Retro Σοκολάτες !

Paspartoo είπε:
Οι ΜΕΛΟ ισως ηταν οι καλυτερες σοκολατες που εχουν κυκλοφορησει στην Ελλαδα - ηταν η πρωτη που το εσωτερικο αλουμινοχαρτο της ειχε χρυσο χρωμα και οχι ασημενιο οπως οι αλλες. Ψαχνω ακομα να βρω φωτογραφια της στο διαδικτυο αλλα τιποτα....καθε βοηθεια δεκτη :)
:bow: :bow: :bow:
 
stakovios είπε:
Πολύ πολύ γλυκό αυτό το θρεντ. Για τις σοκολάτες, θυμάστε μήπως και κάποιες που είχαν μέσα αυτοκόλλητα με ήρωες του Ντίσνεϊ? Δυστυχώς, δε θυμάμαι άλλες λεπτομέρειες.
Α, και για τις καραμέλες, - 60 τοις εκατό υπάρχουν ακόμα- τα "ραντεβουδάκια" (έτσι τα λέγαμε)- ήταν ροζ στρόγγυλα καραμελάκια πασπαλισμένα με πολλή ζάχαρη σε ροζ (γλυκά) και πράσινο (μέντα- έκαιγαν και δεν τα προτιμούσαμε), σε σακουλάκι επίσης μικρό.

Να πω την αλήθεια με βεβαιότητα, γιατί τη θυμάμαι και οπτικά, το "κόβεις όση θέλεις και την άλλη την κρατάς" ήταν για την Ο- Βαβολ της Big Babol μαστίχας. Ήταν δηλ. μία συσκευασία, σαν τσίχλα- γίγας, ροζ με άσπρη εξ ημισείας και πράγματι μπορούσες να την τρως σε... δόσεις.

Και ένα άλλο αλήστου μνήμης τραγούδι με εκείνη την κοπέλα (σαν την πρωταγωνίστρια από τον πυρετό της Δόξας, το Φέιμ έμοιαζε, καρά έιτις) που τραγουδούσε και έλεγε "Μαστιχιά μου, μαστιχιά μου επατσιά μου μπάμπε μπου/ πάτσα μο πα/ πάτσα μο πι/ πατσα μο πάπι /μπα μπε μπου" (θυμάμαι και τον σκοπό ακόμα, αλλά δεν μπορώ να τον μεταφέρω!)
ΟΙ ΣΟΚΟΛΑΤΕΣ ΛΕΓΩΝΤΑΝ (ΜΙΚΥ ΜΑΟΥΣ)! ΗΤΑΝ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΕΣ ΑΛΛΑ ΠΕΤΥΧΑΙΝΕΣ ΠΟΛΥ ΣΥΧΝΑ ΤΑ ΙΔΙΑ ΧΑΡΤΑΚΙΑ!!!!
 
Μήπως θυμάστε πως λεγόταν μια σοκολάτα σε μωβ περιτύλιγμα που απεικόνιζε έναν καβαλάρη με άλογο?Υπήρχε αρχές δεκαετίας 90 και ήταν πάρα πολύ νόστιμη!Κανονικό μέγεθος σαν τη Lacta σε σχήμα!
 
Paspartoo είπε:
Οι ΜΕΛΟ ισως ηταν οι καλυτερες σοκολατες που εχουν κυκλοφορησει στην Ελλαδα - ηταν η πρωτη που το εσωτερικο αλουμινοχαρτο της ειχε χρυσο χρωμα και οχι ασημενιο οπως οι αλλες. Ψαχνω ακομα να βρω φωτογραφια της στο διαδικτυο αλλα τιποτα....καθε βοηθεια δεκτη :)
:( Και να φανταστείς ότι στις ρετρό ασπρόμαυρες έντυπες διαφημίσεις στο νούμερο 12 έχει φωτογραφία. Εννοείς το από μέσα ;)
 
ΠαΙδιά, θυμάμαι κάτι σοκολάτες μικρές, το περιτύλιγμα ήταν κόκκινο και είχε μια πεταλούδα επάνω. Τις λέγαμε Σοκολάτες Πεταλούδα. Τι θυμήθηκα τώρα!
 
Για πότε περίπου λες; Θυμάμαι κι εγώ παρόμοιες , ίσως σε άλλο χρώμα, μέσα δεκαετίας ' 80. Σαν φλασιά προσπαθώ να θυμηθώ και κάτι σοκολατογκοφρετίνια, στη δεκαετία του ' 90. Νομίζω ήταν σαν σοκοφρέτα, 5-6 στικάκια,
 
Raider μετεπειτα Twix

[edit] dead pic [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
audiodee είπε:
Παρεπιπτόντως, που βρίσκεται η Υβέτ τώρα;Τη θυμάμαι στη διαφήμιση με τα καλλυντικά Μάντισον και πριν καμιά 15αριά χρόνια σε μια εκπομπή με θέματα νυχτερινών κλαμπ (Μύθοι & Πραγματικότητες), με τον Δημήτρη Παπανώτα και την Ανθή Βαρά στις νυχτερινές εξορμήσεις...

Μαντισον οταν φορεσεις

παντα και παντου θ'αρεσεις

Μαντισον

Μαντισον

[Υβετ] Μαντισον. Με πρωτεινες. Οπως Αμερικη.

Θετω επισης θεμα σοκολατακια:

Φυσικα τα κλασσικα Τζοκοντα τα ημιστρογγυλα, τα ανταγωνιστικα τετραγωνου κοψιματος και πρασινου περιτυλιγματος (Παυλιδης ?) , τα Νουγκατινα (νομιζω υπηρχε και σε σοκολατα αντιστοιχου ονοματος) και κατι αλλα (ακριβα της εποχης) που ηταν σα λεπτα μπισκοτα, σαν Πτι Μπερ, μονο σοκολατα ομως και στη μεση μια πααρα πολυ λεπτη φλιδα/γεμιση/σαντουιτς μεντα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οι σοκολάτες με την πεταλούδα στο περιτύλιγμα τις θυμάμαι τέλη δεκαετίας του 80 με αρχές δεκαετίας του 90. Ήταν σαν τις LACTA τις μικρές...
 
thebest20 είπε:
Μήπως θυμάστε πως λεγόταν μια σοκολάτα σε μωβ περιτύλιγμα που απεικόνιζε έναν καβαλάρη με άλογο?Υπήρχε αρχές δεκαετίας 90 και ήταν πάρα πολύ νόστιμη!Κανονικό μέγεθος σαν τη Lacta σε σχήμα!
Μήπως εννοείς τις Milka;Κυκλοφόρησαν πάλι!

Μεχρι πρόσφατα η Lila pausel ήταν η μόνη "εν ζωή" εκπρόσωπος.

Αλλά από πέρσι εμφανίστηκαν πάλι στα περίπτερα σε πάνω από 20 γεύσεις.

Είναι (μάλλον) οι πιο ακριβές, αλλά κατά τη γνωη μου και οι πιο νόστιμες σοκολάτες :D :D:D

Επίσης... Θυμάται κανένας κάτι πλάκες σοκολάτας γάλακτος

που είχαν επάνω φιγούρες Disney από λευκή σοκολάτα;

Ήταν σ'ένα κόκκινο περιτύλιγμα...

Θυμάμαι ότι πάντα προσπαθούσα να φάω το γύρω-γύρω

και να μείνει η φιγούρα... κι ενώ τα πήγαινα τόσο καλά,

τελευταία στιγμή μου έσπαγε ένα ποδαράκι, ένα σκουφάκι,

κάτι τέλος πάντων, που μου κατέστρεφε την προσπάθεια!! :cry:

Έχω να τις δω χρόνια... #)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι, έχουν καραργηθεί εδώ και χρόνια.

Κάποτε υπήρχαν και σοκολάτες Nestle με περιτύλιγμα που έμοιαζε πάρα πολύ με αυτό της Lacta (ασπρο - κόκκινο). Τις θυμάται κανείς? Παλιά πρέπει να κυκλοφορούσαν και τα Milky Way της Mars αν δεν κάνω λάθος. Τώρα υπάρχουν μόνο σε σακουλάκι σε ορισμένα σούπερ μάρκετ.
 
Παιδιά, μετά από πολλά πολλά χρόνια τρώω μια Crunch σοκολάτα γάλακτος αυτήν τη στιγμή και μπορώ να πω ότι διαφέρει πολύ απ'αυτήν που έτρωγα όταν είχε βγει...
 
Αγαπημενες μου ειναι η ντερμπυ & η lila pause!!!!

Η kiss ειτε με ασπρο ροζ περιτυλιγμα ειτε με πορτοκαλι ειναι εμετικη!!!!!!! :zip:

Ψαχνω μια σοκολατα (παλια σιγουρα θαναι) που στο περιτυλιγμα της ειχε την χιονατη κ τους 7 νανους σε retro απεικονηση!!!!!!!!Κ ειχε γυρω γυρω σαν τριπουλες για να την κοψεις κ να σου μεινοιυν οι φιγουρες!!Αλλα δεν την εκοβα ποτε γιατι θα χανοταν το τοποιο!!!!!

Τη θυμαται κανεις?????
 
Tη σοκολάτα SERANO ξεχάσαμε. Κυκλοφορεί ακόμα νομίζω, αλλά η παλιά συνταγή νομίζω ότι ήταν πιο turbo από τη σημερινή. Σαν να είχες κατεβάσει 5 διπλούς εσπρέσσο πήγαινες μετά...
 
Θυμηθηκε κανεις αυτη η σοκολατα με την χιονατη????:what::what:

Σιγουρα ηταν απο ευρωπη.....!!Ναι ενταξει ξερω παραβοηθησα αλλα δεν μπορω να ανακαλεσω αλλα!!Παντως η γευση της δεν μου πολυ αρεσε την αγοραζα μονο για το περιτυλιγμα (το οποιο κ θα επρεπε να ειχα κρατησει! :eek: )
 
Το ξέρατε ότι εκείνη την εποχή κυκλοφορούσαν οι σοκολάτες γάλακτος ΜΕΛΟ; Φήμες φέρουν αυτή την μάρκα να εξαφανίζεται από την αγορά στα τέλη των 1980s και το εργοστάσιο παραγωγής να περνάει σε άλλα χέρια.
 
nasos o είπε:
Tη σοκολάτα SERANO ξεχάσαμε. Κυκλοφορεί ακόμα νομίζω, αλλά η παλιά συνταγή νομίζω ότι ήταν πιο turbo από τη σημερινή. Σαν να είχες κατεβάσει 5 διπλούς εσπρέσσο πήγαινες μετά...
Ήταν η αγαπημένη μου, εξ'ου και το nickname... :p
 
Πω, τώρα μου λύσατε "απορία" ετών με ένα παλιό κομμάτι από Ημισκούμπρια που ονομαζόταν "Σοκολάτα Μέλο"!!!
 
Πίσω
Μπλουζα