Project Natal [Kinect]

Εγω εμμενω οτι ειναι κυριως για την επομενη γενια κονσολικου.

Οποιος παρακολουθει στο youtube τι κανουν διαφοροι χομπιστες με το Kinect θα καταλαβει τις δυνατοτητες του. Απλα στο 360 δεν μπορει να ρουφηξει οση ισχυ χρειαζεται και ο τροπος επικοινωνιας δεν του επιτρεπει υψηλα bandwidth.

Η MS το εβγαλε απο τωρα για να κατεβασει το Wii και να μην αφησει την Sony να παρει ανασα...και τα καταφερε (official NPD November sales)
 
γιατί έχει usb3 controller το kinect και τώρα δουλεύει σε usb2 mode?
 
Δεν πιστεύω ότι είναι πολύ δύσκολο να γίνει κάτι τέτοιο. Μια απλή αλλαγή controller, σιγά τα πράγματα.

Μέχρι να βγουν οι νέες κονσόλες, από ότι το κόβω έχουμε ακόμα τουλάχιστον δύο χρονάκια, γεμάτα.

Ότι και να λέμε τώρα.......
 
2 χρονάκια το πιστεύω κι εγώ...

...αλλά ίσως αυτό να είναι και θετικό.

Μέσα στα 2 αυτά χρόνια που οι κονσόλες αυτής της γενιάς δεν θα μπορούν να βγάζουν πια "eyecandy" παιχνίδια, ίσως αναγκαστούν οι εταιρίες να δουλέψουν σε νέες ιδέες ώστε να κρατήσουν το ενδιαφέρον του κόσμου.
 
Το ότι αυτή η γενια τραβάει τόσο πολύ είναι μια επιβεβαίωση ότι είναι η χειρότερη (κατα την αποψη μου). Ο κόσμος ακόμα δεν έχει νιώσει τις κονσόλες του να αξιοποιούνται, δεν έχουν ευχαριστηθεί, δεν έχουν κάνει απόσβεση. Εγώ έχω δύο "συγχρονες" κονσόλες αυτην την στιγμή (360, Wii) και πιστεύω ότι πριν, ακόμα και με το Gamecube από μόνο του, χωρις να λαμβάνω καν υποψην το PS2, είχα περισσότερες ώρες gaming (και δεν έχει να κανει με ηλικία και υποχρεώσεις, πριν από καποια χρόνια είχα πιο πολλές. Δεν μιλάω για εποχες που ειμουν πιτσιρικας, τοτε ειχα 16 bit κονσόλες).

Δεν νομίζω να υπάρχει όρεξη να επενδύσουμε σε άλλη, νέα κονσόλα (ούτε λεφτά εδώ που τα λέμε). Μόνο οι casuals ευχαριστιούνται, αλλά και αυτοι δεν νομίζω να έχουν στο κοντινό μέλλον ανάγκη από νέο hardware, βολεύονται και με τα τωρινά για αρκετά χρόνια ακόμα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ingema έχεις σκεφτεί τα γεγονότα ότι:

1. οι κονσόλες αυτής της γεννιάς έχουν ήδη βγάλει τα λευτά τους (εκτός από το ps3 ίσως) και ότι οι εταιρίες πλέον απολαμβάνουν σαφώς μεγαλύτερα κέρδη από την πώλησή τους (απόσβεση το wii θα έχει κάνει 7-8 φορές τουλάχιστον , και το 360 2-3 ως τώρα, αυτό είναι σίγουρο)

2. τα αξιοπρεπή παιχνίδια έχουν μεγαλύτερα κοστολόγια ανάπτυξης και μια νέα γεννιά μηχανημάτων θα τα εκτοξεύσει πάλι στο διπλό και τρίδιπλο , οπότε οι του software επιμένουν: είμαστε καλά τώρα μην βγάλετε άλλο μηχάνημα και μετά θέλουμε 20 άτομα να ζωγραφίζουν μόνο textures

άρα

ούτε τους κατασκευαστές hardware συμφέρει ούτε του software , είναι απλούστατο.

επίσης το ότι εσύ (και εγώ και κατ'επέκτασην οι συνομίλικοι) δεν παίζουμε/διασκεδάζουμε με τα videogames όσο παλιότερα είναι πολύ απλά γιατί πλέον μεγαλώσαμε/μεγαλώνουμε.

είναι όλα πολύ απλά LOL
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
keropi είπε:
επίσης το ότι εσύ (και εγώ και κατ'επέκτασην οι συνομίλικοι) δεν παίζουμε/διασκεδάζουμε με τα videogames όσο παλιότερα είναι πολύ απλά γιατί πλέον μεγαλώσαμε/μεγαλώνουμε.
Νομίζω ότι το εξήγησα ήδη αυτό. Αν είχες δικιο δεν θα περίμενα σαν τρελός το Portal 2 και δεν θα έπαιζα με τις ώρες παιχνίδια που μου αρέσουν όπως το GTA4 ή το Mario Galaxy ας πούμε. Δεν ξέρω για εσένα αλλά εγώ δεν παιζω πια τόσο πολύ όσο πριν από 5 χρόνια (δεν μιλάω για παλιότερα, το ξαναλέω) γιατί δεν βγαινουν πια παιχνίδια που να μου κρατούν το ενδιαφέρον.

keropi είπε:
τα αξιοπρεπή παιχνίδια έχουν μεγαλύτερα κοστολόγια ανάπτυξης και μια νέα γεννιά μηχανημάτων θα τα εκτοξεύσει πάλι στο διπλό και τρίδιπλο
Τα "ακριβά" παιχνίδια δεν είναι πάντα τα αξιοπρεπη. Θεωρώ ένα Portal πολύ πιο αξιοπρεπές από ένα πανάκριβο Halo, CoD, LoS, Gears, GoW κλπ τα οποία έχω ξαναπεί ότι είναι σαν τα blockbusters του Michael Bay.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ακριβώς επειδή μεγάλωσες συμβαίνει αυτό...
 
απόσβεση το wii θα έχει κάνει 7-8 φορές τουλάχιστον , και το 360 2-3 ως τώρα, αυτό είναι σίγουρο
Για το 360 μην εισαι και τοσο σιγουρος - στα πρωτα 25 εκατομμυρια πωλησεις η ms παρηγαγε 2 κονσολες και πουλησε τη μια..... οσο για το τμημα consoles της δεν προκειται ποτε να ισοφαρισει τα 4 δις δολαρια - ζημια απο το πρωτο xbox. Αν μπορουσε , η m$ θα κυκλοφορουσε αλλα 100 προιοντα για το 360 μπας και κρατησει την αγορα (που εχασε κατα κρατος ).

Οσο για την παρατηρηση σου για το usb - ειναι απολυτα σωστη - και η δηλωση Wally εχει ηδη μπει στο αρχειο για τις επομενες γενιες που ετοιμαζω...
 
Το ότι μεγαλώνουμε (-τε :p ) δεν σημαίνει πως ξενερώνουμε πια με τα παιχνίδια. Απλά είναι λογικό να είμαστε πιο απαιτητικοί και να μη θέλουμε να μας πετάνε στη μούρη ότι παιχνίδια με το κιλό βγάζουν, σα να πεις και παίξαμε βιντεοπαιχνίδι πρώτη φορά χθες...

Οι καλές κινήσεις επιβραβεύονται ανεξαρτήτως ηλικίας (με το portal πχ και με κάποια -λίγα- άλλα παιχνίδια).
 
keropi είπε:
ακριβώς επειδή μεγάλωσες συμβαίνει αυτό...
Ξαναλέω ότι αν έβγαιναν παιχνίδια όπως το Portal, το Metroid Prime (όχι την αηδια το OtherM), το Shadow of Colossus, ενα καλό Silent Hill, ένα GTA (σε futuristic στιλ blade runner που περιμένω τόσο καιρό), ενα survival horror της προκοπής (όχι την αηδια το RE5) κλπ, θα έπαιζα όσο και παλιά και ακόμα περισσότερο. Αν παλια έβγαιναν 500 Halo και CoD clones δεν θα τα έπαιζα ούτε τότε, με την ίδια λογική που παλιότερα δεν έπαιζα τα εκατοντάδες generic platforms και Doom clones.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Paspartoo είπε:
Για το 360 μην εισαι και τοσο σιγουρος - στα πρωτα 25 εκατομμυρια πωλησεις η ms παρηγαγε 2 κονσολες και πουλησε τη μια..... οσο για το τμημα consoles της δεν προκειται ποτε να ισοφαρισει τα 4 δις δολαρια - ζημια απο το πρωτο xbox. Αν μπορουσε , η m$ θα κυκλοφορουσε αλλα 100 προιοντα για το 360 μπας και κρατησει την αγορα (που εχασε κατα κρατος ).
Οσο για την παρατηρηση σου για το usb - ειναι απολυτα σωστη - και η δηλωση Wally εχει ηδη μπει στο αρχειο για τις επομενες γενιες που ετοιμαζω...
Το 360 ξεκίνησε να βγάζει κέρδος από το 2008 (από τότε που άρχισαν να βγαίνουν σωστές κονσόλες ουσιαστικά, redesigned το οποίο μείωσε σημαντικά το κόστος παραγωγής).

Η αγορά επίσης δείχνει ότι αυτή τη στιγμή το 360 πουλάει περισσότερο ps3, με πωλήσεις που όσο πάει και αυξάνονται (ενώ του Wii μειώνονται), το ίδιο και το Kinect. Δεν μπορώ να γνωρίζω τι θα γίνει ως το τέλος αυτής της γενιάς κονσολών, αλλά νομίζω ότι με ασφάλεια μπορούμε να πούμε ότι κάθε άλλο παρά χαμένη βγήκε η MS...

Ούτε λογιστής είμαι βέβαια, ούτε μετοχές της MS έχω. Αυτό που καταλαβαίνω μόνο είναι ότι οι εταιρίες (MS, SONY, Nintendo) ακολουθούν τακτικές άρπα-κόλα, με ψόφιες ιδέες, μπας και βγάλουν όσο περισσότερο κέρδος γίνεται πριν ετοιμάσουν νέο hardware.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Imgema είπε:
Ξαναλέω ότι αν έβγαιναν παιχνίδια όπως το Portal, το Metroid Prime (όχι την αηδια το OtherM), το Shadow of Colossus, ενα καλό Silent Hill, ένα GTA (σε futuristic στιλ blade runner που περιμένω τόσο καιρό), ενα survival horror της προκοπής (όχι την αηδια το RE5) κλπ, θα έπαιζα όσο και παλιά και ακόμα περισσότερο. Αν παλια έβγαιναν 500 Halo και CoD clones δεν θα τα έπαιζα ούτε τότε, με την ίδια λογική που παλιότερα δεν έπαιζα τα εκατοντάδες generic platforms και Doom clones.
Όπως εσένα δεν σε τραβάβε τα CoD clones πχ, άλλο τόσο δεν τραβάνε και τον τύπο που μεγάλωσε με pacman/tetris/galaga/etc τα παιχνίδια που αναφέρεις εσύ. Έτσι και το σημερινό πιτσιρίκι (που το τραβάνε τα παιχνίδια που εσύ θεωρείς μάπα) στο μέλλον θα λέει τα ίδια για τα παιχνίδια που παίζουν οι νεώτεροί του... ;)

μην νομίζεις ότι τραβάνε εμένα ή ότι είμαι ικανοποιημένος, απλά το φιλοσόφησα :p :p:p
 
Ενταξει, τοτε πες μου γιατί εμένα που μεγάλωσα με Tetris, Mario Bros, Sonic, Alex Kid, Golden axe και Bubble Bobble στα arcade κλπ, υστερα από 10ετιες και αφού γέρασα, με τραβανε τα Portal, Prime και άλλα διάφορα, αλλα δεν με τραβανε τα Halo και όλα τα παρόμοια mainstream shooters ή τα χαζά action games (Dantes Inferno, GoW, LoS κλπ)? Μηπως απλά δεν μου αρεσουν και δεν εχει να κάνει ντε και καλά με την ηλικία?

Ειπα και πριν ότι τα mainstream (generic platforms και doom clones) δεν μου άρεσαν ουτε όταν ειμουν 12 χρονων (To Doom παντως μου άρεσε :p ). A και ποτέ δεν μου άρεσε το Pacman και οι κλώνοι του.

Συμφωνώ με το ότι πολύς κόσμος όσο μεγαλώνει παιζει λιγότερο αλλά δεν είναι κανόνας. Συμβαινει και το αντίθετο. Για παράδειγμα ξέρω άτομα που δεν ασχολούνταν ποτέ με το άθλημα και όταν έιμασταν μικροί μας θεωρούσαν nerds, δεν μπορούσαν ουτε το Pad να πιάσουν σωστά, αλλά τώρα με το PS3 και το "cool" Pro-evolution, τα διαφορα ευπεπτα action games με πολλές φανφάρες και "movie look" και το trendy move, έγιναν φανατικοι. O άλλος, αντί για καροτσάκι μωρού που περιμένει, πήγε και αγόρασε με αυτά τα χρήματα ΧΒΟΧ 360 (true story!) Βεβαια όταν παιξουν ένα ψιλοδύσκολο, σοβαρό παιχνίδι και κολλήσουν κάπου, να τα τηλέφωνα και "Ρε Τάσο, πως το περνάω αυτό?" και "πού πρέπει να πάω?"

....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
A, πιάσαμε συζήτηση για πόσο παίζουμε όσο μεγαλώνουμε;

Εγώ θα μιλήσω για μένα. Πριν από κάποια χρόνια, ειδικά όταν ήμουν στο λύκειο, μια και το 1984 όταν πήγα 1η λυκείου πήρα το ΖΧ-Spectrum, έπαιζα και υποστήριζα φανατικά το συγκεκριμένο μηχανάκι. Πολλές ώρες τη μέρα. Αλλά κάτι μου έλλειπε. Ότι ήθελα και άλλα υπολογιστάκια, αλλά λόγω οικονομικής κατάστασης δεν μπορούσα να έχω.

Fast forward 26 και μισό χρόνια μετά. Από 16 έγινα 42, "μεγάλωσα" ηλικιακά, σταμάτησα να παίζω; Φυσικά και όχι. Ειδικά σήμερα που έχω τη δυνατότητα να αποκτήσω ότι γουστάρω χωρίς καν να το σκεφτώ, εις διπλούν, τριπλούν και εξαπλούν, δεν υπάρχει καμία περίπτωση. Παίζω 10+ ώρες κάθε μέρα κυρίως με το PS3, 360 και PC. Από κονσόλες και υπολογιστές κυριολεκτικά έχω χάσει το μέτρημα, (3 mac, 4 laptops τα δύο από αυτά να σηκώνουν όποιο τελευταίο παιχνίδι κυκλοφορεί, 2 gaming rigs, 2 servers, 2 PS3, 6 360, 4 Dreamcast, PSone, PS2, Gamecube, various gameboys, DS, X-box, Wii, τα όσα πρόχειρα θυμάμαι) αυτό ήταν και το όνειρό μου όταν ήμουν παιδί, να έρθει κάποια στιγμή που να είμαι σε ένα ναό από μηχανήματα και να μη θέλω να βγω στο φως του ήλιου.

Αλλά όσο μεγαλώνει αυτή η κατάσταση, τόσο περισσότερο απαιτητικός γίνομαι στα παιχνίδια. Παλιότερα θα συγχωρούσα τα πάντα στο gothic 4, σήμερα δεν το αγγίζω. Αντίθετα λιώνω ακόμα το Oblivion, παλεύω με τη σύζυγο στο Unreal Tournament, παθαίνω ανατριχίλα στο άκουσμα της εισαγωγικής μουσικής του Baldur's gate, το soundtrack του Morrowind είναι μέσα στο Ipod touch και πάει λέγοντας.

Έχω αποκυρήξει το wii, λόγω της φιλοσοφίας του και του είδους των παιχνιδιών που διαθέτει. Όχι λόγω της τεχνολογίας του. Έτσι και στο kinect δεν με ενδιαφέρει αν γίνει hacked και γραφτούν εφαρμογές για αυτό που θα πλένουν την αμαξάρα μου με τη σκέψη. Είναι περιφερειακό για κονσόλα, κονσόλα = παιχνίδια και τα παιχνίδια του kinect είναι για τον υπόνομο. Δυστυχώς ή ευτυχώς, αν δεις τις νέες κυκλοφορίες, έχουν την ίδια κακόγουστη αισθητική με το wii crapware και έτσι θα παραμείνουν.

Κλείνω το βραδινό μου παραλήρημα με ένα warning για τους "εξυπνους" που διαβάζω σε άλλα φόρουμ, κυρίως, όπως το ins0mn1a και τα συναφή. Γουστάρω και παίζω, γουστάρω να ξοδεύω το χρόνο μου στους ναούς μου με τις κονσόλες μου. Δεν με ενδιέφερε ποτέ τίποτε άλλο εκτός από το gaming και έτσι παραμένω.

Αυτό γιατί πολλοί μου έχουν πετάξει το στερεότυπο "get a life looser" τη στιγμή που οι ίδιοι οικονομικά δεν ξέρουν που βρίσκονται, ενώ παράλληλα θεωρούν εαυτόν ότι έχουν "ζωή" επειδή βγαίνουν κανά Σαββατόβραδο και μπανίζουν γκομενάκια σε τίποτε μπαράκια, τα οποία βέβαια δεν τα "φτάνουν" με τίποτε.

Το gaming είναι επιλογή μου, στάση ζωής και όσο περνάνε τα χρόνια θα γίνομαι περισσότερο απαιτητικός ως προς τα παιχνίδια που μου πασάρουν, ενώ παράλληλα ουδεμία σχέση θέλω να έχω με τους mainstreamers "εκεί έξω".
 
pooky(1) είπε:
A, πιάσαμε συζήτηση για πόσο παίζουμε όσο μεγαλώνουμε;
Εγώ θα μιλήσω για μένα. Πριν από κάποια χρόνια, ειδικά όταν ήμουν στο λύκειο, μια και το 1984 όταν πήγα 1η λυκείου πήρα το ΖΧ-Spectrum, έπαιζα και υποστήριζα φανατικά το συγκεκριμένο μηχανάκι. Πολλές ώρες τη μέρα. Αλλά κάτι μου έλλειπε. Ότι ήθελα και άλλα υπολογιστάκια, αλλά λόγω οικονομικής κατάστασης δεν μπορούσα να έχω.

Fast forward 26 και μισό χρόνια μετά. Από 16 έγινα 42, "μεγάλωσα" ηλικιακά, σταμάτησα να παίζω; Φυσικά και όχι. Ειδικά σήμερα που έχω τη δυνατότητα να αποκτήσω ότι γουστάρω χωρίς καν να το σκεφτώ, εις διπλούν, τριπλούν και εξαπλούν, δεν υπάρχει καμία περίπτωση. Παίζω 10+ ώρες κάθε μέρα κυρίως με το PS3, 360 και PC. Από κονσόλες και υπολογιστές κυριολεκτικά έχω χάσει το μέτρημα, (3 mac, 4 laptops τα δύο από αυτά να σηκώνουν όποιο τελευταίο παιχνίδι κυκλοφορεί, 2 gaming rigs, 2 servers, 2 PS3, 6 360, 4 Dreamcast, PSone, PS2, Gamecube, various gameboys, DS, X-box, Wii, τα όσα πρόχειρα θυμάμαι) αυτό ήταν και το όνειρό μου όταν ήμουν παιδί, να έρθει κάποια στιγμή που να είμαι σε ένα ναό από μηχανήματα και να μη θέλω να βγω στο φως του ήλιου.

Αλλά όσο μεγαλώνει αυτή η κατάσταση, τόσο περισσότερο απαιτητικός γίνομαι στα παιχνίδια. Παλιότερα θα συγχωρούσα τα πάντα στο gothic 4, σήμερα δεν το αγγίζω. Αντίθετα λιώνω ακόμα το Oblivion, παλεύω με τη σύζυγο στο Unreal Tournament, παθαίνω ανατριχίλα στο άκουσμα της εισαγωγικής μουσικής του Baldur's gate, το soundtrack του Morrowind είναι μέσα στο Ipod touch και πάει λέγοντας.

Έχω αποκυρήξει το wii, λόγω της φιλοσοφίας του και του είδους των παιχνιδιών που διαθέτει. Όχι λόγω της τεχνολογίας του. Έτσι και στο kinect δεν με ενδιαφέρει αν γίνει hacked και γραφτούν εφαρμογές για αυτό που θα πλένουν την αμαξάρα μου με τη σκέψη. Είναι περιφερειακό για κονσόλα, κονσόλα = παιχνίδια και τα παιχνίδια του kinect είναι για τον υπόνομο. Δυστυχώς ή ευτυχώς, αν δεις τις νέες κυκλοφορίες, έχουν την ίδια κακόγουστη αισθητική με το wii crapware και έτσι θα παραμείνουν.

Κλείνω το βραδινό μου παραλήρημα με ένα warning για τους "εξυπνους" που διαβάζω σε άλλα φόρουμ, κυρίως, όπως το ins0mn1a και τα συναφή. Γουστάρω και παίζω, γουστάρω να ξοδεύω το χρόνο μου στους ναούς μου με τις κονσόλες μου. Δεν με ενδιέφερε ποτέ τίποτε άλλο εκτός από το gaming και έτσι παραμένω.

Αυτό γιατί πολλοί μου έχουν πετάξει το στερεότυπο "get a life looser" τη στιγμή που οι ίδιοι οικονομικά δεν ξέρουν που βρίσκονται, ενώ παράλληλα θεωρούν εαυτόν ότι έχουν "ζωή" επειδή βγαίνουν κανά Σαββατόβραδο και μπανίζουν γκομενάκια σε τίποτε μπαράκια, τα οποία βέβαια δεν τα "φτάνουν" με τίποτε.

Το gaming είναι επιλογή μου, στάση ζωής και όσο περνάνε τα χρόνια θα γίνομαι περισσότερο απαιτητικός ως προς τα παιχνίδια που μου πασάρουν, ενώ παράλληλα ουδεμία σχέση θέλω να έχω με τους mainstreamers "εκεί έξω".
ΑΡΧΗΓΕ... Μαζί σου !!!!!!!!!!!!
 
Paspartoo είπε:
Οσο για την παρατηρηση σου για το usb - ειναι απολυτα σωστη - και η δηλωση Wally εχει ηδη μπει στο αρχειο για τις επομενες γενιες που ετοιμαζω...
Γιατι βρε εγκαθετε? :)

Θεωρεις οτι η επικοινωνια μιας CPU με τα "παιδια" της, γινεται ικανοποιητικα μεσω USB2.0?

Εδω βαζουν τις L2, on die για να γλυτωσουν καθυστερησεις.
 
Εξαιρετικες PC μοντες


Πηγη

Παντως το σπαστικο στο Kinect ειναι η ελλειψη υποστηριξης Ελληνικης γλωσσας.

Τα περισοτερα παιχνιδια μεχρι στιγμης ειναι για παιδια.

Τα δικα μου ασχολουνται με το Kinectimals και πρεπει να ειμαι συνεχως διπλα να τους μεταφραζω/εξηγω τι παιζει! Απο τη στιγμη που η Ελλαδα υποστηριζεται και στο Live, το ιδιο θα επρεπε να γινει για καποια παιχνιδια που απευθυνονται σε μικρες ηλικιες...
 
Γιατί ρε Wally, εμείς παιδγιά δεν είμαστε;;; :D :D:D:D
 
Πίσω
Μπλουζα