Playmobil

Τελικά όντως το 3053 δεν έχει καμία διαφορά με το 3750,μόνο οι φιγούρες αλλάζουν.Πάντως σαν καράβι αυτό θεωρώ το καλύτερο,σε αντίθεση με αυτά που βγήκαν τα τελευταία χρόνια,και είναι κάπως "τρομακτικά"!!
 
The Best το πρόσεξα κ γω αυτό αυτό που λες και όντως έχουν κάνει λάθος!!! Το συγκεκριμένο καράβι που έχουν βάλει στο site είναι η μεταγενέστερη έκδοση του κωδικου 3750 (Ελλάδα) 3053 (Αμερική-Καναδάς) και κυκλοφόρησε στα μέσα της δεκαετίας του '90 . Οι διαφορές τους απ' ότι βλέπω είναι κυρίως στις φιγούρες, στις σημαίες (σχέδιο και κουμπώματα) βόμβες και γενικά εξοπλισμός πειρατών. Κατα τ άλλα μου φαίνονται ίδια εκτός αν κάνω λάθος οπότε και διορθώστε με. Όσο αναφορά φίλε Stavro την φιγούρα με τα μωβ ρούχα είναι απο το σετ 3074 και φαντάζομαι την έβαλαν για λόγους ομορφιάς και για extra πλήρωμα.
 
Το πειρατικό 3750 μου θυμίζει αρκετά αυτό,με το οποίο είχα πάει στο Ναυάγιο της Ζακύνθου το περασμένο καλοκαίρι.Τότε μάλιστα μου είχε έρθει φλασιά,ότι θα μπορούσε όποιος το έχει,να το χρησιμοποιήσει σε διόραμα,βάζοντας πλήρωμα από τις νέες φιγούρες που είναι με μαγιό και καλοκαιρινά ρούχα,όπως επίσης και κάποιο μικρό καροτσάκι που να είναι σαν καντίνα,για hot dog,παγωτά κλπ (υπάρχουν στον κατάλογο εξαρτημάτων)
 
1) Καταρχήν ευχαριστούμε Σταύρο για την κάλυψη του event.

2) Δεν ξέρω για εσάς αλλά για μένα ΤΟ πειρατικό καράβι είναι το #3550.

3) Τί είναι αυτό που κάνει το #3740 του 1991 τόσο σπάνιο?
 
Kambia είπε:
1) Καταρχήν ευχαριστούμε Σταύρο για την κάλυψη του event. 2) Δεν ξέρω για εσάς αλλά για μένα ΤΟ πειρατικό καράβι είναι το #3550.

3) Τί είναι αυτό που κάνει το #3740 του 1991 τόσο σπάνιο?
1) Ευχαριστω Ναταλι μου! Ευχαριστηση μου που σας αρεσε! :)

2) Συμφωνω απολυτα μαζι σου! :thumbup:

3) Ισως το γεγονος οτι το 3740 του 1991 ηταν το πρωτο "μη" Πειρατικο

Καραβι.Αν παρατηρησεις θα δεις οτι ουτε Πειρατικη Σημαια με την

Νεκροκεφαλη φερει,ουτε Πειρατικο πληρωμα.Ηταν το πρωτο καραβι

που βγηκε στην Πειρατικη Σειρα το οποιο δεν ηταν "καθαροαιμο" Πειρατικο.

Το πληρωμα του,τα διακριτικα του κλπ...αναφερονται/παραπεμπουν

σε Αγγλικο η' Γαλλικο Βασιλικο Ναυτικο.Το γεγονος οτι "βαφτιστηκε"

Πειρατικο ηταν λογω της σειρας.Μιας και δεν υπηρχε αλλη σειρα με καραβια.

Αυτο το κανει αυτοματα συλλεκτικο μιας και για πολλα χρονια δεν ειχε

ξαναβγαλει κατι παρομοιο η Playmobil.Mε εξαιρεση την φετινη Πειρατικη

σειρα στην οποια βλεπουμε και παλι Αγλλικη Φρουρα καθως επισης και

Καραβι με Αγλλικο πληρωμα.Αναφερομαι στο 5140
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι, νομίζω οτι η δικαιολογία που δίνεις με καλύπτει για ποιό λόγο θεωρείται συλλεκτικό.

Μια άλλη ερώτηση. Οι κάτοχοι των καραβιών ήταν εκεί στην έκθεση? Ρωτάω γιατί ίσως αν κάποιος από δω (ξανα) πάει, θα μπορούσε να τους ρωτήσει 2-3 πραγματάκια.
 
καλημέρα παιδια.ίσως μπορώ να βοηθήσω στην απορία σας.το συγκεκριμένο καράβι που έχετε αναρτήσει στο link παραπάνω είναι ο γνωστός κωδικός 3750 που κυκλοφόρισε το Σεπτέμβριο του 1997 κ είναι η τρίτη του έκδοση(v3) αν κοιτάξετε προσεκτικά υπάρχουν αρκετές διαφορες στο πλήρωμα του καραβιού.ουσιαστικά κάναν ενα "φρεσκάρισμα"στο συγκεκριμένο κωδικό γιατι ειδη κυκλοφορούσε αρκετά χρόνια κ έπρεπε να κινήσουν το αγοραστικό ενδιαφέρον ξανα.για την ιστορία κ μόνο η πρώτη version 1 (v1) κυκλοφόρισε το Σεπτέμβριο του 1990 κ η version 2(v2) το Σεπτέμβρη του 1992.η μόνη διαφορά σε αυτές τις δυο version ήταν το logo της εταιρίας.στη v2 ο τόνος ήταν πιο στρογγυλεμενος.σε χρώματα κ σε φιγούρες ήταν ακριβός ιδιες.πιστεύω οτι σας κάλυψα.τωρα οσον αφορα τον κωδικό 3740 το μόνο μη πειρατικό καράβι το λεγόμενο και σκουνα(scooner) είναι συλεκτικό επειδεί κυκλοφόρισε απο το Μάιο του 1991 εως το 1994.οπότε ο αριθμός τεμαχίων που παραχθήκανε ήταν περιορισμένος σε σύγκριση με άλλουσ κωδικούς.Η ιστορία των πειρατικών καραβιών ξεκινάει στο μακρινό 1978 με πρώτη εμφανισει του κωδικού 3550.ο οποίος κυκροφόρισε σε 4 version.προκειται για το ίδιο ακριβος καραβι με πιο απλη εικόνα το κουτι απο πισω σαν backround κ πλήρωμα της απλες φιγούρες (μονοχρωμες - διχρωμες).Η παραγωγή του σταμάτησε το 1990 μολις το set 'αναβαθμήστηκε" σε 3750.Στην Αμερικη παράλληλα κυκλοφόρισε το πλεον σπανιο set με κωδικό 0104 απο τη Schaper το 1980 και 1988 το πειρατικό καραβι εμφανιζεται με των κωδικό 3050.το 1990 αλλαζει ξανα κωδικό σε 3053(v1) και το 1997 με κωδικό 3053(v2).Πιστεύω οι πληροφορίες μου να ηταν διαφωτιστικές κ όχι κουραστικές.σας ευχαριστώ

5944558542_dee251331a.jpgαυτο ειναι το σπανιο set 0104 απο τη Schaper που κυκλοφόρισε στην Αμερικάνικη αγορά.

macgayverplaymobil 100_1060.jpgκ αυτό είναι το καλύτερο custom playmobil καράβι που έχει ποτέ μετασκευαστη!!!!το ονομαζόμενο "DOLPHIN" του εκπληκτικού "Macqayver"

3550p.jpgτο 3550 με τα χρώματα της ισπανικής FAMOBIL
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Kambia είπε:
Ναι, νομίζω οτι η δικαιολογία που δίνεις με καλύπτει για ποιό λόγο θεωρείται συλλεκτικό. Μια άλλη ερώτηση. Οι κάτοχοι των καραβιών ήταν εκεί στην έκθεση? Ρωτάω γιατί ίσως αν κάποιος από δω (ξανα) πάει, θα μπορούσε να τους ρωτήσει 2-3 πραγματάκια.
Δυστυχως δεν τους ειδα εκει οταν πηγα... :(

Αλλα νομιζω οτι δεν ειναι πολλοι.

Αν δεν κανω λαθος :wait2: μονο ο κ.Βαγγοπουλος

παραχωρησε καραβια...ο οποιος ειναι

συλλεκτης!
 
Πολύ διαφωτιστικές οι πληροφορίες που μας δίνεις giannislarisa.

Το #3550 λες βγήκε σε 4 version. Τι το διαφορετικό είχαν αυτές?

Το "DOLPHIN" ξέρουμε πάνω σε ποιούς κωδικούς μετασκευάστηκε? Με βάζει σε ιδέες :D :D
 
Kambia είπε:
Το "DOLPHIN" ξέρουμε πάνω σε ποιούς κωδικούς μετασκευάστηκε? Με βάζει σε ιδέες :D :D
Με μια πρώτη ματιά πρέπει να είναι μια μίξη απ' όλα τα καράβια που είχαν κυκλοφορήσει μέχρι και το 2006 εκτός αν είναι πιο πρόσφατο. Η βαση έχει φτιαχτεί απο το πειρατικό με κωδικό 3940. Μμμμ πρέπει να χρειάστηκαν 2 ,3 τέτοια καράβια. Είχα πετύχει ένα site όπου ένα τύπος είχε φτιάξει ένα παρόμοιο πλοίο και το έδειχνε βήμα-βήμα.
 
and1 είπε:
Είχα πετύχει ένα site όπου ένα τύπος είχε φτιάξει ένα παρόμοιο πλοίο και το έδειχνε βήμα-βήμα.
Em.... όχι οτι σε πιέζω αλλά ΒΡΕ ΤΟ σε παρακαλώ :D :D :D :D
 
Ολη η κατασκευη του "DOLPHIN"εδω :)

** Αριστερη στηλη,5ο HIT απο πανω! ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
@ Kambia: Ούτε να το σκέφτεσαι, που θα βανδαλίσεις το πανέμορφο σκαφάκι σου, για να κάνεις το υβρίδιο αυτό!.....

Κι αν θες να το κάνεις, δε συμμετέχω - το δηλώνω από τώρα! :D

Σταύρε, θα βαρεθώ να σε λέω συνέχεια ότι είσαι θεός! :thumbup:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λοιπον.να παρουμε τα πράγματα απο την αρχή.το 3550 (v1)με το 3550 (v2) πέρα απο μία φωτογραφία συν στην μπροστινή μεριά του κουτιού(v2) καμία διαφορα.οπως κ στο 3550 (v3) k 3550 (v4) που είναι ακριβώς τα ίδια σε στήσιμο φωτογραφίας κουτιού.τώρα οσον αφορά το "dolghin" πατάει όπως πολύ σωστά είπε ο φίλος σταυρος στον κωδικό 3940.εκέι ύστερα γίνεται η μάχη του δράμαλη.ξαντερίαζει χαχαχα 4 καράβια για να φτιάξει αυτο το αριστούργημα.γιατί όντως είναι οτι ωραιότερο εχω δεί σε καράβι playmobil

να σας εξιτάρω λίγο ρετροφιλαράκια μου? δείτε λοιπόν.schenkcastle.jpg.το ΣΠΑΝΙΟΤΑΤΟ κάστρο της schenk(ουγγαρία) έχω την τύχη να έχω κ τα δύο κάστρα της εταιρίας σε άψογη κατάσταση (never open box).όποιος φίλος θέλει πληροφορίες μπορεί να στείλει μηνυμα.

schenk.jpgάλλα δυο σπάνια blister pack απο την ίδια εταιρία

schenk1.jpg...επειδει σας άρεσε αλλο ενα multiple blister pack.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
stayros είπε:
Ολη η κατασκευη του "DOLPHIN"εδω :)

** Αριστερη στηλη,5ο HIT απο πανω! ;)
Μπραβο! Το είχα εντοπίσει πριν πολύ καιρό και ομολογώ ότι τη στιγμή που το είδα σφίχτηκε η καρδιά μου... ΤΙ ΒΑΡΒΑΡΟΤΗΤΑ!!! Και δηλαδή τι κατάφερε ο κατά τ'άλλα Άπαιχτος, Απλησίαστος και Ανυπέρβλητος Macgayver; Να κατασκευάσει κάτι το οποίο ΔΕΝ είναι Playmobil, παρόλο που κατασκευάστηκε με Playmobil. Εδώ ένα αξεσουάρ σπάζει και κατεβάζουμε καντήλια, πόσο μάλλον να πιάσουμε να τεμαχίσουμε κομμάτια εσκεμμένα!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
@giannislarisa: Είναι εξαιρετικά τα κομμάτια σου - δεν έχει τύχει να τα ξαναδώ... Να υποθέσω (εικασία!) ότι η εταιρία αυτή είχε την αντιπροσωπεία στην Ουγγαρία?

@Spybil: Ακριβώς μες στο μυαλό μου. Δεν είναι κακό σαν ιδέα γενικά, αλλά αυτό το υβρίδιο (πραγματικά όμως, ελλείψει καλύτερου χαρακτηρισμού) κι εμένα με "πάγωσε". Δεν θα "κανιβάλιζα" κανένα playmobil μου έτσι, ακόμα και αν μου περίσσευαν τα καράβια... :(
 
φίλε Daredevil.- Το 1978, η Schenk άρχισε να αναπαραγάγει τους πρώτους πειρατές Playmobil. Ξεκίνησε την αναπαραγωγή playmobil χωρις αδειοδότηση απο τη μαμά εταιρία θα αδειοδοτεί μερικά χρόνια αργότερα από την εταιρία Brandstatter όταν ανέλαβε την επιχείρηση. Η Schenk έβγαζε ακριβή αντίγραφα του αρχικού παιχνιδιού, αν και ορισμένα σετ είχαν τροποποιηθεί για να δημιουργήθούν άλλα νέα, συνήθως με στρατιωτικό θέμα, κατα κύριω λόγο απο την ουγγρική ιστορία . Έτσι, παράγονται Husar Schenk (Huszar), της περιόδου της ουγγρικής επανάστασης και της Ουγγαρίας σειρά husares (Magyar Huszar sorozat). Άλλα και απο την αυστριακή ιστορία (Osztrak)(μην ξεχνάτε οτι για αιώνες υπήρχε ενα κράτος η Αυστρουγγαρία), ο Τούρκος στρατιώτης (Torok), και η σειρά Hunyadi (Hunyadi sorozat). Τα στοιχεία Schenk, όπως και οι πρώτες φιγούρες Playmobil, δεν έχουν κινητά χέρια. Αλλά σε αντίθεση με τα άλογα Playmobil τα άλογα Schenk έχουν σταθερές κεφαλές.Οι φιγούρες Schenk έχουν χρώματα διαφορετικά από τα Playmobil και έγιναν με πλαστικό κατώτερης ποιότητας επίσης(φαίνετε πάρα πολυ έντονα η διαφορά ποιότητας) Μετά την πτώση της κουμουνισμού,όλες αυτές οι παρατυπίες της Ουγρικής εταιρίας (χρωματα ποιότητα,διαφορετική κωδικοι κλπ)οδήγησαν τις δυο εταιρίες σε δικαστική διαμάχη. Τα δικαστήρια αποφάσισαν το 1995 να απαγορεύσουν την κατασκευή και τη διανομή των playmobil Schenk. Επέτρεψαν στον δικαιούχο της εταιρίας Schenk, Karoly Schenk, να πουλήσει τα υπόλοιπα στοκ των παιχνιδιών μόνο στην Ουγγαρία μέχρι το Μάρτιο του 1996. Παρ 'όλα αυτά, εξακολουθουν να κυκλοφορούν αυτές τις αναπαραγωγές των πειρατών που από τη Schenk διαθέτίθεντο στα καταστήματα παιχνιδιών της Ουγγαρίας.

Ελπίζω να σε κάλυψα με την απαντησή μου.

castletest3.jpgκ αυτό είναι το δεύτερο κάστρο που παρήγαγε η εταιρία.είναι τόσο φτηνοδουλειά που σκεφτήτε οτι τα κουτιά τους έχουν ακριβώς το μέγεθος κουτιού παπουτσιών.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα