RetroDB: Διορθώσεις και Προσθήκες σε λήμματα

leona25 είπε:
Kampia εννοείται πως ξερω πως λειτουργει...Απλως ρωτησα διοτι εντοπισα ένα λαθακι..μια λαθος πληροφορια!
lol... το που το έκανα ερώτηση στο ποστ σου #)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Γεια σας. Μια μικρη διορθωση,στους ηθοποιούς του ραδιοαρβυλα(1986) γραφετε έναν ηθοποιο Δημητρης Ιωαννου(Ι) και γραφετε ότι εχει παιξει σε ταινιες του 1958,1964,1980,1984,κτλ.Aυτο όμως είναι λαθος.Διοτι ο Δημητρης Ιωαννου που ειχε παιξει στο ραδιοαρβυλα ηταν ένα από τα ''παιδια'' του Λευτερη Μελετη που τα ταιζε στο εστιατοριο κρυφα.(το ένα ηταν ο Δημητρης Ιωαννου και μαλλον γιος του Σπυρου Ιωαννου,και το άλλο παιδακι ηταν ο Παυλος Φιλιππου,γιος του σκηνοθετη της ταινιας).Οποτε είναι αδυνατον στο ραδιο αρβυλα να ηταν 2?3?χρονων παιδακι κι να εχει παιξει και το 1958. Εχει παιξει όμως και στο σηριαλ του 1993: Όταν ημουν δάσκαλος.
 
Κοίταξε στη σελίδα "Δημήτρης Ιωάννου".

Υπάρχουν ήδη 2 καταχωρήσεις. Στον "Δημήτρης Ιωάννου (II) όπου υπάρχει και φωτογραφία ίσως εντοπίσεις το παιδί που αναφέρεις.
 
Τον πρόσθεσα και έβαλα και τον Νίκο Λυκομήτρο που έλειπε. Σ' ευχαριστούμε! :)
 
H συμπαθέστατη γιαγιά, γνωστή για το ρόλο της ως αθυρόστομης, Τιτίκα Σαριγκούλη, γεννήθηκε το 1934. Πλήρες βιογραφικό εδώ. Αξιοσημείωτο ότι ασχολείται και με τη λογοτεχνία.
 
stakovios είπε:
H συμπαθέστατη γιαγιά, γνωστή για το ρόλο της ως αθυρόστομης, Τιτίκα Σαριγκούλη, γεννήθηκε το 1934. Πλήρες βιογραφικό εδώ. Αξιοσημείωτο ότι ασχολείται και με τη λογοτεχνία.
Διάβασα αρκετά, άλλα όχι όλα ακόμη! Αυτό δεν το λες "πλήρες βιογραφικό", αλλά "απομνημονεύματα" με 29 σελίδες υλικού! Είναι αρκετά ενδιαφέρον, πάντως και αναφέρει πράγματα που ούτε φανταζόμουν για την εν λόγω ηθοποιό! :) Σ' ευχαριστούμε πολύ για την πληροφορία!
 
Rakeesh είπε:
Στη σελίδα των "Απαραδεκτων" βρηκα μια λεπτομερεια η οποια διαφωνει με τις παιδικες μου αναμνησεις. Το επεισοδιο "Σεξ, τσόντες και βιντεοκασσέτες" λεγεται οτι προβληθηκε στις 28/10/1992. Εγω ομως θυμαμαι αρκετα καλα εκεινη την ημερομηνια για προσωπικους λογους. Ηταν Τεταρτη, 28η Οκτωβριου δεν ειχαμε σχολειο και ειχαν ερθει επισκεψεις στο σπιτι. Θυμαμαι ποια προσωπα ειχαν ερθει, τι παιχνιδια επαιζα και τι ειχα δει στην τηλεοραση. Τη συγκεκριμενη μερα την εχω συνδυασει με το επεισοδιο "Ο ψυχίατρος" ("δεν ειμαι ......") το οποιο συμφωνα με τη σελιδα προβληθηκε πολυ αργοτερα, στις 2/12/1992.
Σιγουρα οι παραπανω ημερομηνιες και οι αριθμοι των επεισοδιων στηριζονται σε καποια πηγη, και σιγουρα η μνημη καμια φορα παιζει παιχνιδια, αλλα επαναλαμβανω οτι ηταν μια αρκετα χαρακτηριστικη μερα για μενα. Εαν ειχε παιχτει το "Σεξ, τσόντες και βιντεοκασσέτες" τοτε, το συγκεκριμενο επεισοδιο θα το θυμομουν πιο χαρακτηριστικα. Εαν υπαρχει αλλος που για καποιο λογο θυμαται τη συγκεκριμενη ημερομηνια οπως εγω και μπορει να με επαληθευσει ή να με διαψευσει, ή εαν γινεται να γινει καποιος ακομα ελεγχος, να κοιταξουμε μηπως εχουν αλλαξει θεση τα επεισοδια :)

Edit: Μια λογικη εξηγηση που σκεφτηκα ειναι οτι δεν αποκλειεται να παιχτηκε μια τρομερη συμπτωση και το επεισοδιο "Ο ψυχίατρος" να προβληθηκε σε επαναληψη ακριβως ενα χρονο μετα (δηλ. 28 Οκτωβριου 1993) με συνεπεια να βραχυκυκλωθει η αναμνηση που εχω. Μπορουμε να το κοιταξουμε;
Δεν το έχω εντοπίσει φίλε μου, αλλά θα το έχουμε στα υπόψιν μήπως υπάρχει ένδειξη επανάληψης και θυμάσαι κάτι τέτοιο! Αν δούμε όμως να εντοπίζονται επεισόδια βδομάδες ολόκληρες, ένα χρόνο πριν (δυστυχώς δεν πρέπει να αναφέρονταν τίτλοι στα τηλεπεριοδικά και εφημερίδες της εποχής για τη σειρά αυτή...), τότε μένει ως έχει. Όπως και να 'χει, ευχαριστούμε! :)

katerinak είπε:
εδω βρηκα αρκετες πληροφοριες (λειπουν απ τη retrodb) για την εταιρια
Και επιεικής είσαι με το "αρκετές", Κατερίνα! Το θέμα είναι πως ούτε ο Νάσος, ούτε εγώ, ούτε κανείς δεν ασχολείται με τις μικρού μήκους, επειδή τόσα χρόνια που ζητάμε template, δεν το είδαμε ποτέ. Κατά συνέπεια να γεμίσει η κατηγορία "Κινηματογραφικές Ταινίες" ή "Τηλεταινίες" (που ούτε τέτοια υπάρχει, στην ουσία...) με παραγωγές μικρού μήκους, χωρίς να έχουν το δικό τους χώρο, είναι ένα ζήτημα. Οι τηλεοπτικές σειρές καλό θα μπορούσαν να περαστούν, βέβαια, αλλά χρειάζονται περισσότερα στοιχεία όπως το κανάλι προβολής (αυτό μαζί με το έτος παραγωγής, αρκούν για την ώρα). Σε κάποιες αναφέρεται, σε άλλες όχι. Θα το κοιτάξουμε. Ενδιαφέρουσα σελίδα, πάντως και θα τις έχω στα υπόψιν τις τηλεταινίες μικρού μήκους, όταν δημιουργηθούν τα templates αυτά! Σ' ευχαριστούμε! :)

Υ.Σ. Η αλήθεια είναι πως τους τελευταίους μήνες ούτε εγώ προλαβαίνω ν' ασχοληθώ γι' αυτά που έχουμε πει με τη Μαριάννα (μουσική επιμέλεια), αλλιώς φαντάζομαι πως θα είχαν προχωρήσει τα templates αυτά...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η περιληψη της ταινιας "Το μυστικο της κατηγορουμενης" θελει διορθωμα: Ο Νικος Τζογιας δεν ειναι ο εραστης

Η Ελενη Χατζηαργυρη δεν εχει εραστη,πυροβολει τον αγαπητικο(Βαγγελης Πλοιος) της κορης της (Αννα Φονσου) γιατι ανακαλυπτει οτι την κοροϊδευει και θελει να προστατεψει την κορη της,αυτος τελικα επιζει και καταθετει στο δικαστηριο.

Ο Νικος Τζογιας ειναι αυτος που παντρευτηκε την Αννα Φονσου
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πράγματι το story που αναπαράγεται παντού είναι εντελώς λάθος. Ακολουθεί η προσπάθεια αλλαγής

Το νέο story :

Η Μάρθα Φεράνου (Ελένη Χατζηαργύρη) κατηγορείται για απόπειρα φόνου. Πυροβόλησε τον Στέφανο Πετρίδη (Βαγγέλης Πλοιός), αγαπητικό της ανιψιάς της, Λίλας Διβέρη (Άννα Φόνσου). Κατά τη διάρκεια της ακροαματικής διαδικασίας η Μάρθα Φεράνου αποκαλύπτει το μυστικό της, μετά την παρότρυνση του Ντίνου (Νίκος Τζόγιας), συζύγου πλέον της ανιψιάς της. Η Λίλα δεν είναι ανιψιά αλλά κόρη της, που την μεγάλωσε με πολλές στερήσεις. Ενώ η σχέση της Λίλας με τον Ντίνο θα οδηγούσε σε γάμο, ο Στέφανος της πήρε τα μυαλά και είχε σκοπό να την απαγάγει μόνο και μόνο για να περάσει μερικές μέρες έρωτα μαζί της. Πατέρας της Λίλας είναι ο εισαγγελέας της έδρας (Δημήτρης Μυράτ), ο οποίος ενώ στην αρχή ζήτησε την καταδίκη της Μάρθας, μετά την αποκάλυψη του μυστικού ζητάει την αθώωση της. Τελικά το δικαστήριο αθωώνει την κατηγορούμενη...

PS Ούτε μυθιστόρημα... να έγραφα.
 
Ένα βραβείο καλύτερης διόρθωσης σεναρίου στον Νάσο, κύριοι! :) Σ' ευχαριστούμε Κατερίνα! Νάσο, θα σου στείλω ένα μήνυμα κάποια στιγμή με παραγωγές που λείπουν! Εν αναμονή να συγκεντρώσω τα στοιχεία, γιατί έχω άλλα εδώ και άλλα σε άλλο μηχάνημα (και άλλο σπίτι)...
 
Το αρθρο για την εκπομπη Αννιτα SOS νομιζω θελει μια διορθωση για τους πανελιστες. Στο άρθρο αναφερεται ως πανελιστρια η Ερμίνα Γάκη η οποια αν δεν κανω λαθος εμφανιστηκε μονο στα πρωτα επεισοδια (βλ. πχ την

πιο κοντα διπλα στο Λεφακη). Οι υπολοιποι πανελιστες ειναι μαλλον ιδιοι (ο Λεφακης, η life coach και ενας οικονομολογος που η Αννιτα αποκαλουσε "ο ανθρωπος ύλη" :D )
Επειδη εψαξα να διορθωσω το αρθρο, οι πανελιστες δεν αναφερονται στους τιτλους της εκπομπης. Επισης σε ολα τα επισημα credits της εκπομπης, οπως στη σελιδα του Αλφα, αναφερεται παντου, και μονο η Ερμινα Γακη. Για καποιο λογο δε φαινεται πουθενα το ονομα της "καινουργιας", και σε οποια εκπομπη βρηκα να παρακολουθησω, δεν τη συστηνει πουθενα η Αννιτα με το ονομα της παρα μονο "η ψυχολογος μας". Αν βρουμε το ονομα της πρεπει να ενημερωθει το αρθρο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
νομιζω οτι τωρα μπορει να δημιουργηθει λημμα στη retrodb για την παιδικη εκπομπη "γραψτε την ιστορια",στο θεμα εγραψα οσα στοιχεια μπορεσα να συγκεντρωσω
 
Ποιος ειναι ο σωστος τιτλος της σειρας : "Αττικ" που αναφερουν οι τιτλοι;

c.JPG

ή "Η ζωη του Αττικ" που αναφερεται στη retrodb ;

a.JPG

b.JPG
 
Ότι λένε οι τίτλοι, φυσικά! Πιθανολογώ πως το "Η Ζωή Του Αττίκ" έχει μείνει επειδή μάλλον πρόκειται για αυτό που χαρακτηρίζεται ως "working title". Τίτλος δηλαδή που ήταν γνωστός απ' τα γυρίσματα μιας παραγωγής και αν είχε διαφημιστεί πολύ η συγκεκριμένη παραγωγή, δεν αποκλείεται και στην τότε "Ραδιοτηλεόραση" να φαινόταν στο πρόγραμμα με αυτόν τον τίτλο. Ευχαριστούμε για τη διευκρίνιση Κατερίνα!
 
ευχαριστω Mandrake,βασιζομαστε δηλαδη κυριως σ αυτα που αναφερουν οι τιτλοι
 
Ε βέβαια! Σε τηλεπεριοδικά μπορεί να γράφεται ότι να 'ναι λόγω του ότι δεν υπάρχει κάποιο σύμβολο ή δεν ξέρει ο συντάκτης πως να το εμφανίσει (π.χ. στη σειρά "Η Γενιά Των 500 Ευρώ" το "?") και στα εξώφυλλα και αφίσες υπάρχουν καλλιτεχνικές/εικαστικές παρεμβάσεις ή μπορεί να είναι τεχνικό ζήτημα, απ' την τότε τεχνολογία των τυπογραφείων. Το ότι στηριζόμαστε σε πληροφορίες τηλεπεριοδικών και βιβλιογραφίας, δε σημαίνει ότι δεν υπάρχουν λάθη, αλλά ότι δεν βρίσκεται το ίδιο βίντεο υλικό για να πάρουμε από κει την πληροφορία. Εάν βρεθεί, κάνουμε διορθώσεις! Ο τίτλος που καταγράφεται, είναι αυτός που επιλέγει η παραγωγή, δηλαδή ο τελικός που φαίνεται στους τίτλους αρχής. Έτσι καταγράφεται και στις βάσεις δεδομένων του εξωτερικού και σε βιβλιογραφία (όχι σε όλα, βέβαια... Δε λειτουργούν όλοι οι συγγραφείς με τον ίδιο ζήλο.). Χρειάζεται μονάχα μια επιβεβαίωση για τον παραπάνω ισχυρισμό μου ή τέλος πάντων εάν γνωρίζει ο Βερνάρδος ή κάποιος άλλος μήπως άλλαξαν οι τίτλοι σε επανάληψη της σειράς. Σε αυτή την περίπτωση, το "Η Ζωή Του Αττίκ" θα μπορούσε να ήταν ο πρώτος, οπότε μένει ως έχει και καταγράφουμε και τον δεύτερο. Αν δεν υπάρξει τέτοια αναφορά από κάποιον, προχωράμε κανονικά με την μετονομασία του λήμματος.
 
Πίσω
Μπλουζα