Playstation 4

Πιθανον κατι σαν του U την ταμπλετα,αν οχι παιζει το vita να ειναι ο prime controller...
 
Και θα πρεπει να εχεις και vita για να εχεις την ολοκληρη εμπειρια gaming που θα σου προσφερει το ps4;; νομιζω οτι θα ειναι προαιρετικο χειριστηριο το vita.
 
Μαγκες μην μπερδευεστε.Τον συνδιασμο ps3-psvita των προωθουσε η $ony και καλα για να πηση τον κοσμο οτι μαυτον τον συνδιασμο θα μπορουσε λεμε τωρα να εκανε την ιδια δουλεια που κανει το Wii U με το Wii U Gamepad.Mπορει να υπαρχει η συνδεση αυτη και στο ps4 αλλα δεν θα το βαλουν σαν κυριως χειρηστηριο το psvita εννοποιται αυτο.Θα φτιαξουν κατι οπως το Dual shock που απλα θα εχει μια μικρη οθονη πανω για καποιες εξτρα λειτουργιες το αποκλειω δηλαδη να κανουν τετοια αντιγραφη και να το φτιαξουν οπως το Wii U gamepad.
 
που ειναι οι καλες εποχες με gamecube και gba μαζι ;)
 
herco είπε:
που ειναι οι καλες εποχες με gamecube και gba μαζι ;)
Ετσι ακριβως.Απο τοτε ειχε η NINTENDO στα σκαρια την ιδεα του Wii U με το Wii U gamepad.Tα εγραψα και στο Review του Zelda Four Swords Adventures.
 
Άμα αλλάξουν το χειριστήριο, ελπίζω οι αλλαγές να είναι ελάχιστες έτσι ώστε να είναι το ίδιο άνετο και εργονομικό όσο το παλιό.

Ελπίζω να μην βάλουν οθόνη και το κάνουν μάπα σαν του Wii U, άσε που θα σου τελειώνει η μπαταρία στο πι και φι!
 
franz είπε:
Άμα αλλάξουν το χειριστήριο, ελπίζω οι αλλαγές να είναι ελάχιστες έτσι ώστε να είναι το ίδιο άνετο και εργονομικό όσο το παλιό.
Εργονομικό και άνετο μπορεί να ήταν το 1995, μόλις μπήκαν τα αναλογικά άρχισε το δράμα. Ειδικά τα FPS δεν παίζονται με την καμία στα PS2-PS3. Εμ, δεν γίνεται έτσι απλά να κολλήσεις πάνω σε ένα παλιό design αναλογικά (και μάλιστα 2) χωρίς να το αλλάξεις έστω και λίγο ώστε και αυτά, αλλά και τα υπόλοιπα κουμπιά, να είναι άνετα...

Η οθόνη του WiiU είναι εκεί για διαφορετικούς λόγους και χρήσεις, κάνεις πράγματα που με απλό pad δεν μπορείς να κάνεις φυσικά, ανοίγονται νέα options για gameplay που αν τα εκμεταλλευτούν σωστά μιλάμε για πολύ ωραία πράγματα (αν είχες παίξει αρκετά με αυτό θα καταλάβαινες) αλλά υπάρχει και το παραδοσιακό pro controller στην τελική.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Imgema είπε:
Εργονομικό και άνετο μπορεί να ήταν το 1995, μόλις μπήκαν τα αναλογικά άρχισε το δράμα. Ειδικά τα FPS δεν παίζονται με την καμία στα PS2-PS3.
Να σου πω την αλήθεια δεν με δυσκόλεψε καθόλου όταν μπήκαν τα αναλογικά, μπορεί επειδή δεν έπαιζα FPS.

Imgema είπε:
Η οθόνη του WiiU είναι εκεί για διαφορετικούς λόγους και χρήσεις, κάνεις πράγματα που με απλό pad δεν μπορείς να κάνεις φυσικά αλλά και το pro controller.
Δεν μου αρέσει καθόλου, δεν είναι καθόλου εργονομικό, το έχω πιάσει στα χέρια μου και έφτασα στο συμπέρασμα ότι είναι το χειρότερο gamepad που έχω δει μετά από το Ν64 controller.
 
franz είπε:
Δεν μου αρέσει καθόλου, δεν είναι καθόλου εργονομικό, το έχω πιάσει στα χέρια μου και έφτασα στο συμπέρασμα ότι είναι το χειρότερο gamepad που έχω δει μετά από το Ν64 controller.
Το ότι δεν σου αρέσει είναι σεβαστό. Αλλά μια χαρά είναι για αυτό που προσφέρει (μία μεγάλη οθόνη στα χέρια σου και pad μαζί), μάλιστα είναι πολύ πιο ελαφρύ και άνετο από ότι φανταζόμουν. Απλά πρέπει να συνειδητοποιήσεις ότι τα παιχνίδια που θα το εκμεταλλεύονται δεν έχουν βγει ακόμα και όταν βγουν, αυτά που θα κάνεις με αυτό το pad θα αλλάζουν τελείως το gameplay προς το πολύ καλύτερο και δεν θα μπορείς να το αντικαταστήσεις με ένα απλό pad (όπως θα μπορούσες να αντικαταστήσεις το waggle του Wiimote με ένα απλό κουμπί και να μην έχει διαφορά το game, τουλάχιστον στο 99% των παιχνιδιών).

Οσο για το N64 controller μια χαρά ήταν, τουλάχιστον για τα FPS (που το N64 είχε τα καλύτερα) ακόμα και σήμερα είναι βολικό με αυτά αν πιάσεις με το δεξί το αναλογικό (και κουνάς την camera μόνο) και με το αριστερό το d-pad (strafe και κίνηση μπρος - πίσω) και να πυροβολείς με το trigger σαν να κρατάς κανονικό πιστόλι (κανένα από τα μοντέρνα pads δεν το έχει εξομοιώσει τόσο καλά αυτό). Ευτυχώς όλα τα FPS του μπορείς να τα ρυθμίσεις έτσι. Αλλά και στα 3D platform μια χαρά ήταν. Σαν εμφάνιση μπορεί να ήταν πολύ άσχημο αλλά δεν θα το έλεγα με την καμία άβολο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μια χαρά είναι το χειριστήριο του U. Αν δεν παίξεις κάποιες ώρες δεν μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα. Το ίδιο λάθος έκανα κι εγώ όταν το είδα στην παρουσίαση, δεν έπρεπε να βιαστώ να μιλήσω, με 5 λεπτά παιχνιδιού δεν ξέρεις τίποτε εκ του ασφαλούς.
 
metalcandyman είπε:
το αποκλειω δηλαδη να κανουν τετοια αντιγραφη και να το φτιαξουν οπως το Wii U gamepad.
Μην λες μεγάλα λόγια... Αυτοί και το λογότυπο της Nintendo θα έβαζαν στην κονσόλα τους αν είχαν την ευκαιρία....
 
Ολα απο το pad του Dreamcast ξεκινησαν..
 
Aardvark είπε:
Ολα απο το pad του Dreamcast ξεκινησαν..
καλύτερα μην τους τσιγκλάς,θα γεμίσει το thread με άλλες τόσες σελίδες για το πόσο ανώτερη είναι nintendo :D . ας τους να πιστεύουν ότι θέλουν καλύτερα,να είχαν μόνο σε αυτό άδικο :p ...
 
Πρεπει να ειναι κανεις μεγαλο προβατο για να μην μπορει να κατανοησει οτι ολα ξεκινησαν απο το gamepad του NES μετα απο το gamepad του snes και οτι εχει σχεση με αναλογικο μοχλο απο το gamepad του Ν64.

@imgema Συμφωνω απολυτα φιλε :thumbup:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
metalcandyman είπε:
Πρεπει να ειναι κανεις μεγαλο προβατο για να μην μπορει να κατανοησει οτι ολα ξεκινησαν απο το gamepad του snes και οτι εχει σχεση με αναλογικο μοχλο απο το gamepad του Ν64.
@imgema Συμφωνω απολυτα φιλε :thumbup:
ενώ σίγουρα τα σύγχρονα χειριστηρια επηρεάστηκαν από αυτά της nintendo,εντούτοις προσωπικά έχω κάποιες αμφιβολίες για το ποίος σκέφτηκε πρώτος κάποιες "καινοτομίες" :p ,φυσικά ποτέ δεν θα μάθουμε την αλήθεια αλλά βάζω κάποιες "ύποπτες" :p περιπτώσεις έτσι,για προβληματισμό ;) :D

και τα 3 παρακάτω control setups εμφανίστηκαν περίπου 1 χρόνο πριν τη κυκλοφορία του famicom και αρκετά πριν την κυκλοφορία του snes και n64

(βάζω τα links γιατί οι φώτος δεν ανεβαίνουν :xm: )

- http://www.handheldmuseum.com/Entex/Entex-AdventureVision.jpg

χμμ,κάτι μου θυμίζει η diamond shaped διάταξη των action buttons :p ...

- http://www.axess.com/twilight/console/detail/vectrex.jpg

αναλογικός μοχλός αλλά και το σχήμα του κάτι θυμίζει :p ...όλως τυχαίως κυκλοφόρησε και στην Ιαπωνία από τη bandai...όλα αυτά το '82 :D

- http://www.atarimuseum.com/videogames/consoles/5200/promo_5200_controller.jpg

αναλογικός μοχλός επίσης,κυκλοφόρησε το '82,όπως και το vectrex ;)
 
Ρε φιλε μην συγκρινεις την βουρτσα με την μην πω ποια.Αμα δεν ηταν η NINTENDO ακομα με το Joystic απο το Αtari 2600 θα παιζαμε και μαυτο το αισχος της τριτης φωτογραφιας.Το αν ειναι ορθωγονιο κατι δεν σημαινει απολυτως τιποτα και απο οποια πλευρα και να το δεις η NINTENDO ηταν αυτη που εφερε τα πανω κατω με τα gamepads και εθεσε της βασης για να ειναι οπως τα ξερουμε σημερα.Τελως παντων αν και θελω να αναψουν τα αιματα γιατι πολυ υπνηλια εχει πεσει στο forum εδω και πολυ καιρο σταματαω γιατι ειναι of topic ολα αυτα και θα τα σβησουν.
 
(Μαντης εισαι ? :D )
 
Πίσω
Μπλουζα