Playstation 4

Epic Games has released an extended video of its Unreal Engine 4 'Elemental' demo running on PS4.

 




 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στο Eurogamer λεει οτι τρεχει σε i7 με gtx 680 "Running in real-time on a Core i7 PC with a GeForce GTX 680 graphics card, Infiltrator is a breathtaking sampler of the kind of visuals we should expect from next generation hardware"
 
Nαι αυτο,το απο πανω τρεχει σε PS4.

 




 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τωρα ειμαστε οκ! :D
 
Σιγά μην έτρεχε αυτό σε κονσόλα (Infiltrator).

High End γραφικά ΜΟΝΟ σε PC.

Φαντάζομαι αυτό το έχετε δει.


Τρέχει σε AMD και αυτό αλλά σε κάτι ΠΟΛΥ πιο γρήγορο. Είναι η νέα Radeon 7990 που σήγουρα του χρόνου τέτοιο καιρό που θα αγοράζει ο κόσμος PS4 θα είναι σχετικά φθηνή και ΠΟΛΥ καλύτερη από PS4.

Δεν ξέρω από μια TITAN βέβαια...
 
Εσυ μην χασεις!! :p
 
Μπορώ να πω ότι το Battlefield 4 στο PC έχει καλύτερα γραφικά από το Killzone του PS4. Πάντως πιστεύω ότι οι artists συνεχίζουν και έχουν το κακό ελάττωμα να υπερβάλλουν με τα εφέ φωτισμού, τα shiny textures, τα oversaturated bloom effects και τις τεράστιες αντιθέσεις μεταξύ φωτός και σκιάς. Προσπαθούν να μας εντυπωσιάσουν τραβώντας όλα αυτά από τα μαλλιά με αποτέλεσμα να απέχουν αρκετά ακόμα από τον φωτορεαλισμό, που πιστεύω ότι με τέτοια μηχανή γραφικών και τέτοιο hardware μπορούν να πετύχουν, τουλάχιστον στα περιβάλλοντα, για τους ανθρώπους έχουμε ακόμα καιρό.
 
Αναλυση της Digital foundry για το Demo της Unreal Engine 4 vs το αντιστοιχο Demo που ετρεξε στο pc.Τελικα δεν ειναι οπως τα λενε τα πραγματα οι γλυφτες σλουρπ,σλουρπ,σλουρπ της Epic και ολοι αυτοι που περιμενουν η περιμεναν οτι για τα επομενα χρονια θα συναγωνιζεται το τα PC και να χαμε να λεγαμε.Ναι ειναι πολυ δυνατο, ναι ειναι next gen και γενικα ολα αυτα αλλα μη διαβαζουμε και πραγματα που ειναι στην σφαιρα της φαντασιας.

http://www.eurogamer.net/articles/digitalfoundry-unreal-engine-4-ps4-vs-pc
 
Κάτσε ρε συ Bill, αφού εσένα δεν dεν νοιάζουν τα γραφικά, παρά μόνο το αθάνατο gameplay της Nintendo !
 
Που το εγραψα εγω αυτο και δεν το ξερω;Μεχρι και θεμα εχω ανοιξη για το τι μας αρεσει πιο πολυ το να εχει δηλαδη ενα παιχνιδι καλα γραφικα και μαπα gameplay η το αντιθετο και ειπα οτι πρωτα μαρεσει να εχει καλο gameplay και κατα δευτερο λογο βλεπω τα γραφικα.Δεν εγραψα εγω ποτε οτι δεν με νοιαζουν τα γραφικα στο 2013 ζω οχι στο 1973.Πρωτα μαρεσει το gameplay εννοοιται αυτο και δεν αλαζω γνωμη αλλα οχι οτι δεν με νοιαζουν και τα γραφικα.Εδω περιμενω πως και πως το καινουργιο zelda μονο και μονο για να δω τι μπορουν να κανουν με ενα πιο ισχυρο hardware απο αυτο που ειχε το Wii.Απορια εχω ομως που χαθηκαν ολοι αυτοι και γεμιζαν σελιδες στα θεματα του Wii U με κακες ειδησεις,που εψαχναν το παραμικρο να βρουν και ποσταραν συνεχεια,που εκαναν αναλυσεις περι αναλυσεων που ακομα δεν ειχε κυκλοφορησει η κονσολα και το ειχαν βγαλει αχρηστο και ενα σωρο αλλα τετοια υπεροχα.Ξαφνικα τωρα ολα ειναι υπεροχα ολα ειναι ειναι φανταστικα ολα ειναι υπεροχα και ζησανε αυτοι καλα και μεις καλητερα.Την υποκρησια δεν γουσταρω φιλαρακι και τους τζαμπα μαγκες που ενω ξεσκιζουν αλλες κονσολες οταν ειναι για playstation κλπ κανουν τουμπεκι ψιλοκομενο.Γιαυτο και γω δεν ασχολουμαι και δεν ποσταρω σε ανουσιες κοντρες γιατι πολυ απλα ολοι ειναι κατα της ΝΙΝΤΕNDO και οταν ειναι για τους αλλους μουγκα.Απλα αυτο ειναι μια αναλυση και οχι απλα μια φημη γιαυτο και το ποσταρα.
 
Αμάν ρε συ, πλάκα σου έκανα ! Μην ψάχνεις να αρπαχτείς κάθε φορά με τους τσάμπα μάγκες και τα τουμπεκιά !
 
Φιλαρακι μου γιαυτο σταματησα να ποσταρω σε ανουσιες κοντρες οπως σε ειπα και δεν προκυται να το κανω γιατι εκτος του οτι δεν βγαινει κατι τζαμπα καθομαστε και χαλαμε της καρδιες μας και μπορει να μην καταλαβω και την πλακα ειπες οπως και δεν την καταλαβα.Τελως παντων περα απο αυτα η αναλυση της Digital Foundry εχει ενδιαφερον.
 
Ενδιαφέρον έχει, άλλα ας μην γελιόμαστε. Ο πολύς κόσμος θα αγοράζει Playstation και xbox. Εκεί θα βασιστεί η τεχνολογία, και ίσως σε κάποια πολύ αφιερωμένα PC games, όπως είναι και το Battlefield (γενικότερα δηλ. τα online shooters και τα MMO), θα υπάρχουν κάποια enhancements. Ίσως και να αλλάξει αυτό, υπάρχει μια σεβαστή άνοδος των πωλήσεων των PC games, όμως με ένα πανίσχυρο (κονσολικά τελοσπάντων) PS4, η αγορά θα στραφεί εκεί. (Μοιραία ίσως, το Xbox πλέον θα δέχεται ports ΑΠΟ το PS4, και όχι το αντίθετο που συνέβαινε στην παρούσα γενιά)

Σε ότι αφορά το WiiU μιάς και το άφησα σχετικά επίτηδες εκτός σχολιασμού (για να μην νομίζεις ότι στην μπαίνω πάλι !!!) , τα όσα είχα ποστάρει στο σχετικό θρεντάκι μέχρι στιγμής δεν έχουν αλλάξει. Σταμάτησα να ποστάρω πριν το release, και μιλούσα για την διαφαινόμενη απουσία των third party, όπως και τις τελείως άστοχες καθυστερήσεις της Nintendo σχετικά με τα δικά της παιχνίδια. Αυτά πίστεψα (μεταξύ πολλών φυσικά) ότι θα γίνουν, μέχρι στιγμής, τα βλέπεις και μόνος σου για το πόσο άδικο ή δίκιο μπορεί να είχα εγώ και ο κάθε "πολέμιος". Ελπίζω το Wii U να ανέβει, και ευελπιστώ να κυκλοφορήσει η Nintendo τουλάχιστον 2-3 καλά, κλασικά nintendo παιχνίδια, όπως το Zelda και φυσικά το Metroid.
 
Και συμφωνω και διαφωνω για τα Third party γιατι δεν ειναι ακριβως ετσι τα πραγματα.Το θεμα ειναι τα παιχνιδια και οχι μονο η τιμη της κονσολας που γκρινιαζαν αρκετοι.Εγειναν λαθοι απο την αρχη και κυριως που δεν κυκλοφορησαν αρκετα first party να παρει τα πανω της η κονσολα.Το καλο ειναι οτι εκτος απο μας το καταλαβαν και στη NINTENDO και πιστευω οτι θα τα καταφερει να αντιστρεψει το κλιμα.Ενα monster hunter και ενα lego city undercover κυκλοφορησαν και ηδη αυξηθηκαν οι πωλησεις της κονσολας.Και αν θελουν να δουλεψουν και οχι να παρουσιασουν απλα ενα μετριο port απο της αλλες κονσολες μπορουν να κανουν παπαδες οπως εγειναι με το need for speed most wanted που ειναι ευφαμηλο με την pc εκδοση.Την εχει την υποδυναμη που χρειαζεται το Wii U και μπορει να μην ειναι στα επιπεδα του ps3 και του νεου xbox αλλα αν δουλεψουν θα δουμε φανταστικα παιχνιδια και ειδικα τα first party.
 
Το ελπίζω γιατί έχει τόσα πολλά χαρτιά να παίξει η Nintendo που είναι πραγματικά κρίμα. Στα third party τώρα, υπάρχει αναμφίβολα πρόβλημα. Μιλούσα με ένα φανατικό νιντεντάκια γνωστό μου πρόσφατα, και μου εξηγούσε το πόσο ενοχλημένος νοιώθει που είναι στην "απέξω" για τίτλους που φαινομενικά δεν θα υπήρχε πρόβλημα να παίζει στο Wii U του, όπως το Tomb Raider, το νέο Bioshock κλπ. Πιστεύω πως τουλάχιστον στην παρούσα γενιά, έπρεπε να υπήρχε εξαρχής η ίδια υποστήριξη, εφόσον το hardware το σηκώνει. Όμως, καταλήγουμε πάλι στα first party, που αφού δεν υπάρχουν, ο κόσμος δεν επενδύει στην κονσόλα με αποτέλεσμα να μην επενδύουν και οι third party. Είναι μια αλυσίδα ενοχλητική μεν, όμως υπαρκτή. Φαίνεται να αναστρέφεται σιγά-σιγά αυτό, και όπως είπες, μένει να δούμε άμεσα κινήσεις της Nintendo γιατί δυστυχώς ο χρόνος τρέχει αντίστροφα για τους υποψήφιους αγοραστές του.
 
Εμένα πάντως δεν μου λέει τίποτα μία μηχανή γραφικών όταν τα μόνα demo που βλέπω είναι χωρίς χρώμα, υπερβολικά σκοτεινά και η θεματολογία εντελώς αδιάφορη και κλισέ. Φαντάζομαι ότι θα βγουν και καλά παιχνίδια με την engine αλλά, κλασσικά, τα περισσότερα θα είναι sci-fi shooters σαν αυτά που βλέπουμε εδώ και 8 χρόνια τώρα. Και από τις άχρωμες μηχανές που έχω δει σε αδιάφορα, συνηθισμένα games, αυτές του Battlefield 4 ή του Killzone μου φαίνονται καλύτερες.

Προσωπικά, ποτέ μου δεν κατάλαβα γιατί έγινε τόσο χαμός με την Unreal 3. Οι πρώτες 2 εκδόσεις ήταν μια χαρά αλλά η 3 είχε ένα σωρό προβλήματα. Ειδικά στις κονσόλες. Όπως τα textures που εμφανίζονται μετά από 8 χρόνια και αφού έχεις κολλήσει επάνω στις επιφάνειες. Δεν θυμάμαι κάποιο παιχνίδι που έπαιξα με την μηχανή αυτή και να μην περίμενα σε πολλά σημεία να εμφανιστούν τα textures. Και γενικώς έχω την αίσθηση ότι τα διάφορα εφέ που έχει είναι υπερβολικά. Πολλές επιφάνειες μοιάζουν σαν να τις έχουν παραλείψει με γλίτσα ενώ από κοντά τα textures δεν φαίνονται καλά συνήθως. Και γενικώς μου φαίνονται όλα κάπως χοντροκομμένα.

Δεν ξέρω αν η καινούρια μηχανή θα έχει παρόμοια προβλήματα ή αν θα είναι καλύτερη από τις άλλες αλλά αυτά που έχω δει μέχρι στιγμής με αφήνουν αδιάφορο. Εξάλλου τώρα όλο και περισσότερες εταιρίες φτιάχνουν τις δικές τους μηχανές που μπορεί να είναι και καλύτερες. Θα προτιμούσα να δω μια καινούρια μηχανή γραφικών από Retro για κάποιο μελλοντικό Metroid Prime στο WiiU η την Source 2 από την Valve.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Επειδη δεν ημαστε οι περισσοτεροι χθεσινοι στα videogames ξερουμε πολυ καλα οτι παιζονται πολλα παιχνιδια και ακομα πιο πολλα συμφεροντα.Το Wii U στο launch του και μεχρι τωρα ειχε τα περισσοτερα και καλητερα third party απο εποχης snes και μετα αλλα ειχαν ενα θεμα και αυτο ηταν οτι επειδη η αρχιτεκτονικη της κονσολας ειναι διαφορετικη απο τα xbox360,ps3 οι Devs δεν ασχοληθηκαν ιδιαιτερα και απλα μετεφεραν τα ports χωρις να πολυδουλεψουν με αποτελεσμα να δουμε αυτα τα μετρια ports οχι γιατι η κονσολα ειναι αδυναμη αλλα γιατι δεν ηθελαν να ζοριστουν και προτιμησαν την ευκολη λυση.Αυτοι που πραγματικα δουλεψαν οπως πχ στα Trine 2,Lego city undercover και need for speed most wanted εκανα φανταστικη δουλεια και τα Trine και need for speed ειναι εφαμηλα με της pc εκδοσεις.Επειδη ομως ο κοσμος δεν το πολυψαχνει το θεμα λανθασμενα εβγαλε το συμπερασμα οτι η κονσολα ειναι ιδια με τα ps3,xbox360 και αυτο ηταν απο μονο του αρνητικο.Επισης συνεχιζει η κονσολα να εχει υποστηριξει εκτος απο διαφορα παιχνιδια οπως το tomb raider και καποια αλλα απλα αυτα τα παιχνιδια οπως εχουν πει πολλοι Devs ηταν ηδη σε αναπτυξη πριν καλα καλα παρουν τo τελικο Dev kit του Wii U και φυσικα βλεπουν και της πωλησεις της κονσολας που δεν ειναι πολυ μεγαλες αλλα αν αλαξει μελοντικα αυτο θα αλαξουν και ολοι αυτοι την αντιμετωπιση τους.Τωρα για τα παιχνιδια και συμφεροντα που ειπα πιστευω οι περισοτεροι διαβασατε τα σχολια του ceo της epic για το Wii U τα ποσταρα και στο θεμα για το Wii U και μετα το κραξιμο που εφαγε βγηκε και τα αλαξε ολα ζητουσε συγνωμες και ειπε το αυτονοητο οτι ειναι δεδομενο οτι αν θελει καποιος Dev μπορει να φερει την UE4 στο Wii U απλα καθ λογικο ειναι θα εχει καποιες υποχωρησεις σε σχεση με την ps4 εκδοση πχ.

Το θεμα ειναι οτι πια ειναι η UE4 δηλαδη και θα πρεπει ολοι να κρεμονται μην πω απο που;Εχει δει κανεις τα τελευταια tech demo και Real time και μη real time της Cryengine 3;Προσωπικα τα ειδα και επαθα πλακα και την θεωρω καλητερη απο την υπερεκτιμημενη UE4.E αυτη η μηχανη λοιπον η cryengine 3 τρεχει τελεια στο Wii U και αυτα δεν ειναι δεικα μου λογια αλλα λογια των ανθρωπων της Crytek που ειπαν οτι ειχαν ετοιμο το crysis 3 για το Wii U το οποιο εδειχνε φανταστικο με την cryengine 3 αλλα λογο του οτι η EA ειναι ο publisher και λογο των κακων σχεσεων που εχει με την NINTENDO δεν κυκλοφορησε ποτε.Απο την στιγμη λοιπον που η κονσολα ειναι ικανη να σηκωσει την cryengine 3 με το παιχνιδι να ειναι οπως ειναι στο pc συμφωνα με τα λογια των τεχνικων σταματουν οι κουβεντες για την ισχυ της κονσολας.Απλα το θεμα ειναι τα παιχνιδια και κυριως τα first party γιατι πολυ απλα αυτα ειναι που ενδιαφερουν οσον αφορα την NINTENDO και αν τα δουμε συντομα οι πωλησεις της κονσολας θα τριπλασιαστουν το λιγοτερο σε χρονο μηδεν.
 
Ειναι δεδομενο οτι τα δυνατα gaming Pc μεχρι να βγει το Ps4 θα το εχουν ξεπερασει σε δυναμη (ή μαλλον ισως το εχουνε περασει ηδη :p ) . Αλλα το θεμα δεν ειναι αυτο, αφου δεν εχει νοημα να συγκρινουμε κονσολες με Pc που το Hardware αλαζει ευκολα και βγαινουν συνεχεια νεα προιοντα hardware. Καθηστε να δουμε και το νεο xbox τι θα εχει μεσα και να συγκρινουμε συνολικα. Οσο για το Wii U και για τα 3rd party παιχνιδια που το προσπερνανε πιστευω οπως και πολλοι αλλοι οτι φταιει η μικρη (για την ωρα) βαση χρηστων οπως λεει και ο Βασιλης πιο πανω.
 
Πίσω
Μπλουζα