Retro reviews του "ektelion"

Πολυ πλακα και το νεο βιντεακι, μπραβο.

Μπηκα και στο blog σου, ολα μια χαρα.
 
Επιτέλους να και το Shadow Dancer! Το πρώτο βιντεοπαιχνίδι που έπαιξα ποτέ! Βλέπω το βίντεο και επανέρχομαι με σχόλια.
 
Ektelion εγραψες. Συμφωνω 100%
 
Thnx Wally. You may march from the hills down to London Town ;)

O johnny να δούμε τι θα πει που του βεβήλωσα την ανάμνηση :eek:
 
Ektelion εγραψες φιλαρακι και η πινελια με τον mario που κοπαναει τον sonic ηταν ολα τα λεφτα.Ευγε φιλτατε :thumbup:

Ενα Review για την arcade εκδοση του παιχνιδιου εχω γραψει και γω και χαιρομαι που συμφωνουμε πως το παιχνιδι ειναι για τα μπαζα :p ασχετα αν αλλα πραγματα δεν αρεσουν σε σενα και αλλα σε μενα.Οπως εχω γραψει το shadow dancer ειναι ενα παιχνιδι που η sega το προοριζε για shinobi II ομως οταν καταλαβε τι μουφα εφτιαξε το ονομασε shadow dancer για να μην σπιλωσει το θρυλικο ονομα shinobi.

Για οποιον ενδιαφερεται το review ειναι εδω http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?24865-Shadow-Dancer-%28Review%29
 
Πολύ καλή και χιουμοριστική παρουσίαση - όπως μας έχει συνηθίσει ο ektelion. :thumbup:

Moυ άρεσε επίσης πολύ η εισαγωγή με το "τζαμμάρισμα" στο ρυθμό του "Πρώτου Σαμουράι" (θα έσκαγα αν δεν το σχολίαζα !! :D )
 
είμαι στο γραφείο και δεν μπορώ να το απολαύσω όπως του πρέπει...οπότε θα το κάνω το απόγευμα
 
Φοβερό βίντεο και πάλι, ήπια την φρεντούμπα μου στην δουλειά και το απόλαυσα. Το τζαμάρισμα τέλειο, συνυπογράφω ! Μονταζάκι, εφφεδάκια, όλα έξυπνα και σωστά βαλμένα

...όμως...κατα την γνώμη μου το παρα-εθαψες το παιχνίδι !

Βασικά, ξεχνάνε όλοι μια βασικότατη παράμετρο, το παιχνίδι είναι της US Gold ! Kαι ως τέτοιο, παίζει να είναι και η καλύτερη κυκλοφορία της στην Amiga τουλάχιστον. Σίγουρα χρησιμοποίησε λίγο Atari ST παλέτα, τα γραφικά θα μπορούσαν να ήταν καλύτερα, αφού γενικά φαίνεται σαν "ξεπλυμένο" σε σχέση με το arcade, για την μουσική όμως διαφωνώ. Σε γενικές γραμμές, είναι η καλύτερη όλων των εκδόσεων του παιχνιδιού, κατα την γνώμη μου, ναι, καλύτερη και απο του arcade. Ντάξει, έχω αμιγκοαυτί, και αδυναμία στα protrackero-basslines - αλλα και πάλι. Στο gameplay, είναι σε ισάξιο επίπεδο με το arcade (τώρα άν πώ ότι μου αρέσει και περισσότερο θα με τρολάρουν διάφοροι - οπότε ας μείνω στο ισάξιο) , και είναι απο τα καλά arcade ports στην Amiga. Ναί, είναι δύσκολο και απαιτητικό, αλλα τότε έτσι δεν μας άρεσε ; Βασικά νομίζω οτι σε προβληματίζει/παρασύρει και το gamepad, βρες κανα joystick για να παίζεις με τον Winuae γιατί με το gamepad ούτε εγώ θα την πάλευα με Shadow Dancer και Dragon Ninja, ντεφάκτο !
 
"Ξοδεψα" αρκετα απο τα πολυτιμα megabytes mobile internet που εχω για τις διακοπες αλλα το βιντεακι αξιζε με τα χιλια! Εξαιρετικος και παλι!

Το Shadow Dancer το επαιζα στο master system και γενικα μου ειχε φανει καλο παιχνιδι αλλα και αρκετα δυσκολο... Για μενα τα καλυτερα Ninja Games ειναι τα Shinobi του Game Gear απλα εκπληκτικα!

Ps. Η στυλιστικη αναλυση του Ninja στην αρχη τα εσπασε... :rofl: :rofl: :rofl:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ευχαριστώ παίδες :)

Other_Reality, το θάψιμό μου για το παιχνίδι ήταν κάπως επιτηδευμένο προκειμένου να περάσω το point μου στον επίλογο. Όπως λέω στο βίντεο, όμως, τα επί μέρους σχόλιά μου ισχύουν. Γενικά, το παιχνίδι μού φάνηκε... meh. Ενδεικτικό είναι άλλωστε ότι δεν το θυμόμουν καν όταν σκεφτόμουν σε ποια νιντζοπαίχνιδα να αναφερθώ στο προηγούμενο επεισόδιο... Από εκεί και στο εξής, περί ορέξεως, ουδείς λόγος. Π.χ. είναι λογικό να έχει μεγάλη συναισθηματική αξία για τον johnny19818 αφού είναι το πρώτο βιντεοπαιχνίδι που έπαιξε ποτέ. Κι εγώ έτσι νιώθω για το Target: Renegade το οποίο είναι το πρώτο βιντεοπαιχνίδι που (θυμάμαι να) έχω παίξει.
 
Και εγώ είμαι στο γραφείο - όπου σκοτώνομαι στην δουλειά :p οπότε όταν πάω σπίτι θα καθίσω να το δω με την ησυχία τρώγοντας παγωτό :cool:
 
Με τα σημερινα δεδομενα, απλα σπαει νευρα.

Εκεινη την εποχη ομως ηταν διαφορετικα, λεγαμε οτι εχει καποιο δυσκολο σημειο, θα το ξαναπροσπαθησω, ειναι για γερα joysticks και τετοια ηρωικα.

Εχουμε παιξει αλλα και αλλα πανδυσκολα και σπαστικα παιχνιδια, που μερικες φορες απορω με τον εαυτο μου που καταφερνα τετοια πραγματα. Τωρα θα κολλησουμε σε δυο νιντζα, που ομως τελικα τους εσκισες.

A και παρε ενα tomahawk, παιζεις με εξτρα handicap με αυτο το joypad.
 
Το χω ψάξει ρε γμτ, αλλά δεν έχω βρει κάτι σε Tomahawk (για να κολλήσω στο PC μου). Έχω προφανώς ένα PacMan κι ένα Tomahawk που είχα τω καιρώ εκείνο, αλλά δεν έχω βρει κάτι με usb. Αν μπορείς να με κατευθύνεις θα με βοηθούσες πολύ.
 
Φτιαξε ενα δικο σου

Θα σκασεις συνολικα κανα 55-60αρι αλλα θα εχεις κατι πολυ γερο και εργονομικο.

Επιπλεον θα μπορεις να το βελτιωνεις με τον καιρο (μπορεις π.χ να χωνεις διαφορετικα σετ μοχλων-κουμπιων αναλογα με το genre παιχνιδιου..Sanwa στα ξυλικια, Seimitsu στα bullet hells κτλ).

Καγκουρεματα δηλαδη :)

Εγω παντως "ξανανιωσα"
 
Εγώ γραφείο ξεγραφείο το είδα το βιντεάκι ;) . Φυσικά γέλασα πολύ με τον αυθορμητισμό του φίλου όπως μας έχει συνηθίσει βέβαια και ελπίζω να δούμε σύντομα και το επόμενο.

Ένα πάντως έχω να πω...Hail to Artemis!
 
ektelion είπε:
Ευχαριστώ παίδες :)
Other_Reality, το θάψιμό μου για το παιχνίδι ήταν κάπως επιτηδευμένο προκειμένου να περάσω το point μου στον επίλογο. Όπως λέω στο βίντεο, όμως, τα επί μέρους σχόλιά μου ισχύουν. Γενικά, το παιχνίδι μού φάνηκε... meh. Ενδεικτικό είναι άλλωστε ότι δεν το θυμόμουν καν όταν σκεφτόμουν σε ποια νιντζοπαίχνιδα να αναφερθώ στο προηγούμενο επεισόδιο... Από εκεί και στο εξής, περί ορέξεως, ουδείς λόγος. Π.χ. είναι λογικό να έχει μεγάλη συναισθηματική αξία για τον johnny19818 αφού είναι το πρώτο βιντεοπαιχνίδι που έπαιξε ποτέ. Κι εγώ έτσι νιώθω για το Target: Renegade το οποίο είναι το πρώτο βιντεοπαιχνίδι που (θυμάμαι να) έχω παίξει.
lol, εντάξει, έτσι και αλλιώς αμα δεν κράξεις δεν βγαίνει και χαβαλές, i know ! Kαι εγώ δεν λέω ότι είναι το υπερνιντζοπαίχνιδο, αλλα σίγουρα έχει φάει κράξιμο που δεν του αξίζει.

Σε ότι αφορά στο joystick, μπορείς να προμηθευτείς σχετικά εύκολα ένα CMS joystick για PC και αν δεν έχει gameport το PC σου (που σιγά μην έχει) έναν αντάπτορα σε USB . Tα πούλαγε ο πλαίσιος, νομίζω ο κύριος CMS έχει διακόψει την παραγωγή. Διαφορετικά υπάρχουν τα σχετικά μουφοειδή Speedlink Competition Pro σε USB που μπορείς να βρείς με κανα 15άρι και συνοδευτικό amigocd με μπαρούφες games.

Αν σου έχουν ξεμείνει τα pacman/tomahawk υπάρχει στο ebay adapter για να τα βάλεις σε USB, μάλιστα τον φτιάχνει Έλληνας.
 
Είδα μερικά reviews, πολύ καλή δουλειά.

Συμφωνώ ότι το shadow dancer είναι κατώτερο από το shinobi.

Βασικά διαφέρουν κιόλας στο στιλ, το shinobi είναι το καλύτερο rolling thunder που βγήκε ποτέ, το shadow dancer πάλι παίζει σε άλλο στιλ έχεις και το σκυλί, είναι διαφορετικό παιχνίδι και σίγουρα πολύ κατώτερο του αρχικού όπως πολύ σωστά έχει γραφτεί πιο πάνω
 
Να συμπληρωσω στα προηγουμενα επιδοκιμαστικα σχολια για το video, τα οποια με βρισκουν απολυτα συμφωνο,

ωραιο και το ala Indiana jones "ξεφορτωμα" του μπλε Ninja (αν και ο ηρωας δεν ειχε προφανως δυσεντερεια οπως ο Η.Ford ) ,
 
Nemo, χαίρομαι που το 'πιασες το υπονοούμενο. Ακριβώς αυτή η σκηνή ήταν η έμπνευσή μου για τη συγκεκριμένη σκηνή, ενώ η ιστορία που αναφέρεις με τη δυσεντερία προσωπικά είναι από τα αγαπημένα μου κινηματογραφικά ανέκδοτα :)

PS: Αν κρίνω από την υπογραφή σου, πρέπει να είσαι ο ίδιος Nemo που ανεβάζει τα βιντεάκια μου στο Mame.gr, σωστά; Ήθελα να γραφτώ στο φόρουμ για να σε ευχαριστήσω, αλλά θα το κάνω από εδώ :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα