World Wrestling Federation [WWF] - Αναμνήσεις

Eγω να σας πω την αληθεια βλεποντας τον τιτλο ειχα στον νου μου οτι "μιλαγε" για την WWF των 80ς που δεν υπαρχει πια (εγινε WWE) και οχι για μακαριτες οποτε δεν βλεπω και τον λογο να αλλαξει . :cool:
 
@

manos426f

Να με συμπαθάς γι'αυτά που έγραψα, φίλε manos426f...

Η χρησιμοποίηση του γραπτού λόγου, έχει τεράστια διαφορά από τον προφορικό... Κάποιες έννοιες παρεξηγούνται εαν δεν υπάρχει η προσωπική επαφή... Όταν λέω "τιμής ένεκεν" , δεν εννοώ να σε τιμήσουμε, ούτε να σου δώσουμε κάποιο βραβείο... Απλά σαν νεότερο μέλος και στο GRM, αφήνω μερικά πράγματα στους "παλιούς" (με εισαγωγικά) να τα κοντρολάρουν...

Πάντως, είναι η δεύτερη φορά σήμερα που παρεξηγούμαι (βλ. XBOX360 vs PS3, αν και έχω κάνει edit), και αναρωτιέμαι μήπως τελικά δεν μπορώ να εκφραστώ όπως νιώθω...

Μη βιαστείς να μου πεις οτι σε παρεξήγησα... ίσως να με παρεξήγησες εσύ νωρίτερα...

No hard feelings...

Θα προσέχω περισσότερο...

@

Aardvark

Είναι λίγο μακάβριο το R.I.P.... :rip:
 
miko63 είπε:
myrto ωραία τσαντούλα!!! μάγια μέλισσα. είχα μια αντίστοιχη μπλε που έβαζα το φαγητό μου για το νηπιαγωγείο
Κι εγώ απο το νηπιαγωγείο την εχω... :diablotin:
 
DINO είπε:
@manos426fΝα με συμπαθάς γι'αυτά που έγραψα, φίλε manos426f...

Η χρησιμοποίηση του γραπτού λόγου, έχει τεράστια διαφορά από τον προφορικό... Κάποιες έννοιες παρεξηγούνται εαν δεν υπάρχει η προσωπική επαφή... Όταν λέω "τιμής ένεκεν" , δεν εννοώ να σε τιμήσουμε, ούτε να σου δώσουμε κάποιο βραβείο... Απλά σαν νεότερο μέλος και στο GRM, αφήνω μερικά πράγματα στους "παλιούς" (με εισαγωγικά) να τα κοντρολάρουν...

Μη βιαστείς να μου πεις οτι σε παρεξήγησα... ίσως να με παρεξήγησες εσύ νωρίτερα...

No hard feelings...

Θα προσέχω περισσότερο...
Oχι φιλε DINO,καθε αλλο,γιατι να σε παρεξηγησω αλλωστε..;;

Απλα,το παραπανω post μου ηταν και χιουμοριστικο,αλλα μαλλον αυτο δεν εγινε αντιληπτο,δεν πειραζει....

Δεν ενοχληθηκα φιλε,ισα ισα,αλλωστε καταλαβα οτι η προταση σου ηταν περα για περα αληθινη και περαν οτιδηποτε αλλου σκοπου....

Anyway,μαλλον το λαθος ηταν δικο μου που δεν εβαλα emoticons στο τελευταιο μου post,αφου λοιπον το ξεκαθαρισαμε αυτο ας επικεντρωθουμε στην καθαρα WWF/WWE κουβεντα.....

AARDVARK,δεν εχω το παραμικροκολλημα με τον τιτλο του thread,ισως και να εχεις δικιο,ας παραμεινει...

Αλλωστε το μονο σιγουρο ειναι οτι μονο ο τιλος δεν κανει σε καμια περιπτωση την ουσια σε ενα thread.....!!
 
Συμφωνώ να ανοίξει ένα ξεχωριστό Thread, με retro-wrestling.

Από γυναικείο κατς, ο ΑΝΤ1 έδειχνε και το G.L.O.W. (Glorious Ladies Of Wrestling).

Ήταν ακόμα πιό "στημένο" και θεατρικό από το WWF, αλλά ήταν πολύ διασκεδαστικό.

Θυμάμαι μια θεόρατη γιαπωνέζα, που λεγόταν "Mountain Fiji".

Eπίσης το δορυφορικό RTL είχε κάθε Τρίτη, αργά το βράδυ την ημιώρη εκπομπή CATCH-UP.

Με μύησε στον όμορφο κόσμο του NWA (National Wrestling Alliance)

που αποτελούσε το αντίπαλο δέος του WWF.
 
manos426f είπε:
Anyway,μαλλον το λαθος ηταν δικο μου που δεν εβαλα emoticons στο τελευταιο μου post

Κανένα λάθος φίλε... :)

Το θέμα έληξε (Αν υπήρξε ποτέ) και χαίρομαι πολύ που συζητώ (έστω και μέσω πληκτρολογίου) με ανθρώπους που έχουν τα ίδια χόμπυ με εμένα...

WWF-WWE Rules...
 
DINO είπε:
Αν και υπερ-αγαπάω το παλιό WWF, καθώς αυτό με "μύησε" στο θέαμα,

εντούτοις πάντα μου άρεσαν τα μικρότερα promotions, κυρίως NWA και AWA.

Προσπαθούσαν με πολύ ζήλο να "φτάσουν" το WWF, και αυτό με έκανε να τα συμπαθώ ακόμα περισσότερο.

Δυστυχώς, οποιοσδήποτε αστέρας των "μικρών" federations, γινόταν αρκετά διάσημος,

Αμέσως το WWF του έδινε περισσότερα, και τον έπαιρνε εκείνο.

Από ένα σημείο και μετά, το WWF αρνείτο να δεχτεί νέους παλαιστές,

εκτός αν είχαν κάποιο "gimmick", έστω και κραυγαλέο ή ατυχές.

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα, άξιοι wreσtlers όπως ο Tony Atlas του UWF,

να έρχονται στο WWF, μασκερεμένοι ως ... ζουλού ! (ως "Saba Simba").

Ο μεγαλύτερος κόλαφος, ήταν όταν πήρανε μεταγραφή από το NWA,

τον τρομερό Mike Rotunda και τον παρουσίασαν με gimmick ... εφοριακού ! (ως IRS-Irwin R. Sychster).

ΕΛΕΟΣ !!!

Από τότε ξενέρωσα αρκετά με το WWF, και στράφηκα περισσότερο στους "μικρούς".
 
Το WWF(E) , έχει το Glamour, τα φανταχτερά σόου, και τη μεγαλύτερη δημοσιότητα. Δυστυχώς ή ευτυχώς, αυτά τραβάνε τον κόσμο, όπως τράβηξαν και εμένα, τότε (1989-90) και από την πρώτη στιγμή κόλλησα μαζί του...

Δεν έχω παρακολουθήσει άλλα promotions, εκτός του WCW, που και αυτό αγοράστηκε από τον McMahon...

Η δουλειά που γινόταν τότε, αλλά και κατά τη διάρκεια της attitude era (STONE COLD, ROCK etc), στο WWF(E) , ήταν εξαιρετική. Πολύ καλά storylines gimmicks κλπ.

Θα συμφωνήσω για τα απαράδεκτα gimmicks που έκαναν την εμφάνισή τους κατά καιρούς και θα προσθέσω και τον DOINK ΤΗΕ CLOWN, που κατά τη γνώμη μου, ήταν και αυτό απαράδεκτο... Για να μην αναφέρω και την καπήλευση του θανάτου του EDDIE GUERRERO, όπως επίσης και το πολύ άσχημο σημείο που έχει φτάσει τώρα το WWF(E) , με τον πρόεδρο, να παίρνει επάνω του (σχεδόν) όλο το show (νόθος γιος, ψεύτικος θάνατος κλπ.)...

Ωπ.... πήρα φόρα....

Η συζήτηση αυτή δεν τελειώνει ποτέ. Υπάρχουν χίλιοι λόγοι να συζητάμε για το WWF(E) , (βλ. ακόμα JOHN CENA)...

Να'στε καλά...
 
To εχω ξαναγραψει πιο πισω αλλα απο τους παλιους αγαπημενους ,περα απο τα stars hogan-macho-andre-ultimate, ενας που συμπαθησα και τον πετυχαμε τοτε στα τελευταια του οποτε ο τηλεοπτικος του χρονος ηταν ελαχιστος (88-90) ηταν ο one and only

GEORGE THE ANIMAL STEELE

με gimmick να δαγκωνει τον αντιπαλο συνηθως στις πτερνες και ιδου το τριχωτο θηριο.

george.jpg
 
Ο Steele επίσης "έτρωγε" πριν από κάθε ματς τα προστατευτικά "σφουγγαράκια"

που ήταν στις γωνίες του ρινγκ, εκεί που ενώνονται τα σκοινιά.

Έπαιξε και τον Tor Johnson, στο "ED WOOD" του Tim Burton.

Προσωπικά, πάνατ είχα μια προτίμηση στα tag-teams.

Μάλιστα προτιμούσα, όχι τις ομάδες που νικάγανε πάνατ, γιατί δεν είχε αγωνία.

Ήμουνα οπαδός των "δευτεροκλασάτων" tag-teams.

Έτσι είχα πάνατ μεγάλη αγωνία αν θα κέρδιζαν ή όχι.

Aγαπημένες μου ομάδες ήταν :

1. THE KILLER BEES

"Jumping" Jim Brunzel & "Bee" Brian Blair.

pic48bees.jpg


2. THE YOUNG STALLIONS

Jim Powers & Paul Roma
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Eγω για tag-teams περα απο τα γνωστα αστερια που τους "κολλαγαν" και τους καναν ομαδες ,ψηφιζω μια καθαροαιμη ομαδα τους "Bushwackers" με δευτερους τους "Legion Of Doom".

32656ec611323f46i3.jpg


pegasus_LARGE_t_1341_393205_type11104.jpg


Kαι να μην ξεχασω τους "demolition καπως" με το φοβερο heavy τραγουδι εισαγωγης "HERE COMES THE SMASHER, HERE COMES THE AXE".

Δεν βοηθαει και η μνημη μου παροτι τα περισσοτερα απο τα μεγαλα "events" της χρυσης εποχης 84-90 τα εχω σε DVD.
 
Οι Legion of Doom, πριν έρθουν στο WWF (όπου απλώς κέρδισαν τις εντυπώσεις),

ήταν πολλά χρόνια στο AWAA και στο NWA όπου κυριολεκτικά γράψανε ιστορία,

με απίστευτα ματς (ως "ROAD WARRIORS")

RoadWarriors.jpg


Και ένα ενδιαφέρον κομμάτι ιστορίας :

Το 1985, όταν ήταν πλεόν φανερό ότι το WWF ήταν πολύ μπροστά και με διαφορά,

σε σχέση με τα άλλα promotions, ο πρόεδρος του AWA είχε μια έξυπνη ιδεά.

Να διοργανώσει αγώνες, στους οποοίυς θα συμμετείχαν αθλητές από τα αμέσως επόμενα 3 μεγαλύτερα promotions (AWA, NWA, WCCW).

Έτσι γεννήθηκε το τουρνουά SUPERCLASH.

Μάλιστα σε κάθε αγώνα, οι δύο αντίπαλοι, θα ήταν από διαφορετικά promotions,

προσφέροντας έτσι στους θεατές, αγώνες που υπό νορμάλ συνθήκες δε θα βλέπαν ποτέ.

Δηλάδη θα βλέπανε τον πρωταθλήτή του AWA να τα βάζει με τον πρωταθλητή του NWA.

Πολύ ωραία σύλληψη, αλλά δεν είχε τα αναμενόμενα αποτελέσματα,

έτσι μετά το SUPERCLASH 3, ο θεσμός διακόπηκε.

Αν και ψάχνω απεγνωσμένα, δεν κατάφερα ποτέ να βρω και να δω αυτά τα ματς.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κωνσταντινε,πολυ χρησιμες οι πληροφοριες που δινεις,μπραβο..!!

Μια μικρη διορθωση,αν μου επιτρεπεις:Τα Superclash που εγιναν ηταν 4 οχι 3,και μετα διεκοπη ο θεσμος....

Το Superclash I παντως του 1985 το εχω και θα στο φερω σε επομενη συναντηση...!
 
AARDVARK είπε:
Eγω για tag-teams περα απο τα γνωστα αστερια που τους "κολλαγαν" και τους καναν ομαδες ,ψηφιζω μια καθαροαιμη ομαδα τους "Bushwackers" με δευτερους τους "Legion Of Doom".
32656ec611323f46i3.jpg


pegasus_LARGE_t_1341_393205_type11104.jpg


Kαι να μην ξεχασω τους "demolition καπως" με το φοβερο heavy τραγουδι εισαγωγης "HERE COMES THE SMASHER, HERE COMES THE AXE".

Δεν βοηθαει και η μνημη μου παροτι τα περισσοτερα απο τα μεγαλα "events" της χρυσης εποχης 84-90 τα εχω σε DVD.[/QUOTίE]

Bushwackers με τρελα!!! Η πιο Canibal team ever!!!

Εντελώς χάλια τα παλικάρια...αλλά και οι αγαπημένοι μου... παίζαν πολύ δίκαια και συχνά έχαναν!
 
Καλα ρε MamaMyrto,εσυ αντι να κουβεντιαζεις με τις αλλες κοπελες για την Candy Candy,καθεσαι κι ασχολεισαι με τους μαντραχαλους του wrestling...;;; :biglaugh: :biglaugh:

Ρε για κοιτα κατι περιεργα ατομα που εχει το forumακι μας...!!! :biglaugh: :biglaugh: :biglaugh: :biglaugh:

(ΑΣΦΑΛΩΣ κι αστειευομαι,αλλωστε μαλλον ειναι πασιφανες νομιζω....! )
 
+1 manos :thumbup: :biglaugh:

Επαναφέρω το θέμα του τραγικού θανάτου του OWEN HART (BLUE BLAZER), με ένα βιντεάκι από το OVER THE EDGE, με Ισπανική περιγραφή...

Δε φαίνεται η πτώση του Owen, αλλά στα 30sec ακούγεται ο θόρυβος από αυτήν και οι Ισπανοί που κάνουν την περιγραφή τα χάνουν κυριολεκτικά...

Για όσους δεν το έχουν δει : http://www.youtube.com/watch?v=b9CoQYbdfqg
 
Και ένα βίντεο-αφιέρωμα σε όλους τους wrestlers που 'φύγανε'

 
manos426f είπε:
Το Superclash I παντως του 1985 το εχω και θα στο φερω σε επομενη συναντηση...!
Το έχεις ;;; :animeek:

Θα μου το φέρεις ;;; :eek:

ΛΙΠΟΘΥΜΑΩ ...
 
exetlaios είπε:
Το έχεις ;;; :animeek:Θα μου το φέρεις ;;; :eek:

ΛΙΠΟΘΥΜΑΩ ...

Για να σε πορωσω και λιγο παραπανω,οριστε και οι αγωνες που θα δεις.... :)

-----------------Superclash I-Night of champions----------------------

1.AWA Junior Heavyweight Champion Steve Regal vs. Brad Rheingans

2.Sherri Martel vs. AWA Women's Champion Candi Divine

3.Jumbo Tsuruta, Giant Baba, & Genichiro Tenryu vs. Harley Race, Bill & Scott Irwin

4.NWA Midget Champion Little Tokyo vs. Little Mr. T

5.IWA Champion Mil Mascaras vs. Buddy Roberts

6.World Class Texas Champion Kerry Von Erich vs. Jimmy Garvin

7.Greg Gagne, Scott Hall, & Curt Hennig vs. Ray Stevens, Nick Bockwinkel, & Larry Zbyszko

8.AWA Tag Champions Road Warriors vs. The Freebirds (Terry Gordy & Michael Hayes)

9.NWA World Six Man Tag Champions Krusher Khruschev, Ivan & Nikita Koloff vs. Crusher, Dick the Bruiser, Baron Von Raschke

10.AWA Americas Champion Sgt. Slaughter vs. Boris Zuhkov

11.$10,000 Bodyslam Match: Jerry Blackwell vs. Kamala

12.AWA World Champion Rick Martel vs. Stan Hansen

13.NWA World Champion Ric Flair vs. Magnum TA
 
Πίσω
Μπλουζα