Playmobil

thamonas είπε:
ΠΑΙΔΙΑ!!!! ανακάλυψα μια τεράστια κούτα στο πατρικό μου γεμάτη παλιά παιχνίδια..και βέβαια είχε πολλά playmobil!! Η κατάσταση των παιχνιδιών είναι τέλεια, σχεδόν ακέραια γιατι όλα ηταν τοποθετημένα σε σακούλες (Μάνα είσαι τεράστια)..το μόνο που έχει "κιτρινίσει" λιγάκι είναι ο διαστημικός σταθμός (αυτο το πολύγωνο). Προσεχώς φωτογραφίες..
Είμαι πολύ χαρούμενος γιατί βρήκα και τα δύο πειρατικά πλοία μέσα που έιχα και είναι και τα δύο σε άψογη κατάσταση..το ένα λέω να το πουλήσω και είμαι σίγουρος οτί καποιος απο το φόρουμ θα ηθελε να το αποκτήσει..μιλάμε είναι τζιτζί.

Θα προτιμούσα να το πάρει κάποιος από εδώ φίλος παρά να το βάλω στο ebay και να καταλήξει στα χέρια κανενός συλλέκτη που θα το βάλει πίσω σε καμμιά κούτα ή ακόμα χειρότερα σε κανέναν απο αυτούς που αγοράζουν μόνο και μόνο να το μεταπουλήσουν μετά κομματάκι κομματακι...

οπότε προσεχώς και αγγελία!! θα το στήσω και θα βγάλω φωτογραφίες!! :) πρέπει να είναι 2ης ή 3ης γενιάς το πρώτο πειρατικό (δεκατετία 80)
Προσωπικη αποψη..

Μην το πουλησεις, ψωμι δεν σου ζηταει, τα χρηματα που θα παρεις δεν θα ειναι ουτε για μια εξοδο, ενω εχεις τοσες αναμνησεις απο αυτο.
 
joe είπε:
Προσωπικη αποψη..Μην το πουλησεις, ψωμι δεν σου ζηταει, τα χρηματα που θα παρεις δεν θα ειναι ουτε για μια εξοδο, ενω εχεις τοσες αναμνησεις απο αυτο.
Ναι φίλε μου έχεις δίκιο. Εχω φοβερές αναμνήσεις απο την παιδική μου ηλικία..ατέλειωτες ωρες με παιχνίδι. Λίγο πριν ανακαλύψω την κούτα ήμουν έτοιμος και γω να αγοράσω ένα από το Ebay.. Οι τιμές είναι λίγο αλμυρές αν λάβεις υποψιν και τα μεταφορικα. Όμως αυτή τη στιγμή το θεωρώ πλεονασμό να έχω δύο πειρατικά πλοια. Και απο άποψη χώρου και απο τη στιγμή που ξέρω οτί υπάρχουν παιδιά στο φόρουμ που το είχαν αυτο το πειράτικο και για για κάποιους λόγους δεν το έχουν πια και θέλουν να το αποκτήσουν.

Έχω ήδη ξεκινήσει να ξαναφτιάχνω την συλλογή μου με Playmobil με παλιά και καινουργια, και πιστεύω και ελπίζω, μέχρι ο υιος μου να γίνει 3-4 χρονών (τωρα είναι 7 μηνων) να έχει πιο πολλα από εμένα για να παίζει με τους φίλους του (και εμένα μαζί εννίοτε ;) )

Πιστεύω οτι τα playmobil είναι απο τα καλύτερα παιχνιδια΄που έχουν βγεi ποτέ. Επισης θεωρώ ότι ειμαστε τυχεροί εμείς σαν παιδιά που ήμασταν στην Ελλάδα και υπήρχε η Lyra και μπορούσαμε να τα αγοράσουμε. Την ποικιλία από Playmobil που έβλεπα στον "Πανταζόπουλο" και στο "Μινιόν" δεν την είχα δει ουτε στην Αμερική στο toys R' us, Ούτε και σε αγγλικό παιχνιδάδικο, που είχα την τύχη να επισκεφθώ όταν ήμουν μικρός.

Μπορεί να μην είχαμε όλοι μας τα κάστρο και το πειρατικό άλλα όλο και κάποια ανθρωπάκία είχαμε. Με την παιδική μας φαντασία δεν χρειάζονται και πολλά πολλά..και τα Playmobil είναι κατ'εξοχήν παιχνίδι ΄φαντασίας
 
Νόμιζα ότι υπήρχαν και playmobil στην Ελλάδα που δεν ήταν Lyra!Πχ η ροζ σειρά τι ήταν??????Και κάτι άλλο?Πως έχω την εντύπωση ότι κάποια playmobil που βγήκαν στην Ελλάδα με την επωνυμία της Lyra,κυκλοφόρησαν και στο εξωτερικό,αλλά με Geobra??????Τέλος ήθελα να ρωτήσω αν στο εξωτερικό παλιά είχαν κυκλοφορήσει κομμάτια τα οποία δεν ήρθαν ποτέ στην Ελλάδα και αγνοούμε την ύπαρξή τους,και δεν έχουμε δει ποτέ photos? (πχ μόνο σε ένα site είχα πετύχει έναν αυτοκινητόδρομο κίτρινο,το κουτί του οποίου ήταν στα κινέζικα,και δεν υπάρχει στο επίσημο site της playmobil στα παλιά κομμάτια)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φίλε μου ανοίγεις πολύ μεγάλη συζήτηση. Ένα- ένα τα θέματα...

Σαφώς και υπήρχαν playmobil στην Ελλάδα που δεν ήταν LYRA όπως η ροζ βικτωριανή σειρά. Μην ξεχνάς, αν βάλεις τις ημερομηνίες κάτω, ότι όταν κυκλοφόρησε αυτή η σειρά η αγαπημένη μας LYRΑ είχε κλείσει.

Σαφώς και ότι κυκλοφορούσε στην Ελλάδα σαν LYRA κυκλοφορούσε και στο εξωτερικό σαν Geobra. Μόνο που γινόταν το αντίθετο. Ότι κυκλοφορούσε από την μητρική Gebra κυκλοφορούσε και στην Ελλάδα από την LYRA και πάει λέγοντας,

Υπάρχουν όντως σειρές που δεν κυκλοφόρησαν ποτέ στην Ελλάδα. Έχω ελάχιστα σκόρπια κομμάτια από αυτά, τίποτα ολοκληρωμένο. Και επίσης δεν θα τα βρεις ποτέ σε κανέναν κατάλογο....

Όσο για το τελευταίο που ρωτάς, είναι και ο λόγος που λατρέυω την Geobra σαν εταιρεία. Τι κάνουν λοιπόν οι καλοί μας φίλοι γερμανοί; Στέλνουν σε όλη την Ευρώπη τα παιχνίδια που κατασκευάζει η ίδια στο εργοστάσιό της. Όλα τα υπόλοιπα, είναι τα περιβόητα "American Export". Τι είναι αυτά; Η Geobra δεν στέλνει παιχνίδια Α' κατηγορίας στην Αμερική αλλά δεύτερης και τρίτης, πολύ κατώτερης ποιότητας σε ότι αφορά την λεπτομέρεια, τα οποία κατασκευάζονται στο εργοστάσιό της στην Κίνα. Και αυτό το κάνει όχι για την μείωση του κόστους, αλλά εκ πεποιθήσεως!

Γιατί τα playmobil δεν είναι απλά ένα παιχνίδι όπως έχω ξαναπεί, αλλά ένα μεγάλο μάθημα ιστορίας και κοινωνιολογίας!

(Δεκτός σε κάθε άλλη ερώτηση anytime...)
 
και τα β'διαλογής γίνονται δεκτά στην αμερική; επειδή αυτοί έχουν ιδιαίτερες διαδικασιες πριν εισαγουν κάτι. παρεπιπτοντως περιμένω να γεννηθεί η κορούλα μου για να έχω μια καλή δικαιολογία να ξαναγοράζω με μανία playmobil όπως παλιά...
 
Τα πράγματα είναι ακριβώς όπως τα λες. Μόνο που λέγοντας β' διαλογής δεν ήθελα να πω ελατωματικά κ.α. αλλά πως να το πω; Είναι πιο "φτωχά" τα σετ.

Για παράδειγμα, στο τελευταίο πυροσβεστικό όχημα οι πόρτες δεν ανοίγουν ενώ στα Ευρωπαϊκά ανοίγουν. Οι Ρωμάοι δεν έχουν ανάγλυφα ρούχα αλλά βαμμένα κ.α.

Αλλάζουν οι λεπτομέρεις σε σημείο που τα κάνουν μη συλλεκτικά και για όλους εμάς τους συλλέκτες "κατώτερα" και μη αποδεκτά. Γι' αυτό και στο playmoboard οι περισσότεροι συλλέκτες είναι Αμερικάνοι.Προσωπικά εγώ έχω στείλει δύο σετ με Ρωμαίες σε συλλέκτες στην Αμερική!
 
Κατάλαβα!!!!!!Η Antex που είναι στην Αργεντινή βγάζει εντελώς διαφορετικά playmobil,είχα βρει σκόρπιες photos και όχι κατάλογο!!Μόνο η ροζ σειρά βγαίνει ίδια στην Αργεντινή,και τα διαστημόπλοια είχαν βγει παλιά!

Πχ το saloon ήταν έτσι

1346101s.jpg
1346101s.jpg

ενώ ποτέ δεν έχει βγάλει γυναίκες με στήθος εκτός της ροζ σειράς

Πχ ένα set που βγήκε εδώ και 8 χρόνια περίπου

3254_201s.jpg
3254_201s.jpg

Δεν ξέρω μήπως έχει σταματήσει να κυκλοφορεί νέα playmobil η Antex,δεν έχω δει κάτι καινούριο στο e-bay από αυτή την εταιρεία!Από ροζ σειρά και κάστρο βασιλιά,έχει βγει κάτι στην Αμερική που δεν υπάρχει στην Ελλάδα?

PS:Ευχαριστώ για τις πληροφορίες...με ενδιαφέρουν πολύ!!!!!!!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πωπωπω..τι αναμνησεις μου φερατε...ενιωσα για λιγο εκεινο το συναισθημα που με διαπερνουσε οταν επιανα στα χερια μου το κουτακι playmobil στο παιχνιδαδικο..ξετρελαινομουν για ινδιανους και καουμπουδες..παντα ηθελα το διαστημοπλοιο και το πειρατικο αλλα δεν μου τα πηραν για ηταν λεει...ακριβα!!!!!!! :cry:

τωρα φταιω εγω να παω να τα αγορασω και να παιζω ολη την ημερα μπροστα τους μεχρι να τους τρελανω???? :eek:
 
σε ευχαριστώ playmolover τώρα καταλαβαίνω τι γίνεται. πάντως τώτρα που θα ξεκινήσω να αγοράζω ξανά θα τα κρατάω όλα μαζί με τα κουτιά τους (το μικρόβιο του συλλέκτη με εχει διαπεράσει για τα καλά)
 
To βιβλίο των playmobil το έχεις φίλε Playmolover??????Έχει μέσα photos από όλα τα sets που έχουν κυκλοφορήσει ή έχει επιλέξει τα καλύτερα??????Επειδή κάπου είδα ότι έχει 1000 photos,και τα sets είναι πάνω από 2000 σίγουρα!
 
Από το βιβλίο λείπουν μόνο κάτι λίγα σετ από τα πολύ πρώτα του 1974 απ' ότι έχω δει. Προτιμώ τις σημειώσεις που κυκλοφορούν μεταξύ συλλεκτών!΄Σίγουρα όμως θα είναι μία από τις αμέσως επόμενες αγορές μου, έτσι απλά για να υπάρχει και αυτό...
 
Εγώ πάλι μπαίνω στα παιχνιδάδικα και ρωτάω αν πουλάνε κανένα απο τα playmobil τα μεγάλα που τους δίνουν για διαφημιστικά. Αλλά κανείς δεν τα πουλάει :cry:
 
Κακώς.... στοιχίζουν 50 ευρώ το ένα και κανονικά ο καταστηματάρχης πρέπει να σου δείξει κατάλογο και να σου πει ποιο θέλεις για να στο φέρει παραγγελία!
 
Σοβαράααααααααα. Με έχεις κάνει πολυ ευτυχισμένη τώρα!!!!!!! :flower:
 
Kambia είπε:
Εγώ πάλι μπαίνω στα παιχνιδάδικα και ρωτάω αν πουλάνε κανένα απο τα playmobil τα μεγάλα που τους δίνουν για διαφημιστικά. Αλλά κανείς δεν τα πουλάει :cry:
Ποια ακριβως εννοεις? Εχεις καμια φωτογραφια?

Playmolover είπε:
Κακώς.... στοιχίζουν 50 ευρώ το ένα και κανονικά ο καταστηματάρχης πρέπει να σου δείξει κατάλογο και να σου πει ποιο θέλεις για να στο φέρει παραγγελία!

Τι καταλογος ειναι αυτο βρε παιδια? τι ειναι αυτο που στοιχηζει 50 ευρω?

Δωστε παραπανω πληροφοριες και καμια φωτογραφια!!!!! :D
 
Playmolover είπε:
Από το βιβλίο λείπουν μόνο κάτι λίγα σετ από τα πολύ πρώτα του 1974 απ' ότι έχω δει. Προτιμώ τις σημειώσεις που κυκλοφορούν μεταξύ συλλεκτών!΄Σίγουρα όμως θα είναι μία από τις αμέσως επόμενες αγορές μου, έτσι απλά για να υπάρχει και αυτό...
και να σε ρωτήσω και κάτι ακόμα?Έχει πληροφορίες για κάθε set με τον κωδικό του,τη χρονολογία δημιουργίας και τα έχει τα sets κατά χρονολογική σειρά ξεκινώντας από το πιο παλιό?μικρές photos έχει,όπως και τα διαφημιστικά που βρίσκουμε μέσα στα κουτιά?
 
Αν με ρωτά για το βιβλίο ειλικρινά δεν ξέρω τι έχει μέσα.... Σε λίγες μέρες που θα το έχω στα χέρια μου θα σου πω.
 
Playmolover είπε:
Αν με ρωτά για το βιβλίο ειλικρινά δεν ξέρω τι έχει μέσα.... Σε λίγες μέρες που θα το έχω στα χέρια μου θα σου πω.
20e κάνει????????από που θα το πάρεις??????

Αυτές οι σημειώσεις μεταξύ συλλεκτών τι είναι?Είναι οι κατάλογοι που έβγαιναν κάθε χρόνο και τους έδιναν δωρεάν στα καταστήματα παιχνιδιών?Πάντως από το 91 (που θυμάμαι τον εαυτό μου),ως το 2000 έπαιρνα κάθε χρόνο τους καταλόγους αυτούς!Μου τους πέταξαν πριν 3-4 χρόνια οι δικοί μου!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
gvvampire είπε:
Ποια ακριβως εννοεις? Εχεις καμια φωτογραφια?
τι ειναι αυτο που στοιχηζει 50 ευρω?

Δωστε παραπανω πληροφοριες και καμια φωτογραφια!!!!! :D
Αν εβλεπες προηγουμενες απαντησεις της Kambias ...

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?p=165258&highlight=playmobil#post165258

picture.php


Νομιζω "μεγαλο" playmobil -στην εισοδο μαγαζιου- πηρε το ματι μου και καπου στην Καλαμαρια -πρεπει να ηταν μια απο τις καθετες στην οδο Ποντου.
 
Πίσω
Μπλουζα