Quiz ρετρό ταινιών τρόμου.

Tο Rec δεν ειναι;;;;

Kαι να φανταστεις ουτε που το εχω δει.
 
TallMan είπε:
Ειλικρινά έχω την απορία πώς την ξετρύπωσες την απάντηση... :eek:

Με την βοήθεια της wikipedia έψαξα ταινίες που γυρίστηκαν την δεκαετία του 30, και προσπαθησα να βρω ποιές από αυτές είχαν γίνει remake. Το "The Mummy" ήταν η μοναδική που ήξερα. Τα υπόλοιπα ήταν εύκολα μετά.
 
Γκρρρρ και δεν γραφεις ουτε δεκαετια. :(

Ενδιαφερον ακουγεται παντως.
 
Αν γράψω δεκαετία, θα είναι πανεύκολο.

Πάντως περίμενα να το βρείτε σχετικά εύκολο.

Έχετε απαντήσει και δυσκολότερα.

Για να δούμε ...
 
Tριζουν τα κοκκαλα του Λουγκοσι.
icon10.gif


wjy33xx1sthffbl6dop9.jpg
 
Χα χα ! Τα κατάφερες !

Στο #23 μιλάμε για το DRACULA (1931 version) της Universal.

Πάντως ο Carlos Villarias, είναι φτυστός ο Lugosi !

Carlos Villarias :

drac6.jpg


Bela Lugosi :

dracula.jpg
dracula.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Γκρρρ δεν μπηκα το πρωί και έχασα το καλό.

χεχε
 
Γιατί ξεχάστηκε αυτό το ωραίο θέμα; Ας μπει λοιπόν μια καινούργια ερώτηση, για τους ψαγμένους του είδους. 24. Σε ποιά ταινία τρόμου παραγωγής 1981, ο θεός έστελνε τους τρεις αρχάγγελους στην γη με μορφη ανθρώπων, για να βρουν τον ενσαρκωμένο γιο του Σατανά και να τον εξοντώσουν; Μάλιστα μονο οι δυο άγγελοι ήξεραν το σχέδιο του θεού και έπρεπε να βρουν τον τρίτο, που είχε πλήρη άγνοια για όλα αυτά και ζούσε σαν μια φυσιολογική έφηβη...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φίλε RIO, τροποποίησε λίγο το ποστ σου : βάλε δίπλα στην ερώτησή σου το επόμενο νούμερο -24- και κάντην bold ώστε να ξεχωρίζει.

Ορμώμενος λοιπόν από την αναβίωση που έκανε στο θρεντ ο RIO, βάζω και εγώ μια ερώτηση :

25. Σε ποιά ρετρό ταινία τρόμου, ο "καλός" είναι ένας άγγελος, με το (ελληνηκότατο) όνομα "Γλαύκος Τρισμέγιστος" ;

Μη Googlάρετε όμως ...
 
@ 25 To πρωτο που μου ηρθε στο μυαλο ηταν το αγαπημενο με τον Chuck Hellbound (αλλα απο οτι ειδα τωρα ηταν Prosatanos). :D
 
Aardvark είπε:
@ 25 To πρωτο που μου ηρθε στο μυαλο ηταν το αγαπημενο με τον Chuck Hellbound (αλλα απο οτι ειδα τωρα ηταν Prosatanos). :D
Χα χα, αν θυμάμαι είναι η ταινία που ο Τσακ ρίχνει τον "όξω από εδώ" σε ένα απύθμενο πηγάδι ;
 
Θεικη ταινια ο Chuck Norris παει στο Ισραηλ σε συνεργασια με την Μοσαντ και ενα συναδελφο αστυνομικο ,μαχεται τον Σατανα.

Buddy Cop movie με καρατε sci-fi-horror στοιχεια.

Aγαπημενη!

Αργοτερα θα τον μιμηθει ο Αρνι στο End of days!!!! :D
 
ειναι απο τις λιγες ταινιες του ειδους που παιζεται τακτικα απο την τηλεοραση, την εχς πετυχει 2 φορες σε 4 μηνες
 
green12-zombie-hand-0409-10162228.jpg

Zombie thread ressurection....muhahahahaha

26. Πως ονομάζεται η ταινία που τα ζόμπι είναι κότες κυριολεκτικά και τρώνε τους θαμώνες ενός καταστήματος γρήγορου φαγητού;

27. Πως ονομάζεται η ταινία που μέσα στο σινεμά με το όνομα Metropol πέφτει και ένα ελικόπτερο;
 
28. Στην ταινία " Night of the living dead" (1968) του Τζώρτζ Ρομέρο, ποιός ηθοποιός που εμφανίζεται στην ταινία, είχε αρχικά προταθεί για τον ρόλο του Ben;

29. Ποιάς ταινίας του 1980, η αφίσα ξεσήκωσε θυέλλα διαμαρτυριών, από γυναικείες οργανώσεις;
 
telonio είπε:
Προβολή συνημμένου 30526

26. Πως ονομάζεται η ταινία που τα ζόμπι είναι κότες κυριολεκτικά και τρώνε τους θαμώνες ενός καταστήματος γρήγορου φαγητού;

27. Πως ονομάζεται η ταινία που μέσα στο σινεμά με το όνομα Metropol πέφτει και ένα ελικόπτερο;
26. Μήπως είναι το POULTRYGEIST - Night of the chicken dead ? (αν και δεν είναι ρετρό)

27. Μήπως είναι το DEMONS-2 του Lamberto Bava ?
 
29. Ποιάς ταινίας του 1980, η αφίσα ξεσήκωσε θυέλλα διαμαρτυριών, από γυναικείες οργανώσεις;
Μπας και ήταν κάνα I SPIT ON YOUR GRAVE (a.k.a. DAY OF WOMAN) ?

Ή μήπως το SNUFF ?

Σκέφτηκα και για κάνα MANIAC, αλλά τελικά δε νομίζω.
 
exetlaios είπε:
29. Ποιάς ταινίας του 1980, η αφίσα ξεσήκωσε θυέλλα διαμαρτυριών, από γυναικείες οργανώσεις;

Μπας και ήταν κάνα I SPIT ON YOUR GRAVE (a.k.a. DAY OF WOMAN) ?Ή μήπως το SNUFF ?

Σκέφτηκα και για κάνα MANIAC, αλλά τελικά δε νομίζω.

Kαι όμως είναι το MANIΑC με τον Σπίνελ! Η αφίσα μάλιστα, προβλημάτισε και τους παραγωγούς...
 
exetlaios είπε:
26. Μήπως είναι το POULTRYGEIST - Night of the chicken dead ? (αν και δεν είναι ρετρό)
27. Μήπως είναι το DEMONS-2 του Lamberto Bava ?
Σωστός σε όλα!
 
Πίσω
Μπλουζα