RetroDB - Πρόοδος εργασιών

Μωρέ τα είχα δει από καιρό πως τα'χες περάσει και φαντάστηκα ότι παίζει κάτι τέτοιο γιατί και από μνήμης δε θυμόμουν τόσο λίγα επεισόδια για μια σαιζόν... Ωραία! Πάω στο θέμα που παραπέμπεις για να δω πληροφορίες!
 
Mandrake είπε:
Μωρέ τα είχα δει από καιρό πως τα'χες περάσει και φαντάστηκα ότι παίζει κάτι τέτοιο γιατί και από μνήμης δε θυμόμουν τόσο λίγα επεισόδια για μια σαιζόν... Ωραία! Πάω στο θέμα που παραπέμπεις για να δω πληροφορίες!
Το θέμα έληξε:

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?t=982&page=18
 
παρατήρησα ότι στο retrodb δεν υπάρχει καμία πληροφορία για την παιδική τηλεοπτική εκπομπή (τύπου disney club) "μυστική λέσχη" η οποία προβλήθηκε από το alpha για δύο σαιζόν νομίζω (2001-2003?).

picture.php


(αυτό ήταν το σήμα της)
 
krem13, σε ευχαριστούμε για την υπόδειξη και την φωτογραφία!

Η RetroDB είναι μια βάση δεδομένων που ολοένα εμπλουτίζεται - θα συμπεριληφθεί κι αυτή η παιδική εκπομπή εν καιρώ στη βάση μας!
 
Ο Κώστας Σειραδάκης θα πρέπει να γίνει Κωνσταντίνος Σειραδάκης. Ως Κώστας Σειραδάκης ήταν μόνο στις τελευταίες ταινίες "Κρυμμένα Μυστικά: "Αθανασία"" (2008 ) και στον φετεινό "Μαχαιροβγάλτη" (2010). Όπου αλλού έχει παίξει αναγράφεται ως "Κωνσταντίνος".
 
krem13, σε ευχαριστούμε για την υπόδειξη και την φωτογραφία!Η RetroDB είναι μια βάση δεδομένων που ολοένα εμπλουτίζεται - θα συμπεριληφθεί κι αυτή η παιδική εκπομπή εν καιρώ στη βάση μας!
ελπίζω να μην βιαστείτε γιατί θα πρέπει να επιβεβαιωθεί η χρονική περίοδος που προβλήθηκε (εγώ πάντως δεν είμαι σίγουρος για τις ημερομηνίες) και σχετικά με το σήμα,αυτό που φωτογράφησα είναι το σήμα που είχε πάνω το τσαντάκι με τα δώρα που πήρα όταν πήγα και έπαιξα,το κανονικό της εκπομπής ήταν λίγο διαφορετικό,πάντως άμα το θέλετε μπορώ να το σκανάρω.
 
Στην σειρά "4" (2009) αναφέρεται στους ηθοποιούς η Ζέτα Δούκα. Είναι επιβεβαιωμένο;
 
Στην σειρά "4" (2009) αναφέρεται στους ηθοποιούς η Ζέτα Δούκα. Είναι επιβεβαιωμένο;
εγώ είμαι σίγουρος ότι έχει παίξει,δεν ξέρω σε πόσα επεισόδια αλλά τουλάχιστον μέχρι πριν 2-4
 
Η Ζετα Δουκα επαιξε σε 4 επεισοδια. Αν θελετε μπορω να σας πω οταν ολοκληρωθει η σειρα αναλυτικα το καστ (αυτη ειναι και η βαση που φτιαχνω καθε σαιζον).
 
Κάτι που δεν έχω καταλάβει στις σειρές είναι τι σημαίνει το "έτη προβολής" ακριβώς. Έτος = "365 ημέρες". Ας ξεκαθαριστεί αυτό γιατί γίνεται μπέρδεμα. Για παράδειγμα στο "Καλημέρα Ζωή" αναφέρονται 14 έτη προβολής που ως έτη κανονικά απ'το '93 μας πάνε στο 2006 αλλά ως σαιζόν στο 2007 (υπολογίζοντας πως η σαιζόν υπάρχει σε 2 έτη μέσα)! και ως τελευταίο επεισόδιο, αναφέρεται ημερομηνία προβολής: Παρασκευή 31 Μαρτίου 2006! Το ίδιο γίνεται και στην "Λάμψη". Οι σειρές χωρίζονται σε "σαιζόν" ή "κύκλους επεισοδίων" όπου σε άλλες περιπτώσεις έχουμε αρχή και τέλος σαιζόν στο ίδιο έτος και σε άλλες το τέλος της σαιζόν στο επόμενο. Όπως "Τα Παιδιά Της Νιόβης" για παράδειγμα. Κάποιες σειρές όπως "Η Λάμψη" και το "Καλημέρα Ζωή" δεν είχαν διάλειμμα για αλλαγή της σαιζόν, οπότε τις μετράμε μονοκόμματα και σαν "Σαιζόν" θα βάζαμε λογικά μία. Καλώς έχει το "έτη προβολής" λοιπόν αλλά αν μία σειρά έχει ας πούμε 18 επεισόδια και ξεκινάει τέλη '98 και τελειώνει αρχές '99 τότε τα "έτη προβολής" είναι 2! Το 1998 και το 1999 μιας και στα δύο αυτά έτη προβλήθηκε! Σ'αυτές τις περιπτώσεις το "έτη προβολής: 1", δεν είναι λάθος;
 
Προτάσεις.

Συμπαραγωγές περνιούνται εδώ μέσα; Μία Ελληνο-Βουλγαρο-Τουρκική είναι ο "Ο Καϊκτσής" (1999) με την Κατερίνα Μουτσάτου, Ελένη Φιλίππα, Παντελή Λιανό, Σάκη Γιοβανάκη, Κώστα Κορτίδη ("Το Μόνον Της Ζωής Του Ταξείδιον" (2001)) κ.α. Όπως λείπουν και οι ταινίες της "Sirina Productions". Βλέπω πως άλλες παλαιότερες του είδους έχουν περαστεί (και κινηματογραφικές αλλά και βιντεοταινίες). Ακόμη μήπως θα΄πρεπε σιγά σιγά να περνιούνται και σειρές που παίζονται στο διαδίκτυο πριν γίνουν πολλές και χαθούμε; Θα πρέπει να φτιαχτεί και αντίστοιχη κατηγορία, βέβαια, φαντάζομαι. "Διαδικτυακές Σειρές" ίσως (απ'το Αγγλικό "Web Series"). Η πρώτη Ελληνική σειρά είναι αν δεν κάνω λάθος το "The Flatmates" όπου ο 1ος κύκλος θα ολοκληρωθεί, όπως έχει ανακοινωθεί, σε 43 επεισόδια. Συμπαραγωγή των εταιριών "Digiviews" και "CL Productions". Μπορεί κανείς να βρει πληροφορίες (όπως να δει και τα επεισόδια) εδώ! Μια άλλη είναι το "Transpectrum". Άλλες που προβάλονται είναι το "Sex Shop TV", το "Σ'αγαπάω Πάρκαρε" ή το "The Series: See It Real"!
 
Φωνή βοώντος εν τη ερήμω...
 
Στα "Λιονταράκια Του Κυρ Ηλία" έχω την εντύπωση πως σ'αυτήν εδώ την φωτογραφία δεν είναι η Τέτα Κωνσταντά στα δεξιά (προφανώς αυτήν εννοεί η λεζάντα). Μου θυμίζει μια άλλη ηθοποιό που έχω δει σε βιντεοταινίες αλλά και στο θέατρο που τώρα μου διαφεύγει το όνομά της... Σίγουρα είναι αυτή;
 
Ας διορθωθούν παρακαλώ τα ονόματα "Κώστας Μεσάρης" με "Κώστας Μεσσάρης" όπως είναι το σωστό και "Γιώργος Φίλης" με "Γεώργιος Φίλης" και ας αλλάξει το trivia που πρόσθεσα. Είχα πετύχει άλλη μία ηθοποιό με λάθος όνομα (στο "Σίσυ" ένα "σ" λιγότερο) αλλά δε θυμάμαι πλέον επίθετο... Είναι πολύ σημαντικό να έχουμε ακρίβεια στα ονόματα για να μη δημιουργηθούν λάθη συνωνυμίας αργότερα και να τρέχουμε. Επίσης η ταινία "Άλκυστη" πρέπει να γίνει επιτέλους "Άλκηστη". Διορθώνω εγώ το Sname αλλά πρέπει να το βλέπει κανείς να αναλαμβάνει και τον τίτλο μιας και δε μπορώ. Τα ονόματα στις ταινίες αναλαμβάνω να τα φτιάξω εγώ μετά την αλλαγή στον καθένα, για να μη μπλέκεστε! Ελπίζω να απαντήσει κανείς τουλάχιστον σ'αυτό εδώ, γιατί τα pm έχουν πάρει φωτιά τελευταία.
 
Ο Κώστας Μεσάρης πιστεύω ότι δεν είναι λάθος το ένα σ αλλά τα δύο. Το θέμα με είχε απασχολήσει αρκετά.

Το Σίσυ επίσης στη Σίσυ Αλατά, όπως επίσης στο Μπέσυ ή Μπέσση ή Μπέση, Τζέσυ ή Τζέση κλπ. ας μην τα πειράξουμε γιατί εμφανίζονται κατά καιρούς με διάφορες παραλλαγές.

Για Φίλη και Άλκυστη το ψάχνω.
 
Στο "Ελληνικό Κέντρο Κινηματογράφου" πάντως τον έχει ως "Κώστα Μεσσάρη". Το ίδιο και στο "90 Λεπτά", στο IMDB αλλά "Απλό Φάσμα - Καλλιτεχνικός Οργανισμός Φάσμα". Ωστόσο διαδικτυακά δεν τον βρίσκω πουθενά με ένα "σ"! Στις ταινίες "Ο Θίασος" ('75), "Το Νησί Της Αφροδίτης" ('69) και "Η Δίκη Των Δικαστών" ('74) που τσέκαρα ο ίδιος, αναγράφεται πάλι ως "Κώστας Μεσσάρης" (στον "Θίασο" ως "Κ. Μεσσάρης", συγκεκριμένα). Επίσης στην θεατρική παράσταση "Ατρείδες" ('79) αναγράφεται πάλι ως Κώστας Μεσσάρης. Που αναφέρεται "Μεσάρης"; Άλλες 4 ταινίες μείνανε. Ωστόσο έχετε ανοίξει κι άλλο "Κώστας Μεσσάρης" με 2 "σ" εδώ και μάλιστα στην ταινία "Το Νησί Της Αφροδίτης" τον έχετε με το διπλό! Την Σίσσυ Αλατά έψαχνα! Ωραίος! Έχει εμφανιστεί ως "Σίσυ" κάπου; Ας γίνει "Σίσσυ" που είναι σίγουρα παντού μέχρι στιγμής κι αν κάποια στιγμή εμφανιστεί ως "Σίσυ" το δίνουμε στο trivia.
 
Κώστας Μεσάρης

Σε συνεντέυξεις του στην Ελευθεροτυπία, στον Ριζοσπάστη, στην Ταινιοθήκη της Ελλάδας, ΕΡΤ κλπ.

Πως μπορεί να γράφουμε στη σελίδα του ότι εμφανίστηκε ως Αννέτα Μιχαλιτσιάνου ??? Ή ακόμα ως Κώστας Αγγέλου ? Που βρήκες τέτοια πληροφορία.???

Τέλος για το Άλκυστη μόνο όταν δω τους τίτλους της ταινίας θα πειστώ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να απαντήσω. Στην ταινία "Ουρανός" ('62) και στην ταινία "Μας Κρύβουν Τον Ήλιο" ('63) όπως βλέπουμε και στην "Ταινιοθήκη Της Ελλάδας", παίζει κάποιος Κώστας Αγγέλου που σύμφωνα με την βάση της IMDB είναι ο ίδιος ο Κώστας Μεσσάρης. Το ίδιο λέει η IMDB φυσικά και για την ταινία "Ουρανός". Επειδή ακριβώς δεν έχει κάποιο άλλο λάθος στις καταχωρήσεις του ηθοποιού (ελλείψεις ίσως. Λάθος δεν βρήκα) κι επειδή αυτός ο Κώστας Αγγέλου "δεν υπάρχει" πουθενά αλλού σε καμία βάση (και ούτε καμία πληροφορία πουθενά που να αναφέρει την ύπαρξη ενός τέτοιου ατόμου) παρά μόνο σ'αυτές τις δύο ταινίες, με κάνει να πιστεύω πως η πληροφορία είναι πέρα για πέρα σωστή! Ωστόσο στην Ταινιοθήκη Της Ελλάδος δεν αναφέρεται καθόλου ο Κώστας Μεσσάρης σ'αυτές τις δύο ταινίες.

Στο "Αννέτα Μιχαλιτσιάνου", που όντως ακούγεται απίθανο, είναι υπό διερεύνηση. Στην IMDB αναφέρει ότι ο Κώστας Μεσσάρης έχει παίξει μ'αυτό το όνομα στην ταινία μικρού μήκους "Το Πακέτο" ('72). Η ηθοποιός αυτή δεν αναφέρεται στο shortfilms.gr παρά την θέση της παίρνει το όνομα του Κώστα Μεσσάρη στην ίδια ταινία. Οι υπόλοιπες πληροφορίες που έχουν με το IMDB είναι ακριβώς οι ίδιες (από "Φωτογράφο" μέχρι "Παραγωγό", "Διάρκεια", "Εταιρεία Παραγωγής" κτλ.) και οι ηθοποιοί που αναφέρονται είναι μόνο δύο!! Πόσο λάθος μπορεί να έγινε και μάλιστα σε γυναικείο όνομα; Ίσως είναι ένα αστείο του ηθοποιού. Από την άλλη, πάντως, υπάρχει μία Άννα Μιχαλιτσάνου που έχει παίξει σύμφωνα με το IMDB σε δύο ταινίες. Το "Ρεπό" ('82) και μία μικρού μήκους που λέγεται "Δυο Τρία Πράγματα" ('72) (και που εκεί αναφέρεται μόνο ως Αννέτα Μιχαλιτσάνου και όχι ως Άννα!). Η ταινία "Δυο Τρία Πράγματα" αναφέρεται κανονικά και στο shortfilms και μάλιστα ως η μόνη που έχει παίξει αυτή η ηθοποιός (επειδή φυσικά περιέχει ταινίες μόνο μικρού μήκους και το "Ρεπό" είναι μεγάλου μήκους). Κατά τ'άλλα ως "Άννα Μιχαλιτσάνου", πάλι, την πετυχαίνω στο διαδίκτυο να αρθρογραφεί σε περιοδικά. Οι χρονολογίες συμπίπτουν και φαίνεται να μην συνέχισε με την υποκριτική αλλά να ξεκίνησε ως αρθρογράφος σε διάφορα περιοδικά. Μάλλον πρόκειται για την ίδια δηλαδή. Από το '87 κι όλας βλέπω πως είχε πάρει συνέντευξη απ'την Τζένη Καρέζη για το περιοδικό "Ένα" και συνέχισε σίγουρα στο ίδιο περιοδικό απ'ότι βλέπω μέχρι το '94, ενώ πλέον αρθρογραφεί στο περιοδικό "Vogue". Ίσως είναι λάθος στο IMDB και προέκυψε απ'την ίδια χρονολογία ('72) και ίδια ημερομηνία συγκέντρωσης δεδομένων και για τις δύο ταινίες μικρού μήκους. Αν θέλετε αφαιρέστε το.

Στον Κώστα Μεσσάρη επιμένω με το διπλό "σ" αλλά στην τελική είναι απόφαση της Δ.Ο. Εγώ μια φορά στοιχεία παρέθεσα. Προτιμώ να έχω ως πηγή 3 βάσεις δεδομένων και 4 ταινίες (που ουσιαστικά απ'τις ταινίες και μόνο θα πρέπει να φαίνονται σωστά οι ονομασίες των ηθοποιών) παρά 2 εφημερίδες που έχω δει πάρα πολλές φορές λάθος ονόματα γραμμένα (όπως και σε τηλεπεριοδικά, φυσικά!). Δυστυχώς δεν έχω εγκυκλοπαίδεια αυτή τη στιγμή που να αναφέρει τον συγκεκριμένο ηθοποιό. Στην "Ταινιοθήκη Της Ελλάδος" πάντως έχουν κάνει λάθος. Στο φιλμ "Η Εαρινή Σύναξις Των Αγροφυλάκων" ('99) τον έχουν βάλει δύο φορές και με διπλό "σ" και χωρίς (!) ενώ στην ταινία "Ο Θίασος" ('74) τον έχουν μόνο μία καταχώρηση με διπλό "σ"! Επίσης έχουν διπλές καταχωρήσεις στις ταινίες "Πρόσωπο Με Πρόσωπο" ('66) και "Το Νησί Της Αφροδίτης" ('69) (όπως φαίνεται και στην φιλμογραφία του ηθοποιού) όπου τις έχουν και στις μεγάλου αλλά και στις μικρού μήκους ταινίες! Ότι να'ναι μπάχαλο...
 
Πίσω
Μπλουζα