Windows 7

Δεν πρόκειται να μπω στη σύγκριση Windows-Linux-OS X-κτλ, αλλά έχω να πω το εξής: Δεν γίνεται από τη μία να "τρώμε στη μάπα" προβλήματα αρχιτεκτονικής των PCs για λόγους συμβατότητας (εδώ και 29 χρόνια) και από την άλλη να μην είναι συμβατά! Και άντε να το δεχτώ για τα DOS based λειτουργικά (και πάλι απαράδεκτο είναι) αλλά για τα XP; ΝΤ πυρήνα κουβαλάνε όλα, γιατί τέτοιο πρόβλημα;
 
Εγω δοκιμασα τα Windows 7 build 7056 δεν μπορω να πω οτι εντυπωσιαστηκα,δυστυχως η ευτυχως κανενα αλλο λειτουργικο δεν με ικανοποιει οπως τα ΧΡ.
 
Paspartoo είπε:
Πρεπει καποια στιγμη οταν γινεται μια κουβεντα να αφηνουμε στην ακρη την προσωπικη μας ιστορια και να βλεπουμε το θεμα και καπως σφαιρικα.Κανεις δεν ενδιαφερεται για το αν εσυ ή εγω ειμαστε μονο Gamers ή δεν μας αρκει το ετοιμο στημενο pc ή αν δουλευουμε μονο σε non graphic περιβαλλοντα.
Μα μιλάμε με βάση τη δική μας ιστορία,διότι με αυτήν ομοιάζει και η αντίστοιχη πολλών άλλων χρηστών.Γι' αυτό και μόνο....

Paspartoo είπε:
Παρε λοιπον ενα pc απο την Dell την ACER της ASUS με προεγκατεστημενο Linux , κρατησε το μερικους μηνες - μαθε 2 πραγματα για το χειρισμο του γραφικου περιβαλλοντος (το ιδιο εκανες και οταν πρωτοσυναντησες τα windows) - δες τι τρεχει και τι δεν τρεχει - τι μπορεις να κανεις και τι δεν μπορεις να κανεις - και ελα μετα να καταθεσεις την (εμπειρη πλεον) αποψη σου
Μάλιστα.Κοίταξε,είμαι χρήστης PC από το 1992.Πέρασα από DOS,win 3.11,win95,win98,Millenium,XP,Vista (ελάχιστα ομολογώ έμεινα στα τελευταία,όπως και σε κάποια από τα προαναφερθέντα).Έχω κάνει αρκετούτσικες εγκαταστάσεις αυτών.

Δε θεωρώ τον εαυτό μου έμπειρο,αλλά ούτε κι άσχετο.Αλλά αν εσύ,που γνωρίζεις το Linux,μου λες ότι "πρέπει" να μου φέρουν PC με στημένο Linux,όπως θεώρησες ότι έγινε και με τα windows -πράγμα που δεν έγινε όμως για κανένα από αυτά για να σου απαντήσω κιόλας- τότε φίλε,αυτή είναι η μεγαλύτερη δικαίωση αυτών που λέω...

Paspartoo είπε:
Δεν το γραφω αυτο για να σε προκαλεσω ή για να φανω "ελιτιστης" - απλα για να σου δειξω οτι δεν βλεπεις το θεμα σωστα - δεν σου ζηταει κανεις να στησεις το Linux - απλα χρησιμοποιησε το πριν βγαλεις συμπερασματα.
Φυσικά,δε θεωρώ ότι θες να με προκαλέσεις,κουβέντα κάνουμε.

Αν εγώ σε ρωτήσω "καλό αμάξι η Ferrari ;" εσύ θα μου απαντήσεις "δε ξέρω,δεν έχω οδηγήσει καμία..." άραγε ;;;

Αν ναι,ΟΚ,κατανοώ γιατί λες το παραπάνω,αν όχι,τότε θα καταλάβεις γιατί κατά τη δική μου λογική μπορώ να έχω άποψη γι' αυτό...

Paspartoo είπε:
Εχω περασει τη μιση μου ζωη σε λογιστηρια και εταιρειες χρησιμοποιωντας προγραμματα που δεν καθονταν σωστα ειτε γιατι εφταιγαν οι προγραμματιστες τους ειτε τα windows 3.1 , 3.11, 95, 98, NT ειτε η MSSQL ειτε οτιδηποτε αλλο, μεχρι και τον supporter εχω κανει - με βαλιτσακι και κατ'οικον επισκεψεις... Ξερω τι σημαινει ευχρηστια, ευκολια στη συγκεκριμενη πλατφορμα, και μπορω να μιλαω εκ πειρας......οριστε ειπα και εγω την προσωπικη μου ιστορια :)
Βρε Ηρακλή,τώρα -εκτός αν κατάλαβα εγώ λάθος- πας να μου πεις ότι το Linux τελικά είναι πιο εύχρηστο από τα προαναφερθέντα ;

Paspartoo είπε:
Τωρα, στα υπολοιπα που γραφεις για τσακωμους στις κοινοτητες του Linux κλπ κλπ και για ελιτιστικες συμπεριφορες - μπορεις να εχεις δικιο ή και να μην εχεις - αλλα τι σχεση εχουν με την αρχικη ερωτηση για το αν κρινεις θετικο να σου πουλησουν μαζι με τη νεα εκδοση του προιοντος που χρησιμοποιεις και μια virtual εκδοση ενος λειτουργικου 8ετιας (με unsupported την SP1 εκδοση του) που ακομα πωλειται στα καταστηματα προς 136 ευρω...εσυ μπορεις να το δεις σαν μια καλη εμπορικη συμφωνια - καποιοι αλλοι θα το δουν ως συνηθη τακτικη της εν λογω εταιρειας.
Δεν κολλάει στο θέμα αυτό καθ' αυτό,απλά έχουμε ξεφύγει (ίσως πρέπει να σκεφτούμε να μεταφέρουμε posts στο "windows VS Linux" thread..).

Aντιστρέφω την ερώτηση λοιπόν και ρωτώ:Δηλαδή αυτή η συνήθης τακτική της εν λόγω εταιρείας κρίνεται λανθασμένη ;

Κι αν ναι,από ποιους ;Και γιατί ;

Η συνειδητοποίηση του ότι έχει μια μεγάλη,μια τεράστια παρελθοντική επιτυχία (ΧP) στα χέρια της και δε πρέπει να την απολέσει,κρίνεται βλακώδης ;

Ή μήπως ανικανότητα να κάνει τα ίδια τα "7" fully compatible με τα XP ;

Και ποιος λέει ότι δε θέλει αυτό ακριβώς,δηλαδή να εξασφαλίσει και compatibility με τα XP,αλλά χωρίς αυτή να την περιορίζει στα "7" ;

Πώς ξέρω εγώ ότι αυτή δεν είναι απλά η χρυσή τομή για να πάει παραπέρα το νέο λειτουργικό ;

Paspartoo είπε:
Anyway ισως εχεις δικιο οτι πρεπει να περιμενουμε λιγο να τα δουμε αυτα τα 7αρια - απλα η μεχρι τωρα εμπειρια (πλην των XP) δεν δικαιωνει τη χαρα για τη κυκλοφορια τους.
Eδώ θα συμφωνήσουμε απόλυτα.

Άλλωστε αν (και) τα "7" είναι potatoes,μαζί θα τα κράζουμε....

Paspartoo είπε:
* Μακαρι να ηταν αληθεια αυτο που εγραψες "Αν πάντως είναι εύχρηστο και δουλεύει,θα πετύχει !" γιατι τοτε θα χρησιμοποιουσαμε ολοι μας κατι μεταξυ NEXT και MacOSX ... αλλα που?...
Μα δεν είναι ;

Τα XP δεν έχουν στρογγυλοκαθίσει στα συστήματα της συντριπτικής πλειοψηφίας -win έστω- χρηστών στον κόσμο ;

Δεν είναι εύχρηστα ;

Δεν ήρθε τυχαία η αποδοχή αυτή φυσικά...

Paspartoo είπε:
Πες μου εσυ ενα επιθετο που να χαρακτηριζει τον χρηστη των windows που δεν επιθυμει να μαθει το ΠΩΣ δουλευουν αλλα να τα χρησιμοποιει για τις καθημερινες του αναγκες - και θα τον χρησιμοποιησω αμεσα - οι λεξεις "απλος" "τυπικος" "μεσος" κλπ κλπ δεν ειναι προσβλητικοι προσδιορισμοι - απλα δεν ξερω τι αλλο να χρησιμοποιησω.
"Entry level χρήστης ".... :p :p

Δεν είπα ότι τους χρησιμοποίησες προσβλητικά,αλλά το Lunixάδικο ύφος σου ξεφεύγει... :D :D :D

Αυτό που οι συμπαθείς Linuxάδες κατά τη γνώμη μου δε καταφέρατε ποτέ να κάνετε,είναι να παραδειγματιστείτε από τα καλά,από την επιτυχία του....αντιπάλου και να βαδίσατε σε παράλληλο δρόμο.

Δηλαδή να μπει σε εφαρμογή το σχέδιο "ευκολία"-"ευχρηστία"-"φιλικότητα".Αυτά μετά θα φέρουν "επιτυχία","αποδοχή","καθιέρωση".

Αν εγώ με 17 χρόνια της όποιας ενασχόλησης με τα PCs,θέλω έτοιμο προεγκατεστημένο Linux,φίλε με πιθανότητα λάθους 0.000001 % σ' αυτό που λέω,το παιχνίδι είναι χαμένο από τα αποδυτήρια....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν πρόκειται να μπω στη σύγκριση Windows-Linux-OS X-κτλ, αλλά έχω να πω το εξής: Δεν γίνεται από τη μία να "τρώμε στη μάπα" προβλήματα αρχιτεκτονικής των PCs για λόγους συμβατότητας (εδώ και 29 χρόνια) και από την άλλη να μην είναι συμβατά! Και άντε να το δεχτώ για τα DOS based λειτουργικά (και πάλι απαράδεκτο είναι) αλλά για τα XP; ΝΤ πυρήνα κουβαλάνε όλα, γιατί τέτοιο πρόβλημα;
Να και μια φορα φιλε Λεον που συμφωνουμε ( κατα 99% εστω * )

* Τα ΝΤ δεν εχουν πυρηνα
 
Ναι,αλλά για ποιο πράγμα συμφωνήσατε ;;; :p :p

(για τη σύγκριση ή για την συμβατότητα :p )
 
Paspartoo είπε:
Να και μια φορα φιλε Λεον που συμφωνουμε ( κατα 99% εστω * )
* Τα ΝΤ δεν εχουν πυρηνα
Πως δεν έχουν; Τον όρο ΝΤ Core και ΝΤ Kernel χρησιμοποιούμε.

Edit: Νομίζω ότι συμφωνήσαμε στο θέμα συβατότητας.

Πάντως μη γελιόμαστε, μας αρέσουν-δεν μας αρέσουν τα Windows, δυστυχώς για τον ένα ή τον άλλο λόγο, είναι μονόδρομος.

Σκεφτείτε πόσος κόσμος τα χρησιμοποιεί. Σε όποιο γραφείο και να πας Windows λειτουργούν. Φυσικά το MS Office είναι standard και παρόλο που υπάρχει μια χαρά εναλλακτική δωρεάν λύση, αυτό δεν πρόκειται να αλλάξει.

Και υπάρχει και το θέμα έλλειψης σημαντικού software στο Linux. Για μένα έχει δύο τεράστιες τρύπες ονόματι Adobe και Autodesk (και για πολύ κόσμο ακόμα) + την έλλειψη games (αυτό και αν είναι τεράστια τρύπα). Άρα...Windows 7,8,9...256 και stale bread!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στριβει καλα η Ferrari Μανο ? με 120 σε στροφη με ελαφρο γαρμπιλι με ποια ταχυτητα στο κιβωτιο μπαινεις ? Μετα απο 5-6 ωρες ταξιδι στην εθνικη πως νιωθεις ? ειναι ξεκουραστη ? απο πραγματικη καταναλωση μεσα στη πολη πως παει ? προβληματα με τα ηλεκτρικα εχει πραγματι ? ή ειναι φημες ?

Για να πεις κατι που στεκει - ακομα και για ενα αμαξι - πρεπει να το οδηγησεις αδερφε.

Βρε Ηρακλή,τώρα -εκτός αν κατάλαβα εγώ λάθος- πας να μου πεις ότι το Linux τελικά είναι πιο εύχρηστο από τα προαναφερθέντα ;
Εγω το λεω γιατι το χρησιμοποιω 16 χρονια (παραλληλα με windows και BSD) - εσυ ?


Τα XP δεν έχουν στρογγυλοκαθίσει στα συστήματα της συντριπτικής πλειοψηφίας -win έστω- χρηστών στον κόσμο ;Δεν είναι εύχρηστα ;

Δεν ήρθε τυχαία η αποδοχή αυτή φυσικά...
Να το γραψω παλι - Να ειναι ευχρηστο και να δουλευει - το αν θα εχει πλατια αποδοχη ειναι θεμα αποδοσης και καλου marketing.
Η συντριπτικη πλειοψηφια που αναφερεις υπηρχε απο τα W95 περιμενωντας να δουλεψει κατι καλο.

Αυτό που οι συμπαθείς Linuxάδες κατά τη γνώμη μου δε καταφέρατε ποτέ να κάνετε,είναι να παραδειγματιστείτε από τα καλά,από την επιτυχία του....αντιπάλου και να βαδίσατε σε παράλληλο δρόμο.Δηλαδή να μπει σε εφαρμογή το σχέδιο "ευκολία"-"ευχρηστία"-"φιλικότητα".Αυτά μετά θα φέρουν "επιτυχία","αποδοχή","καθιέρωση".
Καποια στιγμη βρε Μανο πρεπει να διαβασεις την ιστορια αυτης της εταιρειας... anyway μην παρεξηγεις την επιμονη καποιων για κατι διαφορετικο - δεν προσπαθει κανεις να φτασει την κορυφη ή την καθιερωση για το λειτουργικο αυτο. Ειναι απλα μια αλλη οπτικη στο computing - τιποτα αλλο.


Αν εγώ με 17 χρόνια της όποιας ενασχόλησης με τα PCs,θέλω έτοιμο προεγκατεστημένο Linux,φίλε με πιθανότητα λάθους 0.000001 % σ' αυτό που λέω,το παιχνίδι είναι χαμένο από τα αποδυτήρια....
Βρε ασε τα χρονια - μιλαμε για 500 εκατομμυρια εγκατεστημενη βαση χρηστων που χρησιμοποιουν ενα (προ)στημενο windows pc. Παρε και εσυ ενα (προ)στημενο pc με Linux - δουλεψε το - και απεδειξε στην πραξη αυτα που υποστηριζεις τωρα.


* edit

Πως δεν έχουν; Τον όρο ΝΤ Core και ΝΤ Kernel χρησιμοποιούμε.
Μπορει ναι - αλλα ο σωστος ορος ειναι ΝΤ Αρχιτεκτονικη, μιας και δεν "παιζει" πυρηνας στα ΝΤ. Μπορει να ηθελαν να το φτιαξουν με πυρηνα - αλλα δεεν..
 
Paspartoo είπε:
Βρε ασε τα χρονια - μιλαμε για 500 εκατομμυρια εγκατεστημενη βαση χρηστων που χρησιμοποιουν ενα (προ)στημενο windows pc. Παρε και εσυ ενα (προ)στημενο pc με Linux - δουλεψε το - και απεδειξε στην πραξη αυτα που υποστηριζεις τωρα.
Και αυτό διαιωνίζει τον φαύλο κύκλο. Τα Windows είναι το standard-όλο το software βγαίνει για Windows-τα Windows είναι το standard.

Εδώ το OS X (που θεωρείται φιλικότερο των Windows) και δεν...Και να το ανοίξει η Apple για όλα τα PCs πάλι δεν πρόκειται να χτυπήσει τα Windows (και φυσικά αυτό δεν θα γίνει ποτέ). Πόσο μάλλον το Linux που δεν έχει ούτε την απαιτούμενη φιλικότητα (τουλάχιστον στα "φοβισμένα" μάτια του μέσου χρήστη) αλλά και (κυρίως) το κατάλληλο marketing.
 
Paspartoo είπε:
Στριβει καλα η Ferrari Μανο ? με 120 σε στροφη με ελαφρο γαρμπιλι με ποια ταχυτητα στο κιβωτιο μπαινεις ? Μετα απο 5-6 ωρες ταξιδι στην εθνικη πως νιωθεις ? ειναι ξεκουραστη ? απο πραγματικη καταναλωση μεσα στη πολη πως παει ? προβληματα με τα ηλεκτρικα εχει πραγματι ? ή ειναι φημες ?
Tα έχεις διαπιστώσει ο ίδιος αυτά δηλαδή....( ;; )

Συν του ότι αν εσύ ξέρεις πολλούς που παίρνουν Ferrari επειδή έχει καλά ηλεκτρικά,σωστά φώτα,δυνατή κόρνα,δε καίει τίποτα κι είναι και ξεκούραστη,πάω πάσο...

Paspartoo είπε:
Εγω το λεω γιατι το χρησιμοποιω 16 χρονια (παραλληλα με windows και BSD) - εσυ ?
Eγώ δε το χρησιμοποιώ και το ξέρεις-οπότε δε χρειαζόταν κι η ερώτηση- αλλά

1ον)Και Linux users (προσωπικοί μου φίλοι) -σαφώς πιο μετριοπαθείς- μου έχουν παραδεχτεί ότι αυτό που λες είναι εντελώς υποκειμενικό και σαφώς μη αληθές.

ΟΚ,αυτό θες να λες,δεκτό,αλλά μη φτάσουμε να λέμε ότι είναι κι αντικειμενική αλήθεια...

2ον)Δε μπορεί όλοι όσοι αναφέρουν τα μύρια όσα τους έχουν συμβεί στην επαφή με αυτό να κάνουν λάθος ή να είναι άσχετοι (Wally,Wally είσαι εδώ ;!; )

3ον)Πώς το αιτιολογείς αυτό αλήθεια ;

Σε τι είναι πιο εύχρηστο ;

Paspartoo είπε:
Να το γραψω παλι - Να ειναι ευχρηστο και να δουλευει - το αν θα εχει πλατια αποδοχη ειναι θεμα αποδοσης και καλου marketing
Προφανώς έχουμε διαφορετική αντίληψη για την ευχρηστία.

Τώρα marketing,δε ξέρω αν μπορούμε να πούμε καν ότι υφίσταται στον "κόσμο" του Linux,οπότε μόνο σου λες ότι είναι καταδικασμένο ( ; )

Paspartoo είπε:
Η συντριπτικη πλειοψηφια που αναφερεις υπηρχε απο τα W95 περιμενωντας να δουλεψει κατι καλο.
Που δε το βρήκε πάντως πριν τα XP κάπου αλλού.Γιατί ;

Υπήρχαν χρόνια ενδιάμεσα,αλλά (και πάλι) πήγαν χαμένα...

Paspartoo είπε:
Καποια στιγμη βρε Μανο πρεπει να διαβασεις την ιστορια αυτης της εταιρειας... anyway μην παρεξηγεις την επιμονη καποιων για κατι διαφορετικο - δεν προσπαθει κανεις να φτασει την κορυφη ή την καθιερωση για το λειτουργικο αυτο. Ειναι απλα μια αλλη οπτικη στο computing - τιποτα αλλο.
Δεν έχεις δίκιο.Δε παρεξηγώ κάτι.Απλά αντιτάσσομαι στην στείρα λογική του "είμαι καλύτερος,θα μπορούσα να κάνω παπάδες,δε το κατάφερα ποτέ και γκρινιάζω για την επιτυχία του άλλου".

Διάολε,ο Gates ξεκίνησε μόνος του κάποτε...!

Paspartoo είπε:
Βρε ασε τα χρονια - μιλαμε για 500 εκατομμυρια εγκατεστημενη βαση χρηστων που χρησιμοποιουν ενα (προ)στημενο windows pc. Παρε και εσυ ενα (προ)στημενο pc με Linux - δουλεψε το - και απεδειξε στην πραξη αυτα που υποστηριζεις τωρα.
Βρε φίλε,κατανοείς άραγε ότι με την παραδοχή και την επιμονή σου αυτή επιβεβαιώνεις μόνος σου τα γραφόμενά μου ;;;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
manos426f είπε:
Σε τι είναι πιο εύχρηστο ;
Να απαντήσω εγώ σε αυτό που δεν είμαι οπαδός του Linux (και έχω κοντραριστεί με τον φίλο paspartoo για το θέμα στο παρελθόν);

1) Repositories. H ευκολία εγκατάστασης προγραμμάτων που είναι όλα συγκεντρωμένα, είναι άλλο πράγμα. Αν χρειάζεσαι κάτι το έχεις με ένα κλικ.

2) File System. To να μην χρειάζεται να κάνεις defrag και να καθαρίζεις το registry κάθε λίγο και λιγάκι σε γλιτώνει από κόπο και χρόνο. Άσε που ο μέσος χρήστης δεν το γνωρίζει και μετά αναρωτιέται γιατί σέρνεται το PC του.

3) Ασφάλεια. Εκτός και αν είσαι παρανοϊκός (για PC σπιτιού μιλάμε) δεν χρειάζεται να στήσεις firewall (και αυτό δεν είναι και το πιο εύκολο πράγμα-ούτε στα Windows) και φυσικά δεν χρειάζεσαι antivirus-antispyware. Πόσες φορές δεν έχουμε μπερδευτεί με το αν κάτι είναι πράγματι απειλή, ή κάτι του "ξίνισε" του aintivirus/firewall;

4) Live CD. Try before you "buy". To δοκιμάζεις, βλέπεις αν σου κάνεις, το εγκαθιστάς. Στα Windows δεν έχεις τέτοια επιλογή.

5) Community Support. Αν έχεις πρόβλημα, θα υπάρχει κόσμος που θέλει να βοηθήσει ή έχει ήδη γράψει τη λύση. Εντάξει, μπορεί να μην καταλαβαίνεις τα "κινέζικα" που κάνεις copy/paste στην command line, αλλά άμα λειτουργήσει τί σε νοιάζει;
 
Tα έχεις διαπιστώσει ο ίδιος αυτά δηλαδή....( ;; )
Βρε Μανο.....αυτο λεω αγορι μου....δεν εχω ferrari, δεν οδηγησα ποτε οποτε δεν ξερω τιποτα απο τα παραπανω...εσυ πως ξερεις οτι κατι αλλο δεν ειναι ευχρηστο και φιλικο αφου δεν το εχεις "οδηγησει" ποτε ?

Στα υπολοιπα μου απαντας σε αλλα πραγματα απο αυτα που σου λεω - οποτε το αφηνουμε. Παντως καποια στιγμη κανε καμια δοκιμη - οχι να "στησεις" Linux, αυτο εχει τα προβληματα του λογω σχεδον παντελους ελλειψης drivers (απο τους κατασκευαστες) , δεν εισαι υποχρεωμενος να μαθεις το λειτουργικο στη βαση του - αλλα τσεκαρε το λειτουργικο σε λειτουργια - λιγο GNOME λιγο KDE λιγο XFCE θα δεις οτι υπαρχουν και αλλου πορτοκαλιες - και μαλιστα "φυτεμενες" απο ανθρωπους που αγαπουν αυτο που κανουν χωρις να σου ζητουν τιποτα.

Αυτο ειναι που βλεπουν οι "φιλοι" του GNU και δενονται τοσο μαζι του.

Κατα τα αλλα ας περιμενουμε τα 7αρια να τα "τσεκαρουμε" απο κοντα.
 
Θα συνεχισω την παρεκτροπη του thread...

Βρε Leon καλα ειναι ολα αυτα απο ακαδημακης πλευρας.

Αλλα αν θες να καψεις ενα Dreamcast iso, αν θελεις να εχεις κατι σαν PeerGuardian οταν χρησιμοποιεις ......, αν γουσταρεις εμουλατορια και παιχνιδια, αν θες να stream-αρεις σε καποιο απο τα 2 nextgen κονσολια, αν θες να βαλεις υδατογραφημα σε ενα βιντεακι wmv, αν χρησιμοποιεις "βαρια" PDFs, αν θες να φτιαξεις ενα ερασιτεχνικο περιοδικακι DTPιασμενο, αν θελεις αξιοπρεπες HD playback, αν αν

Και για να επαναφερω το thread.

Οταν ακουσα περι XP VM ειχα και εχω καποιες ελπιδες οτι απαλλαγμενη η MS απο το BC ισως μπορεσει να προσφερει κατι φρεσκο. Κατι φρεσκο που αν εξαιρεσεις το GUΙ ενος κινητου τηλεφωνου απο την Apple, εχουμε 20 χρονια να δουμε...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Wally είπε:
Θα συνεχισω την παρεκτροπη του thread...Βρε Leon καλα ειναι ολα αυτα απο ακαδημακης πλευρας.

Αλλα αν θες να καψεις ενα Dreamcast iso, αν θελεις να εχεις κατι σαν PeerGuardian οταν χρησιμοποιεις ........, αν γουσταρεις εμουλατορια και παιχνιδια, αν θες να stream-αρεις σε καποιο απο τα 2 nextgen κονσολια, αν θες να βαλεις υδατογραφημα σε ενα βιντεακι wmv, αν χρησιμοποιεις "βαρια" PDFs, αν θες να φτιαξεις ενα ερασιτεχνικο περιοδικακι DTPιασμενο, αν θελεις αξιοπρεπες HD playback, αν αν
Φυσικά και συμφωνώ και μπορώ να παραθέσω και άλλα. Απλά ανέφερα σε τί είναι φιλικότερο. Πάντως για το Peerguardian είναι πανεύκολο.

Και για να επαναφερω το thread.Οταν ακουσα περι XP VM ειχα και εχω καποιες ελπιδες οτι απαλλαγμενη η MS απο το BC ισως μπορεσει να προσφερει κατι φρεσκο. Κατι φρεσκο που αν εξαιρεσεις το GUΙ ενος κινητου τηλεφωνου απο την Apple, εχουμε 20 χρονια να δουμε...
Πάντως αντί να μπούμε σε VM και βλακείες, η λύση του dual boot είναι σαφώς προτιμώτερη. ΟΛΟΙ οι drivers υπάρχουν για XP, και θα υπάρχουν για πολλά χρόνια, οπότε δεν υπάρχει λόγος να μην έχουμε και XP partition στο PC (όπως παλιά είχαμε Win98 partition μαζί με τα XP-ή πιο πριν με NT και 2000).

Τώρα για το κάτι νέο...αφού έχει αρχιτεκτονική Svista, τι νέο περιμένεις; Μια από τα γίδια με αλλαγμένο αμπαλάζ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Leon είπε:
2) File System. To να μην χρειάζεται να κάνεις defrag και να καθαρίζεις το registry κάθε λίγο και λιγάκι σε γλιτώνει από κόπο και χρόνο. Άσε που ο μέσος χρήστης δεν το γνωρίζει και μετά αναρωτιέται γιατί σέρνεται το PC του.
3) Ασφάλεια. Εκτός και αν είσαι παρανοϊκός (για PC σπιτιού μιλάμε) δεν χρειάζεται να στήσεις firewall (και αυτό δεν είναι και το πιο εύκολο πράγμα-ούτε στα Windows) και φυσικά δεν χρειάζεσαι antivirus-antispyware. Πόσες φορές δεν έχουμε μπερδευτεί με το αν κάτι είναι πράγματι απειλή, ή κάτι του "ξίνισε" του aintivirus/firewall;

5) Community Support. Αν έχεις πρόβλημα, θα υπάρχει κόσμος που θέλει να βοηθήσει ή έχει ήδη γράψει τη λύση. Εντάξει, μπορεί να μην καταλαβαίνεις τα "κινέζικα" που κάνεις copy/paste στην command line, αλλά άμα λειτουργήσει τί σε νοιάζει;
Στο 2) :Δε χρειάζεται και στα windows αν ξέρεις τι βάζει στο σύστημά σου...

Στο 3) :Δηλαδή εγώ που χρησιμοποιώ το firewall του router και φυσικά δεν έχω antispyware και 4 χρόνια δεν έχω κάνει format,πώς εξηγείται ;

Στο 5) :Nομίζω αυτό συμβαίνει σε υπερθετικό βαθμό στα win,άλλωστε μιλάμε για σαφώς μεγαλύτερη μάζα-βάση χρηστών..

Paspartoo είπε:
Βρε Μανο.....αυτο λεω αγορι μου....δεν εχω ferrari, δεν οδηγησα ποτε οποτε δεν ξερω τιποτα απο τα παραπανω...εσυ πως ξερεις οτι κατι αλλο δεν ειναι ευχρηστο και φιλικο αφου δεν το εχεις "οδηγησει" ποτε ?
Aχ βρε Ηρακλή,όντως δε γίνεται να συμφωνήσουμε...

Μα πρέπει να οδηγήσω Ferrari για να πω ότι είναι αμαξάρα ;!;

Πρέπει να καβαλήσω το Honda RCV για να πώ ότι είναι απίστευτο μοτόρι ;

Paspartoo είπε:
Στα υπολοιπα μου απαντας σε αλλα πραγματα απο αυτα που σου λεω - οποτε το αφηνουμε.
Θεωρώ ότι απάντησα ακριβώς σε ότι με ρώτησες,αλλά anyway,ας το αφήσουμε...

Paspartoo είπε:
θα δεις οτι υπαρχουν και αλλου πορτοκαλιες - και μαλιστα "φυτεμενες" απο ανθρωπους που αγαπουν αυτο που κανουν χωρις να σου ζητουν τιποτα.Αυτο ειναι που βλεπουν οι "φιλοι" του GNU και δενονται τοσο μαζι του.
Βρε είπα εγώ όχι σε αυτό ;

Τον παράγοντα καλύτερο βγάλε μου από την εξίσωση και δε διαφωνούμε κάπου...

Paspartoo είπε:
Κατα τα αλλα ας περιμενουμε τα 7αρια να τα "τσεκαρουμε" απο κοντα.
Υeap !
 
manos426f είπε:
Στο 2) :Δε χρειάζεται και στα windows αν ξέρεις τι βάζει στο σύστημά σου...Στο 3) :Δηλαδή εγώ που χρησιμοποιώ το firewall του router και φυσικά δεν έχω antispyware και 4 χρόνια δεν έχω κάνει format,πώς εξηγείται ;
Ti να πω; Κάνε κανά benchmark, κάνε format, ξαναβάλλε Windows και μετά πέσμου αν έχεις τα ίδια νούμερα. Πολύ αμφιβάλλω. ;)

Στο 5) :Nομίζω αυτό συμβαίνει σε υπερθετικό βαθμό στα win,άλλωστε μιλάμε για σαφώς μεγαλύτερη μάζα-βάση χρηστών..
Δεν είναι το ίδιο. Φτύνω αίμα για να εξηγήσω τι να κάνει κάποιος στα Windows. "Βλέπεις εκείνο; Κάνε δεξί κλικ. Τώρα πήγαινε εκεί. Όχι εκεί, εκεί ρε..." Και πάει λέγοντας. Ή αναρτάς εικόνες σε forum ή βράστα. Εδώ είναι το θετικό της command line (κατά τα άλλα μου τη δίνει στα νεύρα που κάποια πράγματα γίνονται μόνο από εκεί). Απλά κάνεις copy/paste ότι σου γράφουν και ως "δια μαγείας" λειτουργεί*.
*

Ή δεν λειτουργεί και τότε...Άστα να πάνε
 
Mα δεν έχει πέσει το σύστημα σε απόδοση τόσο καιρό βρε φίλε.Βέβαια προσέχω και ελέγχω τι εγκαθιστώ...

Αχ,μέσα από τέτοιες συζητήσεις μου λείπει ώρες ώρες ΤΡΕΛΑ το DOS !!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χε χε, η συζήτηση καλά κρατεί.

Τι προσπαθούμε να βγάλουμε ρε παιδιά; Το ότι ο "μέσος" χρήστης δεν έχει ιδέα πως να κάνει defrag ή θα κολλήσει τσιμπούρια; Δηλαδή εμείς να χάσουμε το παντεσπάνι μας;

Ή υπάρχει κανείς που θα μας εγγυηθεί ότι ο "μέσος" χρήστης αν του δώσεις ένα μηχάνημα με προεγκατεστημένο Ubuntu δεν θα το γονατίσει τελικά όπως και ένα με Windows;

Συμφωνώ με το Wally για τα παιχνίδια και τα λοιπά. Εδώ ούτε drivers για κάρτες ATI δεν υπάρχουν της προκοπής, για τι είδους φιλικότητα στην χρήση και στην εγκατάσταση μιλάμε;

Α, να να κάτσει η ΑΤΙ να βγάλει drivers της προκοπής. Ναι, και έβγαλε, και η 4870 μου είναι ΟΚ και όλα καλά, που να τη χρησιμοποιήσω; Για να σερφάρω με άνεση;

Ο μέσος win χρήστης που καταστρέφει το μηχάνημά του από trojans και viruses θα καταστρέψει το μηχάνημά του όπως και νά΄χει όχι γιατί απλά δεν ξέρει αλλά γιατί πρωτίστως δεν ενδιαφέρεται να μάθει. Τι σας κάνει να πιστεύετε ότι αν του δώσετε ένα DELL με Linux θα κάτσει να μάθει τίποτε παραπάνω;

Όσο για την ελιτίστικη συμπεριφορά που αναφέρετε (εσείς) παραπάνω, προσωπικά πιστεύω ότι υπάρχει και μάλιστα περίσσια. Μην πας και αναφέρεις σε Linux user ότι είσαι χρήστης win ή ότι σου αρέσουν τα Vista, θα αρχίσει με μαθηματική ακρίβεια bashing του κερατά. (Δεν αναφέρομαι στον Ηρακλή, να εξηγούμαστε) .

Αν πεις ότι παίζεις παιχνίδια σε κοιτάζουν σαν να έχεις σύνδρομο παλιμπαιδισμού (λόγος που χάλασα φιλία 20 ετών με αδερφικό φίλο, δεν ήθελε με τίποτε να καταλάβει ότι δεν με ενδιαφέρει το Linux και δεν θα σταματήσω να παίζω ποτέ... ) και σε κοιτάζουν κάπως.

Όσο για τους τσακωμούς στην community, μόνο με της Amiga μπορεί να συγκριθεί το όλο σκηνικό.

Το Linux υπάρχει και καλά κάνει και υπάρχει, αλλά αν δεν εκλείψουν συμπλέγματα ελιτισμού, έπαρσης και σώνει και καλά, ανωτερότητας σε πρώτη φάση ο Μπιλάκος θα αλωνίζει και θα χαίρετε.

Καταλάβετε παιδιά, ένθερμοι οπαδοί και υποστηρικτές του Linux ότι εχθροί σας δεν είμαστε εμείς που δηλώνουμε windows fanboys, αλλά πρώτα από όλους οι ίδιοι οι εαυτοί σας. Με διαφορετική προσέγγιση όλα αυτά τα χρόνια, με διάθεση να οδηγήσετε στο δικό σας δρόμο την "dark side" με διαφορετικό τρόπο από ότι κάνετε μέχρι σήμερα, θα είχατε πετύχει πάρα πολλά.

Μέχρι τότε "in Microsoft we trust", "in 7 we anticipate" .

Just my 2 cents, never hard earned, but always well spent..........

P.S. Η Ferrari είναι απλά ένας υπερτιμημένος μύθος. Τίποτε δεν συγκρίνεται μπροστά σε μια τουμπανιασμένη Mustang που βρυχάται στο δρόμο......... Και αυτό από πρώτο χέρι!
 
Τι εγινε μαστρο Wally ? αλλαξαμε βαρδιες ?

Ακαδημαικα τα repos και το LiveCD ?....

Peergurdian --> Moblock http://moblock-deb.sourceforge.net/

Burning Dreamcast ISOs --> Brasero , Imgburn - και αναλυτικα οδηγιες εδω

Streamαρεις ελευθερα - που ειδες το προβλημα ?

Καλη η λομπα με το wmv (κλειστο m$ φορματ) αλλα μαλλον δεν εχεις δουλεψει με το ΚΙΝΟ

Δεν υπαρχουν "βαρια" PDF - ανοιγουν ολα και δουλευουν μια χαρα.

Ερασιτεχνικο περιοδικακι φτιαχνεις μια χαρα με το SCRIBUS

Καλα - το ubuntu το εβαλες (εστω και αν δεν το ηθελες) - δεν το λειτουργησες καθολου ? αν ηταν να μας πρηξεις για 2 βδομαδες και στο τελος να μη το δεις καθολου - τοτε γιατι το εκανες ? απλα για να δειξεις οτι και καλα δεν δουλευει ?...

Καθολου Ακαδημαικο αυτο
 
Ετσι για μεζεδακι κυρ Ηρακλη :D

Αρχικό μήνυμα απο Paspartoo Burning Dreamcast ISOs --> Brasero , Imgburn - και αναλυτικα οδηγιες εδω

Step One - Prepare Ye The Way
Visit this page:

Dreamcast Programming

Download the ip creator and 1st_read.bin scrambler.

Here is a brief description of what these files help you create.

When the Dreamcast boots a GD-ROM or CD-ROM, it reads two things from the disc before the control is passed to the program. First a bootstrap is loaded from the reserved boot area (sector 0-15) of the last data track. This strap is called the “IP.BIN”, although it of course does not have a file name on the disc. Among other things, the IP.BIN names a file in the ISO filesystem of the disc that contains the actual program to run and load. This file will here be called the “1ST_READ.BIN”, although any name is possible as long as it is correctly specified in the IP.BIN. When the 1ST_READ.BIN has been loaded, control is passed to the IP.BIN, which will in turn pass it to the 1ST_READ.BIN.

The 1ST_READ.BIN file must be scrambled. Often the download sites will tell you if the file is prescrambled or not. Here is why the file must be scrambled.

An interresting feature of the bootloader is that for normal CD:s (not GD:s) this file is not loaded continously into memory, but instead scatter-loaded in a pseudo-random manner. In order for your program to be loaded properly, the binary thus first has to be “scrambled”.

There is a linux tool here 1ST_READ.BIN Checker that will tell you if a file is scrambled or not.

All these programs have compiled easily on my Hardy Heron Ubuntu machine. After downloading build-essential.

gcc filename.c -o filename

Should leave you with three files called 1strdchk, makeip and scramble.

I tend to make a directory Gamename the use a subdirectory called cd or cdimage to make the iso image from. I put the binaries above along with ip.txt and IP.TMPL in the Gamename directory.

The plan is to burn a copy of dreamsnes to cdr and then play it on the dreamcast.

Step Two - The Web Is The Gate And The Key

Download dreamsnes.

DreamSNES is a Super Nintendo emulator based on Gary Hendersonʼs Snes9X. It runs directly on the Dreamcast hardware without using any SEGA or Microsoft libraries. It has been completely developed using free tools. DreamSNES was created by Marcus Comstedt, Peter Bortas, and Per Hedbor.

Download and extract dreamsnes with full paths.

The author has kindly scrambled and scrambled the 1st_read.bin file. Though in this case it is called the 1dsnes.sh4 file

Possibly not the best first example, I will soldier on though.

If we wanted to create the ip.bin file for ourselves we would go into the folder with the compiled makeip program. It should look something like this:

douglas@toughbook:~/Dreamcast/burndream/bin$ ls -l

total 60

-rw-r--r-- 1 douglas douglas 32768 2000-06-27 18:34 IP.TMPL

-rw-r--r-- 1 douglas douglas 308 2000-06-27 19:10 ip.txt

-rwxr-xr-x 1 douglas douglas 10813 2008-02-29 20:59 makeip

-rwxr-xr-x 1 douglas douglas 10227 2008-02-28 22:56 scramble

douglas@toughbook:~/Dreamcast/burndream/bin$

Edit ip.txt from this:

Hardware ID : SEGA SEGAKATANA

Maker ID : SEGA ENTERPRISES

Device Info : 0000 CD-ROM1/1

Area Symbols : JUE

Peripherals : E000F10

Product No : T0000

Version : V1.000

Release Date : 20000627

Boot Filename : 1ST_READ.BIN

SW Maker Name : YOUR NAME HERE

Game Title : TITLE OF THE SOFTWARE

douglas@toughbook:~/Dreamcast/burndream/bin$

To look like this:

Hardware ID : SEGA SEGAKATANA

Maker ID : SEGA ENTERPRISES

Device Info : 0000 CD-ROM1/1

Area Symbols : JUE

Peripherals : E000F10

Product No : T0000

Version : V0.9.8

Release Date : 20021031

Boot Filename : 1DSNES.SH4

SW Maker Name : marcus,per,peter

Game Title : DreamSNES

Then run the makeip program. Giving as arguments the ip.txt file and the output filename. There is probably nothing against creating many ip.txt files with differing names but there is not really much use.

douglas@toughbook:~/Dreamcast/burndream/bin$ ls

IP.TMPL ip.txt makeip scramble

douglas@toughbook:~/Dreamcast/burndream/bin$ ./makeip ip.txt IP.BIN

Setting CRC to 236C (was 0000)

douglas@toughbook:~/Dreamcast/burndream/bin$ ls -l

total 92

-rw-r--r-- 1 douglas douglas 32768 2008-02-29 21:42 IP.BIN

-rw-r--r-- 1 douglas douglas 32768 2000-06-27 18:34 IP.TMPL

-rw-r--r-- 1 douglas douglas 296 2008-02-29 21:41 ip.txt

-rwxr-xr-x 1 douglas douglas 10813 2008-02-29 20:59 makeip

-rwxr-xr-x 1 douglas douglas 10227 2008-02-28 22:56 scramble

Anyway back to Dreamsnes.

Step Three - Just One Step At A Time

Enter you unpacked dreamsnes directory. It should look like this.

douglas@attic:~/Dreamcast/dreamsnes-0.9.8$ ls -l

total 36

lrwxrwxrwx 1 douglas douglas 10 Mar 2 20:50 CHANGES -> cd/CHANGES

-rw-r--r-- 1 douglas douglas 32768 Oct 30 2002 IP.BIN

lrwxrwxrwx 1 douglas douglas 10 Mar 2 20:50 LICENCE -> cd/LICENCE

lrwxrwxrwx 1 douglas douglas 9 Mar 2 20:50 README -> cd/README

drwxr-xr-x 6 douglas douglas 4096 Oct 30 2002 cd

douglas@attic:~/Dreamcast/dreamsnes-0.9.8$

First of all make a blank block of data to use as any empty audio track. Use this command.

dd if=/dev/zero bs=2352 count=300 of=audio.raw

This should happen.

douglas@attic:~/Dreamcast/dreamsnes-0.9.8$ dd if=/dev/zero bs=2352 count=300 of=audio.raw

300+0 records in

300+0 records out

705600 bytes (706 kB) copied, 0.00568241 s, 124 MB/s

douglas@attic:~/Dreamcast/dreamsnes-0.9.8$

We will now record this to the start of the blank cdr (not cdrw) we have placed in the drive.

[[ERROR ERROR ERROR]]

Skip to the end if you want to miss out on me going badly awry.

Check the device of your cd writer by typing more fstab.

douglas@attic:~/Dreamcast/dreamsnes-0.9.8$ more /etc/fstab

# /etc/fstab: static file system information.

#

#

<>

/dev/hdc /media/cdrom0 udf,iso9660 user,noauto,exec,utf8 0 0

douglas@attic:~/Dreamcast/dreamsnes-0.9.8$

My cd writer is at /dev/hdc. Next we burn the blank audio track to the beginning of the cd.

cdrecord dev=/dev/hdc -multi -audio audio.raw

There is probably no reason you could not have an actual audio wav file speaking a warning about it being a dreamcast disc.

I just tried it (have changed to a Hardy Heron Ubuntu box halfway through and am getting a cracking error message)

douglas@attic:~/Dreamcast/dreamsnes-0.9.8$ cdrecord dev=/dev/hdc -multi -audio audio.raw

wodim: No write mode specified.

wodim: Asuming -tao mode.

wodim: Future versions of wodim may have different drive dependent defaults.

wodim: Operation not permitted. Warning: Cannot raise RLIMIT_MEMLOCK limits.wodim: No such file or directory.

Cannot open SCSI driver!

For possible targets try 'wodim --devices' or 'wodim -scanbus'.

For possible transport specifiers try 'wodim dev=help'.

For IDE/ATAPI devices configuration, see the file README.ATAPI.setup from

the wodim documentation.

douglas@attic:~/Dreamcast/dreamsnes-0.9.8$

[[END ERROR END ERROR END ERROR]]

I try wodim –devices:

douglas@attic:~/Dreamcast/dreamsnes-0.9.8$ wodim --devices

wodim: Overview of accessible drives (1 found) :

-------------------------------------------------------------------------

0 dev='/dev/scd0' rwrw-- : 'TSSTcorp' 'CD/DVDW SH-S182D'

-------------------------------------------------------------------------

douglas@attic:~/Dreamcast/dreamsnes-0.9.8$

cdrecord dev=/dev/scd0 -multi -audio audio.raw

Which looks much happier.

douglas@attic:~/Dreamcast/dreamsnes-0.9.8$ cdrecord dev=/dev/scd0 -multi -audio audio.raw

wodim: No write mode specified.

wodim: Asuming -tao mode.

wodim: Future versions of wodim may have different drive dependent defaults.

wodim: Operation not permitted. Warning: Cannot raise RLIMIT_MEMLOCK limits.Device type : Removable CD-ROM

Version : 5

Response Format: 2

Capabilities :

Vendor_info : 'TSSTcorp'

Identification : 'CD/DVDW SH-S182D'

Revision : 'SB03'

Device seems to be: Generic mmc2 DVD-R/DVD-RW.

Using generic SCSI-3/mmc CD-R/CD-RW driver (mmc_cdr).

Driver flags : MMC-3 SWABAUDIO BURNFREE

Supported modes: TAO PACKET SAO SAO/R96P SAO/R96R RAW/R16 RAW/R96P RAW/R96R

Speed set to 8468 KB/s

Starting to write CD/DVD at speed 48.0 in real TAO mode for multi session.

Last chance to quit, starting real write i 0 seconds. Operation starts.

Track 01: Total bytes read/written: 705600/705600 (300 sectors).

douglas@attic:~/Dreamcast/dreamsnes-0.9.8$

At this point you probably want to make sure you have some roms in the dreamsnes/cd/roms directory. Finding them is your own problem.

Next we check what is happening on the cd.

cdrecord dev=/dev/scd0 -msinfo

douglas@attic:~/Dreamcast/dreamsnes-0.9.8$ cdrecord dev=/dev/scd0 -msinfo

0,11702

douglas@attic:~/Dreamcast/dreamsnes-0.9.8$

Every time I have done this I have come up with exactly the same numbers. But still I do it anyway. We use the results in the C option in the below command.

mkisofs -l -r -C 0,11702 -G IP.BIN -o tmp.iso cd/

Pleasure ensure the case of IP.BIN is correct. In fact always make sure you have your cases correct at every stage of the operation. Especially when you need to make your own ip.bin files using makeip and ip.txt.

douglas@attic:~/Dreamcast/dreamsnes-0.9.8$ mkisofs -l -r -C 0,11702 -G IP.BIN -o tmp.iso cd/

genisoimage: Warning: -C specified without -M: old session data will not be merged.

86.59% done, estimate finish Sun Mar 2 21:17:02 2008

Total translation table size: 0

Total rockridge attributes bytes: 4153

Total directory bytes: 10240

Path table size(bytes): 62

Max brk space used 0

17335 extents written (33 MB)

douglas@attic:~/Dreamcast/dreamsnes-0.9.8$ ls -l

total 12016

lrwxrwxrwx 1 douglas douglas 10 Mar 2 20:50 CHANGES -> cd/CHANGES

-rw-r--r-- 1 douglas douglas 32768 Oct 30 2002 IP.BIN

lrwxrwxrwx 1 douglas douglas 10 Mar 2 20:50 LICENCE -> cd/LICENCE

lrwxrwxrwx 1 douglas douglas 9 Mar 2 20:50 README -> cd/README

-rw-r--r-- 1 douglas douglas 705600 Mar 2 20:55 audio.raw

drwxr-xr-x 6 douglas douglas 4096 Oct 30 2002 cd

-rw-r--r-- 1 douglas douglas 11536384 Mar 2 21:17 tmp.iso

douglas@attic:~/Dreamcast/dreamsnes-0.9.8$

Step Four - And Now We Face The Final Burning

cdrecord dev=/dev/scd0 -multi -xa tmp.iso

douglas@attic:~/Dreamcast/dreamsnes-0.9.8$ cdrecord dev=/dev/scd0 -multi -xa tmp.iso

wodim: No write mode specified.

wodim: Asuming -tao mode.

wodim: Future versions of wodim may have different drive dependent defaults.

wodim: Operation not permitted. Warning: Cannot raise RLIMIT_MEMLOCK limits.Device type : Removable CD-ROM

Version : 5

Response Format: 2

Capabilities :

Vendor_info : 'TSSTcorp'

Identification : 'CD/DVDW SH-S182D'

Revision : 'SB03'

Device seems to be: Generic mmc2 DVD-R/DVD-RW.

Using generic SCSI-3/mmc CD-R/CD-RW driver (mmc_cdr).

Driver flags : MMC-3 SWABAUDIO BURNFREE

Supported modes: TAO PACKET SAO SAO/R96P SAO/R96R RAW/R16 RAW/R96P RAW/R96R

Speed set to 8468 KB/s

Starting to write CD/DVD at speed 48.0 in real TAO mode for multi session.

Last chance to quit, starting real write i 0 seconds. Operation starts.

Track 02: Total bytes read/written: 11536384/11536384 (5633 sectors).

douglas@attic:~/Dreamcast/dreamsnes-0.9.8$

Time to take it downstairs and check if it works.
και μετα αποφασιζεις και το ψαχνεις στο ebay να το αγορασεις πρωτοτυπο :D
 
Pooky είπε:
Όσο για την ελιτίστικη συμπεριφορά που αναφέρετε (εσείς) παραπάνω, προσωπικά πιστεύω ότι υπάρχει και μάλιστα περίσσια. Μην πας και αναφέρεις σε Linux user ότι είσαι χρήστης win ή ότι σου αρέσουν τα Vista, θα αρχίσει με μαθηματική ακρίβεια bashing του κερατά. (Δεν αναφέρομαι στον Ηρακλή, να εξηγούμαστε) .
Αν πεις ότι παίζεις παιχνίδια σε κοιτάζουν σαν να έχεις σύνδρομο παλιμπαιδισμού (λόγος που χάλασα φιλία 20 ετών με αδερφικό φίλο, δεν ήθελε με τίποτε να καταλάβει ότι δεν με ενδιαφέρει το Linux και δεν θα σταματήσω να παίζω ποτέ... ) και σε κοιτάζουν κάπως.
Εγώ πάλι δεν έχω συναντήσει κάτι τέτοιο. Δεν μου είπε κανείς "κακώς κάνεις και χρησιμοποιείς Windows για τη δουλειά σου και για gaming" γιατί απλά το software που χρησιμοποιώ δεν υπάρχει για Linux. Μόνο κάποιος μου πρότεινε να χρησιμοποιήσω Linux για HTPC αλλά όταν του εξήγησα ότι το χρησιμοποιώ και για gaming είπε "εντάξει-πάσο". Δεν είναι όλοι παράλογοι. :)

Πάντως Linux πλέον χρησιμοποιώ για όλα τα υπόλοιπα (internet, office, ψήσιμο cd/dvd, κτλ-δηλαδή ότι κάνουν οι περισσότεροι μέσοι χρήστες) χωρίς απολύτως κανένα πρόβλημα.
 
Πίσω
Μπλουζα