Retro αλυσίδες Φαστ-Φουντ

Rakeesh είπε:
Στη Φωκιωνος Νεγρη θυμαμαι καποια ονοματα που δεν υπαρχουν πια
Patafritas

Zio Peppe

Γυρος του Κοσμου

Pitta pan

Ξερετε ποσο ρετρο ειναι, και αν υπαρχουν ακομα οι αλυσσιδες;; η απλα εκλεισαν στη συγκεκριμενο μερος;
Patafritas και Pitta pan πρέπει να υπάρχουν ακόμα. Νομίζω patafritas υπάρχουν στο Allou Fun Park
 
Zio Peppe στη Ρόδο υπάρχει κανονικότατα.........(1 εβδομάδα πριν τσεκαρίστηκε :) )

και Pitta Pan επίσης στη Νέα Σμύρνη αλλά και αλλού.
 
1984 1985 ο πατερας μου με ενα συνεταιρο αγορασανε ενα φαστφουνταδικο στο κεντρο Σωλονος και Ιπποκρατους το λεγανε FRY-UP .τωρα ειναι εκδοτικος οικος. Η τεχνη υπερισχυσε του Junk food xaxaxaxaxaxaxaxa
 
Telamonas.stokos είπε:
BURGER KING (για πολυ λιγο)
ΚΙΜΒΟ (απεναντι απο την θρυλικη Roxanita στον Πειραια)

και

QUEEN BURGER (διπλα απο το ΑΝΝΑ ΝΤΟΡ στη Γλυφαδα)
Tι??? ειχε BURGER KING ? Ποτε ηταν αυτο???
 
Καλησπερα σε ολους. :cool:

Μερικα απο τα μαγαζια που θυμαμαι ειναι τα Hambo στη γλυφαδα οπως και τα Wendys με το απιστευτο τσιλι και τις απολαυστικες πατατες με λιομενο κιτρινο τυρι. :bow: Επισης τα Lebel στην Ηλιουπολη.
 
Τα τελευταία Hambo ήταν στο Άργος πριν 3 χρόνια. Μετά, τέλος :-(

Δε ξέρω αν υπάρχουν ακόμα στη Μήλο.

Burger King (τα αυθεντικά) στην Ελλάδα δε πρέπει να υπήρξαν ποτέ.

Τα τελευταία KFC (πλην του Mall) ήταν στο Χαλάνδι και κλείσανε προ 3ετίας όπως και Wendys που έκλεισαν προ 8 ετίας (κάποτε υπήρχαν και στο Λονδίνο)

Zio peppe έχει Α. Παρασκευή, Παγκράτι, και αλλού.

Κλείσανε τα KFC και στο Village Park στο Ρέντη?

Shock είπε:
Κλείσανε τα KFC και στο Village Park στο Ρέντη?
:xm: όχι-όχι λάθος έκφραση, sorry. Υπάρχουν, όπως και στο Παγκράτι, Ζάκυνθο, Κέρκυρα, Ομόνοια, Γλυφάδα και Πειραιά. Με φρέσκο Ελληνικό κοτόπουλο :rofl:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
apostolishatz είπε:
Νεοσμυρνιώτης ή μου φαίνεται?? :D :D
Twins.....Τι μου θύμισες τώρα,ΜΟΡΦΗ απλά......γαμώ τα σάντουιτς.....

Το Hambo στη Νέα Σμύρνη(το τιμούσα μικρός με τους δικούς μου) έκλεισε το 1990-1991 κάπου εκεί με τη λαίλαπα Goody's.Για McDonald's να μη σχολιάσω....

Off-topic αλλά εδώ και δέκα χρόνια δεν υπάρχει ούτε ο θρυλικός "Γαλαξίας"....
Κι άλλος ΝεοΣμυρνιώτης εδώ... :vbwave:

Η ανάμνηση που μου έχει μείνει από τα Hambo, είναι τα πρώτα μου (ας το πούμε) "ραντεβού", σε σαββατιάτικα μεσημέρια, πριν καλά-καλά κλείσω τα 11-12 χρόνια... Κάπου Πέμπτη-Έκτη Δημοτικού δηλαδή, οπότε μάλλον μιλάμε για ΠΡΟεφηβικά καρδιοχτύπια...Ααααχ... #)

Αν δεν κάνω λάθος πάντως, πρέπει να άντεξε λίγο παραπάνω από όσο λες (κάπου '92 νομίζω έκλεισε), όταν και δεν άντεξε στην άνιση μάχη με τα ανερχόμενα τότε Goody's (τα οποία εδώ που τα λέμε, ακόμα και σήμερα αποτελούν από τα κλασικότερα σημεία συνάντησης στην Πλατεία...)

Ο Γαλαξίας είσαι σίγουρος ότι είναι κλειστός μόλις 10 χρόνια??? Γιατί έχω την εντύπωση πως έκλεισε μερικά χρονάκια παλιότερα... Ως καφετέρια μιλάω πάντα, γιατί κάποτε είχε λειτουργήσει και ως... κέντρο ψυχαγωγίας παιδιών ή κάτι τέτοιο... Ίσως η πιο ιστορική καφετέρια της Πλατείας μαζί με τον Άδωνι...

//Το Twins πάντως, αν και δεν παίρνω όρκο, δεν νομίζω να ήταν αλυσίδα... Νομίζω μόνο το κατάστημα στη ΝΣ υπήρχε... (πράγματι φοβερά -και τεράστια όπως μου φαίνονταν τότε- σάντουιτς!!! :worship: )
 
Olorin είπε:
Κι άλλος ΝεοΣμυρνιώτης εδώ... :vbwave: //Το Twins πάντως, αν και δεν παίρνω όρκο, δεν νομίζω να ήταν αλυσίδα... Νομίζω μόνο το κατάστημα στη ΝΣ υπήρχε... (πράγματι φοβερά -και τεράστια όπως μου φαίνονταν τότε- σάντουιτς!!! :worship: )
Δεν ήταν αλυσίδα.
 
Τα Hambo εχουν ξανανοιξει στο Athens Heart...
 
Το πρώτο και πιο παλιό ρετρο φαστ φουντ του Πειραιά είναι το "American House Toast" το οποίο υπάρχει ακόμα στο Πασαλιμάνι.
 
Rakeesh είπε:
Στη Φωκιωνος Νεγρη θυμαμαι καποια ονοματα που δεν υπαρχουν πια
Patafritas

Zio Peppe

Γυρος του Κοσμου

Pitta pan

Ξερετε ποσο ρετρο ειναι, και αν υπαρχουν ακομα οι αλυσσιδες;; η απλα εκλεισαν στη συγκεκριμενο μερος;
Είχαμε και wendys, subway και τον δολοφόνο τα 48 κουδουνακια στη Φωκίωνος...
 
ρε παιδια μιας και βλεπω υπαρχουν πολοι φιλοι των γουεντις, ξερει κανεις πραγματικα γιατι εκλεισαν?
 
Υποτιθεται πως δεν αντεξανε με τις τιμες τους τον ανταγωνισμο.. Ενα hamburger στα mcdonalds εκανε 100δρχ ενω στα wendy's 300+. Αν και η ποιοτητα ητανε μακραν καλυτερη των wendy's, η επιθετικη και συνεχομενη διαφιμιση των mcdonalds σε συνδιασμο με τις πολυ πολυ χαμηλοτερες τιμες καταφεραν σιγα σιγα να τα κλεισουν.

Παντως, διαβασα πως υποτιθεται οτι μεσα στον Δεκεμβρη θα ανοιξει νεο wendy's στην Αθηνα!
 
Παντως, διαβασα πως υποτιθεται οτι μεσα στον Δεκεμβρη θα ανοιξει νεο wendy's στην Αθηνα!

Αυτα και αν ειναι "χορταστικα" νεα
 
Υπήρχε και αλυσίδα Break στο Νομό Ηλείας!Και pizza mamas σε όλη την Πάτρα!
 
Όσοι είναι Χολαργιώτες σίγουρα θα θυμούνται τα Beef Burger στην Μεσογείων, εκεί που είναι η Aspis Bank τώρα. Αξέχαστα τα onion rings! :)

Επίσης θυμάμαι και τα μεξικάνικα Taco Time (ή Bell) στην Αλεξάνδρας.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Sammy's στην πλατεία Αγίας Σοφίας στη Θεσ/νίκη, εκεί οπού σήμερα είναι τα Μακντόναλτς. Με σήμα έναν αετό-καρτούν νομίζω.
 
Στη Καλλιθέα, στη οδό Σιβιτανίδου, στο ίδιο τετράγωνο με τα Goody's ( δίπλα στη πλατεία Κύπρου ), εκεί όπου σήμερα υπάρχει κατάστημα ρούχων, υπήρχε fast-food ... Δεν μπορώ να θυμηθώ πως το λέγανε... θυμάμαι μόνο οτι τα τραπέζια είχαν κίτρινες πλαστικές καρέκλες. Πρέπει να είναι γύρω στα 20 χρόνια πού έχει κλείσει. Πηγαίναμε μικροί και τρώγαμε εκεί συχνά.. ( και στα Goody's βέβαια, τα οποία είναι εξίσου παλίο μαγαζί στη Καλλιθέα ) ... δεν μπορώ να θυμηθώ το όνομα του, έχει κανείς πληροφορίες ;
 
Spartan_X είπε:
Στη Καλλιθέα, στη οδό Σιβιτανίδου, στο ίδιο τετράγωνο με τα Goody's ( δίπλα στη πλατεία Κύπρου ), εκεί όπου σήμερα υπάρχει κατάστημα ρούχων, υπήρχε fast-food ... Δεν μπορώ να θυμηθώ πως το λέγανε... θυμάμαι μόνο οτι τα τραπέζια είχαν κίτρινες πλαστικές καρέκλες. Πρέπει να είναι γύρω στα 20 χρόνια πού έχει κλείσει. Πηγαίναμε μικροί και τρώγαμε εκεί συχνά.. ( και στα Goody's βέβαια, τα οποία είναι εξίσου παλίο μαγαζί στη Καλλιθέα ) ... δεν μπορώ να θυμηθώ το όνομα του, έχει κανείς πληροφορίες ;
Λες για το μαγαζί απέναντι από τα everest ε;

Νομίζω ήταν Wendys ή κάτι με d μέσα (τώρα σε φώτισα...)

Δεν είμαι σίγουρη... τα θυμάμαι τα κίντρινα καθίσματα, αλλά και αλλού στο χώρο υπήρχε μια κιτρινιλα... δεν είχα καθίσει ποτέ εκεί...
 
demis είπε:
Sammy's στην πλατεία Αγίας Σοφίας στη Θεσ/νίκη, εκεί οπού σήμερα είναι τα Μακντόναλτς. Με σήμα έναν αετό-καρτούν νομίζω.
Και στην πλατεία Συντριβανίου, Sammy's δεν ήταν πριν τα McDonald's; Δεν θυμάμαι να ήταν αετός το σήμα, κάτι σαν κόκκινο πουλί νομίζω;
 
Πίσω
Μπλουζα