω αυτού.. Και τον φραπέ θα πιω στις ζέστες και τον διπλό γλυκό ελληνικό στα κρύα (μόνο όταν είμαι έξω με παρέα φυσικά, δε πίνω ποτέ στο σπίτι από μόνος μου, δε το έχω ανάγκη, νεράκι του Θεού μόνο πίνω, ούτε μπύρες, ούτε κρασιά ούτε χυμούς, ούτε τίποτα, μόνο νερό)..

Αλλά μισώ την νοοτροπία μερικών ανθρώπων που νομίζουν ότι επειδή πίνουν καφέ η καπνίζουν ή οτιδήποτε αλλο, πρέπει να ακολουθήσουν αυτή την κακή πορεία κι άλλα πρόβατα μαζί μ'αυτους..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα