Playstation 4

Για όσους δεν είδαν την παρουσίαση ή ακόμα καλύτερα... για όσους ΤΗΝ ΕΙΔΑΝ:

 
Όπως το είπα και προηγουμένως. Δεν εντυπωσιάστηκα ότι και να λένε κάποιοι. Για ποιο πράγμα να ενθουσιαστώ; Για την κονσόλα που δεν είδα; Για το ότι θα μπορεί να με βοηθάει το ανηψάκι μου να περάσω την πίστα; Για το ότι θα μπορώ να κάνω game spectate. Για τις αναβαθμισμένες τεχνικές δυνατότητες του; Το έχουμε ξαναδεί και αυτό το παιχνίδι και εξάλλου δεν είναι το άλμα μεταξύ του ps2-ps3.

Το μόνο πράγμα που κρατάω είναι το cloud integration της κονσόλας. Είναι πράγματι σημαντικό να μπορείς να μεταφέρεις το παιχνίδι σου, όπου και να βρίσκεσαι.
 
Και δες ποιος ετρεξε να σχολιασει πρωτος και τι ειπε....

Μαριανα, δεν ηταν παρουσιαση αυτο που ειδες και μην το κριτικαρεις ως τετοια. Ανακοινωση ηταν, απλα για να επιβεβαιωθει δημοσια οτι η SONY θα ειναι στο παιχνιδι και ηδη ετοιμαζει κατι. Παρουσιαση θα δουμε στην Ε3.
 
D@redevil είπε:
-Τα παιχνίδια ήταν demos (φαντάζομαι λογικό, γιατί αλλιώς θα είχατε ξεσηκωθεί όλοι)
Κάποια ήταν demos, κάποια playable demos. ;)

-Η κονσόλα δεν έκανε καν την εμφάνισή της
Πράγματι, αυτή ήταν και η μεγάλη απογοήτευση της βραδιάς... Είδαμε μόνο το χειριστήριο σαν ορεκτικό, και το κυρίως πιάτο θα το φάμε στην Ε3.

-Δε γνωρίζουμε [noparse]( ;) [/noparse] τα specifications της
PS4 Specs

-Αγνοούμε την ημερομηνία κυκλοφορίας....
PS4 Release Date

herco είπε:
Και δες ποιος ετρεξε να σχολιασει πρωτος και τι ειπε....
XAXAXXAXAXAXAXAXAXAXAXAXA!!!!!!! :rofl:
 
Σιγα μην καθομουν να μπαινω σε τετοια sites (αν και ψιλο-καλα τα ειπε ο συνονοματος)
 
Τώρα που έχω λίγο χρόνο...my 2 cents από την παρουσίαση :

*Διάφορες social χαζομάρες, αν και είναι αρκετά ενδιαφέρουσα η δυνατότητα άμεσου video capture.

*Hardware που ισούται με τούμπανο PC σε dedicated gaming console, καθόλου άσχημα σε εξαιρετικό timing.

* "Aπλή" ανανέωση των dualshocκ, με αρκετές δυνατότητες επιπλέον, κρατώντας όμως το compactness.

*Το Vita θα streamάρει τα πάντα, συνεπώς Driveclub, Watch dogs και Uncharted, ξαπλωτός like a king.

*Μείωση του waiting time γενικώς, με background download, άμεσο παίξιμο με την αγορά, τρελή μαγκιά και spot-on νοοτροπία για κονσόλα (επιτέλους)

*Επιστροφή αρκετών studios σε μία, όπως δείχνουν τα πράγματα, άνευ προηγουμένου υποστήριξη από τους devs. Και δεν μιλάω μονάχα για Bungie και Blizzard, φάνηκε ότι έχουν μοιράσει SDK's και έχουν συμβουλευτεί όλους τους devs, κάνοντας τους και τα γλυκά μάτια (εντάξει, είχανε φάει φάπα με τον Cell)

Εντάξει, είμαι ολίγον τί playstationάκιας, αλλά έχω χαρεί πραγματικά γιατί νομίζω ότι τα λάθη του παρελθόντος αρχίζουν να γίνονται μάθημα . Προβλέπω εξαιρετικό launch, και επίσης προβλέπω δύσβατο το μονοπάτι της MS, this time around.
 
Τούμπανο και συνεργασία με το ipad.Me likey!
 
Επιτέλους κατάλαβαν και επέστρεψαν στον σωστό δρόμο, μιλάω φυσικά για τον επεξεργαστή.

Πάντως για όσους πιστεύουν ότι συγκρίνεται με PC σε ισχύ, όχι θα είναι παλιό με την άφιξη του.

Πρακτικά είναι τετραπύρηνος και όχι οκταπύρηνος, η ταχύτητα πέφτει όταν πάει στους 8. Να σας θυμίσω επίσης ότι μιλάνε πολύ για power efficiency που καταλαβαίνετε τι σημαίνει σε x86 αρχιτεκτονική
 
Olorin είπε:
Για όσους δεν είδαν την παρουσίαση ή ακόμα καλύτερα... για όσους ΤΗΝ ΕΙΔΑΝ:

Βρε κι εγώ likey! :)

Αρκεί να μην αρχίσουν να κόβουν πράγματα για είναι συνεπείς με το timeline!... Πάντως, το θεωρώ προτέρημα για την κονσόλα.

(και μην πέσετε να με φάτε για το "μηλαράκι", σας δάγκωσα! :biglaugh:)
 
ΟΚ, αυτό που έγραψα χτες (με επιφύλαξη) επιβεβαιώνεται σήμερα πανηγυρικά!

0). (Και πάνω από όλα) ΔΕΝ αποκλείει τα μτχ. ΔΕΝ θέλει συνεχή σύνδεση στο Internet.

1). PC Hardware. Όπως έπρεπε να είναι τα πράγματα. Εξαιρετικά.

2). Blu-ray 6X. Μια χαρά. Γρήγορο και ετοιμοπόλεμο.

3). Σύνδεση με το PS-Vita. Η κονσολίτσα είναι από τις αγαπημένες μου ever. Έχω μπόλικα παιχνίδια για δαύτη (όλα hardcopy ούτε byte σε Digital Download) και η ποιότητά της είναι απίστευτη ειδικά στο θέμα "οθόνη". Συγκριτικά με το pad του Wii είναι σαν να συγκρίνεις καλοψημένα παϊδάκια με άνοστη ανάλατη σούπα. Το pad του Wii U είναι μια ανοησία και μισή μπροστά στο Vita (ναι τα έχω δίπλα - δίπλα μου) κατασκευαστικά και ποιοτικά.

4). Δυστυχώς στην Ευρώπη θα τη δούμε (κατά πάσα πιθανότητα) μετά τις γιορτές. Ελπίζω να μην επαληθευτώ.

Και αφήνω για τελευταίο κάτι προσωπικό:

Α) Έχω όλο το χρόνο να λιώσω στα παιχνίδια μια και παράτησα τα πάντα και για ολίγα έτη αφοσιώνομαι αποκλειστικά στο gaming (μέχρι νεωτέρας τουλάχιστον) !!!!!

Οπότε:

DAY 0 for me.




Ένα μπράβο στη SONY που άκουσε από gamers μέχρι devs και έκανε το σωστό (τουλάχιστον μέχρι τώρα! ) Περιμένω την απάντηση της m$ που ελπίζω να είναι στο ίδιο μήκος κύματος . :D
 
Το 360, το PS4 και το επερχομενο ΧΒΟΧ δειχνουν το μελλον στο απαρχαιωμενο απο αποψη σκεπτικου gaming PC...unified γρηγορη (πλεον Believe) μνημη...

Και οσO για τον επεξεργαστη...ειναι δυο jaguar ενωμενα. Και για το clock speed...αλλο να γραφεις παιχνιδι για 200 διαφορετικης αρχιτεκτονικης και ταχυτητας επεξεργαστες και αλλο για εναν...να ξερεις οτι εχεις 8 πυρηνες...τοτε ξερεις τι και ποσο ταιζεις για να τον στιψεις
 
D@redevil είπε:
1 ερώτηση: Αυτό που παρουσιάζεται στο 2:43? Για δώστε τα φώτα σας - integration κινητού σε παιχνίδι? Καλά κατάλαβα?
Όχι, απλώς ήθελε να κάνει μια εισαγωγή στο Watch Dogs, το επερχόμενο παιχνίδι της Ubisoft (και πιθανότατα το μόνο νέο ΙΡ που ενθουσίασε τον κόσμο στην περασμένη Ε3), στο οποίο ο ήρωας υποτίθεται ότι μπορεί να χακάρει κάθε ηλεκτρική συσκευή...
 
Που διαβάσατε πρώτοι για το επερχόμενο Killzone από τις 8 Φλεβάρη παρακαλώ; Ε; Που;

post #193
 
Να συνεχίσω με λίγα (κατά τη γνώμη μου) εξαιρετικά χαρακτηριστικά:

1). 8 giga DDR5 μνήμη. Απλά κατάλαβαν ότι το bandwidth είναι το παιχνίδι και όχι τόσο τα ghz. Ελπίζω να μην πάει η τιμή της κονσόλας +100 ευρώ για τη μνήμη και μόνο.

2). Quick suspend. Εξαιρετικό. Κοιτώντας το Vita και το 3DS μου (ΟΚ και τον iMac μου με SSD boot drive :) ) είχα αναρωτηθεί γιατί να μην γίνεται και στις κονσόλες. ΟΚ, και λοιπόν, θα πει κανείς. Απαντώ: Γιατί όχι;

3). Ψύξη: Μιλάμε για pc-hardware (πειραγμένο αλλά η ουσία παραμένει). Σήμερα με τόσα πολλά small form factor gaming pcs υπάρχει και η τεχνογνωσία και η πείρα για τέλεια και αθόρυβη λύση για απροβλημάτιστη ψύξη. Διότι αν εγώ με τις ανύπαρκτες γνώσεις μου στο pc hardware και modding μπορώ να στήσω ένα micro ATX case με δύο 680 και έναν overclocked (στον God) i7 με υδρόψυξη, έχοντας θερμοκρασίες δωματίου, φαντάζομαι τι θα κάνουν οι hardware designers της SONY. Περιμένω θαύματα.

4). Τιμή: Αν δεν ξεπεράσουν τα 499 ευρώ (για την ακριβή version) θα πάει καλά. Εδώ το Wii U έχει 420 για την zombie U version που στην ουσία περιλαμβάνει ένα overpriced controller που δεν λειτουργεί με όλα τα παιχνίδια και ένα χυδαίο από όλες τις πλευρές overhyped game. Σίγουρα θα προτιμήσω να δώσω 500 ευρώ για ένα Killzone 4 pack παρά 420 για ένα Wii U zombie U version pack.

5). 3rd party devs. Απίθανα νέα. 143 devs από τη πρώτη στιγμή είπαν "ναι με τα 1000" στη νέα κονσόλα. Παραδοσιακοί pc devs (witcher 3 anyone? ) θα ασχοληθούν άμεσα με τη κονσόλα. Από την άλλη πλευρά έχουμε ένα Wii U που ούτε η Zelda, ούτε ο Luigi, ούτε ο Link, ούτε ο Θεός ο ίδιος δεν το σώζει πια με τη καμία απλά γιατί οι 3rd party devs ούτε θα ασχοληθούν πια μαζί του.

Για να πάμε και στο Wii U τώρα. Δεν το βλέπω να σώζεται. Μοιάζει ήδη σαν άνυδρο τοπίο, δεν έχει games ( το one on one δεν το σώζει ) δεν φαίνεται τίποτε στον ορίζοντα και αν μη τι άλλο, πρέπει να γίνει για γενναία μείωση τιμής (τουλάχιστον 100 με 150 ευρώ κάτω) μπας και δει φως.

(Sorry για τα long posts αλλά αφού δεν μετέχω συχνά πια, όποτε το κάνω θα του δίνω να καταλαβαίνει!!!!! )
 
Ajax87 είπε:
Ε οχι και ανεπαφο πιο χοντρα "πιασιματα" και πιο "πλατυ" γενικα . Δες μια συγκριση :
Σχεδόν ανέπαφο είπα, κράτησε τα στοιχεία του παλιού καλού DS2/DS3 αυτό μου φτάνει.
 
Ευτυχώς που διέψευσαν τις φήμες για τα μεταχειρησμένα πάντως. Τώρα αναγκαστικά θα πρέπει να ακολουθήσει και η MS. Θα ήταν μεγάλη ανοησία να είναι οι μόνοι που θα τα μπλοκάρουν. Υπάρχει τελικά ελπίδα για την επόμενη γενιά.
 
Πίσω
Μπλουζα