Spectrum vs Amstrad [Μερος XXII]

Εχω αναφερθεί πιο πριν οτι το συγκεκριμένο παιχνίδι (Op.Wolf) δεν είναι port με τη στενή έννοια του όρου που αναφέρεται στο forum ("καταραμένο spectrum port, που είναι τα χρώματα κλπ). Porting εννοούμε τη μεταφορά software για να τρέχει σε υπολογιστή με διαδορετικό hardware έστω σε κάποια σημεία απο ένα άλλο. Δεν εννοούμε τη κόπια 1:1 Spectrum/Amstrad υποχρεωτικά..

Ότι είναι μεταφορά του κώδικα Ζ80 του Spectrum είναι πασιφανές, ίδιο εύρος οθόνης, ίδιο flow στο gaming, ίδια sprites σε χαμηλότερη ανάλυση, ίδιος ήχος, κλπ κλπ.

Τα backgrounds είναι ελαφρώς αλλαγμένα γιατί αν τα μεταφέρεις σε downgraded ανάλυση με το dithering που κάνει το Spectrum με την υψηλότερη ανάλυση θα γίνει του κουτρούλη ο γάμος στο Mode 0.. Για να γίνει μεταφορά backgrounds δε πρέπει να έχουν dithering, είναι τόσο απλό.

Άλλος μπορεί να πιστεύει οτι το μηχάνημα του δικαιώθηκε επειδή παίζουν 15 χρώματα σε 128χ176. Σεβαστό.

Οτι δε μπορούσε να κάνει και πολλά περισσότερα το CPC στο Op.Wolf συμφωνώ κι εγώ, ίδια CPU έχουν, ίδιο τσιπάκι ήχου, δηλαδή το πολύ να έτρεχε 160χ200 που πιστεύω θα ήταν και πιο αργό.

Είναι μια συζήτηση χωρίς νόημα, προσπαθούμε να αποδείξουμε οτι "δεν υπάρχει θεός" ή κάτι τέτοιο.
 
Δεν έχουν όμως το ίδιο σύστημα γραφικών. Και στα δύο μηχανήματα έχουν βρει τρόπους να ξεπερνάνε κάποια εμπόδια. Το θέμα είναι ότι στα ports δεν εκμεταλλεύονται αυτά τα tricks αλλά φέρνουν τη "λογική" από το μηχάνημα που πρωτοέγινε targeted το παιχνίδι.

Δες ας πούμε στο Batman forever τι απίστευτο scrolling έχει σε κάποια σημεία και όχι δε μιλάω για τους demoειδής αλγόριθμους που είναι άχρηστοι στα παιχνίδια. Δες το τελικό αποτέλεσμα και πες με το χέρι στη καρδιά ότι αν είχαν ξεκινήσει να το φτιάχνουν για Spectrum και κάποια στιγμή το έκαναν port στον Amstrad θα είχαν το ίδιο αποτέλεσμα.

Την ίδια ιστορία έχουμε δει ξανά και ξανά ST->Amiga, PC->Mac στα 80ς κλπ.
 
Πάντως ρε παίδες χωρίς να παίρνω θέση έχω να παρατηρήσω το εξής: τα χρόνια εκείνα που δεν ξέραμε όρους σαν το σκρολινγκ, τα fps και πράγματα που ουσιαστικά μάθαμε με τα 16μπιτα και τα πισι, το καλό παιχνίδι το ορίζαμε με το playability και τα χρώματα στην οθόνη! Θυμάμαι όταν είδα το operation wolf σε ctm644 έπαθα πλάκα τόσο εγώ όσο και φίλος με +2! Σε καμία περίπτωση δεν υποψιαστήκαμε ότι μπορεί να είναι πορτ! Τουλάχιστον οι σπεκτρουμάδες είχαν το laser gun και κάνανε κέφι με το συγκεκριμένο παιχνίδι!

Το αν είχε γίνει πορτ από το ένα στο άλλο ή όχι δεν μας απασχόλησε αφού και για τους 2 η έκδοση του cpc ήταν καλύτερη ελέω χρωμάτων! Τα ίδια συμπεραίναμε και για τα batman the movie, robocop, dragon ninja, shinobi και άλλα mode 0 games! Το enduro racer που σωστά αναφέρθηκε ήταν καλύτερο στο σπέκτρουμ 48 από το 6128 και τότε δεν μπορούσα να καταλάβω το γιατί! Πλέον ξέρω όπως επίσης γνωρίζω ότι οι κάτοχοι αμστραντ δικαιολογημένα νιώθουν εκ των υστέρων αδικημένοι αφού το μηχάνημα τους έπαιρνε συχνά πρόχειρες εκδόσεις από πορτ του σπέκτρουμ ενώ σαφέστατα μπορούσε να πλησιάσει (και ίσως να ξεπεράσει) το επίπεδο παιχνιδιών του c64 ελέω παλέτας!
 
Φοβερά αστεία η συζήτηση, ό,τι πρέπει για τον καφέ μιας βροχερής κυριακής... Δεν θα συμμετάσχω γιατί μαλλον χρειάζεται ναρκωτικά για να μπεις σε τέτοια νοοτροπία,απλά να θυμίσω το ωραίο άρθρο περί ports εδώ.

ΥΓ. Στην τελική, δεν καταλαβαίνω. Αν αυτα τα παιχνίδα είναι όντως ports από Speccy, αυτό δεν σημαίνει πως ο CPC είναι ακόμα καλύτερος; Δηλαδή, αν τα Ports ήταν τέτοιας ποιότητας, σκέψου πώς θα μπορούσαν να είναι τα ορίτζιναλ...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Shinobi είπε:
port = μεταφορά του κώδικα όχι απαραίτητα γραφικών

Shinobi είπε:
Porting εννοούμε τη μεταφορά software για να τρέχει σε υπολογιστή με διαδορετικό hardware έστω σε κάποια σημεία απο ένα άλλο. Δεν εννοούμε τη κόπια 1:1 Spectrum/Amstrad υποχρεωτικά.. Ότι είναι μεταφορά του κώδικα Ζ80 του Spectrum είναι πασιφανές

Σχετικά με τα παραπάνω quotes, οι Gryzor & Shock έκαναν μία πολύ σωστή παρατήρηση/τοποθέτηση !! :)

Το θέμα ξεκίνησε απο λάθος βάση. *Δεν* θα πρέπει να μας απασχολεί η ερμηνεία του "porting" γενικά, αλλά συγκεκριμένα !! Και αυτό διότι οι amstrad users λέγοντας "speccy port" εννοούν μία μεταφορά με λιγοστές αλλαγές (συμπεριλαμβανομένων *και* εκείνων στα graphics - σε μεγάλο ποσοστό μάλιστα) που δεν εκμεταλλεύεται καθόλου (ή ελάχιστα) τα πλεονεκτήματα του amstrad.

Πιστεύω πως βασικό κριτήριο στα "speccy ports" ήταν η μεταφορά σε mode 1, ώστε να μπορούν τα pixels να κοπιαριστούν 1:1, και με την ταυτόχρονη εκμετάλλευση μόνο ενός 256x192 μέρους της οθόνης (αντί για ολόκληρη την 320x200), να γίνει η μεταφορά γρήγορα και χωρίς πολλά-πολλά.

Αρκετές φορές μάλιστα, μέχρι και τα τετράγωνα blocks χρωμάτων του spectrum κοπιάρονταν χωρίς λόγο (βλέπε R-Type), και μόνο όταν είμασταν τυχεροί γινόταν έστω ένας σωστός συνδιασμός χρωμάτων σε mode 1 (εφόσον ο Amstrad επιτρέπει τέτοιες πολυτέλειες λόγω απουσίας περιορισμών στα attributes), για να δείξουν τα γραφικά λίγο καλύτερα (π.χ. στο Head over Heels, το οποίο αποτελεί ένα προσεγμένο speccy port).

Παιχνίδια όμως σαν το Operation Wolf (σε άλλη ανάλυση, όπου έχει πέσει μπόλικη δουλειά στα sprites/backgrounds/χρώματα, και φαίνεται), με τίποτα δεν αποτελούν αυτό που οι amstrad users ονομάζουμε "spectrum port".
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βασικά μέσα στον αχταρμά των μισοτελειωμένων επιχειρημάτων του Shinobi δεν μπορώ να καταλάβω... ποιο είναι το θέμα; Το μόνο που μπορώ να βγάλω από το πρώτο του post είναι πως τα ports (?? όπως και αν τα ορίζει η φαντασία...) έχουν χειρότερο gameplay από το αρχικό παιχνίδι; Και πως δείχνουν χάλια;

Έεεεεεελα! Να σας πω και το άλλο: "έλα παππού να σου δείξω κτλ κτλ" :D
 
Gryzor είπε:
Βασικά μέσα στον αχταρμά των μισοτελειωμένων επιχειρημάτων του Shinobi δεν μπορώ να καταλάβω... ποιο είναι το θέμα;
To θέμα αρχικά ξεκίνησε ως (νεκρ)ανάσταση αυτού εδώ του thread, και σύντομα διασπάστηκε (και πολύ σωστά έγινε) απο τους admins, αφού ο μόνος σκοπός ήταν στην ουσία να χτυπηθεί και να μειωθεί ο amstrad (επειδή έχει "κακό gameplay", "όλα του τα παιχνίδια είναι ports", κλπ. Κλασσική σπεκτρουμάδικη προπαγάνδα απο φανατισμένους δημιουργούς group του στυλ "the punch of Clive" :D ).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μωρέ ναι, εντάξει, το φανατισμό να τον καταλάβω, αλλά εδώ πέρα ποιο είναι το επιχείρημα; Τί προσπαθεί να αποδείξει ο άνθρωπος; Δεν βγαίνει κανένα νοημα! Μάλλον έχει κολλήσει η κακία και ο αντι-αμστραντακισμός και παίζουν μασημένη κασσέττα (και με κουνημένο το memory pack)... έχουν ξεμείνει, φαίνεται, από επιχειρήματα :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν ειναι χαβρα εδω μεσα, ουτε αναρθρες κραυγες διακρινω. Οι περισσoτεροι των συμμετεχοντων γνωριζονται μεταξυ τους και υπαρχει και εγκρατεια...εξου και εχει μεινει ακομα ανοιχτο το thread.

Γινεται λοιπον μια κουβεντα, μια microflame συζητηση στα γνωριμα πλαισια ρετρομανιακων κοντρα-threads (υπο παρακολουθηση).

Το μονο που δεν χρειαζεται ειναι διαττοντες* τιμητες-εκτιμητες

*μελη που μας επισκεπτονται περιοδικα
 
...ή moderators που τα παίρνουν όλα τοις μετρητοίς, βάζοντας ακριβώς τις βάσεις για κανονικό flame και εξαπολύουν σαφείς προσβολές περί διαττόντων, ε Wally?
 
ή ιδιοκτητες του χωρου που ενοχλουνται απο μειωτικα σχολια προς μελη.

Σε λιγο θα διαγραφουν τα off topic γενικως
 
Αν αποτυγχάνεις να καταλάβεις τί εννοώ με το "άναρθρες κραυγές", ειδικά όταν το εξηγώ στο ίδο post, συγγνώμη αλλά δεν είναι δικό μου θέμα. Από την άλλη, το δικό σου σχόλιο ήταν ξεκάθαρα κακεντρεχές και μειωτικό. Διπλά στάνταρντ? Anyone? Bueller?

[Edit] άντε, το άλλαξα το post μου, μην τυχόν θιγούν υπολήψεις. Ένα Spectrum τον έχουμε!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η κοινοτητα τρεχει υπο καποιους κανονες-νοοτροπια και μαλιστα ιδιαιτερα επιτυχημενα και ομαλα.

Οπως σου ειχα ξαναπει, αν δεν ειναι της αρεσκειας σου, δεν υπαρχει λογο να χαλας το πολυτιμο χρονο σου εδω μεσα.
 
Ώ, μην ανησυχείς, τους ξέρω καλά τους κανόνες και έχω δει την ομαλότητα ιδίοις όμασοι. Άλλωστε η λέξη υπάρχει στη ζωή μας μερικές δεκαετίες τώρα και την έχουμε βιώσει καλά.

Τώρα, τί έχουν να κάνουν αυτά με την τρέχουσα συζήτηση, ειδικά από τη στιγμή που μπορούσες να ζητήσεις, αν δεν καταλάβαινες, μία διευκρίνιση ή μία διόρθωση αντί να προσβάλεις εσύ ο ίδιος παραβιάζοντας τους κανόνες στους οποίους αναφέρεσαι, δεν το ξέρω. Γιατί αυτή είναι η ουσία, εσύ παρεξήγησες κάτι που είπα, το οποίο και στη συνέχεια άλλαξα για να είμαστε ξεκάθαροι, και αντί να ψάξεις μία συμφιλιωτική λύση έκανες ακριβώς αυτό που κατακρίνεις. Bueller?

ΥΓ Όπως σου είχα πει, η απάντηση στη διαφωνία, βεβαίως-βεβαίως, δεν είναι η αποχώρηση, πόσο δε μάλλον όταν η αντίρρησή μου (και άλλων) βασιζόταν ακριβώς σε κεκαλυμμένη παραβίαση των κανόνων...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν αποτυγχάνεις να καταλάβεις τί εννοώ με το "διαττοντες", συγγνώμη αλλά δεν είναι δικό μου θέμα.

 


Γιατί αυτή είναι η ουσία, εσύ παρεξήγησες κάτι που είπα, το οποίο και στη συνέχεια
επεξηγησα για να είμαστε ξεκάθαροι. (ελπιζω να μην εχεις θεμα και με το ορο "τιμητες") :)

Το retromaniax εγινε μια καλη συνηθεια για πολλους ανθρωπους. Χαιρομαι. ;)

Bueller?
 
"...ένας διάττοντας αστέρας είναι ένα φωτεινό σημείο σαν αστέρας που εμφανίζεται ξαφνικά από το πουθενά στο νυχτερινό ουρανό, κινείται με ταχύτητα ανιχνεύσιμη με γυμνό μάτι επί λίγα (συνήθως 1 ή 2) δευτερόλεπτα και μετά εξαφανίζεται.". Και νομίζω δεν χρειάζεται να ξέρει κανείς πολλά ελληνικά για να ξέρει τον υποτιμητικό χαρακτήρα της έκφρασης. Καμμία σχέση με περιοδικότητα. Συγγνώμη, με αστερίσκους εκ των υστέρων δεν αλλάζουν τα νοήματα. Μου θυμίζει αυτόν στη βουλή που προσπαθούσε να εξηγήσει τον όρο (κάτι σχετικό με γαϊδούρια) που εκστόμισε...
 
Ειναι επι τω πλειστω μετεωριτες που μας επισκεπτονται (ουτε για καλο, ουτε για κακο?) ανα συγκεκριμενες (σχεδον περιοδικες) χρονικες στιγμες. ;)

Δεν εχω καμια διαθεση-ορεξη-αναγκη να αλλαξω καποιο νοημα. Το εχεις κανει παντως θεματακι. Φαντασου να σου ελεγα οτι εκστομιζεις αναρθρες κραυγες τι θα γινοταν. :)

Παω να δω τις 7 Κρυσταλλινες Μπαλες
 
Ο μετεωρίτης μία φορά έρχεται. Δεν έρχεται, σκάει στην ατμόσφαιρα ή στην επιφάνεια, φεύγει και ξανάρχεται. Αν θέλεις να κρύβεσαι πίσω από το δάχτυλό σου, τη στιγμή μάλιστα που το θέμα το δημιούργησες εσύ (επαναλαμβάνω, κάλλιστα θα μπορούσες να ζητήσεις διευκρίνιση ή να μου στείλεις ένα διερευνητικό ΡΜ)... Πάω να δω το Melancholia γιατί δεν αντέχω να ακούω άλλο για το πόσο καλό gameplay βγάζει το colour clashing.
 
billy είπε:
To θέμα αρχικά ξεκίνησε ως (νεκρ)ανάσταση αυτού εδώ του thread, και σύντομα διασπάστηκε (και πολύ σωστά έγινε) απο τους admins, αφού ο μόνος σκοπός ήταν στην ουσία να χτυπηθεί και να μειωθεί ο amstrad (επειδή έχει "κακό gameplay", "όλα του τα παιχνίδια είναι ports", κλπ. Κλασσική σπεκτρουμάδικη προπαγάνδα απο φανατισμένους δημιουργούς group του στυλ "the punch of Clive" :D ).
Ναι μέρες τώρα κοιμόμουν και έλεγα τι θα κάνω να χτυπήσω αυτό το υπέροχο μηχάνημα. Το CPC ήταν το 1ο computer που είχα και το ξέρω καλά. Το Op.Wolf σε αντίθεση με άλλους που το έμαθαν με emulation εγώ το έπαιζα το 1988.

Gryzor είπε:
Βασικά μέσα στον αχταρμά των μισοτελειωμένων επιχειρημάτων του Shinobi δεν μπορώ να καταλάβω... ποιο είναι το θέμα; Το μόνο που μπορώ να βγάλω από το πρώτο του post είναι πως τα ports (?? όπως και αν τα ορίζει η φαντασία...) έχουν χειρότερο gameplay από το αρχικό παιχνίδι; Και πως δείχνουν χάλια;
Έεεεεεελα! Να σας πω και το άλλο: "έλα παππού να σου δείξω κτλ κτλ" :D

Gryzor είπε:
Φοβερά αστεία η συζήτηση, ό,τι πρέπει για τον καφέ μιας βροχερής κυριακής... Δεν θα συμμετάσχω γιατί μαλλον χρειάζεται ναρκωτικά για να μπεις σε τέτοια νοοτροπία,απλά να θυμίσω το ωραίο άρθρο περί ports εδώ.
φίλε μου νομίζω γενικά οτί είμαι ευγενικός. Μπορείς πολύ απλά να διαφωνήσεις και να πας κάπου για καφέ μια βροχερή Κυριακή όπως η σημερινή . Αν δε θες βέβαια μπορώ κι εγώ να "κατέβω επίπεδο" με τη διαβεβαίωση οτι δε θα φάω κάποιο ban καταλαβαίνεις τώρα τι θα γίνει ;)

Όσον αφορά το διάττοντες θα μπορούσα να θεωρήσω και τον εαυτό μου ως τετοιο, μια και μπαίνω κάθε 7 μήνες. Και αυτό θα συνεχιστεί μέχρι να μου ρίξετε κανένα ban να με ξεφορτωθείτε χεχε :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
To θρεντ καθαριστηκε,μην αρχισετε παλι please γιατι παει για λουκετο,εχουμε καλυτερα πραγματα να κανουμε ολοι πιστευω κυριακη βραδυ.
 
Πίσω
Μπλουζα