Playmobil

Εχω το πρωτο πειρατικο καραβι που κυκλοφορησε :cool: Το ειχα παρει τοτε 5000δρχ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εννοείται και το θυμόμαστε..!!!!!!

picture.php


Δειτε το αλμπουμ μου!
 
Kambia είπε:
Αληθεια το κουβαδακι της Lyra με Playmobil το θυμαστε?

Ναι φυσικά είχα κάμποσα τέτοια,και τα έπαιρνα στη θάλασσα το καλοκαίρι!Ήταν μικρότερου και μεσαίου μεγέθους,και ήταν πολύ φθηνά ως 2000 δρχ για μεγάλο κομμάτι!Αλλά γενικά τα κομμάτια της Lyra ήταν ελαττωματικά,τους έβγαιναν τα πόδια,δεν είχε κοριτσάκια καθόλου,αν και στο εξωτερικό του κουτιού έδειχνε κοριτσάκια πολλές φορές,και επίσης τα χρώματα ήταν εντελώς διαφορετικά με το απ'έξω!Τύχαινε σε δύο ίδια κουτιά,οι φιγούρες να διαφέρουν ως προς τα χρώματα!

supacoopa είπε:
Εξακολουθω να εχω απωθημενο το κλασικο Πειρατικο της Playmobil...
Απ'οτι εχω ψαξει, αν και η πειρατικη σειρα εχει παρα πολλα κομματια, πλεον δεν κυκλοφορει το παλιο αγαπημενο σχεδιο (κωδικος 3750 / 3550)

[edit] Dead pictures [edit]
Το έχω ακόμα με κάποιες ελλείψεις!Εντυπωση μου είχε κάνει η κοπέλα που είχε στήθος,αλλά φορούσε παντελόνι!Υποτίθεται ότι ήταν παλιά εποχή,δεν ήξερα ότι οι γυναίκες φορούσαν παντελόνι τότε,έστω και σαν στολή!

makisimos είπε:
Εννοείται και το θυμόμαστε..!!!!!!
picture.php

Αυτό το κουτί πρέπει να είναι πολύ παλιό,πολύ πριν το 80!Νόμιζα ότι ήταν της δεκαετίας του 90!Αλλά βλέπω ότι πάνω γράφει "περιεχόμενον" σε καθαρεύουσα,οπότε φαντάζομαι πόσο παλιό θα είναι!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αχ...αχ.... με βλέπω να σας παίρνω δώρο σε όλους το Collector Guide....

Χωρίς παρεξήγηση πάντα παιδιά!
 
thebest20 είπε:
Ναι φυσικά είχα κάμποσα τέτοια,και τα έπαιρνα στη θάλασσα το καλοκαίρι!Ήταν μικρότερου και μεσαίου μεγέθους,και ήταν πολύ φθηνά ως 2000 δρχ για μεγάλο κομμάτι!Αλλά γενικά τα κομμάτια της Lyra ήταν ελαττωματικά,τους έβγαιναν τα πόδια,δεν είχε κοριτσάκια καθόλου,αν και στο εξωτερικό του κουτιού έδειχνε κοριτσάκια πολλές φορές,και επίσης τα χρώματα ήταν εντελώς διαφορετικά με το απ'έξω!Τύχαινε σε δύο ίδια κουτιά,οι φιγούρες να διαφέρουν ως προς τα χρώματα!
Mα δεν υπηρχαν playmobil που να μην ηταν της Lyra στην ελλαδα. Οσον αφορα τα κουβαδακια (δεν ειχα ποτε) ειχαν βγει τελη 80 αν δεν κανω λαθος και ηταν ψιλοχυμα. Ισως να περιειχαν κομματια που ειχαν ξεμεινει.

Θυμαμαι επισης καποια πασχαλινα αυγα που ειχαν μεσα playmobil. Τα περισσοτερα απο τα οποια μαλλον ειχαν ελλατωματα στο χρωμα ή την χυτευση οοτε και ειχαν απορριφθει απο την παραγωγη. Χαρακτηριστικα θυμαμαι καποια απο τα οπλα που ειχαν τραχια επιφανεια.

Παντως τα παλιοτερα playmobil ηταν πολυ ευελικτα παιχνιδια. Με μερικα εξαρτηματα εφτιαχνες οτι φιγουρα ηθελες. Θυμαμαι οτι απο επιπλεον οπλα και εξαρτηματα ειχα φτιαξει ολοκληρο στρατο αντιπαλο για τους ιπποτες μου, αλλα και για το αμερικανικο ιππικο. Εβλεπα και το Βορειοι και Νοτιοι τοτε στην ΕΡΤ οποτε καταλαβαινουμε τι επικες μαχες γινονταν.

Πλεον ειναι πολυ συγκεκριμενα, μπορει να ειναι μια μεθοδος που οδηγει σε περισσοτερες πωλησεις ανεξαρτητων σειρων, αλλα αφαιρει απο την γοητεια του να βαλει το παιδι την φαντασια του μπροστα.
 
Ορίστε και μια φωτογραφία απο το κουβαδάκι μου των playmobil

picture.php
 
supacoopa είπε:
Εξακολουθω να εχω απωθημενο το κλασικο Πειρατικο της Playmobil...
Απ'οτι εχω ψαξει, αν και η πειρατικη σειρα εχει παρα πολλα κομματια, πλεον δεν κυκλοφορει το παλιο αγαπημενο σχεδιο (κωδικος 3750 / 3550)

[edit] Dead pictures [edit]
Βρε παιδιά εγώ γιατί θυμάμαι ένα ακόμα παλαιότερο σχέδιο του πειρατικού?
 
καλά θυμάσαι. Αυτό εδώ είναι πιο καινούριο
 
Kambia είπε:
καλά θυμάσαι. Αυτό εδώ είναι πιο καινούριο
Το βρήκα το βρήκα!!!!!

Το είχε ο μεγαλύτερος αδερφός μου. Το χε ξεσκίσει και έτσι ο μπαμπας μου εφερε το πιο καινουργιο (μιας και ειχε αποσυρθει το πιο παλιο).

Ίσως η μεγαλύτερη χαρά και η πιο έντονη παιδική ανάμνηση από χριστούγεννα με τον μπαμπα (ειναι ναυτικός και δεν είχαμε/εχουμε πολλά χριστουγεννα μαζι)

Θυμάμαι που τον ειδα απο το μπαλκονι να ξεφορτωνει μια μεγαλη σακουλα. Ηξερα πριν καν ανεβει ότι μου πηρε το πειρατικό που τόσο ηθελα. Χοροπηδουσα σαν κατσίκι (οχι σαν το γιο της μανας raver παντως) Εντονο συναισθημα πραγματικα. Σαν να περναει ηλεκτρισμος απο ολο σου το κορμι. Και τι δεν θα εδινα να το ξανανιωσω.

Και φυσικα να ξαναπαρω το καραβι. Μπορει να μην κατσω να πλαθω και να παιξω ολο το νησι των θησαυρων ξανα. Αλλα τουλαχιστον θελω να το βλεπω
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
έχω την εντυπωση οτι υπάρχει και πιο παλιό. Δεν θυμάμαι να ήταν μαύρος ο πειρατής στο παρατηρητήριο. Μάλλον πρέπει να ανέβω στο πατάρι και να το βγάλω φωτογραφιες
 
Moυ κοπηκε η ανασα οταν ειδα αυτη την φωτο.
 
Κάποιος δεν είχε ανεβάσει ένα αρχείο στο rapidshare με ολόκληρη την συλλογή των κουτιών της playmobil; Σ'αυτό το forum δεν ήταν ή κάνω λάθος;

Μιχάλης
 
michpan είπε:
Κάποιος δεν είχε ανεβάσει ένα αρχείο στο rapidshare με ολόκληρη την συλλογή των κουτιών της playmobil; Σ'αυτό το forum δεν ήταν ή κάνω λάθος;

Μιχάλης
Ναι υπήρχε κάποτε το αρχείο αυτό που λες. Δες όμως και αυτό το ποστ
 
Λίγη υπομονή παιδιά... το μουσειο μου στήνεται!!!

Κάθε απορία σας θα λυθεί τότε. Μην περιμένετε όμως κομμάτια μετά το... 1980 σε αυτό!

Έτσι για την ιστορία πάντως.

Το πρώτο καράβι κυκλοφόρησε το 1978 με κωδικό 3550-Α. Για όποιον ωστόσο δεν είχε τότε το "αστρονομικό" ποσό των 5.000 δραχμών μπορούσε με πολύ λιγότερα χρήματα να πάρει το 3542, το οποίο ήταν μόνο το πλήρωμα του καραβιού. Παράλληλα από πειρατικό πλοίο, μπορούσε να το κάνει κανείς και πολιτικό πλοίο. Αφενώς μέσα στο κουτί υπήρχε και δεύτερη σημαία και αφετέρου υπήρχε το σετ 3546 το οποίο ήταν το πλήρωμα των "καλών"!

Το 1984 το πειρατικά πλοίο ξανακυκλοφόρησε με κωδικό 3550-Β. Δεν είχε καμία απολύρως διαφορά με το πρώτο, αλλά εισήχθηκε για να καλύψει τις ανάγκες της αγοράς.

Παράλληλα το 1980 ξανακυκλοφόρησε το σετ του πληρώματος των πειρατών με κωδικό 3480-Α. Σε αυτό "έφυγε" ο παλιός καπετάνιος για να προστεθεί ένα κανόνι.

Τέλος, το φάντασμα με κωδικό 3317 (ήταν το πρώτο της σειράς) κυκλοφόρησε το 1983.

Για οποιαδήποτε άλλη απορία είμαι εδώ!

Α.... και φυσικά όλα αυτά θα τα δείτε στο μουσείο μου!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Aardvark είπε:
Kαλα μιλαμε απο οταν πρωτοδα αυτην την φωτο ,επαθα ζημια.....Ανοιξε το κουτακι των αναμνησεων και τσουπ θυμηθηκα κατι που ειχα ξεχασει πολλα ,παρα πολλα χρονια...........

3510.jpg


Δεν ειναι καλη η αναλυση αλλα μπορειτε να δειτε το red στο λινκ κατω.

Εγω ειχα το πανω το Blue,κυκλοφορησε το '78 και σταματησε το '83.

Θυμηθηκα τις διαφημιστικες ταμπελες το πως το'στηνα,την σκαλα που ειχε αγκιστρα στις ακρες για να πιανετε ,το πατωμα του σπιτιου που πιανει η σκαλα αποτελειτο απο πρασινες σανιδες και αλλα πολλα.

Σνιιιιιιφ τι ζημια επαθα........ :cry:

http://www.collectobil.com/catalogue/catalogue.html
Για το παραπανω εχουμε καμμια πληροφορια;;;;; :xm:
 
!!

ΠΑΙΔΙΑ!!!! ανακάλυψα μια τεράστια κούτα στο πατρικό μου γεμάτη παλιά παιχνίδια..και βέβαια είχε πολλά playmobil!! Η κατάσταση των παιχνιδιών είναι τέλεια, σχεδόν ακέραια γιατι όλα ηταν τοποθετημένα σε σακούλες (Μάνα είσαι τεράστια)..το μόνο που έχει "κιτρινίσει" λιγάκι είναι ο διαστημικός σταθμός (αυτο το πολύγωνο). Προσεχώς φωτογραφίες..

Είμαι πολύ χαρούμενος γιατί βρήκα και τα δύο πειρατικά πλοία μέσα που έιχα και είναι και τα δύο σε άψογη κατάσταση..το ένα λέω να το πουλήσω και είμαι σίγουρος οτί καποιος απο το φόρουμ θα ηθελε να το αποκτήσει..μιλάμε είναι τζιτζί.

Θα προτιμούσα να το πάρει κάποιος από εδώ φίλος παρά να το βάλω στο ebay και να καταλήξει στα χέρια κανενός συλλέκτη που θα το βάλει πίσω σε καμμιά κούτα ή ακόμα χειρότερα σε κανέναν απο αυτούς που αγοράζουν μόνο και μόνο να το μεταπουλήσουν μετά κομματάκι κομματακι...

οπότε προσεχώς και αγγελία!! θα το στήσω και θα βγάλω φωτογραφίες!! :) πρέπει να είναι 2ης ή 3ης γενιάς το πρώτο πειρατικό (δεκατετία 80)
 
Γενικως ανεβασε φωτο απο τα παλια παιχνιδια!!!
 
Πίσω
Μπλουζα