Retro reviews του "ektelion"

Απο τα καλυτερα σου φιλε....ισως το καλυτερο!Και μονο που εκατσες και εφτιαξες adventure σκηνη για το review εισαι ενας μικρος Θεουλης.
 
Διαμάντι.

Απολαυστικότατο.

Χίλια μπράβο σου!!!!
 
Απολαυστικό βίντεο, αλλά η μηχανή της DID στο Robocop 3 είναι απλά respect. Γενικά η DID είχε βγάλει εκπληκτικές μηχανές, το F29 και το Epic έχουν από τα εντυπωσιακότερα 3d στα 16-bit.
 
Σε αυτο θα συμφωνησω με τον ChristOS. Οταν ειχα πρωτοδει το Robocop3 ειχα ενθουσιαστει απο τη τρισδιαστατη μηχανη. Μετα το Robocop1 για Spectrum, το 3 στην Amiga ηταν το επομενο πιο αγαπημενο της σειρας.

Παντως η παρουσιαση ειναι μπομπα
 
Να σου πω, τώρα που το ξανάπαιξα εντυπωσιάστηκα από το πόσο playable ήταν το παιχνίδι. Όταν το είχα πρωτοπαίξει το '93 μου είχε φανεί broken. Κάτι σαν το Ashes of the Empire αν το θυμάται κανείς σας που δεν καταλάβαινα τι έκανα. Πάντως η πίστα με το duel είναι όντως unplayable.

ΥΓ: Το Epic όντως τα έσπαγε!
 
Πολυ καλη παρουσιαση, μπραβο, ειχε το γελιο του οπως παντα.

Θυμαμαι οτι εκεινη την εποχη το "3" ειχε καλες βαθμολογιες απο τα περιοδικα επειδη "ηταν κατι διαφορετικο", το 3D ηταν σχεδον αγνωστο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Υπερπαραγωγη μας περιμενε αυτη την φορα και 3 σε 1! Απολαυστικοτατο! :thumbup:
 
Φίλε να'σαι καλά. Φοβερά τα review σου! Και η μουσική του Gyromite στα πρώτα review σκίζει. Τύφλα να'χει ο Angry Nerd! Καλή συνέχεια.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φοβερή παρουσίαση !! (γέλασα και εγώ με την εκκλησία του Monkey Island, όπου "κατεβαίνουν καντήλια" κλπ) :D

Το πρώτο Robocop το είχα ξετινάξει σε Amstrad (εκπληκτικό, και με speech στα 128k παρακαλώ !!).

Το δεύτερο το είχα παίξει σε Amiga, και δεν με κράτησε πάνω απο ένα δίωρο (πολύ σωστά ανέφερε ο ektelion το έντονο platform στοιχείο, το οποίο μαζί με το κάπως "καρτουνίστικο" ύφος των γραφικών με ψιλοξενέρωσαν).

Το τρίτο το είχα αγοράσει αυθεντικό σε Amiga (όσοι το είχαν, θα θυμούνται και το "hasp") την ίδια μέρα που είχα αγοράσει και το (καταπληκτικό) First Samurai.

(Special ρετρο-ανάμνηση: Aμέσως μετά την αγορά, σταματήσαμε με ένα φίλο στα arcades στην Tζωρτζ για διπλό Warriors of Fate, και φεύγοντας παραλίγο να ξεχάσω την σακούλα με τα games μέσα στο μαγαζί !! :p ).

Ομοίως με τους Christos & Wally, στο 3ο Robo με "τράβηξε" το 3D (το λογότυπο της αγαπημένης DID αποτελούσε εγγύηση).
 
Τι διάολο, μόνο εγώ είχα ξενερώσει με το 3D δλδ; :p
 
Χα, ναί !!! Και εγώ το γούσταρα το 3d, πολύ μπροστά για την εποχή του.

Κατα τα άλλα φοβερή παρουσίαση, πολλά συγχαρητήρια. Η Ocean είχε πάρει τα δικαιώματα της ανάπτυξης του Robocop πρίν βγεί ή ταινία, απο τα scripts ! Είχε καλό scouting team, και ίσως ακόμη και οι ίδιοι οι παραγωγοί του Robocop δεν περίμεναν την επιτυχία της ταινίας. Κατα τα άλλα, το πρώτο Robocop το έπαιξα πρώτα στα coin-ops και μάλιστα της επαρχίας, στην Αλμυρή μετά τα λουτρά της Ωραίας Ελένης. Εκεί με "πέταγαν" για τρίμηνες διακοπές οι γονείς μου σαν πιτσιρίκι, και όπως καταλαβαίνεται ο Robocop μου έτρωγε το χαρτζηλίκι. Όταν το πήρα στην Amiga, εντυπωσιάστηκα απο την ομοιότητα με τα arcades, αλλα και την προσθήκη αρκετών εντυπωσιακών για την εποχή πραγμάτων, όπως το Puzzle με τα πρόσωπα. Το 2 με εντυπωσίασε μόνο στην αρχή (interlaced φωτογραφία, μουσική και η πρώτη πίστα) και μετά το παράτησα, ενώ το 3, μου προκάλεσε τρομερή εντύπωση με το 3d του. Στην 500άρα δεν είχαμε και πολλά δείγματα, και ναί, ακόμη και αυτά τα πρωτόλεια ολίγωνα, ήταν εντυπωσιακά !
 
Αλμυρή είπες;!;!;! Έχεις P.M.!

Ontopic, ως φαίνεται τουλάχιστον όσον αφορά στο 2 συμφωνούμε όλοι...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εξαιρετικος και με πολυ χιουμορ οπως παντα! :D
 
να είσαι καλά...πέρασα ένα τέταρτο γελώντας....υπέροχη δουλειά κάνεις! :cool:
 
Ωραίες παρουσιάσεις, με χιουμοριστικό στυλ. :thumbup:

Eίχα ασχοληθεί με 3 απο τα παιχνίδια (στις εξαιρέσεις συμπεριλαμβάνεται και το Νinja Mission - το οποίο όμως έπαιζε φανατικά ένας γνωστός μου, και παραδόξως σε Αmiga αντί για κάποιο 8-bit μηχάνημα !! Μου είπε μάλιστα ότι η παρέα αποκαλούσε το παιχνίδι... "balcony", επειδή υπήρχε σαν τίτλος κάποιας πίστας, και τους είχε φανεί αστείο. :D )

Tα Shinobi και Dragon Ninja τα είχα παίξει κυρίως στον Amstrad μου (ειδικά το D.N. ήταν φοβερό), ενώ το Shadow Warriors ήταν απο τα πολύ αγαπημένα μου beat 'em ups σε Amiga εκείνη την εποχή.

Mε το Last Ninja 3 δεν ασχολήθηκα παρά μόνο αργότερα, μέσω εξομοίωσης (αν και -νομίζω- κάπου είχα διαβάσει παλιότερα review). Δυστυχώς μου είχε φανεί πως το όλο στυλ κάπου είχε πλέον "ξεθυμάνει" - δεδομένου ότι είχα παίξει αρκετά τα δύο πρώτα της σειράς σε φίλους Commodorάδες καθώς και στο τοπικό CBM club. (Nαί, είχα το 2ο και στον Αmstrad μου, αλλά με είχε χαλάσει το γεγονός ότι "λούστηκα" και πάλι ένα προχειροφτιαγμένο spectrum port :p )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ καλό και αυτό το review! Περίμενα μήπως δω και κανένα Shadow Dancer αλλά εις μάτιν όπως είπες κι εσύ.
 
Όλοι μου το λένε αυτό για το Shadow Dancer! Κι εγώ κοπάναγα το κεφάλι μου στον τοίχο μόλις το θυμήθηκα... Το κρατάμε κατά νου για τη συνέχεια.
 
Πίσω
Μπλουζα