Spectrum vs Amstrad [Μερος XXII]

Shinobi είπε:
Ναι μέρες τώρα κοιμόμουν και έλεγα τι θα κάνω να χτυπήσω αυτό το υπέροχο μηχάνημα. Το CPC ήταν το 1ο computer που είχα και το ξέρω καλά.
Το ξέρω ότι είχες amstrad (το έχεις αναφέρει και παλιότερα), όπως και το ότι τον αγόρασες χωρίς να γνωρίζεις απο υπολογιστές (ήταν τότε που σε "ξεγέλασε" ο πωλητής - αν θυμάμαι καλά), ενώ αργότερα αποφάνθηκες πως στην πραγματικότητα ήθελες να αγοράσεις C64 για να παίζεις "ωραία games".

Ως αποτέλεσμα, τείνεις να κατηγορείς τον amstrad σε κάθε ευκαιρία, όταν τον συγκρίνεις με άλλους δημοφιλείς micros !! (βασικά είσαι ο μόνος amstrad user που γνωρίζω, που θεωρεί τόσο "κακό" τον υπολογιστή του :D )

Shinobi είπε:
Το Op.Wolf σε αντίθεση με άλλους που το έμαθαν με emulation εγώ το έπαιζα το 1988.
Kαι εσύ έπαιξες Οp.Wolf το '88 σε amstrad, και εγώ, και όλοι όσοι ενεπλάκησαν στην συζήτηση (πλην του φίλου metalcandyman, που είναι περισσότερο fan των arcades/consoles).

Για να επιστρέψουμε όμως στο θέμα μας: Το ότι είχες παίξει Op.Wolf το '88, δεν αναιρεί το γεγονός πως τα γραφικά του *δεν* έχουν γίνει 90% port απο spectrum, και ούτε αποτελεί αυτό που οι amstrad users ονομάζουμε "spectrum port". ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
billy είπε:
Το γνωρίζω ότι είχες amstrad (το έχεις αναφέρει και παλιότερα), όπως και το ότι τον αγόρασες χωρίς να γνωρίζεις απο υπολογιστές (ήταν τότε που σε "κορόιδεψε" ο πωλητής - αν θυμάμαι καλά), ενώ αργότερα αποφάνθηκες πως στην πραγματικότητα ήθελες να αγοράσεις C64 για να παίζεις "ωραία games".Ως αποτέλεσμα, τείνεις να κατηγορείς τον amstrad σε κάθε ευκαιρία, όταν τον συγκρίνεις με άλλους δημοφιλείς micros !! :D
Με παρακολουθείς? Δε με κορόιδεψε κανένας πωλητής χαχαχα πότε τα έχω πει εγώ αυτά? Δε σε πιστεύω κάνε τα ένα quote παρακαλώ!

Έχεις καλή μνήμη λοιπόν αλλά όχι 100%. Είχα πει οτι "ένιωσα οτι με κορόιδεψε ο πωλητής όταν πήρα ένα Atari 65XE και δε μπορούσα να βρω πως θα φορτώσω ένα παιχνίδι" (10 χρονών ήμουν...) όχι για το CPC.

billy είπε:
Kαι εσύ έπαιξες Οp.Wolf το '88, και εγώ, και όλοι όσοι ενεπλάκησαν στην συζήτηση (πλην του φίλου metalcandyman, που είναι περισσότερο fan των arcades/consoles).

Για να επιστρέψουμε όμως στο θέμα μας: Το ότι είχες παίξει Op.Wolf το '88 όμως, δεν αναιρεί το γεγονός πως τα γραφικά του *δεν* έχουν γίνει 90% port απο spectrum, και ούτε αποτελεί αυτό που οι amstrad users ονομάζουμε "spectrum port". ;)
Συγνώμη εγώ τι λέω? Τελικά διαφωνούμε στο 90% μόνο :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Shinobi είπε:
Συγνώμη εγώ τι λέω? Τελικά διαφωνούμε στο 90% μόνο :p
Σαφώς και διαφωνούμε για το 90% !! Αν θεωρείς ότι τα γραφικά του Op. Wolf σε amstrad είναι ported 90% απο spectrum, τότε μιλάμε για σχεδόν 1:1 port !!

Δηλαδή τα *πραγματικά* spectrum ports (διότι το Op.Wolf δεν είναι port), όπως το R-Type, σε τι ποσοστό τα θεωρείς όμοια; 250% ? :D :D
 
Shinobi , χωρίς παρεξήγηση

θα έλεγα ότι κάνεις λάθος για το operation wolf.

Λες ότι το είχες παίξει στον cpc.

Θυμίζει το παρακάτω του spectrum ;;;

showscreen.cgi
OperationWolf.png
 
Clipboard02.jpg

Clipboard04.jpg

γεγονός είναι οτι υπάρχουν ομοιότητες δε μπορείς να πεις οτι αυτά τα γραφικά στο CPC σχεδιάστηκαν απο την αρχή..

119677-operation-wolf-amstrad-cpc-screenshot-nice-tank-designs.png
84413-operation-wolf-zx-spectrum-screenshot-take-this-village-by.png


Clipboard01.jpg

Clipboard03.jpg

119677-operation-wolf-amstrad-cpc-screenshot-nice-tank-designs.png
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Clipboard08.jpg

85634-the-addams-family-zx-spectrum-screenshot-the-graveyards.png
136620-the-addams-family-amstrad-cpc-screenshot-this-looks-nastys.png


482930-the-new-zealand-story-zx-spectrum-screenshot-its-followed.png
129041-the-new-zealand-story-amstrad-cpc-screenshot-startups.png


482936-the-new-zealand-story-zx-spectrum-screenshot-if-kiwi-stays.png
129044-the-new-zealand-story-amstrad-cpc-screenshot-firing-an-arrows.png


479884-platoon-zx-spectrum-screenshot-out-in-the-jungles.png
144355-platoon-amstrad-cpc-screenshot-close-combats.png


και άλλα

71619-stormlord-commodore-64-screenshot-the-beginning-locations.gif
139665-stormlord-amstrad-cpc-screenshot-game-starts.png
480841-stormlord-zx-spectrum-screenshot-first-levels.png


Stormlord. C64/Amstrad έχουν τα ίδια graphics, όμως στο C64 η οθόνη είναι ευρεία, γιατί ο κώδικας έχει γραφτεί απο την αρχή.

Clipboard05.jpg

Clipboard06.jpg

Clipboard07.jpg

Clipboard09.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Shinobi, καπου εχεις χασει την μπαλα φιλε μου. Δεν μπορω να καταλαβω (οπως και οι παραπανω συμφορουμιτες) το νοημα στο που σχεδιαστηκαν τα γραφικα και που βλεπεις το port των γραφικων στην παραπανω εικονα του Operation wolf που εβαλες. Ακομα και το Adams Family οι εικονες του παιχνιδιου που εβαλες ειναι μια αθλιοτητα του ZX και ενα χαρμα οφθαλμων του CPC. Eντελως καμια σχεση εκτος του οτι ΠΡΕΠΕΙ να μοιαζει το παιχνιδι αρα θα εχει ομοιοτητες. Εκτος αν το παιχνιδι επρεπε να δειχνει σαν του Batman στο CPC και Addams στον ΖΧ, δηλαδη να δειχνει κατι εντελως διαφορετικο. Δηλαδη το Νew Zealand Story της Amiga με του CPC επειδη εχουν ομοιοτητες (γιατι μιλαμε για το ιδιο το παιχνιδι που οπως και να το κανεις ΠΡΕΠΕΙ να μοιαζει!) σημαινει οτι εγινε port απο καπου? Ειλικρινα εχω χασει το νοημα της συζητησης και απο οτι βλεπω δεν ειναι μονο δικια μου απορια. Aν σκοπος ειναι να θαφτει ο Amstrad, αυτο δεν παιζει ουτε σε ενα εκατομμυριο χρονια. Το outsider μηχανημα που (απο οσο εχω καταλαβει) θελεις να θαψεις, εχει αποδειξει οτι εχει πολυ δυναμη μεσα του ωστε να κοιταει στα ματια οποιοδηποτε 8bit μηχανημα και να μην ντρεπεται για αυτο. Κριμα που οπως λες ειχες καποτε ενα, και μαλλον δεν ειχες προσβαση σε παιχνιδια ωστε να εχεις σχηματισει μια αλλη γνωμη. Τα πικιπικι και την απλοικοτητα/φτωχολογια σε γραφικα του ΖΧ δεν τα ζηλεψε κανενα μηχανημα, ποσο μαλλον ο CPC. :)
 
phil_vr είπε:
Ακομα και το Adams Family οι εικονες του παιχνιδιου που εβαλες ειναι μια αθλιοτητα του ZX και ενα χαρμα οφθαλμων του CPC. Eντελως καμια σχεση εκτος του οτι ΠΡΕΠΕΙ να μοιαζει το παιχνιδι αρα θα εχει ομοιοτητες.
τσίμπησες όμως στο Addams Family που είναι πανομοιότυπο. :)

Τώρα αν τα screens επιβεβαιώνουν αυτό που λέω "conversions είναι, άρα πρέπει να μοιάζουν".

Fact είναι αυτό που έχω ξαναπεί: Ποιός λογικός developer θα καθόταν να φτιάξει απο την αρχή γραφικά σε ένα μηχάνημα που έχει το 10% της αγοράς?

Επειδή στην Ελλάδα (που ισοδυναμούσε με το 1/10 της αγοράς της Αγγλίας) έκανε θραύση, δε συνέβαινε το ίδιο και στο εξωτερικό.

phil_vr είπε:
Κριμα που οπως λες ειχες καποτε ενα, και μαλλον δεν ειχες προσβαση σε παιχνιδια ωστε να εχεις σχηματισει μια αλλη γνωμη.
Καλό, αλλά λίγο γιατί έχω καμιά 100στη originals κάπου κρυμμένα :) In fact, τα περισσότερα παιχνίδια που είχα ήταν originals :) και πίστεψε με όλα τα καλά του CPC τα είχα και τα έχω ακόμη.

Το θέμα δεν είναι αν ήταν καλό μηχάνημα, αν εσύ το αγαπάς και κοιμάσαι με το 464 σαν μαξιλάρι. Το θέμα είναι η συζήτηση που έχουμε ανοίξει και κατά πόσο αληθεύουν αυτά που λέω ή όχι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Eξακολουθω να μην καταλαβαινω Χριστο απο το σκεπτικο σου..
 
Απλό είναι, οτι ορισμένα mode 0 παιχνίδια έχουν graphics του Spectrum χρωματισμένα και σε μικρότερη ανάλυση. Κυπριακό έχει γίνει.
 
Θα στο εξηγήσω εγώ, αγαπητέ phil_vr...

phil_vr είπε:
Eξακολουθω να μην καταλαβαινω Χριστο απο το σκεπτικο σου..

Spectrum=Amiga!

attachment.php
attachment.php


Δεν μπορεί να μην βλέπεις ότι είναι κατά 90% ίδιες εικόνες! Λίγα χρωματάκια βάλανε, 100 pixels περισσότερα στο πλάτος και τέλος...
 
Ace είπε:
Spectrum=Amiga!
attachment.php
attachment.php


Δεν μπορεί να μην βλέπεις ότι είναι κατά 90% ίδιες εικόνες! Λίγα χρωματάκια βάλανε, 100 pixels περισσότερα στο πλάτος και τέλος...
Έτσι είναι, είσαι σωστός. Είναι τα ίδια γραφικά χρωματισμένα και γιατί όχι να έχει γίνει η μετατροπή σε CPC απο Amiga. Αν δε κάνω λάθος βγήκαν μαζί το 1988.

platoon_02.png


Μη μου πεις οτι τυχαία μοιάζουν έτσι? Δεν είναι coin op ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Shinobi είπε:
τσίμπησες όμως στο Addams Family που είναι πανομοιότυπο. :)
Eχω την εντύπωση πως ο Phil εννοούσε την in-game screen, και όχι την εισαγωγική οθόνη (που κακώς μπήκε, εφόσον είναι σε mode 1, και έτσι δεν αποδυκνείεται κάτι). ;)

Shinobi είπε:
Απλό είναι, οτι ορισμένα mode 0 παιχνίδια έχουν graphics του Spectrum χρωματισμένα και σε μικρότερη ανάλυση. Κυπριακό έχει γίνει.
Nομίζω με αυτό το post επιστρέψαμε στην αρχή, αγνοώντας ό,τι έχει γραφτεί ως τώρα !!

Οπως φαίνεται, *δεν* πρόκειται να καταλήξουμε κάπου, οπότε θα πω το εξής: Θέλεις να πιστεύεις ότι τα mode 0 γραφικά του Αmstrad είναι 90% ίδια με εκείνα του spectrum ? Kανένα πρόβλημα !!

Απλά μην συνεχίζεις να προσπαθείς άσκοπα πείσεις τους υπόλοιπους (διαφωνούν άπαντες μαζί σου, btw), ότι όντως ισχύει κάτι τέτοιο.

Ας το λήξουμε εδώ το θέμα λοιπόν, όσο πιό ανώδυνα γίνεται. :)
 
Χμμμ...

attachment.php
attachment.php


...πολύ όμοιες τις βλέπω και αυτές, τι να συμβαίνει άραγε;
 
Συγνώμη παιδιά άλλα μετά απο όλη αυτήν την λογομαχία και τον χαμό που έγινε σε αυτό το θέμα


λυπάμαι πολύ άλλα θα πρέπει να κλειδωθεί (και ας ήμουν εγω αυτός που απο καλή διάθεση και μόνο δεν ήθελε να κλειδώσει αυτό το θέμα μιας και δεν είναι οτι καλύτερο να κλειδώνει κάποιο θέμα για μένα)



Κάποια μηνύματα τα οποία προσβάλουν με το
ύφος τους άλλους χρήστες θα διαγράφουν και δεν εννοώ με γνώμονα τον Amstrad η' τον Spectrum και ποιος είναι καλύτερος


άλλα σε βαθμό προκλητικής και ανάρμοστης γλωσσάς και ύφους καθώς το φόρουμ αυτό όπως ξέρετε διακρίνεται για το επίπεδο συνομιλίας των μελών του και αυτός είναι ένας λόγος που είναι τοσο ενεργός χώρος τοσα χρονιά.


 


Το θέμα θα παραμείνει κλειστό μεχρι νεωτέρας.



 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έχει παιχνιδαρες το spectrum, με τα attributes δηλαδή 2 χρώματα ανά χαρακτήρα 8χ8 είναι ταχύτατο κάτι που μετράει πολύ σε arcade παιχνίδια. Σε θέμα gameplay εχει σίγουρα τα καλυτερα παιχνίδια στα 8μπιτα, χάνει στα γραφικά μεν αλλά κερδίζει στην ταχύτητα. Πχ σε παιχνίδι όπως operation Wolf μετακινεί σχεδόν μια οθόνη sprites χωρίς πτώση στην ταχύτητα ενώ σε amstrad κάνει slowdown και τρέχει και πιο αργά έτσι κι αλλιώς.
 
Πχ σε παιχνίδι όπως operation Wolf μετακινεί σχεδόν μια οθόνη sprites χωρίς πτώση στην ταχύτητα ενώ σε amstrad κάνει slowdown και τρέχει και πιο αργά έτσι κι αλλιώς.

Απορώ καμιά φορά που τα βλέπεις αυτά που γράφεις: Μόλις έπαιξα σε Spectrum και έκανε ένα έντονο slow down στην τρίτη πίστα, μόλις πλάκωσαν τα πολλά enemy sprites. Και δεν ήταν το μόνο. Το ίδιο βέβαια συνέβη και στον Amstrad και νωρίτερα μάλιστα, από την δεύτερη πίστα, που έγινε ένας χαμός με τρία ελικόπτερα, δύο τανκ και καμιά δεκαριά στρατιώτες να σουλατσάρουν ταυτόχρονα.

Και στις δύο περιπτώσεις όμως, μιλάμε για πτώση στην ταχύτητα που κρατά για κλάσματα του δευτερολέπτου γεγονός απολύτως δικαιολογημένο, αν αναλογιστούμε την ποσότητα των sprites που κινούνται στην οθόνη και στις δύο περιπτώσεις, που είναι εξωπραγματική.

Το μεγάλο ατού του Spectrum στο συγκεκριμένο παιχνίδι, είναι το πολύ απαλό scrolling και animation, που στον Amstrad είναι γρήγορο μεν, αρκετά jerky, δε.
 
Καλά δεν χρειάζεται να είναι κανείς ειδικός να καταλάβει την διαφορά στην ταχύτητα. Στο Operation Wolf και στο Chase hq πχ το spectrum ανανεώνει την οθόνη πολύ πιο γρήγορα από τον amstrad. Και Enduro racer, wec le mans και πολλά άλλα. Το scrolling είναι jerky σε amstrad γιατί δεν μπορεί να αντέξει τα data o z80 και κάνει ανανέωση κάθε 8 pixel παράδειγμα ενώ το spectrum κάθε 2. Αν έκανε κάθε 2 θα γονατιζε εντελώς το πρόγραμμα. Με απλά μαθηματικά o z80 στο Spectrum χειρίζεται 6kb data οθονης ενώ ο amstrad 16kb στην ίδια συχνότητα επεξεργαστή δηλαδή ο z80 του amstrad θα έπρεπε να τρέχει στα 8-9 MHz για να είναι ισάξια η ταχύτητα....
 
Τελευταία επεξεργασία:
Αυτό που λες το "πολύ πιο γρήγορα" δεν έχει βάση. Λίγο πιο γρήγορα ναι, δυο-τρία frames ας πούμε... Chase HQ και Wec Le Mans, είναι σχεδόν ίδια στα δύο μηχανήματα όσον αφορά στην ταχύτητα. Συνολικά όμως είναι καλύτερες και οι δύο Amstrad εκδόσεις και γενικά είναι οι καλύτερες home conversions σε 8bit μηχάνημα μέχρι σήμερα.
Το Enduro Racer ξεφεύγει λίγο στον Spectrum, ναι. Είναι καλύτερο από όλες τις απόψεις...
 
Είναι καλύτερα στο spectrum για τον απλό λόγο ότι παίζουν πιο ομαλά. Και στο λέω εγώ που έχω το Chase hq γνήσιο σε amstrad. Η έκδοση του Spectrum είναι καλύτερη. Ο amstrad για να μείνει στο ίδιο pace (τρέχει λίγο πιο αργά) ρίχνει frames. Παίξε wec le mans και στα δύο και θα δεις ποιο έχει πιο ομαλή κίνηση. Είναι πρακτικά αδύνατον ο Ζ80 να κρατήσει τον amstrad στα ίδια επίπεδα την στιγμή που ο άλλος χειρίζεται μόνο το 40% των data
 
  • Like
Reactions: Ace
Πίσω
Μπλουζα