Ubuntu Linux.

Φίλοι μου χρειάζομαι τη βοήθειά σας. Είχα ενα παλιό pc celeron στα 466 με 327MB μνήμη και 16ΜΒ μνήμη γραφικών. Το Live cd έτρεχε μια χαρά, έκανα την εγκατάσταση μια χαρά και όταν πήγα να τον πουτάρω για να τρέξω το σύστημα από τον σκληρό μου έβγαζε Grub Loading, Error 17. Έκανα 2 φορές την εγκατάσταση και συνεχίζει να μου βγάζει το ίδιο πρόβλημα. καμιά ιδέα;;;
 
λοιπον, για τη διευκολυνση σου, θα σου πω... ο,τι κωδικο error εχεις, θα το γραφεις στο google.. και ολο σε καποιο φορουμ με τη λυση του προβληματος θα βρεις

εγω βρηκα αυτο http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=442945

ελπιζω να σε βοηθησει
 
σε ευχαριστώ rakeesh. ψάχνω να βρω την άκρη τώρα...
 
αχ αυτό το Linux...όλες οι απαντήσεις βρίσκονται κάααπου online.

Αυτό που δεν μας είπε κανείς είναι πως θα πάμε σε αυτό το "κάπου" χωρίς να ξεκινάει το PC.

Μετά εξανίσταται ο telamonas που η ακατονόμαστη μαζεύει περισσότερους πελάτες... :D

(ο maddog φοράει το κράνος του στα γρήγορα και κρύβεται στο όρυγμα)
 
ξαναέκανα εγκατασταση και το σφάλμα αναβαθμίστηκε Grub Loading, Error 18... κάτι είναι και αυτό (γκρρρ τα νευρα μου)...
 
ΠΕς μου κατι, σε αυτον εβαλες μονο Λινουξ, η εχεις κρατησει και τα Παραθυρα;
 
Στο πιτσ φυτιλι μαζευονται οι Κασσανδρες :biglaugh::biglaugh:

Το error 17 λοιπον, δεν εχει σχεση με το Linux - τουλαχιστον οχι αμεση. Ειναι ενα λαθος που πεταει ο boot manager (Grub) για τον απλουστατο λογο οτι δεν εχει ρυθμιστει οπως πρεπει το Bios στο σημειο που αναγνωριζει τους Hard Disk Controllers. Θα μπορουσε να χτυπησει και χωρις να εχει εγκατασταθει κανενα Linux - μιας και μπορουμε να τον χρησιμοποιησουμε και μονο του (ειναι με διαφορα ο καλυτερος boot manager που υπαρχει).

Τωρα στην περιπτωση μας - το live cd φορτωνεται στη μνημη , οποτε και δεν ελεγχει (αναλυτικα) τους δισκους. Οταν παμε να το εγκαταστησουμε στο δισκο, χρησιμοποιει τα (χαλαρα) εργαλεια του Linux για να ανιχνευσει τους δισκους, οποτε και εκει δεν παρουσιαζεται καποιο προβλημα. Στο τελος ομως της εγκαταστασης βαζει τον (Αυστηρο :) ) Grub να διαχειριζεται το boot και κανει επανεκκινηση. Τοτε ειναι που χτυπαει οτιδηποτε δεν ειναι ορισμενο οπως πρεπει στο Bios.

Στο δικο μου συστημα (Dell) o κοντρολλερ ειναι και Sata και ide - τον Sata τον εχω κλειστο γιατι δεν εχω τετοιους δισκους στο συστημα μου. Ενω λοιπον ολα τα live παιζουν και εγκαθιστανται κανονικα - στο πρωτο boot μετα την εγκατασταση τρωω και εγω μηνυμα error 17 απο τον Grub και αναγκαστικα πηγαινω στο Bios , ανοιγω το Sata (απο off δηλαδη το κανω auto) και ας μην εχει δισκους πανω του, και ολα επανερχονται στα φυσιολογικα.

Μετά εξανίσταται ο telamonas που η ακατονόμαστη μαζεύει περισσότερους πελάτες... :D
Πελααααατεεες της :biglaugh:

Grub error 18 ? Αυτο ειναι πιο σοβαρο - αλλα οχι κατι απαραιτητα κακο.

Απο την mail λιστα του Hellug

το error 18 σημαίνει:
Selected cylinder exceeds maximum supported by BIOS

This error is returned when a read is attempted at a linear block

address beyond the end of the BIOS translated area. This generally

happens if your disk is larger than the BIOS can handle (512MB for

(E)IDE disks on older machines or larger than 8GB in general).

Μου φαίνεται πως έχεις κάνει εγκατάσταση σε κάποιο παλιό μηχάνημα και

έχεις εγκαταστήσει το grub σε κάποιο partition που δεν είναι στην αρχή

του σκληρού. Δύο λύσεις υπάρχουν... Κάνεις εγκατάσταση το grub σε κάποιο

partition πιο κοντά στην αρχή του δίσκου ή στο MBR.
Νομιζω οτι πρέπει να κάνεις boot απο το live cdδινεις την εντολη

# grub-install /dev/hda


(οπου θες να εγκατασταθει)

*

Δες κι εδω http://wiki.linuxquestions.org/wiki/GRUB

*
Η ερωτηση που κανει ο φιλος Rakeesh ειναι πολυ σωστη - εχεις και αλλα λειτουργικα στο μηχανημα ?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
oops θα το δοκιμασω telamonas και θα σου πω. δεν ειχα δει την απάντησή σου και έτσι ξεκίνησα να το εγκαθιστώ για τρίτη φορά. θα περιμένω να τελειώσει και θα σου πώ αν πιάνει αυτό που μου πρότεινες....

telamonas.stokos είπε:
Η ερωτηση που κανει ο φιλος Rakeesh ειναι πολυ σωστη - εχεις και αλλα λειτουργικα στο μηχανημα ?
είχα windows xp τα οποια προσδοκούσα ότι θα χανόντουσαν μετα το πέρασμα του ubuntu
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
είχα windows xp τα οποια προσδοκούσα ότι θα χανόντουσαν μετα το πέρασμα του ubuntu
Μου αρεσει αυτο - ειναι καλο να ειμαστε προετοιμασμενοι για το χειροτερο. :)
Οταν λοιπον τελειωσει (ξανα) η εγκατασταση - και κανοντας boot σου ξαναβγαλει το ιδιο λαθος (18). Φορτωσε το cd ως Live (δεν θα πειραξει τιποτα) και ανοιγοντας μια κονσολα (terminal) δωσε την εντολη

Κώδικας:
grub-install  /dev/hda
ωστε να βαλει τον grub στον "αρχικο" σκληρο δισκο (hda)

Κανε ξανα boot (απο το δισκο - αφαιρεσε το cd) και εδω ειμαστε :)
 
miko63 είπε:
είχα windows xp τα οποια προσδοκούσα ότι θα χανόντουσαν μετα το πέρασμα του ubuntu
Τοτε αν προκειται για μηχανημα που θα εχει ΜΟΝΟ Λινουξ, δε χρειαζεσαι το grub
 
Μερικά παλιά BIOS σε συνδυασμό με παλιούς δίσκους έχουν το κακό να κάνουν κακό addressing. Για να λυθεί αυτό το πρόβλημα κάποια BIOS κάνουν ένα ψευτοmapping του δίσκου με 100 κεφαλές για παράδειγμα μόνο και μόνο για να λύσουν "λογιστικά" το πρόβλημα.

Tο boot partition του linux πρέπει να είναι κοντά στην αρχή του δίσκου μόνο και μόνο για να μπορέσει να το δει το BIOS. Όλα τα άλλα partitions ας είναι όπου ναναι γιατί από εκεί και πέρα αναλαμβάνει το λειτουργικό.

Κάποιος που έχει windows και πάει να βάλει και Linux πολλές φορές πέφτει σε αυτή την παγίδα και βάζει το root partition να είναι στο τέλος του δίσκου, στα τάρταρα.

Τα windows ΔΕΝ έχουν τέτοια προβλήματα γιατί δεν έχουν τέτοιες ικανότητες. Εδώ δεν γνωρίζουν την ύπαρξη άλλων λειτουργικών και μέχρι και τα XP (δεν θυμάμαι για τα vista) κάνανε overwrite το MBR !!!

Άλλα ρε παιδί μου πολύ γκρίνια (*). Μήπως να βάλω αυτό σαν υπογραφή για να τελειώνει η μουρμούρα μια και καλή? :diablotin:

The software is licensed, not sold. This agreement only gives you some rights to use the software. Microsoft reserves all other rights. Unless applicable law gives you more rights despite this limitation, you may use the software only as expressly permitted in this agreement. In doing so, you must comply with any technical limitations in the software that only allow you to use it in certain ways.
* Τα σέβη μου γιατρέ μου :)
 
(μ'αρεσει οταν μαζευομαστε)
 
Τα windows ΔΕΝ έχουν τέτοια προβλήματα γιατί δεν έχουν τέτοιες ικανότητες. Εδώ δεν γνωρίζουν την ύπαρξη άλλων λειτουργικών και μέχρι και τα XP (δεν θυμάμαι για τα vista) κάνανε overwrite το MBR !!!
Το ίδιο έπαθα με το xUbuntu (είχα και XP στο άλλο partition και το πηρε ο χάρος). Οπότε δεν είναι αποκλειστικότητα των Windows ;)
 
Rakeesh είπε:
Τοτε αν προκειται για μηχανημα που θα εχει ΜΟΝΟ Λινουξ, δε χρειαζεσαι το grub
Με κάποιο τρόπο θα πρέπει να ξεκινήσει το λειτουργικό σύστημα. Το BIOS γνωρίζει ότι πρέπει να εκτελεστεί ο κώδικας που βρίσκεται στο MBR κάποιου δίσκου. Αυτός ο κώδικας όμως για να είναι συμβατός προς τα πίσω τρέχει σε real mode, κοινώς retro κώδικας.

Το grub, το lilo αλλά και η σαβούρα των windows βρίσκεται εκεί για να "γυρίζει" τον επεξεργαστή σε flat memory model και όλα τα σχετικά καλούδια των μετά 386 επεξεργαστών άλλα και για να ξεκινήσει το κυρίως λειτουργικό.

Το MBR έχει πολύ μικρό χώρο, οπότε και το πρόγραμμα πρέπει να είναι...μινιατούρα, δεν έχει filesystem και είναι πολύ απλά εκεί για να σηκώνει το σύστημα.

keeper7k είπε:
Το ίδιο έπαθα με το xUbuntu (είχα και XP στο άλλο partition και το πηρε ο χάρος). Οπότε δεν είναι αποκλειστικότητα των Windows ;)
Εδώ μου βρωμάει κατάσταση

"Καλημέρα Δεν ανοίγει ο υπολογιστής μου"

"Ακολουθήστε το μαύροι καλώδιο να δείτε αν πάει στην πρίζα"

:)

Συνήθως η εγκατάσταση αντιγράφει το MBR στο partition των windows και μετά όταν επιλέξεις other στο menu του Grub, εκτελεί το MBR των windows.

Οπότε βλέπεις 2 boot loaders. (O τρόπος του λέγειν για τον δεύτερο :) ).

Προφανώς Τάκη κάτι δεν πήγε καλά εκεί. Κλότσησες το desktop, τράβηξες την πρίζα εν θερμώ και άλλα τέτοια για να δοκιμάσεις το Linux "από την μεριά ενός απλού χρήστη" :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
telamonas.stokos είπε:
Μου αρεσει αυτο - ειναι καλο να ειμαστε προετοιμασμενοι για το χειροτερο. :)
Οταν λοιπον τελειωσει (ξανα) η εγκατασταση - και κανοντας boot σου ξαναβγαλει το ιδιο λαθος (18). Φορτωσε το cd ως Live (δεν θα πειραξει τιποτα) και ανοιγοντας μια κονσολα (terminal) δωσε την εντολη

Κώδικας:
grub-install  /dev/hda
ωστε να βαλει τον grub στον "αρχικο" σκληρο δισκο (hda)

Κανε ξανα boot (απο το δισκο - αφαιρεσε το cd) και εδω ειμαστε :)
σε ευχαριστω θα το δοκιμασω αυριο που θα ειμαι γραφειο παλι και θα σας πώ!!!
 
δεν ειναι γραπτο μου μαλλον να το εγκαταστησω. το εκανα αυτο που μοθ ειπες τελαμόνα αλλά τώρα μου βγάζει στο terminal

cannot find device for boot : not found or not a block device

help??

??
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
τι σκληρό εχεις, IDE η SATA?
 
Σωστη η ερωτηση του Saulot και κακως δεν το σκεφτηκαμε πριν.

Γραφεις hda για Eide ή sda για SATA
 
μαθαινω σιγα σιγα...
 
αντε ,με πεισατε και τα κατεβασα και γω.....αυτο που δε καταλαβαινω ειναι οτι ο shock λεει σε ενα αλλο Thread οτι οι Live διανομες, δε κανουν και πολλα πραγματα,μηπως πρεπει να κατεβασω και τα αλλα ubuntu για να ειναι πληρη?
 
Πίσω
Μπλουζα