Spectrum vs Amstrad [Μερος XXII]

Shinobi είπε:
"Another interesting fact is that all the Spectrum versions of Ocean games are designed on Atari STs and ported down to the Speccy afterwards.

Shinobi είπε:
Τι σε κάνει να πιστεύεις οτι έχει γίνει επεξεργασία στο CPC "from ?!?the?!? scratch"?

Μην πας να ξεγλιστρίσεις πάλι !! (σκέτο χέλι είσαι :D )

Για τι πράγμα άρχισες να μιλάς τώρα; Mοιάζει σαν να αναφέρεσαι γενικά περί development του παιχνιδιού για spectrum, και όχι για τα γραφικά σε mode 0 του Amstrad, που προσπαθείς να μας πείσεις ότι είναι 90% ίδια με εκείνα του spectrum...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Clipboard09.jpg

στη 1η εικόνα ST version, δίπλα Amstrad version φαινομενικά καμία σχέση με το "υπέροχο" Amstrad conversion

Αν όμως ακολουθήσουμε τη διαδικασία εικόνα προς εικόνα δηλαδή resize, load Amstrad palette κλπ ουπς!

"From the scratch" Amstrad version! Φυσικά έχουν χαθεί τα τουβλάκια λόγω διαφορετικού αλγόριθμου προφανώς που χρησιμοποίησε η Ocean

*μπορεί βέβαια να μη χαθούν αν επιλέξουμε "maintain color indexes" και μετά κάνουμε color replace όπου θέλουμε εμείς. ;)

Τώρα τι θέλετε να κάνω να αρχίσω να χρωματίζω τη Spectrum εικόνα του Op. Wolf?

η μήπως θα μου πείτε οτι άλλαξαν το font για τη downgraded ανάλυση και δεν είναι τα ίδια? Αν μπορoύσαν ας το άφηναν :p :p

P.S μάλλον εδώ πρέπει να τελείωσε και η αντιπαράθεση με τα fanboys. Hehehe

Clipboard01.jpg

Clipboard03.jpg

Clipboard06.jpg

Clipboard07.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
"Αγόραρε/χέλι", πάλι δεν απάντησες !! :D

Tι σχέση έχει η εικόνα που βάζεις, με το "άκυρο" που υποστηρίζεις, ότι δηλαδή τα γραφικά σε mode 0 του amstrad είναι 90% ίδια με εκείνα του spectrum ?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν απαντάς καλύτερα εσύ για το παραπάνω post? Ποιός νοήμων άνθρωπος θα κάτσει να φτιάξει γραφικά from the scratch για ένα computer που είχε το 10% της αγοράς?

clopy-paste απο ST/Spectrum και "καλή σας όρεξη" :D
 
Καταρχήν, μου κάνει εντύπωση που...

...δεν σου κάνει εντύπωση, που κανένα Spectrum "fanboy" δεν υποστηρίζει την άποψή σου;

Δεύτερον και όσον αφορά το παραπάνω post τώρα, με την εικόνα που εσύ έφτιαξες "from scratch" από τον ST, σε ρωτάω με όλη μου την ειλικρίνεια, τι ίδιο βλέπεις;

Τα ψηλά κάστρα στο βάθος του ST που δεν υπάρχουν στον Amstrad, τα σημαιάκια στην πρώτη πλατφόρμα που είναι δέκα αντί για δώδεκα, την τόσο μεγαλύτερη playing area όσον αφορά τον κατακόρυφο άξονα του ST, τα μάτια του Bub που είναι ενωμένα στο τερατούργημα που έφτιαξες; (σε σημερινό PC μάλιστα, μην σου πω τι θα έκανες και πόσο θα σου έπαιρνε, με τα εργαλεία της εποχής)

Το ότι μοιάζουνε σαν τελικό αποτέλεσμα, είναι αυτό που σε ιντριγκάρει τελικά εσένα... αλλά άκου ένα μυστικό, που δεν θα το πεις πουθενά όμως, έτσι; Conversions του ίδιου arcade είναι... πρέπει να μοιάζουν και λίγο!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Shinobi είπε:
Δεν απαντάς καλύτερα εσύ για το παραπάνω post?
Για ποιό λόγο να απαντήσω; Ψάξε τα posts μου απο την αρχή του thread. Eχω γράψει τίποτα μέχρι τώρα για ST ?

Aντίθετα, εσύ υποστήριξες ότι τα γραφικά του Op. Wolf του amstrad (τα οποία είναι σε mode 0), τα θεωρείς 90% ίδια με του spectrum !!

Το μόνο που είναι ίδιο με τον spectrum, είναι το εύρος της οθόνης (για το οποίο κανείς δεν έφερε αντίρρηση). Αν τώρα εσύ επιμένεις να θεωρείς ίδια τα γραφικά αυτών των δύο μηχανημάτων για τέτοιου είδους games σε επίπεδο 90%, τι να σου πω...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
εμ τι θα πείτε, τρέλα θα πουλάτε "χέλια" hehehe

Ace είπε:
...δεν σου κάνει εντύπωση, που κανένα Spectrum "fanboy" δεν υποστηρίζει την άποψή σου;[/b]
μπορεί να έχουμε τσακωθεί και να μη με υποστηρίζουν που ξέρεις εσύ? Σοβαρότατο το επιχείρημα σου! :D :D

Πέρα απο τη καφενειακού επιπέδου η όταν μαζευόμασταν παιδιά να παίξουμε αντιπαράθεση με επιχειρήματα του στυλ "δες είμαστε περισσότεροι"

αν έχει κάποιος να πει κάτι σοβαρό αλλιώς λήγει εδώ η "συζήτηση" (ο θεός να τη κάνει)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν και αρχίζω να κουράζομαι...

...λέω να συνεχίσω ακόμα λιγάκι και να σου επιστήσω την προσοχή, στο δεύτερο μέρος του post, που μάλλον σου "ξέφυγε".

Δεύτερον και όσον αφορά το παραπάνω post τώρα, με την εικόνα που εσύ έφτιαξες "from scratch" από τον ST, σε ρωτάω με όλη μου την ειλικρίνεια, τι ίδιο βλέπεις;
Τα ψηλά κάστρα στο βάθος του ST που δεν υπάρχουν στον Amstrad, τα σημαιάκια στην πρώτη πλατφόρμα που είναι δέκα αντί για δώδεκα, την τόσο μεγαλύτερη playing area όσον αφορά τον κατακόρυφο άξονα του ST, τα μάτια του Bub που είναι ενωμένα στο τερατούργημα που έφτιαξες; (σε σημερινό PC μάλιστα, μην σου πω τι θα έκανες και πόσο θα σου έπαιρνε, με τα εργαλεία της εποχής)


Το ότι μοιάζουνε σαν τελικό αποτέλεσμα, είναι αυτό που σε ιντριγκάρει τελικά εσένα... αλλά άκου ένα μυστικό, που δεν θα το πεις πουθενά όμως, έτσι; Conversions του ίδιου arcade είναι... πρέπει να μοιάζουν και λίγο!
 
Ace είπε:
...λέω να συνεχίσω ακόμα λιγάκι και να σου επιστήσω την προσοχή, στο δεύτερο μέρος του post, που μάλλον σου "ξέφυγε".
Λες να τρολάρεις λιγάκι θες να πεις. Επιμένεις στο ίδιο πράγμα, κάνεις πως δε καταλαβαίνεις, πως δε βλέπεις, τι ακριβώς? Τι προσπαθείς να αποδείξεις?

Μοιάζουνε λέει σα τελικό αποτέλεσμα... Πόσα θέλεις για να μας τρελάνεις αγορίνα????? :)

Ace είπε:
Τα ψηλά κάστρα στο βάθος του ST που δεν υπάρχουν στον Amstrad, τα σημαιάκια στην πρώτη πλατφόρμα που είναι δέκα αντί για δώδεκα, την τόσο μεγαλύτερη playing area όσον αφορά τον κατακόρυφο άξονα του ST, τα μάτια του Bub που είναι ενωμένα στο τερατούργημα που έφτιαξες; (σε σημερινό PC μάλιστα, μην σου πω τι θα έκανες και πόσο θα σου έπαιρνε, με τα εργαλεία της εποχής)
Tα κάστρα έγραψα γιατί δεν υπάρχουν, το τερατούργημα το έφτιαξε η χαμηλή ανάλυση του cpc, φαντάζομαι μετά η ocean θα έβαλε ματάκια στο άμοιρο sprite! Τα σημαιάκια που μέτρησες είναι δέκα γιατί είναι downgraded, μικρότερη play area κάτι πρέπει να θυσιαστεί δε νομίζεις? :sleep:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ωραία τα αφαίρεσαν τι θες να πεις τώρα, οτι δεν είναι τα ίδια? και εντελώς τυχαία μοιάζουν? hahahaha στου κουφού τη πόρτα όσο θέλεις βρόντα!!

Εντάξει τα έχουν φτιάξει με το art studio, έχω λάθος εγώ πάμε παρακάτω
 
Rainbow Islands, λέγονται και τα δύο...

Shinobi είπε:
και εντελώς τυχαία μοιάζουν?
...εσύ τι λες, δεν θα μοιάζουν; Λυπήσου με, γιατί με αναγκάζεις να γράφω τα ίδια πράγματα;
 
Shinobi είπε:
εμ τι θα πείτε, τρέλα θα πουλάτε "χέλια" hehehe
*Εμείς* πουλάμε την τρέλλα, βρε; :rofl:

Λοιπόν, βλέπω ότι συμφωνούμε μόνο στο ότι... διαφωνούμε, οπότε άκρη δεν πρόκειται να βγεί. :p
 
Μέχρι και Paint shop άνοιξα για να σας πείσω και πάλι τίποτα.

Ακόμα και αν κάτσω 4 ώρες και χρωματίζω τη Spectrum-ο-εικόνα πάλι εσείς δε θα αλλάξετε γνώμη.

Ακόμη και αν ο ίδιος ο γραφίστας μπει στο retromaniax και ποστάρει οτι ζωγράφισε τη Spectrum version 25 χρόνια θα του πείτε να τα ξαναζωγραφίσει μπροστά σας για να πειστείτε.

μακράν οι χειρότεροι fan boys μαζί με τους nintend-άκηδες και δυστυχώς στην Ελλάδα είναι πάμπολοι.

Ρε τι τραβάμε...
 
Καλό είναι να συνοψίσουμε λίγο την "συζήτηση", για να ξέρουμε και για τι μιλάμε...

Ace είπε:
Πώς μπορείς να φτιάξεις τον αριστερό φοίνικα, χρησιμοποιώντας σαν βάση τον δεξί...
attachment.php


...και όχι με τον ST που λες, αλλά και με το CS5 ακόμα, χωρίς να κάτσεις ουσιαστικά, να τον σχεδιάσεις από την αρχή.

Port γραφικών, παγκοσμίως εννοούμε, όμοια pixel προς pixel, bitmaps, ενίοτε χρωματισμένα διαφορετικά.

Shinobi είπε:
εμ αφού σου είπα κρίνοντας απο επιχειρηματολογία με φοίνικες και μπανανιές δε πρόκειται να βγεί άκρη...

Shock είπε:
Κάτσε για να καταλάβω, ανάμεσα στις δυο εικόνες που παρέθεσε ο Ace παραπάνω εσύ βλέπεις ομοιότητες; Όπως και να το δεις, είναι διαφορετικές!

Shinobi είπε:
γεγονός είναι οτι η μπανανιά στον Amstrad έχει μια ελαφριά κλίση προς τα δεξιά :D

Shinobi είπε:
Μέχρι και Paint shop άνοιξα για να σας πείσω και πάλι τίποτα.Ακόμα και αν κάτσω 4 ώρες και χρωματίζω τη Spectrum-ο-εικόνα πάλι εσείς δε θα αλλάξετε γνώμη.

Ακόμη και αν ο ίδιος ο γραφίστας μπει στο retromaniax και ποστάρει οτι ζωγράφισε τη Spectrum version 25 χρόνια θα του πείτε να τα ξαναζωγραφίσει μπροστά σας για να πειστείτε.

μακράν οι χειρότεροι fan boys μαζί με τους nintend-άκηδες και δυστυχώς στην Ελλάδα είναι πάμπολοι.

Ρε τι τραβάμε...
Δύο φορές σε ρώτησε ο Shock και δεν απάντησες στην απλούστατη ερώτηση, αν βλέπεις ή δεν βλέπεις τις δύο εικόνες όμοιες... Παρακάτω, ο Aardvark, ευγενικά σου υπέδειξε, να χρησιμοποιείς επιχειρήματα και όχι χαρακτηρισμούς.

Δεν σου ζητήσαμε να χρωματίσεις όλη την Spectrumoεικόνα, εγώ σου ζήτησα να χρωματίσεις, αυτά τα 50 pixels του φοίνικα και μόνο. Ποια ήταν η απάντησή σου; Ότι δεν έχω επιχειρηματολογία και κάτι ακατανόητα περί κλίσεων σε μπανανιές και καταλήγεις να κατηγορείς τους πάντες περί fanboyσμού και άλλα τέτοια χαριτωμένα.

Δεν ξέρω γιατί το κάνεις αυτό, πραγματικά δεν μπορώ να μπω στην ψυχολογία σου και να καταλάβω γιατί παίζεις αυτό το "παιχνιδάκι", εγώ πάντως δεν θέλω να συνεχίσω επί του θέματος, ούτε να απαντήσω στα "επιχειρήματά" σου, διότι πιστεύω ότι έχω προ πολλού ξεπεράσει τα εσκαμμένα και θα καταντήσω εγώ ο ίδιος να υποτιμώ την νοημοσύνη μου.
 
Να υπενθυμίσω οτι δεν έχουμε να λύσουμε κατι σοβαρό και πάντα πρέπει να είναι σεβαστές όλες οι γνώμες (ακόμα και αυτές που είναι αντίθετες απο τις δικές μας σκέψεις) μιας και κάνουμε απλή συζήτηση

και ανταλλαγή απόψεων που πρέπει ο καθένας μας να σεβαστεί χωρίς να ερχόμαστε σε αντιπαραθέσεις γιατί πολύ απλά κάποια στιγμή φεύγουμε απο το θέμα μας που τονίζω πάλι είναι η φιλική συζήτηση.

Το θέμα προτείνω να παραμείνει ανοιχτό γιατί δεν υπάρχει λόγος να κλειδώσει επειδή υπάρχει κάποια ασυμφωνία μεταξύ των σκέψεων σας.
 
Ace είπε:
Δύο φορές σε ρώτησε ο Shock και δεν απάντησες στην απλούστατη ερώτηση, αν βλέπεις ή δεν βλέπεις τις δύο εικόνες όμοιες... Παρακάτω, ο Aardvark, ευγενικά σου υπέδειξε, να χρησιμοποιείς επιχειρήματα και όχι χαρακτηρισμούς.
Δεν σου ζητήσαμε να χρωματίσεις όλη την Spectrumoεικόνα, εγώ σου ζήτησα να χρωματίσεις, αυτά τα 50 pixels του φοίνικα και μόνο. Ποια ήταν η απάντησή σου; Ότι δεν έχω επιχειρηματολογία και κάτι ακατανόητα περί κλίσεων σε μπανανιές και καταλήγεις να κατηγορείς τους πάντες περί fanboyσμού και άλλα τέτοια χαριτωμένα.

Δεν ξέρω γιατί το κάνεις αυτό, πραγματικά δεν μπορώ να μπω στην ψυχολογία σου και να καταλάβω γιατί παίζεις αυτό το "παιχνιδάκι", εγώ πάντως δεν θέλω να συνεχίσω επί του θέματος, ούτε να απαντήσω στα "επιχειρήματά" σου, διότι πιστεύω ότι έχω προ πολλού ξεπεράσει τα εσκαμμένα και θα καταντήσω εγώ ο ίδιος να υποτιμώ την νοημοσύνη μου.
Συγνώμη αν σε πρόσβαλα. Καλό είναι να δείχνουμε σεβασμό και στην άλλη άποψη, δεν είναι κακό. Ας κρατήσουμε ένα επίπεδο άλλωστε 5,5 χρόνια εδώ δε το συνηθίζω να προσβάλω members. Ελπίζω και εσύ που είσαι και 1 χρόνο λιγότερο να συνεχίσεις το ίδιο στη συνέχεια.
 
Καλημέρα σε όλους.

Να "καταθέσω" και εγώ την άποψή μου, σαν gamer που έχω φάει... ώρες αμέτρητες πάνω σχεδόν σε όλα τα formats των home υπολογιστών...

Port, θεωρείται ένα παιχνίδι, όταν έχει γίνει σχεδόν αυτούσια η μεταφορά του από την μία "πλατφόρμα" στην άλλη...

Π.χ. Enduro Racer... οι ομοιότητες είναι παραπάνω από εμφανείς.



Από εκεί και πέρα, το ότι κάποια παιχνίδια μπορεί να "μοιράζονται" μέρος του κώδικα (επειδή οι πλατφόρμες έχουν "συμβατά" μέρη), ή μπορεί να έχουν κατασκευαστεί σε 3ο ισχυρότερο μηχάνημα, αυτό δεν τα κάνει ports... Αν ήταν έτσι... τότε σχεδόν ΟΛΑ τα παιχνίδια, θα έπρεπε να θεωρηθεί πως ήταν ports από τα original arcades. Όταν κάποια παιχνίδια, μοιράζονται τον ίδιο "τίτλο", τότε θα πρέπει να μοιάζουν.Στις περισσότερες περιπτώσεις, θα έπρεπε να μοιάζουν με τα αρχικά arcades. Απλά, θα έπρεπε η κάθε ομάδα που αναλάμβανε την υλοποίηση του παιχνιδιού, στην κάθε πλατφόρμα, να κάνει ότι δυνατόν καλύτερο, για να αξιοποιήσει τις δυνατότητες της πλατφόρμας αυτής. Επίσης θα πρέπει να αναφερθεί, πως οι αρχικοί σχεδιαστές των παιχνιδιών, έκαναν ένα "προσχέδιο" του παιχνιδιού στο "χαρτί", το οποίο το έδιναν στις ομάδες που αναλάμβαναν την υλοποίησή του, και το πέρασμά του στους υπολογιστές... Είναι σαν να έχουμε 3 ζωγράφους, της ίδιας "σχολής", οι οποίοι ζωγραφίζουν το ίδιο "μοντέλο", αλλά με διαφορετικά υλικά. Το τελικό αποτέλεσμα, θα έχει φυσικά αρκετές ομοιότητες, (το σχέδιο), αλλά και αρκετές διαφορές (τα χρώματα)...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα