Vintage Κλώνοι & Αντίζηλες της Barbie και της Βibi-bo (δεκαετία 80 και εκεί γύρω...)

Αναστασια είπε:
Τελεια τα ρουχαλακια Betty, Mytinyworld μου!!! Και πολυ ωραια μας τα εδειξε η Sindy!!! Ειναι γεννημενη μοντελο τελικα.
El_greco_fanatic σε ευχαριστουμε για τις υπεροχες φωτογραφιες που μας βρηκες, γιατι Susi G4 δεν εχω ξαναδει και μου αρεσει παρα πολυ...κριμα που ειναι στην αλλη ακρη της γης!!!

Απο οτι καταλαβα, και εδω πρεπει να με βοηθησετε, Dr.MytinyWorld και Dr.Rapunjel (ειμαστε δοκτωρ στην κουκλολογια βλεπεις :D ) οτι αυτη εδω η Susi που μας εδειξε ο El_greco_fanatic ειναι μια κουκλα της Πεντιγκρι με ματακια πλαστικα οπως η ΒΙΒΙΒΟ μας, για αυτο λεμε MytinyWorld οτι ειναι μια αντιπαλος ή μαλλον καλυτερα μια προ/ΒΙΒΙΒΟ! :eek:

El_greco_fanatic εδω μπορεις να δεις οτι η ιστορια της Susi ενωνεται με εκεινη της Sindy Pedigree. Kοιτα την δευτερη και τριτη φωτογραφια, ειναι μια αγγλικη Sindy Pedigree, και ειναι ιδια με την βραζιλιανικη Susi των πρωτων γενεων

http://www.retromaniax.gr/vb/showpost.php?p=179395&postcount=20

Παιδια εδω θελει πολυ ψαξιμο γιατι ο φιλος μας El_greco_fanatic μας ανοιξε νεους οριζοντες. :D :D:D Οπως παντα εισαι fantastic και να αφησεις την γυναικα σου να σου γεμισει το σπιτι με αυτην την κουκλα!!! Παντα υπαρχει χωρος για μια τοσο ομορφη υπαρξη!!! :D Κι εγω στην θεση της το ιδιο θα εκανα! Οι σπιρτουληδες ας στριμωχτουν λιγο!!! :p







Αναστασία μου δεν διαφωνώ να επεκταθεί και στις κούκλες άλλα σε λίγο θα εχούμε πρόβλημα μετάξι παλιών αυτοκινήτων, playmobil , robot ,Action man ,G.I.Joe Τρένα. Σπιρτούλια φυσικά παιχνίδια του παιδιού γιατί πρέπει να έχει και αυτή τα δικά τις το σπίτι έχει μεταμορφωθεί στο βασίλειο του παιδιού!!!! :p :p:p:p
 
Η G4 2000 & 2010 ειναι πανεμορφη κουκλα :)
 
Ελ γκρέκο έχω μείνει άφωνη από την τόσο καλή δουλειά που έκανες γι'αυτή την κούκλα, αν και δεν ασχολείσαι με κούκλες! Ευχαριστούμε πολύ, μας έδωσες πλήρη εικόνα! :D

Παιδιά, η G1 είναι ίδια η πρώτη sindy που κυκλοφόρησε το 1963, σώμα/πρόσωπο τι να πω, σαν δίδυμες! Αραγε ποια χρονιά ακριβώς βγήκε η susi, για να δούμε ποια είναι κλώνος ποιας? Η sindy βγήκε το 1963, οπότε από τη χρονιά πρώτης κυκλοφορίας της susi θα μας λυθεί η απορία. Η bibi bo μας έχει το σώμα της sindy active, αλλά στο πρόσωπο δεν βλέπω καμία ομοιότητα με καμία άλλη... Ισως με την corina italocremona? :xm: :xm: Μπορεί ραπουνζέλ μου να μην υπάρχει κλώνος της bibi bo και αυτό να την κάνει ακόμη πιο μοναδική! Κλώνος της sindy δεν θα το έλεγα, εκτός από το active body δεν βρίσκω τίποτε άλλο κοινό (ίσως μόνο η αναλογία κεφαλιού/σώματος, μιας και οι δύο έχουν σχετικά μεγάλο κεφάλι για το σώμα τους).

Η G4 susi είναι μια κα-τα-πλη-κτι-κή μουρίτσα! Δεν μου αρέσει τόσο το σώμα της και ιδίως τα χοντροπάπουτσα που δυστυχώς είναι σημείο του καιρού μας... (bratz, my scene, barbie) :(

Ελ γκρέκο, ήθελα να σε ρωτήσω: η G4 πωλείται, βρίσκεται εύκολα στη χώρα σας? Ποια είναι η τιμή της? Ευχαριστώ! :)
 
mytinyworld είπε:
Ελ γκρέκο έχω μείνει άφωνη από την τόσο καλή δουλειά που έκανες γι'αυτή την κούκλα, αν και δεν ασχολείσαι με κούκλες! Ευχαριστούμε πολύ, μας έδωσες πλήρη εικόνα! :D Παιδιά, η G1 είναι ίδια η πρώτη sindy που κυκλοφόρησε το 1963, σώμα/πρόσωπο τι να πω, σαν δίδυμες! Αραγε ποια χρονιά ακριβώς βγήκε η susi, για να δούμε ποια είναι κλώνος ποιας? Η sindy βγήκε το 1963, οπότε από τη χρονιά πρώτης κυκλοφορίας της susi θα μας λυθεί η απορία. Η bibi bo μας έχει το σώμα της sindy active, αλλά στο πρόσωπο δεν βλέπω καμία ομοιότητα με καμία άλλη... Ισως με την corina italocremona? :xm: :xm: Μπορεί ραπουνζέλ μου να μην υπάρχει κλώνος της bibi bo και αυτό να την κάνει ακόμη πιο μοναδική! Κλώνος της sindy δεν θα το έλεγα, εκτός από το active body δεν βρίσκω τίποτε άλλο κοινό (ίσως μόνο η αναλογία κεφαλιού/σώματος, μιας και οι δύο έχουν σχετικά μεγάλο κεφάλι για το σώμα τους).

Η G4 susi είναι μια κα-τα-πλη-κτι-κή μουρίτσα! Δεν μου αρέσει τόσο το σώμα της και ιδίως τα χοντροπάπουτσα που δυστυχώς είναι σημείο του καιρού μας... (bratz, my scene, barbie) :(

Ελ γκρέκο, ήθελα να σε ρωτήσω: η G4 πωλείται, βρίσκεται εύκολα στη χώρα σας? Ποια είναι η τιμή της? Ευχαριστώ! :)
Είναι καλο όταν μπορείς να βοηθάς, και να μην κόλας σε στερεότυπα, κούκλες = παιχνίδι άργησα να το καταλάβω άλλα κάλιο αργά παρά ποτέ!!! ;) !

Λιπών από ότι είδα και διάβασα η SUSI G1 κυκλοφόρησε όπως λένε όλα σχεδόν τα Βραζιλιάνικα site αρχές το 1960 άλλα ακόμα δεν είμαι σίγουρος ερευνάτε το θέμα .. δεν ξέρουμε αν υπαρχή εδώ θα πρέπει να πάμε στα μεγάλα παιχνιδάδικα να δούμε ..αλλιώς πρέπει να ρωτήσουμε κάποιον από Βραζιλία για τιμές δεν ξέρω άλλα στο βραζιλιάνικο τύπου eBay site μερικές G4 που είδα ας πούμε έχει γύρο στα 30 δολάρια άλλα δεν είμαι σίγουρος αν είναι η ιδία τιμή εκεί με τα μαγαζιά :D


 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Vintage Κλωνοι & Αντιζηλες της Barbie και της Βibi-bo (δεκαετια 80 και εκει γυρω...)

El_Greco_Fanatic αυτή η Susi είναι όνειρο.Εγώ τις τελευταίες μετά το 2000 δεν τις βρίσκω ωραίες! Είναι πάντως ο κλώνος της Sindy Pedigree!

Η bibi-bo μας όπως αποδεικνύεται κλώνο δεν έχει! Κρίμα! Πολυαγαπημένη mytinyworld θα'θελα να υπήρχε ένας κλώνος της και να κυκλοφορούσε..αφού η ίδια δεν κυκλοφορεί!

Η μοναδικότητα της και η μη κυκλοφορίας της πια ταυτόχρονα με θλίβουν...

picture.php


picture.php
 
Η G2 είναι αυτή που αρέσει στην αγαπημένη μου ραπουνζέλ. Ομορφη vintage κούκλα! Σαν αυτή που πήρατε εσείς ελ γκρέκο. Είναι αξιοσημείωτο ότι από γενιά σε γενιά οι αλλαγές ήταν ολοκληρωτικές, μια άλλη κούκλα κάθε φορά!

Ευχαριστώ ελ γκρέκο για την πληροφορία για την G4 και εσάς κορίτσια για τα καλά σας λόγια για τα ρουχαλάκια της Betty και την κομμώτρια σίντυ μου που έγινε μοντέλο!
 
Vintage Κλωνοι & Αντιζηλες της Barbie και της Βibi-bo (δεκαετια 80 και εκει γυρω...)

Πολυαγαπημένη μου mytinyworld η G1 είναι ίδια η Sindy Pedigree της εποχής και από κάποιες καλύτερη...πράγματι από δεκαετία σε δεκαετία άλλαζε 90 τοις 100 η κούκλα! Η G2 είναι ξεχωριστή πολύ!Έχει υπέροχα γυάλινα μάτια και δεν έχει μπαρμποποιηθεί ακόμη το σώμα της!
 
Blythe, 1972. Κλώνος, αντίζηλος ή απλά "κάτι ιδιαίτερο"?

Το 1972, η εταιρία Kenner έφτιαξε μια πολύ ιδιαίτερη κούκλα. Την Blythe! Η κούκλα αυτή είχε το κανονικό μέγεθος των fashion dolls, 28cm, αλλά βγήκε και σε πιο μικρό μέγεθος, 11cm. Κυκλοφόρησε σε τέσσερα "μοντέλα": κοκκινομάλλα, ξανθιά, καστανή και μελαχροινή. Η ιδιαιτερότητά της? οι μεγάλου μεγέθους κούκλες, είχαν πίσω στο κεφάλι τους ένα κορδονάκι που, τραβώντας το, τα μάτια της άλλαζαν χρώμα και κατεύθυνση στο βλέμμα τους!

Δυστυχώς αυτή η κούκλα κυκλοφόρησε μόλις ένα χρόνο στις ΗΠΑ, δεν κατάφερε να τραβήξει τα βλέμματα των κοριτσιών. Ισως το μεγάλο κεφάλι, ίσως τα περίεργα χρώματα ματιών... Το θέμα είναι ότι αποσύρθηκαν από την κυκλοφορία.

Η μοίρα όμως αυτής της κούκλας ήταν γραμμένη από κάποιον που την αγαπούσε πολύ! Το 1999, μια κουκλομάνα/φωτογράφος, η Gina Garan χρησιμοποίησε αυτές τις ξεχασμένες κούκλες για μια σειρά φωτογραφιών τις οποίες εξέδωσε σε ένα βιβλίο που ονόμασε "This is Blythe". Η κούκλα αγαπήθηκε αμέσως, η ιδιοκτήτρια (πλέον) εταιρία Hasbro παραχώρησε στην ιαπωνική εταιρία Takara τα δικαιώματα κατασκευής της κούκλας και το 2002 η ΝΕΟ Blythe (New Edition Of Blythe) έγινε best seller στις ασιατικές χώρες. Στην Ιαπωνία έχει στηθεί μια ολόκληρη βιομηχανία γύρω από την κούκλα αυτή: ρούχα, μαλλιά, ανταλλακτικά... Δεν νομίζω ότι υπάρχει πιο ακριβή σύγχρονη κούκλα (εκτός των συλλεκτικών barbie ίσως) και δεν συζητάω καν πόσο μπορεί να πωληθεί μια Blythe Kenner από το 1972!!! Κάντε μια βόλτα στο ηλεκτρονικό εμπόριο και... θα καταλάβετε τι εννοώ!

Περισσότερα για την κούκλα αυτή μπορείτε να δείτε εδώ:

http://www.thisisblythe.com/

Οι πληροφορίες είναι από τη wikipedia.

Σας παρουσιάζω τη δική μου petite (μικρή) NEO Blythe. Μικρή για... ευνόητους λόγους!


Η Little Retro Mama από την Takara


picture.php


picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Vintage Κλωνοι & Αντιζηλες της Barbie και της Βibi-bo (δεκαετια 80 και εκει γυρω...)

Πολυαγαπημένη μου mytinyworld είναι υπέροχη!!! Πάνγλυκια! Να τη χαίρεσαι!!! :D
 
Λορένα είπε:
Η G4 2000 & 2010 ειναι πανεμορφη κουκλα :)
Λορενα μου και εμενα μου αρεσει αυτη η κουκλα πολυ!!! Οπως βλεπεις αυτη η Susi G4 2010 εχει καψει καρδιες!

Mytinyworld μου, σε ειδα που ρωτησες για την κουκλα στον φιλο μας τον El greco fanatic!!! :p Δεν ειπαμε εισαι σε κουκλοαποτοξινωση;;; :D :D

Μονο η Ραπουνζελ μας αντεξε στο πειρασμο γιατι προτιμησε την βινταζ εκδοση της! Παιδια ειναι φαρμακι αυτη η Susi... δεν βγαινω με τιποτα μανα μου. Ας κρατησουμε και ενα επιπεδο... μονο αν μαζεψουμε κανα φραγκο...σφιξτε το ζωναρι!!! :p

Mytinyworld σε ευχαρισουμε πολυ που μας εδωσες αυτες τις πολυτιμες πληροφοριες για την Blythe!!! Δεν ειχα ιδεα οτι προερχοτανε απο μια βινταζ κουκλα!!!! Την εβλεπα στα γιαπωνεζικα σαιτ, την εβλεπα να πουλιεται σε εξωφρενικες τιμες αλλα δεν ειχα ιδεα για την τοσο συγκινητικη της ιστορια!

Αυτη που εχεις ειναι μινιον! Ειναι πολυ φατσουλα!
 
Vintage Κλωνοι & Αντιζηλες της Barbie και της Βibi-bo (δεκαετια 80 και εκει γυρω...

Ναι αντιστάθηκα και θέλω την ακριβότερη και από τις παλιότερες!

Άστα λατρεμένη είμαστε αθεράπευτα κουκλομαζόχτρες!!!Δεν υπάρχει φάρμακο για μας και τη mytinyworld! Άλλη για bibi-bo τράβηξε κι άλλη για Sindy, κι η τρίτη η καλύτερη τους κλώνους τους επήρε... :D
 
No more Sindy, όπως λέμε όχι άλλο κάρβουνο!:burn: Καήκαμε σας λέω!

Αναστασία μου, είδες όμως πως κράτησα επίπεδο. Ρώτησα, έμαθα, τέλος. Δεν επeκτάθηκα! Αρα κρατάω χαρακτήρα! :p

Είναι μινιόν η ρετρο μάμα μου, είναι μόλις 11 εκατοστά! Tiny!
 
rapunjel είπε:
Ναι αντιστάθηκα και θέλω την ακριβότερη και από τις παλιότερες! Άστα λατρεμένη είμαστε αθεράπευτα κουκλομαζόχτρες!!!Δεν υπάρχει φάρμακο για μας και τη mytinyworld! Άλλη για bibi-bo τράβηξε κι άλλη για Sindy, κι η τρίτη η καλύτερη τους κλώνους τους επήρε... :D
Μεγαλη φαση Rapunjel!!!! χαχαχχααααχαα!!! :D :D:DΕισαι φοβερη!!!

mytinyworld είπε:
No more Sindy, όπως λέμε όχι άλλο κάρβουνο!:burn: Καήκαμε σας λέω!Αναστασία μου, είδες όμως πως κράτησα επίπεδο. Ρώτησα, έμαθα, τέλος. Δεν επeκτάθηκα! Αρα κρατάω χαρακτήρα! :p

Είναι μινιόν η ρετρο μάμα μου, είναι μόλις 11 εκατοστά! Tiny!
ΜytinyWorld ενα σου λεω, η ερωτηση στην τιμη ειναι το πρωτο σκαλοπατι προς την καταστροφη.

Μετα βγαινει ο κουμπαρας ή ζητειται δανειο.

Η ρετρο μάμα με 11 εκατοστα μποι που εχει, δεν φτανει ουτε στο ματι της κουζινας να κανει κανα φαι. Θελει να της βαλεις και κανα μικροτσιπ μην την χανεις! :D
 
Vintage Κλωνοι & Αντιζηλες της Barbie και της Βibi-bo (δεκαετια 80 και εκει γυρω...)

Όσο κορίτσια ψάχνουμε την αθωότητα σε ένα βρώμικο κόσμο θα αγοράζουμε κούκλες και παιχνίδια! Δηλαδή πάντα! :D

Γριες θα πηγαίνουμε με το μπαστουνάκι για ρετρό παιχνίδια αλλά κι εμείς ρετρό θα είμαστε τότε για μουσείο!
 
Για κοιτάξτε αυτό το video ακόμα μια φτωχή βραζιλιάνα :p

 
Αααχχχ! Αμέσως ένιωσα καλύτερα! Υπάρχουν ευτυχως και χειρότερα! :cool:
 
Αμορεεεεε, ελα να δεις το βιντεο που μας εβαλε o El Greco Fanatic!!! Ειδες, η κυρια αυτη εχει κοψει και το φαι για να αγορασει τις κουκλες!!! Εχει ρεψει τελειως!!! Ειδες αμορε;

 


Ειδες; :biglaugh:Δεν ειμαι τοσο σοβαρα!!!



Γιουπι!!!!!!!!!!
:cheers:

 


Αμορε.... θα μου την παρεις τωρα εκεινη την γοργονιτσα μπαρμπι που λεγαμε;
#)

MytinyWorld μου απο το στομα μου το πηρες!!!! :D :D:D:D
 
Vintage Κλωνοι & Αντιζηλες της Barbie και της Βibi-bo (δεκαετια 80 και εκει γυρω...

Θεέ μου ελπίζω να μην καταντήσω έτσι και έχω βιτρίνες γύρω,γύρω με τόσες κούκλες.Ποιος τις ξεσκονίζει; Εγώ σε κάθε ξεσκόνισμα φυλάω και μερικές! Μετά αγοράζω και ξαναγεμίζει ο χώρος! :cry:

Τώρα αποφάσισα ότι πια μόνο αυθεντικά ρουχαλάκια θα αγοράζω γιατί ήδη θέλω μια βαλίτσα μεγάλη για τα κουκλόρουχα...

Σε ευχαριστούμε El_Greco_Fanatic για το βιντεάκι που δείχνει το μέλλον μας... :fever:
 
Ελπίζω ναι μην είστε τόσο extreme και σεις? :wait2:
 
Vintage Κλωνοι & Αντιζηλες της Barbie και της Βibi-bo (δεκαετια 80 και εκει γυρω...)

Πάντως ασυνήθιστες El_Greco_Fanatic είμαστε... :D
 
Πίσω
Μπλουζα