Playmobil [ροζ σειρά]

zouzou είπε:
Ξέρει κανείς, αν το πρώτο βικτωριανό σπίτι μπορεί να βρεθεί κάπου εκτός απο το e-bay και το άμαζον;; Οι τιμές εκεί ειναι εξωφρενικές. Για καινούριο εννοώ...Θυμάστε πόσο περίπου έκανε όταν είχε βγει;; Και η διαφορά του με το κίτρινο που βγήκε αργότερα ήταν μόνο η προέκταση-βεράντα ή είχε διαφορές και στο μέγεθος;
Δεν υπάρχει πουθενά καινούργιο!Το πουλούσαν πρόσφατα μεταχειρισμένο σε κάποιο site με ελληνικές αγγελίες,στα 99? και ο ιδιοκτήτης ήταν από Αθήνα.Προφανώς θα το πήρε κάποιος!

Η αρχική του τιμή ήταν 45.000 δρχ (και ήταν χωρίς έπιπλα,μόνο με 3 φιγούρες).Μέχρι το 2004 το πουλούσαν,στα 140?.

Η διαφορά τους είναι ότι το πρόσφατο έχει μεγαλύτερο μέγεθος,και περισσότερο χώρο για έπιπλα.Παρόλο που δεν έχει βεράντα έχουν επεκτείνει τους ορόφους.Τα κομμάτια του αν και εφαρμόζουν με το παλιό,δεν ταιριάζουν χρωματικά και επίσης οι όροφοι δεν έχουν τις ίδιες διαστάσεις!

Διαφήμιση σε περιοδικό του 1991

attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!!
 
Το βρήκα!!!!!

Απόψε συνέβη κάτι το εκπληκτικό! :D (για μένα..) :D

Πήγα σε ένα κατάστημα παιχνιδιών πολύ κοντά στο σπίτι μου, στο οποίο είχα καιρό να πάω και τι βρήκα;;

Αυτό που αποφάσισα να ψάξω τελευταία, όπως δείχνουν και οι τελευταίες αναρτήσεις μου..

Το μεγάλο κουκλόσπιτο , με κωδικό 5300!!! :eek: Καθόμουν και το κοίταζα και δεν το πίστευα!

Είχε ένα και μοναδικό και απόρησα πώς δεν το είχε πάρει κανείς τόσα χρόνια, μια που τουλάχιστον πριν μερικά χρόνια το μαγαζί είχε επιτυχία μια που είναι αρκετά μεγάλο.

Η τιμή του ήταν στα 200 ευρώ. Έχει και το μεταγενέστερο, κίτρινο στο χρώμα, στα 150 ευρώ.

Ιδού και οι φωτογραφίες του νέου αποκτήματος!!!

Όταν το συναρμολογήσω θα ακολουθήσουν και άλλες!!

27032012(003).jpg

27032012(005).jpg
 
Το βρήκα!!!!!

Απόψε συνέβη κάτι το εκπληκτικό! :D (για μένα..) :D

Πήγα σε ένα κατάστημα παιχνιδιών πολύ κοντά στο σπίτι μου, στο οποίο είχα καιρό να πάω και τι βρήκα;;

Αυτό που αποφάσισα να ψάξω τελευταία, όπως δείχνουν και οι τελευταίες αναρτήσεις μου..

Το μεγάλο κουκλόσπιτο , με κωδικό 5300!!! :eek: Καθόμουν και το κοίταζα και δεν το πίστευα!

Είχε ένα και μοναδικό και απόρησα πώς δεν το είχε πάρει κανείς τόσα χρόνια, μια που τουλάχιστον πριν μερικά χρόνια το μαγαζί είχε επιτυχία μια που είναι αρκετά μεγάλο.

Η τιμή του ήταν στα 200 ευρώ. Έχει και το μεταγενέστερο, κίτρινο στο χρώμα, στα 150 ευρώ.

Ιδού και οι φωτογραφίες του νέου αποκτήματος!!!

Όταν το συναρμολογήσω θα ακολουθήσουν και άλλες!!

Προβολή συνημμένου 49169 Προβολή συνημμένου 49170
 
Το βρήκα!!!!!

Απόψε συνέβη κάτι το εκπληκτικό! :D (για μένα..) :D

Πήγα σε ένα κατάστημα παιχνιδιών πολύ κοντά στο σπίτι μου, στο οποίο είχα καιρό να πάω και τι βρήκα;;

Αυτό που αποφάσισα να ψάξω τελευταία, όπως δείχνουν και οι τελευταίες αναρτήσεις μου..

Το μεγάλο κουκλόσπιτο , με κωδικό 5300!!! :eek: Καθόμουν και το κοίταζα και δεν το πίστευα!

Είχε ένα και μοναδικό και απόρησα πώς δεν το είχε πάρει κανείς τόσα χρόνια, μια που τουλάχιστον πριν μερικά χρόνια το μαγαζί είχε επιτυχία μια που είναι αρκετά μεγάλο.

Η τιμή του ήταν στα 200 ευρώ. Έχει και το μεταγενέστερο, κίτρινο στο χρώμα, στα 150 ευρώ.

Ιδού και οι φωτογραφίες του νέου αποκτήματος!!!

Προβολή συνημμένου 49171 Προβολή συνημμένου 49172

Όταν το συναρμολογήσω θα ακολουθήσουν και άλλες!!

27032012(005).jpg

27032012(003).jpg
 
:dribble: θελω κι εγωωωωωωω!!!!

καλοριζικο,νομιζω πρεπει να παιξεις κανα τζοκερ τωρα! χαχααχα
 
Ναι ναι, αυτο σκεφτόμουν κι εγώ :D

Σ' ευχαριστώ πολύ!

Τελικά ό,τι ήθελα πολύ, το έβρισκα μετά από περιπλανήσεις κάπου κοντά στην περιοχή μου!

Εύχομαι και σε σένα να βρεις ό,τι ποθείς!
 
ευχαριστω πολυ!κι εγω παντως σε παιχνιδαδικα τη περιοχης μου οτι εχω βρει...

αυτο που λες εσυ εχει κι αλλα παλια παιχνιδια ή μονο αυτο του χε ξεμεινει?

sorry που ρωταω,η ελαχιστη περιεργεια... :p #)
 
Καλά κάνεις και ρωτάς, δεν είχε άλλο παλιό εκτός από το επόμενο κουκλόσπιτο που είχε βγει, το κίτρινο που ήταν πιο ψηλό.

Κατα τα άλλα είχε μερικά playmobil καινούρια και γενικώς καινούρια παιχνίδια.

Θα σου στείλω σε πμ , είναι αλυσίδα καταστημάτων.
 
zouzou είπε:
Η τιμή του ήταν στα 200 ευρώ. Έχει και το μεταγενέστερο, κίτρινο στο χρώμα, στα 150 ευρώ.

Ιδού και οι φωτογραφίες του νέου αποκτήματος!!!

Προβολή συνημμένου 49171 Προβολή συνημμένου 49172

Όταν το συναρμολογήσω θα ακολουθήσουν και άλλες!!
Πολύ τυχερή είσαι!Αν και το βρήκες σε πολύ υψηλή τιμή.Πριν 8 χρόνια είχε 140?!Άραγε ο ιδιοκτήτης θα το είχε σε αποθήκη και θα είπε να ανεβάσει την τιμή?Ποιος ξέρει!!!!!!Τώρα με τι σκέφτεσαι να το επιπλώσεις,έχεις τα πρώτα έπιπλα ή θα βρεις από άλλες σειρές?
 
Τα έπιπλα τα έχω όλα της παλιάς σειράς όπως και το φορτηγάκι! Βέβαια κάποια είναι της αδερφής μου, και τα δικά μου θα τα συμπληρώσω με κάποια μεταγενέστερα, όπως το μπλε σαλόνι που πήρα πρόσφατα!

Με ενδιαφέρει να βρω και τη μωβ κρεββατοκάμαρα. Την είχα δει προ αρκετού καιρού, και δυστυχώς δεν την είχα πάρει τότε...

Αν το μεταχειρισμένο το πουλάγανε 100 ευρώ και πριν οχτώ χρόνια 140 το καινούριο, δεν τη βρίσκω πολύ υψηλή την τιμή. Εξάλλου αν κάποιος θέλει να το πουλήσει τώρα θα πιάσει πολύυυ υψηλότερη τιμή απ' ότι βλέπω στο δίκτυο.

Δε νομίζω να ήταν σε αποθήκη, δεν ξέρω βέβαια, αλλά δεν είναι κανενα μικρό μαγαζί, είναι αρκετά μεγάλο και είχε πελατεία κάποτε. Τι να πω...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
zouzou είπε:
Τα έπιπλα τα έχω όλα της παλιάς σειράς όπως και το φορτηγάκι! Βέβαια κάποια είναι της αδερφής μου, και τα δικά μου θα τα συμπληρώσω με κάποια μεταγενέστερα, όπως το μπλε σαλόνι που πήρα πρόσφατα!
Ακριβώς ποια έπιπλα έχεις?Αν έχεις την κίτρινη κρεβατοκάμαρα,αυτή είναι η πρώτη και η πιο σπάνια!Δυστυχώς και η μωβ κρεβατοκάμαρα έχει εξαντληθεί,αν τη βρεις σε κάποια αποθήκη παιχνιδιών,θα είσαι πολύ τυχερή!
 
zouzou είπε:
Το βρήκα!!!!!Απόψε συνέβη κάτι το εκπληκτικό! :D (για μένα..) :D

Πήγα σε ένα κατάστημα παιχνιδιών πολύ κοντά στο σπίτι μου, στο οποίο είχα καιρό να πάω και τι βρήκα;;

Αυτό που αποφάσισα να ψάξω τελευταία, όπως δείχνουν και οι τελευταίες αναρτήσεις μου..

Το μεγάλο κουκλόσπιτο , με κωδικό 5300!!! :eek: Καθόμουν και το κοίταζα και δεν το πίστευα!

Είχε ένα και μοναδικό και απόρησα πώς δεν το είχε πάρει κανείς τόσα χρόνια, μια που τουλάχιστον πριν μερικά χρόνια το μαγαζί είχε επιτυχία μια που είναι αρκετά μεγάλο.

Η τιμή του ήταν στα 200 ευρώ. Έχει και το μεταγενέστερο, κίτρινο στο χρώμα, στα 150 ευρώ.

Ιδού και οι φωτογραφίες του νέου αποκτήματος!!!

Προβολή συνημμένου 49171 Προβολή συνημμένου 49172

Όταν το συναρμολογήσω θα ακολουθήσουν και άλλες!!
Zouzou οτι κ να πω ειναι πραγματικά Λ-Ι-Γ-Ο

Καλορίζικο και να το χαίρεσαι!!!!!! :award: :award: :award: :cheers: :cheers: :cheers: Πίστεψέ με το τζοκερ το έχεις στο τσεπάκι σου!!!!! Ελπίζω να μη μας ξεχάσεις ε? χαχαχαχαχαχαχα :p
 
thebest20 είπε:
Ακριβώς ποια έπιπλα έχεις?Αν έχεις την κίτρινη κρεβατοκάμαρα,αυτή είναι η πρώτη και η πιο σπάνια!Δυστυχώς και η μωβ κρεβατοκάμαρα έχει εξαντληθεί,αν τη βρεις σε κάποια αποθήκη παιχνιδιών,θα είσαι πολύ τυχερή!
Ναι, έχω την κίτρινη, δηλαδή την έχει η αδερφή μου! Τα δωμάτια τα είχαμε πάρει όλα το 89-90 στο εξωτερικό, αλλά όχι το σπίτι... Αλλά μου αρέσει πολύ και η μωβ και ελπίζω να την πετύχω.. Την είχα βρει πριν αρκετό καιρό αλλά βλακωδώς δεν την είχα αγοράσει τότε. Αφού βρήκα το σπίτι όμως, νομίζω πως όλα είναι δυνατά :)

and1 Σ' ευχαριστώ πολύ!!! Η αλήθεια είναι ότι το χαίρομαι!! Ακόμα δεν το έχω χωνέψει κι εγώ.. Είναι στο κουτί του στο σαλόνι κι όλο του ρίχνω κλεφτές ματιές
tinysmile_twink_t.png
Βέβαια θα αργήσει λίγο να βγει απ' το κουτί γιατί είναι και θέμα χώρου...

Όσο περιμένω, θα το ρίξω στα τζόκερ!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
and1 είπε:
Zouzou οτι κ να πω ειναι πραγματικά Λ-Ι-Γ-ΟΚαλορίζικο και να το χαίρεσαι!!!!!! :award: :award: :award: :cheers: :cheers: :cheers: Πίστεψέ με το τζοκερ το έχεις στο τσεπάκι σου!!!!! Ελπίζω να μη μας ξεχάσεις ε? χαχαχαχαχαχαχα :p

Σ' ευχαριστώ πολύ!!! Η αλήθεια είναι ότι το χαίρομαι!! Ακόμα δεν το έχω χωνέψει κι εγώ.. Είναι στο κουτί του στο σαλόνι κι όλο παιρνώ και του ρίχνω κλεφτές ματιές ;) Βέβαια θα αργήσει λίγο να βγει απ' το κουτί γιατί είναι και θέμα χώρου...
 
Καλό θα είναι να βάλεις πολλά δωμάτια στον ίδιο χώρο,πχ στον πάνω όροφο να βάλεις σίγουρα την κίτρινη κρεβατοκάμαρα,το δωμάτιο του μωρού και το παιδικό δωμάτιο,στο δεύτερο όροφο να βάλεις το μπάνιο,και το άλλο δωμάτιο να το χρησιμοποιήσεις αν έχεις extra έπιπλα!Στο ισόγειο χωράνε άνετα η κουζίνα,το σαλόνι,το πιάνο,και τα έπιπλα από το δωμάτιο του παππού!
 
Ναι, ναι, σ' ευχαριστώ για τις συμβουλές!

Το δωμάτιο του παππού είναι και το αγαπημένο μου!
 
Εμένα το αγαπημένο μου είναι το σαλόνι,αυτό με τον κόκκινο καναπέ.Είχε πολλά έπιπλα (σύνθετο,βιβλιοθήκη,ρολόι έπιπλο,τραπεζαρία,καναπέ,πολυθρόνα) και μου είχε κάνει εντύπωση.Επίσης,μου άρεσαν τα βιβλία,δεν περίμενα να είναι κολλημένα!Τότε κόστιζε 5.000 δρχ και τώρα με λιγότερα έπιπλα,το αντίστοιχο (με το μπλε καναπέ) έχει 28?.
 
Ναι, και το σαλόνι είναι ωραίο. Όντως το κόκκινο ήταν μεγαλύτερο. Το μπλε το πήρα πρόσφατα στο Φαν Παρκ 20 ευρώ. Το έχει προσφορά.
 
Πίσω
Μπλουζα