RetroDB - Πρόοδος εργασιών

Η εμμονή στα στοιχεία που αναφέρονται στο IMDB είναι πέρα για πέρα λάθος.

Η συγκεκριμένη βάση δεδομένων έχει απίστευτα λάθη και για τον λόγο αυτό έχω επισημάνει από την αρχή της συζήτησης ότι η retrodb δεν θα πρέπει να αποτελεί ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ της συγκεκριμένης βάσης.

Επίσης για τους τίτλους των ταινιών έχω ήδη εκφράσει την άποψη μου. Είναι η χειρότερη πηγή σωστών ονομάτων!!!!!

Βρήκα χτες την ηθοποιό Ρίτα Μπενσουσάν περασμένη στους τίτλους ταινίας ως Ρίτα Μπεσουσάνη.

Ο Κώστας Μεσάρης μένει λοιπόν ως έχει μέχρι την επίδειξη της ταυτότητας του, συμφωνώντας με το cine.gr και τις πλέον αξιόπιστες εφημερίδες.

Διόρθωσε λοιπόν αν θέλεις στη σελίδα του ηθοποιού τις προσθήκες Αγγέλου-Μιχαλιτσάνου αφήνοντας μόνον την επισήμανση..... και ως Κώστας Μεσσάρης.
 
Οι ταινίες είναι η χειρότερη πηγή σωστών ονομάτων; Και ειδικά όταν μιλάμε για 4 ταινίες που τσέκαρα και ανέφερα, από άλλες εταιρίες παραγωγής και τελείως διαφορετικές χρονικές περιόδους και όχι μία. Σωστά; Και βγαίνει έτσι απλά ένα αυθαίρετο πόρισμα από τυχαία διάσπαρτα παραδείγματα και χωρίς ουσιαστική τεκμηρίωση ότι "οι ταινίες στους τίτλους τους είναι η χειρότερη πηγή σωστών ονομάτων" ενώ τις σωστές πληροφορίες τις δίνει ο "Ριζοσπάστης", τα "Νέα" και η "Ελευθεροτυπία" στις συνεντεύξεις τους! Μάλιστα! Τώρα ποιός έχει εμμονές; Επίσης τις πληροφορίες του IMDB τις διασταυρώνω, όπως φαίνεται στο παραπάνω post, με την "Ταινιοθήκη Της Ελλάδας", το shortfilms.gr και άλλα κι αυτό επειδή ακριβώς κι εκεί διορθώνονται λάθη συνέχεια αλλά έχει κι ένα μεγάλο μειονέκτημα. ΕΙΝΑΙ ΓΡΑΜΜΕΝΟ ΣΕ GREEKLISH! Που σημαίνει ότι για να δω πως μιλάμε για το ίδιο άτομο, θα πρέπει να το δω από αλλού και πάλι από τρίτον και τέταρτον και ούτω καθεξής. Το cine.gr είναι λειψό. Άλλωστε έχει μόνο τις κινηματογραφικές ταινίες και τίποτα παραπάνω. Του λείπουν πολλές πληροφορίες κι ίσως ακόμα συμπληρώνει. Παρόλα αυτά ανά καιρούς το συμβουλεύομαι κι αυτό όπως και το RetroDB και όλα δηλαδή! Επίσης εγκυκλοπαίδεια που να περιέχει τα πάντα, ΔΕΝ υπάρχει! Δεν υπάρχει το "Βιβλίο Των Μικρών Εξερευνητών"! Γιατί πολύ απλά δεν καταλαβαίνουμε πως δεν υπάρχει κάποιο μέρος που να είναι συγκεντρωμένα όλα αυτά και πρέπει να τα δουλεύουμε και να τα συζητάμε συνέχεια για να καταλήγουμε; Γιατί πρέπει να ισχύει η δική μου πηγή και όχι η δική σου κτλ.; Θέλεις να σου σκανάρω παραδείγματα από εφημερίδες και τηλεπεριοδικά που έχουν εσφαλμένα ονόματα; Εκεί πρέπει να φτάνουμε δηλαδή; Γιατί δεν δεχόμαστε το πασιφανές; Αφού ξέρεις πολύ καλά ότι έτσι είναι με τις εφημερίδες και τα περιοδικά. Κάνουν λάθη είτε στις κουτσομπολίστικες στήλες, είτε στις συνεντεύξεις, είτε στο πρόγραμμά τους το ίδιο. Ξέρεις πόσες σειρές έχω εντοπίσει και γράφουν λάθος; Γιατί πολύ απλά αυτός/αυτοί που επιμελούνται το τι τελικά θα εκτυπωθεί, δεν τους ενδιαφέρει αν λείπει κι ένα άρθρο από έναν τίτλο, αν η σειρά έχει τίτλο με λατινικούς χαρακτήρες (π.χ. "Alma Libre") ή αν έχει διπλό "σ" σε ένα όνομα. Περνάνε την πληροφορία χοντρά χοντρά κι άσε τον άλλον να κουρεύεται. Δεν ελέγχονται. Δεν λογοδοτούν. Άρα δεν υπάρχει λόγος να κοπιάσουν. Αλλά άλλο οι εφημερίδες και άλλο να μου πεις ότι τα στοιχεία του καλλιτέχνη που εμφανίζεται στους τίτλους αρχής της ταινίας που είναι είτε πρωταγωνιστής, είτε δευτεραγωνιστής είτε οτιδήποτε άλλο, είναι η χειρότερη πηγή σωστών ονομάτων. Δεν το δέχομαι με τίποτα!

Σίγουρα κι εκεί θα γίνονται λάθη αλλά τα ονόματα, οι σειρές των ονομάτων κτλ. μπαίνουν πάντα κατόπιν συνεννόησης. Γι'αυτό έχουμε άλλοτε το πατρικό τους όνομα και άλλοτε το καλλιτεχνικό τους. Γι'αυτό έχουμε ψευδώνυμα. Είναι επιλογές είτε λόγο εκκεντρικότητας του καλλιτέχνη, του σκηνοθέτη, του παραγωγού ή δεν ξέρω ποιού άλλου είτε για οποιονδήποτε άλλο λόγο (κάθε ηθοποιός και περίπτωση τέτοια, είναι ξεχωριστή/ατομική). Δεν είναι εμπάτε σκύλοι αλέστε, όπως στον περιοδικό τύπο. Ακόμη και σε περιοδικά που ασχολούνται αποκλειστικά με το αντικείμενο όπως το "Σινεμά" έχω πετύχει αρκετά λάθη. Και δε μιλάω για τον "γνωστό δαίμονα" αλλά για προχειρότητες! Αυτή λοιπόν για μ'ένα δεν είναι η αξιόπιστη πηγή. Αυτή που έχει γραφεί πρόχειρα σε έντυπα που φυσικά πλέον δεν χρίζουν διόρθωσης και που ούτε υπάρχει λόγος, σύμφωνα μ'αυτό που προσφέρουν, να προστρέχει σε κάτι τέτοιο. Στις ίδιες τις ταινίες δεν είναι έτσι όμως. Παίζονται ονόματα μέσα. Δεν είναι λάθη! Είναι ΕΠΙΤΗΔΕΣ! Εκεί θέλω να καταλήξω! Η ταινία που είδες χθες να σου πω ποιά είναι; Είναι το "Σιλουέττες" ('67)! Που το ξέρω; Μα είναι η μοναδική ταινία που αναφέρεται ως "Ρίτα Μπεσουσάνη" σύμφωνα με το IMDB! Μάλιστα σύμφωνα με την ίδια σελίδα, στην ταινία "Άρχοντες" του 1977 θα την διαβάσεις στους τίτλους ως "Μαργαρίτα Μπενσουσάν". Λάθος κι αυτό; Αυτό προσπαθεί να κάνει το IMDB κι αυτό εννοούσα πριν καιρό λέγοντας για τα ονόματα που θα πρέπει να μπαίνουν και πως. Η βάση δεν έχει την δυνατότητα και δεν βοηθάει σ'αυτό το κομμάτι. Το κατάλαβα, τελείωσε! Τα περνάω τα εναλλακτικά στο trivia. Αλλά δεν είναι "λάθος" ονόματα! Είναι "ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΑ"! Όπως ακριβώς οι τίτλοι. Βέβαια εδώ μέσα δεν αναφέρουμε σε ποιές ταινίες αναφέρθηκαν μ'αυτά τα εναλλακτικά, αλλά δεν πειράζει. Όπως σου είχα πει με pm πως παραβλέπω προσωπικά ένα "uncredited" που αναφέρεται στο imdb και ότι απ'την στιγμή που παίζει ο ηθοποιός μου φτάνει και περισσεύει, με παρόμοιο τρόπο αντιμετωπίζω κι αυτό (αν και είναι πιο σημαντικό, θεωρώ)!

Και για να τελειώνουμε μια και καλή μ'αυτό, η Retrodb σαφώς και δεν είναι μετάφραση της imdb (όχι στα μάτια μου τουλάχιστον) και ούτε πρόκειται ποτέ να γίνει. Στην retrodb δε μπαίνουν ένα κάρο crew members που, ουσιαστικά, σαν σύνολο, δημιούργησαν την ταινία (όπως "φωτογράφος", "σκηνογράφος", "διακοσμητής" ή δεν ξέρω τι άλλο) και που είναι, όπως όλοι, καθόλα σημαντικοί! Δε μας ενδιαφέρουν όμως τέτοιες πληροφορίες. Η retroDB έχει άλλη φιλοσοφία, το συζητήσαμε πριν καιρό και έληξε! Αντίθετα η retrodb θα δίνει σιγά σιγά πολύ περισσότερες πληροφορίες σε άλλα κομμάτια όπως comments και trivia που δεν πρόκειται, φαντάζομαι, ποτέ να μπουν στην IMDB και σε καμιά IMDB! Κάθε βάση έχει τις ιδιαιτερότητές τις. Οι πληροφορίες που δίνω εδώ έρχονται από πολλές πηγές και τσεκάρονται. Δε θα απολογηθώ όμως από που τις αντλώ και πως, όπως δεν κάνει κανείς άλλος το ίδιο. Σημασία έχει να είναι σωστές και τσεκαρισμένες. Αυτό προσπαθώ να επιτύχω όποτε ασχολούμαι μ'αυτό το κομμάτι, αλλιώς δεν έχει νόημα όλο αυτό. Απ'την στιγμή όμως που με ρωτάνε πως, που και γιατί είμαι υποχρεωμένος να ρωτήσω το ίδιο για να καταλήξουμε. Όσο για το όνομα "Μεσάρης" ακόμη και στατιστικά να το δεις είναι πάρα πολύ σπάνιο. Στην whitepages του ΟΤΕ δίνοντας "Μεσσάρης" (κεφαλαία υποχρεωτικά και ατόνιστα) για την Αθήνα βγάζει 3 σελίδες ονόματα αλλά "Μεσάρης" μόνο ένα όνομα. Εδώ στην Κρήτη, το επίθετο (που φαντάζομαι πηγάζει απ'αυτό) είναι Μεσσαριτάκης και έχει παντού δύο "σ". Δεν το έχω πετύχει ποτέ με ένα. Μάλλον πως στην περίπτωση του ενός "σ" έχουμε, λοιπόν, την εξαίρεση και όχι τον κανόνα. Τώρα, αφού δε μας κάνει η αναφορά σε 4 ταινίες του ηθοποιού (εκ των οποίων η μία θεατρική παράσταση) ας το ρίξουμε και στα μαθηματικά και την στατιστική... Τι να πω πια... Κάντε ότι καταλαβαίνετε. I give up.
 
Αν για ένα ΣΙΓΜΑ αντιστοιχεί μια σελίδα post, τότε για ένα όνομα ολόκληρο, θα χρειαστούμε δωδεκάτομη εγκυκλοπαίδεια.

Δεν βρίσκω που είναι το παράλογο στα com του ηθοποιού Κώστα Μεσάρη να γραφτεί ότι εμφανίζεται σε τίτλους ταινιών και ως Κώστας Μεσσάρης.

Δεν έχω πάντως σκοπό να ανοίξουμε Κρητική βεντέτα, γιατί είμαι βέβαιος ότι η διαφορά μας στα ονόματα δεν θα είναι μόνο μία και σε παραπέμπω, έτσι πρόχειρα, στην Μπέσυ Μάλφα, τη Τζέσυ Παπουτσή, τον Παλαντζίδη, τον Μποσταντζόγλου, την Βερόνικα Αργιέντζη, την Ελισάβετ Κωνσταντινίδου, την Αμανατίδη, την Καβουκίδη κλπ


Όρεξη να΄χουμε να τρωγόμαστε.

Σημ: Η Σίσσυ Αλατά πράγματι γράφεται με δυο σ.


Η επιβεβαίωση από την πρώτη δισκογραφική της δουλειά το 1998 με τίτλο "Το νοικιασμένο νυφικό.

Έγινε η διόρθωση στη retrodb.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
nasos kolias είπε:
Αν για ένα ΣΙΓΜΑ αντιστοιχεί μια σελίδα post, τότε για ένα όνομα ολόκληρο, θα χρειαστούμε δωδεκάτομη εγκυκλοπαίδεια.Δεν βρίσκω που είναι το παράλογο στα com του ηθοποιού Κώστα Μεσάρη να γραφτεί ότι εμφανίζεται σε τίτλους ταινιών και ως Κώστας Μεσσάρης.

Δεν έχω πάντως σκοπό να ανοίξουμε Κρητική βεντέτα, γιατί είμαι βέβαιος ότι η διαφορά μας στα ονόματα δεν θα είναι μόνο μία και σε παραπέμπω, έτσι πρόχειρα, στην Μπέσυ Μάλφα, τη Τζέσυ Παπουτσή, τον Παλαντζίδη, τον Μποσταντζόγλου, την Βερόνικα Αργιέντζη, την Ελισάβετ Κωνσταντινίδου, την Αμανατίδη, την Καβουκίδη κλπ

Όρεξη να΄χουμε να τρωγόμαστε.
Λολ!!!!

Παρεμπιπτόντως, αυτά τα σχόλια τύπου "εμφανίζεται και ώς... έτσι" θα ήταν καλύτερα να γράφονται στα trivia γιατί στα com γράφουμε τα βιογραφικά τους!! #)
 
Ο αναγραφόμενος ως "Τζόνι Βάβουρας" κανονικά είναι "Τζώννυ Βαβούρας". Επίσης σύμφωνα με το IMDB και την "Ταινιοθήκη Της Ελλάδος" στην ταινία "Το Μεγάλο Ρουθούνι" ('81) η ηθοποιός Τέτα Κωνσταντά αναγράφεται ως Τέτα Κωνσταντοπούλου. Στο cine.gr βέβαια την έχει ως Κωνσταντά. Σύντομα θα έχω και την ταινία για να διαπιστώσουμε αν ισχύει και να προστεθεί στην σελίδα της.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Mandrake είπε:
Στα "Λιονταράκια Του Κυρ Ηλία" έχω την εντύπωση πως σ'αυτήν εδώ την φωτογραφία δεν είναι η Τέτα Κωνσταντά στα δεξιά (προφανώς αυτήν εννοεί η λεζάντα). Μου θυμίζει μια άλλη ηθοποιό που έχω δει σε βιντεοταινίες αλλά και στο θέατρο που τώρα μου διαφεύγει το όνομά της... Σίγουρα είναι αυτή;
Δεν είναι η Τέτα Κωνσταντά, αλλά η Νικόλ Κοκκίνου. Η διόρθωση έχει γίνει στη σελίδα με τα "Λιονταράκια".

Επίσης, στις τηλεοπτικές σειρές (template: series), το όνομα του συγγραφέα έμπαινε πάντα σε γενική πτώση (πχ Γρηγόρη Ξενόπουλου), διότι προηγείτο η φράση: "από το βιβλίο του/της". Με την αλλαγή που έκανες, από "από το βιβλίο του/της" σε "Συγγραφέας", τώρα οι σελίδες γράφουν:

Συγγραφέας: Γρηγόρη Ξενόπουλου

το οποίο φαίνεται πολύ άσχημο.

Επίσης, στο ίδιο template (series), προσέθεσες την πληροφορία: company=Εταιρία παραγωγής. Η πληροφορία αυτή όμως υπήρχε ήδη στο producer=Παραγωγός, για τους οποίους έχουν ανοιχθεί και συγκεκριμένες σελίδες:

http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Κατηγορία:Παραγωγοί

Αλλάζεις την πληροφορία σε ορισμένες μόνο σελίδες (πολύ λίγες στον αριθμό) και αυτό είναι όλο.

Έχω να κάνω επομένως δύο παρατηρήσεις:

1) Παρακαλώ πριν κάνουμε τέτοιες αλλαγές, να τις συζητάμε πρώτα εδώ για να λέμε όλοι τη γνώμη μας - αυτό το έχουμε ξαναπεί.

2) Αν είναι να γίνονται αλλαγές, να γίνονται σωστά (δηλαδή ολοκληρωμένες) και όχι μισές. Αν είναι να αλλάζουμε κάτι χωρίς να είμαστε συνεπείς στην αλλαγή σε όλες τις σελίδες, καταλήγουμε με σελίδες όπου γράφουν: Συγγραφέας: Γιάννη Μαρή (αντί Συγγραφέας: Γιάννης Μαρής) και

σελίδες όπου η ίδια πληροφορία αλλού είναι καταχωρημένη ως "Παραγωγός" και αλλού ως "Εταιρία παραγωγής".

Και σε μια βάση δεδομένων, η ασυνέπεια στην καταχώρηση της πληροφορίας είναι ένα από τα μεγαλύτερα προβλήματα...
 
Κανένα πρόβλημα αλλά με το "τέτοιες αλλαγές" τι εννοείς; Στις 29-03-10, 02:33 ρωτάω για τα "έτη προβολής" για να ξέρω πως θα συνεχίσω. Δεν απαντάει ποτέ κανείς. Το feeding συνεχίζεται κανονικά. Στις 29-03-10, 16:28 ρωτάω για το αν θα πρέπει να κοιτάξουμε να περνάμε συμπαραγωγές που περιέχουν από αρκετούς έως πολλούς Έλληνες ηθοποιούς, για web series όπως και για τις ταινίες της "Sirina Productions". Δεν απαντάει ποτέ κανείς. Το feeding συνεχίζεται κανονικά. Στις 14-04-2010 ουσιαστικά αναρωτιέμαι αν τελικά υπάρχει το "Πρόοδος Εργασιών" ή μήπως είναι απλά για να υπάρχει. Στις 19-04-2010 ρώτησα για την φωτογραφία όπου τελικά μόλις σήμερα έγινε η διόρθωση. Και εντάξει..εκεί πες δεν υπήρχε η πληροφορία και ήθελε ψάξιμο αν και θα μπορούσε κάποιος να προβληματιστεί. Είναι εμφανές άλλωστε. Στα υπόλοιπα ερωτήματα; Μόνο όταν ενόχλησα με pm τον Wally φαίνεται πως ενημέρωσε τον Νάσο για να ανταλλάξουμε κάποιες πληροφορίες. Καμία συγκίνηση γενικά. Καμία επαφή.

Για τα templates εν τω μεταξύ και άλλοι κάνουν αλλαγές αλλά δεν είδα ποτέ να το αναφέρουν εδώ μέσα. Όσο είμαι τουλάχιστον και παρακολουθώ γιατί προηγουμένως εννοείται πως δεν γνωρίζω! Όσον αφορά το company (εταιρεία παραγωγής) δεν το άλλαξα. Υπήρχε ήδη σε μια κατηγορία ΜΑΖΙ με τον παραγωγό (producer) και απλά το πρόσθεσα σε άλλες δύο. Εάν ψάξεις θα το βρεις. Δεν ξέρω πότε πρωτομπήκε, φυσικά, ποιός το έβαλε και γιατί. Επειδή άλλο πράγμα όμως το όνομα του παραγωγού και άλλο η εταιρία παραγωγής, η εταιρία διανομής κτλ. θεώρησα πως απλά σκεφτήκατε κάποια στιγμή ότι χρειάστηκε και το βάλατε. Το πρόσθεσα λοιπόν στις υπόλοιπες κατηγορίες. Αν δεν κάνω λάθος είτε στο movies ήταν αρχικά, είτε στο VHS. Συνεπώς το producer παραμένει ως έχει! Είναι κάτι διαφορετικό! Στις τηλεοπτικές σειρές το κανάλι είναι στις περισσότερες περιπτώσεις η εταιρία παραγωγής, οπότε δεν χρειάζεται κάτι τέτοιο.

Στο "Συγγραφέας" έχεις απόλυτο δίκιο ότι υπάρχουν ακόμη στην γενική και πρέπει να αλλάξουν αλλά:

1ον. Είναι αδύνατον να γνωρίζω που υπήρχε ο συγγραφέας. Ούτως ή άλλος όμως επειδή ήταν σε γενική πτώση δεν υπήρχαν μέσα στην βάση τα ονόματα αυτά. Οπότε πρόβλημα δεν υπάρχει! Όποιος βρίσκει μέσα συγγραφέα (δεν πρέπει να είναι και πολλοί περασμένοι στις κινηματογραφικές ταινίες) το διορθώνει! Μόνο εκεί το έβαλα, άλλωστε. Προσωπικά θα κοιτάξω όπου έχω κάνει προσθήκες και ότι πετύχω θα το αλλάξω!

2ον. Το "Συγγραφέας" δεν είναι επίσης δική μου επινόηση. Κοίταξε λίγο τι γίνεται στις θεατρικές παραστάσεις, σε παρακαλώ. Δε μπορεί λοιπόν αλλού να στήνεται βάση με τους συγγραφείς (θεατρικών έργων, στην προκειμένη περίπτωση) κι αλλού να υπάρχουν στην γενική πτώση ακόμη, με το "βιβλίο του/της". Είπα να το αναφέρω αλλά επειδή κατά πάσα πιθανότητα δε θα έπαιρνα πάλι καμία απάντηση, το ξεκίνησα. Εάν θέλουμε να φαίνονται διαφορετικά ή να μην στηθεί βάση για κάτι τέτοιο (ανεπίτρεπτο κατά την άποψή μου να μην αναφέρονται στις κινηματογραφικές ταινίες) το "πρόβλημα" λύνεται άμεσα. Το ίδιο θα πρέπει να δούμε για το "Ποιητής" όταν πρόκειται για μεταφορά από ποίημα/ποιητική συλλογή κάποιου.
 
Mandrake είπε:
Κανένα πρόβλημα αλλά με το "τέτοιες αλλαγές" τι εννοείς;
Εννοώ αλλαγές στη δομή των σελίδων. Νομίζω ότι είναι σαφές.

Mandrake είπε:
Στις 29-03-10, 02:33 ρωτάω για τα "έτη προβολής" για να ξέρω πως θα συνεχίσω. Δεν απαντάει ποτέ κανείς. Το feeding συνεχίζεται κανονικά. Στις 29-03-10, 16:28 ρωτάω για το αν θα πρέπει να κοιτάξουμε να περνάμε συμπαραγωγές που περιέχουν από αρκετούς έως πολλούς Έλληνες ηθοποιούς, για web series όπως και για τις ταινίες της "Sirina Productions". Δεν απαντάει ποτέ κανείς. Το feeding συνεχίζεται κανονικά.
Εννοείς ότι πρέπει να απαντάμε όλοι σε όλα τα ερωτήματα? Όσον αφορά τις ταινίες της "Sirina Productions", συγνώμη αλλά μου είναι παντελώς άγνωστες. Οι διεθνείς συμπαραγωγές με συμμετοχή Ελλήνων ηθοποιών δεν με έχουν απασχολήσει μέχρι σήμερα (και δεν είναι και η "ειδικότητά" μου), οπότε δεν είχα άποψη να εκφέρω επί του θέματος και τέλος, όσον αφορά το θέμα των "ετών προβολής" - τι να απαντήσω? Εδώ έχει η βάση τόσες πολλές ανάγκες από το feeding και τον χρόνο όλων μας, που θεωρώ ότι είναι πολυτέλεια να κολλάμε αυτή τη στιγμή σε λεπτομέρειες του τύπου αν τα "έτη προβολής" αναφέρονται σε έτη ή σεζόν προβολής ή σε κατεβατά κείμενα αν ο ο Κώστας Μεσσάρης πρέπει να γραφτεί με ένα σίγμα ή με δύο. Ο χρόνος μου είναι από λιγοστός εως ελάχιστος και προσπαθώ να τον αφιερώνω σε θέματα που (εγώ τουλάχιστον) θεωρώ ουσιαστικά. Και νομίζω ότι είναι δικαίωμά μου.

Mandrake είπε:
Στις 14-04-2010 ουσιαστικά αναρωτιέμαι αν τελικά υπάρχει το "Πρόοδος Εργασιών" ή μήπως είναι απλά για να υπάρχει.
Ώπα, το προχωράς πολύ μακρυά το θέμα... 37 σελίδες είναι αυτές, δεν νομίζω ότι είναι μόνο για τους τύπους το thread "Πρόοδος Εργασιών" - πόσο μάλλον όταν προϋπήρχε πολύ καιρό πριν ξεκινήσεις εσύ το feeding. Απλούστατα, όταν δεν υπάρχει κάποιο σημαντικό θέμα, προχωρούμε με το feeding - business as usual.

Mandrake είπε:
Στις 19-04-2010 ρώτησα για την φωτογραφία όπου τελικά μόλις σήμερα έγινε η διόρθωση. Και εντάξει..εκεί πες δεν υπήρχε η πληροφορία και ήθελε ψάξιμο αν και θα μπορούσε κάποιος να προβληματιστεί. Είναι εμφανές άλλωστε.
Όταν διάβασα το σχόλιό σου στις 19/4, συνειδητοποίησα ότι ήταν λάθος το όνομα, αλλά δεν θυμόμουν το σωστό για να το διορθώσω. Και πίστεψέ με, μόλις το εξακρίβωσα σήμερα, πήγα και το άλλαξα. Αυτό δείχνει έλλειψη προβληματισμού? Και στο κάτω κάτω, σε διόρισε κανένας ελεγκτή στο τι κάνουμε και πότε στη RetroDB? Ο Νάσος είναι ο project leader της RetroDB (αναμφισβήτητα, διότι και την έστησε και έχει κάνει το 95% (μην πω παραπάνω) της συνολικής δουλειάς στη RetroDB). Είμαστε σοβαροί???

Mandrake είπε:
Στα υπόλοιπα ερωτήματα; Μόνο όταν ενόχλησα με pm τον Wally φαίνεται πως ενημέρωσε τον Νάσο για να ανταλλάξουμε κάποιες πληροφορίες. Καμία συγκίνηση γενικά. Καμία επαφή.
"Καμία επαφή" - η επαφή αυτή (όπως τουλάχιστον εσύ την εννοείς με συνεχόμενα κατεβατά μηνύματα) εμένα προσωπικά με κουράζει και δεν έχω τον χρόνο ούτε και τη διάθεση να συμμετέχω. Επομένως, δεν θα έλεγα "καμία συγκίνηση", αλλά "κανένα απόθεμα όρεξης για συμμετοχή σε τέτοιου είδους ερωτήματα και σε υπαρξιακού τύπου αναζητήσεις"... Λυπάμαι που το λέω, αλλά τουλάχιστον είναι απόλυτα ειλικρινές από τη μεριά μου, έτσι δεν είναι?

Mandrake είπε:
Για τα templates εν τω μεταξύ και άλλοι κάνουν αλλαγές αλλά δεν είδα ποτέ να το αναφέρουν εδώ μέσα. Όσο είμαι τουλάχιστον και παρακολουθώ γιατί προηγουμένως εννοείται πως δεν γνωρίζω! Όσον αφορά το company (εταιρεία παραγωγής) δεν το άλλαξα. Υπήρχε ήδη σε μια κατηγορία ΜΑΖΙ με τον παραγωγό (producer) και απλά το πρόσθεσα σε άλλες δύο. Εάν ψάξεις θα το βρεις. Δεν ξέρω πότε πρωτομπήκε, φυσικά, ποιός το έβαλε και γιατί. Επειδή άλλο πράγμα όμως το όνομα του παραγωγού και άλλο η εταιρία παραγωγής, η εταιρία διανομής κτλ. θεώρησα πως απλά σκεφτήκατε κάποια στιγμή ότι χρειάστηκε και το βάλατε. Το πρόσθεσα λοιπόν στις υπόλοιπες κατηγορίες. Αν δεν κάνω λάθος είτε στο movies ήταν αρχικά, είτε στο VHS. Συνεπώς το producer παραμένει ως έχει! Είναι κάτι διαφορετικό! Στις τηλεοπτικές σειρές το κανάλι είναι στις περισσότερες περιπτώσεις η εταιρία παραγωγής, οπότε δεν χρειάζεται κάτι τέτοιο.
Δε μίλησα για τις αλλαγές που έχουν κάνει άλλοι (και του εαυτού μου συμπεριλαμβανομένου) στα templates, αλλά ούτε και για καμία άλλη από τις εκατοντάδες άλλες αλλαγές που εσύ έχεις κάνει στα templates, αλλά για δύο συγκεκριμένες αλλαγές. Απλά λέω, όταν πρόκειται για κάποιες σημαντικές αλλαγές στη δομή (όπως αυτές οι δύο και όχι ο αριθμός των σίγμα και των λάμδα στα ονόματα), ότι αυτές πρέπει να συζητιούνται. Μόνο αυτό λέω.

Mandrake είπε:
Στο "Συγγραφέας" έχεις απόλυτο δίκιο ότι υπάρχουν ακόμη στην γενική και πρέπει να αλλάξουν αλλά:1ον. Είναι αδύνατον να γνωρίζω που υπήρχε ο συγγραφέας. Ούτως ή άλλος όμως επειδή ήταν σε γενική πτώση δεν υπήρχαν μέσα στην βάση τα ονόματα αυτά. Οπότε πρόβλημα δεν υπάρχει! Όποιος βρίσκει μέσα συγγραφέα (δεν πρέπει να είναι και πολλοί περασμένοι στις κινηματογραφικές ταινίες) το διορθώνει! Μόνο εκεί το έβαλα, άλλωστε. Προσωπικά θα κοιτάξω όπου έχω κάνει προσθήκες και ότι πετύχω θα το αλλάξω!

2ον. Το "Συγγραφέας" δεν είναι επίσης δική μου επινόηση. Κοίταξε λίγο τι γίνεται στις θεατρικές παραστάσεις, σε παρακαλώ. Δε μπορεί λοιπόν αλλού να στήνεται βάση με τους συγγραφείς (θεατρικών έργων, στην προκειμένη περίπτωση) κι αλλού να υπάρχουν στην γενική πτώση ακόμη, με το "βιβλίο του/της". Είπα να το αναφέρω αλλά επειδή κατά πάσα πιθανότητα δε θα έπαιρνα πάλι καμία απάντηση, το ξεκίνησα. Εάν θέλουμε να φαίνονται διαφορετικά ή να μην στηθεί βάση για κάτι τέτοιο (ανεπίτρεπτο κατά την άποψή μου να μην αναφέρονται στις κινηματογραφικές ταινίες) το "πρόβλημα" λύνεται άμεσα. Το ίδιο θα πρέπει να δούμε για το "Ποιητής" όταν πρόκειται για μεταφορά από ποίημα/ποιητική συλλογή κάποιου.
Mandrake, κάθε template είναι διαφορετικό. Δε σημαίνει ότι επειδή υπάρχει "Συγγραφέας" στις Θεατρικές παραστάσεις, ότι πρέπει να αναφέρονται στην ονομαστική και στις Τηλεοπτικές σειρές. Κι αν ακόμα αποφασιστεί να γίνει, ας το συζητήσουμε πρώτα και ας κάνουμε όλοι μαζί μια προσπάθεια να το αλλάξουμε σε όλα τα λήμματα των σειρών. Αυτά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Sirina Productions ? .... στη retrodb ?

Μαλλον πρεπει να κουβεντιασουμε καποια πραγματα.
 
Paspartoo είπε:
Sirina Productions ? .... στη retrodb ?
Μαλλον πρεπει να κουβεντιασουμε καποια πραγματα.
Καλά,δε θα ήταν και κάτι το περίεργο εδώ που τα λέμε,κάθε άλλο.

Απλά θα καταχωρούνταν οι ταινίες της,όπως έχει γίνει και με πάμπολλες ανάλογες ταινίες του παρελθόντος.

Και για να είμαστε πιο ακριβείς,είναι κάτι που ουσιαστικά πρέπει να γίνει,με βάση τη λογική της ύπαρξης της RetroDB...

(αυτό το τελευταίο μην εκληφθεί ως "οδηγία" προς τους DB feeders,αλίμονο...)
 
Απάντησα σε όλους και σε όλα όσο πληρέστερα γινόταν. Δυστυχώς όμως ο υπολογιστής μου crashαρε και αναγκάστηκα να κάνω επανεκκίνηση με αποτέλεσμα να χαθούν... Θα επανέλθω.
 
Οι ταινιες που αναφερθηκαν, κανονικα δεν "χωρανε" στη RetroDB αφου ουτε κινηματογραφικες ειναι, ουτε στην τηλεοραση παιζονται, ουτε σε VHS κυκλοφορησαν κτλ κτλ κτλ
 
Στο βαθυ μελλον θα προσθεσουμε κατηγορια "Ελληνικες DVD ταινιες"...

Μεχρι τοτε, δεν χωρα πουθενα που λενε και οι Τρυπες :)
 
Μια παρένθεση σ'αυτό γιατί πρέπει να φύγω. Οι ταινίες που βγαίνουν άμεσα σε DVD, κατατάσσονται στις "βιντεοταινίες". Εξυπηρετούν ακριβώς τον ίδιο σκοπό. Το μέσον άλλαξε απλά!

Υ.Σ. Το σχόλιο του paspartoo που πήγε;
 
Ποιες Ελληνικες ταινιες βγαινουν κατευθειαν σε DVD??? Η εξης μια και δεν προτιθεμαι να δημιουργησω νεα κατηγορια, τουλαχιστον μεχρι να υπαρξει ενας ικανος αριθμος τιτλων.

Η κατηγορια "Βιντεοκασετες" εχει φτιαχτει μονο για το σκοπο που λεει ο τιτλος της.
 
Μετά από τον συνεχή εμπλουτισμό της retrodb με ένα πλήθος εκπομπών, δημιουργείται η ανάγκη να δημιουργηθεί μια νέα κατηγορία, αυτή των παρουσιαστών. Η μέχρι τώρα κατάταξη τους στην κατηγορία των ηθοποιών, προκειμένου να φαίνονται οι συμμετοχές τους, δεν είναι σωστή. Και επειδή στην κεντρική σελίδα υπάρχει μια κενή μπάρα, ίσως θα μπορούσαμε να δημιουργήσουμε αυτή την ξεχωριστή κατηγορία που ξεκινάει από τον Άλκη Στέα και τον Κώστα Βενετσάνο, τις πρώτες παρουσιάστριες της τηλεόρασης τον Ίκαρο και τον Χρήστο Οικονόμου και φτάνει μέχρι τους σημερινούς παρουσιαστές τηλεπαιχνιδιών, ενημερωτικών και πρωινών εκπομπές, παρουσιαστές ειδήσεων κλπ.

Ίσως μάλιστα ένας τέτοιος κατάλογος να είναι και μοναδικός στο διαδίκτυο.

Ποιά λοιπόν είναι η γνώμη σας;
 
Νασο δωσε μου λιγο χρονο να δω τεχνικα πως θα το κανω
 
Παιδιά καλό θα είναι επιτέλους να κοιτάξετε τις τηλεταινίες. Δημιουργούνται τεχνικά προβλήματα όπως παρατήρησα στις τελευταίες που πέρασα μέσα. Δεν λύνεται το πρόβλημα βάζοντας ένα επιπλέον "Διάρκεια" (Dur) στο TVseries (εκτός του episodeDur που έχει για τις σειρές) κι ένα "airDay" χοντροκομμένα να αντικαθιστά την "Πρεμιέρα" που έχουμε στις κινηματογραφικές... Η χρήση της "Ημέρας Προβολής" είναι για την ημέρα που προβαλόταν μία live action σειρά, ένα τηλεπαιχνίδι, μία σειρά ντοκυμανταίρ κτλ. Σε ταινίες δεν κολλάει, πόσο μάλλον που μπερδεύεσαι να χρησιμοποιείς την ίδια εντολή στο ίδιο template για 2 διαφορετικά πράγματα. Γιατί απαξιώνετε έτσι τις τηλεταινίες; Απ'τις αρχές του '80 μέχρι το '89 υπάρχουν παραπάνω από 300 ταινίες κι αν βάλουμε τις επόμενες δεκαετίες ξεφεύγουμε κι άλλο! Οι ταινίες αυτές εξυπηρετούσαν τον ίδιο σκοπό με τις βιντεοταινίες (και όχι "Βιντεοκασέτες αγαπητέ Wally. Αυτός ο όρος παραπέμπει στο μέσον αποθήκευσης και όχι στην τηλεοπτική κατηγορία)! Καλό θα ήταν λοιπόν να βρουν σιγά σιγά τον δρόμο τους γιατί έτσι χάνονται...

Στο θέμα "βιντεοταινίες" τώρα τα έχουμε ξαναπεί και ελπίζω πως καταλαβαίνουμε τον σκοπό που φτιάχτηκαν. Που επειδή ακριβώς δεν λέγονται "βιντεοκασέτες", αλλά "βιντεοταινίες" (που παραπέμπει στην κατηγορία) και εδώ αλλά και στο εξωτερικό από πάντα και ακόμα, είναι οι ταινίες που κυκλοφορούν απ'ευθείας προς πώληση/ενοικίαση και δεν πρόκειται για κινηματογραφικές παραγωγές. Επειδή τα χρήματα είναι λειψά και δεν έχουν όλοι οι παραγωγοί την δυνατότητα να βγάζουν κινηματογραφικές παραγωγές, ακόμη και σήμερα βγαίνουν αρκετές βιντεοταινίες σε μορφή DVD (και VHS αρχικά, μέχρι που σταμάτησε η κυκλοφορία τους). Ταινίες τέτοιες υπάρχουν στο είδος του ντοκυμανταίρ, του δράματος, της κοινωνικής σε μεγάλου αλλά και μικρού μήκους. Ακόμη και τα μουσικά ντοκυμανταίρ που δεν είναι τηλεοπτικές ή κινηματογραφικές παραγωγές και τα video clip που κυκλοφορούν σε DVD μορφή θεωρούνται βιντεοταινίες γιατί αυτό ακριβώς είναι.

Η νεοσύστατη "MacabroFilms" έχει κάνει μέχρι στιγμής τρεις ταινίες. Το "Brutal" (2006), το "Κόκκινο Σαν Αίμα" και το "Razor" (2007). Υπάρχουν μικρού μήκους γυρισμένες για το "βίντεο" όπως είναι το "The Wallet" (2009) του Γιώργου Νουρή, το "Work Of Art" (2008 ) της Εύας-Μαρίας Λεονάρδου, το "Secrets" (2010) του Βασίλη Μπλιούμη κ.α. Απ'το είδος του ντοκυμανταίρ έχουμε το "The Age Of Fire" (2007) του Ζάχου Σαμολαδά, τα ντοκυμανταίρ του Γρηγόρη Ζώρσου κτλ. Επίσης υπάρχουν οι ταινίες "Τα Ρεμάλια" (2002) και "Η Επιστροφή Των Καθαρμάτων" (2003) του Φωκίωνα Μπόγρη (την 2η μάλιστα κακώς την έχουμε στις κινηματογραφικές!), το "Greek Psycho Cannibal" (2009) του Νίκου Σαμαρά, το "Ο Γίγαντας" (2000), επίσης με τον Απόστολο Σουγκλάκο και η λίστα συνεχίζεται... Σκοπός δεν είναι να δημιουργηθεί καινούργια κατηγορία αλλά το να κατανοήσουμε πως πρόκειται για την ίδια ακριβώς που ήδη έχουμε και σιγά σιγά να συμπεριλάβουμε κι αυτές μιας και πρόκειται καθαρά για βιντεοταινίες. Θα είχα ξεκινήσει αλλά ενίσταμαι ακόμη στο που είναι τοποθετημένα τα "ντοκυμανταίρ" ενώ περιμένω με την σειρά μου την κατηγορία με τις "μικρού μήκους".

Σ'αυτό με την γενική πτώση στο "author" ("Συγγραφείς") ΜΟΝΟ στις τηλεοπτικές σειρές, απλά δεν το καταλαβαίνω. Το "κάθε template είναι διαφορετικό" που είπες, δικαιολογεί αυτό εδώ; Δηλαδή τι πάμε να πετύχουμε μ'αυτό και ποιές είναι οι διαφορές στα templates, Bernard, που κάνουν τους συγγραφείς να εμφανίζονται άλλοτε σε γενική και άλλοτε σε ονομαστική πτώση; Ναι, αλλά αυτό σε μία βάση δεδομένων είναι επιζήμιο! Δεν βλέπετε πως το αποτέλεσμα είναι τα ονόματα στην γενική πτώση να μη μπαίνουν ποτέ στην κατηγορία των συγγραφέων που μελλοντικά, ίσως, χρειαστεί να περαστεί; Εάν πιάσουμε και περνάμε συγγραφείς αβέρτα τώρα, θα έχουμε πρόβλημα μετά γιατί θα πρέπει να τους αλλάζουμε όλους απ'την αρχή. Αποφασίστε τι πρέπει να γίνει και μ'αυτό λοιπόν για να μην τρέχουμε μετά.

Και τέλος υπάρχει ένα θέμα με την σειρά "Τα Εφτά Κακά Της Μοίρας Μου" και θέλω τα φώτα όσων γνωρίζουν περισσότερα, για να το σουλουπώσουμε λίγο. Με βάση τον "Οδηγό Τηλεοπτικών Σειρών (1967-1998 )" η σειρά αποτελείται από 172 επεισόδια με έναρξη και φινάλε αυτά που αναφέρουμε στην βάση. Φαντάζομαι πως έχει μέσα και τα επεισόδια του "sequel" "Όλα Τα Κακά Της Μοίρας Μου" που γνωρίζουμε σίγουρα πως είναι 43. Στα "Εφτά Κακά Της Μοίρας Μου" οι σαιζόν αναγράφονταν ως 2 και τα επεισόδια ως 86 (λογικά 43x2) ενώ λείπουν 43 επεισόδια σύμφωνα με τις ενδείξεις του οδηγού. Τα πρόσθεσα λοιπόν κι έβαλα μια 3η σαιζόν υπολογίζοντας πως ο κύκλος τελείωσε, με συνολικά 109 επεισόδια, τον Δεκέμβρη του 1994! Γιατί έτσι; Γιατί αν θυμάμαι καλά της σειράς "Όλα Τα Κακά Της Μοίρας Μου" προηγήθηκε ένα εορταστικό Χριστουγεννιάτικο/Πρωτοχρονιάτικο επεισόδιο που ΔΕΝ αναφέρουμε και λεγόταν "Όλα Τα Καλά Της Μοίρας Μου"! Συνεπώς αν αυτό προβλήθηκε στις 29 του μήνα (η τελευταία Τρίτη του έτους) τότε στις 22 Δεκεμβρίου 1993 είχαμε το τελευταίο επεισόδιο του 3ου κύκλου! Ως εδώ καλά; Πείτε μου τώρα πως από την Παρασκευή 8 Ιανουαρίου 1994 μέχρι την Παρασκευή 29 Ιουλίου 1994 είχαμε 43 επεισόδια, γιατί εμένα δε μου βγαίνουν με τίποτα... Για την αλλαγή ονομασίας ΜΕΤΑ απ'αυτό το σπέσιαλ εορταστικό επεισόδιο, είμαι κατά 95% σίγουρος! Εκτός κι αν η σειρά "Όλα Τα Κακά Της Μοίρας Μου" είχε 2 σαιζόν και άλλες 2 η πρώτη, με αποτέλεσμα το εορταστικό να ήταν τον Δεκέμβριο του '92. Αλλά το βλέπω πολύ δύσκολο να έκλεισε δύο κύκλους μ'αυτόν τον τίτλο και δύο με τον 1ο...

Υ.Σ. Όπως καταλαβαίνετε η σειρά δεν είχε το κλασικό μοτίβο Σεπτέμβρη-Ιούνη που συνηθίζεται για τόσα επεισόδια. Κατά πάσα πιθανότητα πήγαιναν σερί τα επεισόδια ή με μικρά, ίσως, διαλείμματα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα