World Wrestling Federation [WWF] - Αναμνήσεις

Ακόμα και στο Wrestling "B" και cult καταβολές ε;

Θυμάσαι και τον ρέφερυ - wrestler Danny Davies?
 
DINO είπε:
Αρπάζω την ευκαιρία από τη Wrestlemania 25, που έλαβε χώρα χθες στο Houston, για να σας θυμήσω τις παλιές καλές εποχές του WWF/WWE...
Σε ένα επεισόδιο των Superstars of Wrestling, ο Dino Bravo (R.I.P)προκάλεσε τον Ultimate Warrior σε έναν διαγωνισμό push ups...

Δεν ήταν όμως ένας απλός διαγωνισμός... Εκείνη τη βραδιά ο Earthquake (John Tenta - R.I.P) έκανε το ντεμπούτο του...

Απολαύστε το:

YouTube - Dino Bravo VS U.Warrior (debut Earthquake)

Το συγκεκριμένο επεισόδιο το έχω στο VHS αρχείο μου, αλλά το παραπάνω footage, δεν το έχω ανεβάσει εγώ στο YouTube.
Ξέχασα να πώ ότι είναι φοβερό σκηνικό αυτό το Video !!! Τι φάση αυτός ο Jimmy Hart...

NW-Jimmy-Hart.jpg


Μερικά αποσπάσματα απο το ντοκυμαντέρ για τον Warrior :

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=laiZgrIpbcA]YouTube - Ultimate Warrior

Kαι αυτό το βιντεάκι είναι ένα καλό βιντεοκλίπ για την κομματάρα που έπαιζε για πάρτη του !!!

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=ffXJodvm66E&feature=related]YouTube - Ultimate Warrior - Unstable Video
 
DINO είπε:
Αρπάζω την ευκαιρία από τη Wrestlemania 25, που έλαβε χώρα χθες στο Houston, για να σας θυμήσω τις παλιές καλές εποχές του WWF/WWE...
Σε ένα επεισόδιο των Superstars of Wrestling, ο Dino Bravo (R.I.P)προκάλεσε τον Ultimate Warrior σε έναν διαγωνισμό push ups...

Δεν ήταν όμως ένας απλός διαγωνισμός... Εκείνη τη βραδιά ο Earthquake (John Tenta - R.I.P) έκανε το ντεμπούτο του...

Απολαύστε το:

YouTube - Dino Bravo VS U.Warrior (debut Earthquake)

Το συγκεκριμένο επεισόδιο το έχω στο VHS αρχείο μου, αλλά το παραπάνω footage, δεν το έχω ανεβάσει εγώ στο YouTube.
Στο συγκεκριμενο επεισοδιο θυμαμαι ημουν μπροστα στην ΤV οπως και εσυ ,οπως και πολλοι αλλοι φανταζομαι.

Φαινοταν στημενο απο τοτε και καλα ο Earthquake ηταν θεατης. :D

Ακριβη ημερομηνια του παραπανω ξερουμε ,να δουμε ποτε παιζοταν στο Eurosport η SKY. :xm:
 
Θα το βάλω στο video να το ξαναδώ αν ήταν από SKY ή Eurosport και πιστεύω να βρω το πότε...
 
DINO είπε:
Ακόμα και στο Wrestling "B" και cult καταβολές ε;Θυμάσαι και τον ρέφερυ - wrestler Danny Davies?
"Dangerous" Danny Davis !

Τότε λανσάρανε το promo ότι "επειδή ήταν πρώην διαιτητής,

ήξερε όλα τα κόλπα και ήταν πολύ επικίνδυνος".

Στη πράξη ήταν τραγικός, βαρετός και με άθλια ασπρόμαυρη ριγέ στολή σα φυλακισμένος.

Επίσης γούσταρα τρελά τον "Rugged" Ronnie Garvin.

("The man with the hands of stone", επί εποχής NWA).

Θυμάμαι είχε μπλεξτεί σε άγριο feud με Greg "The Hammer" Valentine,

και συναγωνίζονταν ποιός θα εφαρμόσει τη δική του εκδοχή του "figure-four leglock".

Μεγάλες στιγμές τότε !

Επίσης θυμάμαι ότι άτομα που ήταν μεγάλα αστέρια στο NWA,

έρχονταν στο WWF και τους είχαν στο φτύσιμο.

Π.χ. Al Perez, Terry Taylor κ.α.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
exetlaios είπε:
Η μορφή !!!! :D :D :D

Δε θυμάμαι αν έχουμε αναφέρει ότι,παρ΄όλ' αυτά,ο Lombardi έχει ένα pin στην καριέρα του επί του.......HHH !!!!!

***EDIT***

Ναι,το έχω αναφέρει και παλαιότερα,απ' ότι είδα... ;)
 
exetlaios είπε:
"Dangerous" Danny Davis !Τότε λανσάρανε το promo ότι "επειδή ήταν πρώην διαιτητής,

ήξερε όλα τα κόλπα και ήταν πολύ επικίνδυνος".

Στη πράξη ήταν τραγικός, βαρετός και με άθλια ασπρόμαυρη ριγέ στολή σα φυλακισμένος.

Επίσης γούσταρα τρελά τον "Rugged" Ronnie Garvin.

("The man with the hands of stone", επί εποχής NWA).

Θυμάμαι είχε μπλεξτεί σε άγριο feud με Greg "The Hammer" Valentine,

και συναγωνίζονταν ποιός θα εφαρμόσει τη δική του εκδοχή του "figure-four leglock".

Μεγάλες στιγμές τότε !

Επίσης θυμάμαι ότι άτομα που ήταν μεγάλα αστέρια στο NWA,

έρχονταν στο WWF και τους είχαν στο φτύσιμο.

Π.χ. Al Perez, Terry Taylor κ.α.
Πράγματι μεγάλες στιγμές!

Here is another one for you : Shane Douglas
 
Επειδη μου πιασατε τα δευτεροτριτα λες και ξεζουμισαμε τους Νο1,παρτε ενα βιντεακι ανευ σχολιου. :D

Παντα μου αρεσε ο George the Animal Steel ,ισως γιατι σπανιζαν οι εμφανισεις του.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=NJt15zgmd4I]YouTube - Macho Man Randy Savage vs George the Animal Steel Part 1
 
Κορυφαίος ο Steele....

Αγαπημένοι commentators : Vince McMahon και Jesse "The body" Ventura!

Απλά απολαυστικοί (ειδικά ο Jesse)

(Ακούγονται στο παραπάνω video)

Άλλο ένα απολαυστικό δίδυμο εδώ:

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=GPA7nJsqkbY]YouTube - Gorilla Monsoon Makes Bobby Heenan Laugh On Prime Time 1987

Bobby "The Brain Heenan" και Gorilla Monsoon... Άπαιχτοι!

Τους βλέπαμε κάθε Παρασκευή στο Prime Time Wrestling!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
[ame=http://www.youtube.com/watch?v=5TLdhN886Io&feature=related]YouTube - Ultimate Warrior on Fox News.

θα ήθελα να δείτε και αυτό!
 
Τώρα τί να προτοπώ...Καταρχάς η τρίχα του Animal steele δέν παίζεται, puts to shame τον greek lover με τρίχα για πουλόβερ !

Bobby heenan, The weasel (αντί του the Brain!) ....άλλο μεγάλο μούτρο του WWF, μόλις τον είδα αδύνατο και παππού τρόμαξα να τον γνωρίσω. Jesse "The Body" Ventura, φοβερό άτομο, παίζει στο Predator (απο της all time favs), πρώην κυβερνήτης της Μινεσσότα και παρολίγον υποψήφιος για προεδρία ! Σε ένα show του Λαρρυ Κίνγκ, ο κόσμος ήταν ολοκληρωτικά μαζί με τον Jesse, ο οποίος έχει πολύ προοδευτικές απόψεις (και είναι μάλλον υπερβολικά ειλικρινής). Πρόσφατα έγραψε το βιβλίο "Dont start the revolution without me" το οποίο λαμβάνει σοβαρής αποδοχής, αλλά φυσικά και αντιλόγου κυρίως γιατί προέρχεται απο τον ακόλουθο παληκαρά (εδώ μαζί με τον Weasel heenan) :

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=E4GN2QODWmg]YouTube - Jesse Ventura with Bobby Heenan

Είναι απορίας άξιο τα φρούτα που βγάζει το Αμέρικα. Αξίζει πάντως να τον ακούσουν να μιλάει σοβαρά ,όσοι δέν το έχουν κάνει, και να μήν βιαστούν να βγάλουν συμπέρασμα. Δέν τα παραθέτω εδω πέρα γιατί το θρέντ είναι WWF.

Με αφορμή το post του spyros_s, φυσικά το όνομα WWF δέν άλλαξε επειδή...η WWF (αυτή της φυσιολατρείας) έκανε μύνηση στην WWF (της ξυλοφορτολατρείας), άν και διάβασα κάτι τέτοιο σε πρώτα-πρώτα posts. Το WWF άλλαξε ονομασία όπως κάθε ιδιωτική εταιρεία θα μπορούσε να κυρήξει πτώχευση και να λέγεται διαφορετικά την επόμενη μέρα, ίσως με κάποια άλλα χέρια και τα λοιπά γνωστά και όμορφα. Δέν ξέρω λεπτομέρειες, αυτό που ξέρω όμως, είναι ότι στην περίοδο WWF είχαν ακουστεί διάφορα για στεροειδή, σεξουαλικές παρενοχλήσες, ξέπλυμα, και λοιπά άκομψα περιστατικά.

Φυσικά και δέν είναι τυχαίοι κάποιοι θάνατοι στο wrestling, ούτε υπάρχει αμφιβολία για την χρήση ουσιών. Όταν είσαι πιτσιρίκος, δέν σου περνάει απο το μυαλό ότι ο Warrior για να είναι τούμπανο και να δέρνει τον Andre πίνει 2 σακούλες χάπια και σκόνες για να...φουσκώσει.Και εσύ πιστέυεις ότι ...κάνει γυμναστική. (Η τρώει σπανάκι...) Η αλήθεια είναι άλλη όμως,ο Warrior τουλάχιστον την είπε. Kαι ο συγκεκριμένος δέν χρειαζόταν να ξαναβγεί για να την πεί....

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=IF1O7e-ubWQ]YouTube - The Best 4 seconds EVER
 
Other_Reality είπε:
...φυσικά το όνομα WWF δέν άλλαξε επειδή...η WWF (αυτή της φυσιολατρείας) έκανε μύνηση στην WWF (της ξυλοφορτολατρείας), άν και διάβασα κάτι τέτοιο σε πρώτα-πρώτα posts. Το WWF άλλαξε ονομασία όπως κάθε ιδιωτική εταιρεία θα μπορούσε να κυρήξει πτώχευση και να λέγεται διαφορετικά την επόμενη μέρα, ίσως με κάποια άλλα χέρια και τα λοιπά γνωστά και όμορφα.
Αφού δεν υπήρχε νομικό θέμα, τότε γιατί όταν ξαναδείχνουν παλιά ματς,

έχουν εσβήσει ηλεκτρονικό, το λογότυπο WWF ?

Καλείται ο Μάνος να πάρει θέση ...
 
O φίλος Other_Reality πολύ απλά κάνει λάθος,το όνομα γι' αυτό άλλαξε...

Αντιγράφω από wikipedia:

"In 2000, the World Wildlife Fund (also WWF), an environmental organization now called the World Wide Fund for Nature, sued the World Wrestling Federation. The Law Lords agreed that Titan Sports had violated a 1994 agreement which had limited the permissible use of the WWF initials overseas, particularly in merchandising. Both companies used the initials since March 1979. [12] On May 5, 2002, the company quietly changed all references on its website from "WWF" to "WWE", while switching the URL from WWF.com to WWE.com. The next day, a press release announced the official name change from World Wrestling Federation Entertainment, Inc. to World Wrestling Entertainment, Inc., or WWE, and the change was publicized later that day during a telecast of Monday Night Raw, which emanated from the Hartford Civic Center in Hartford, Connecticut"

Βέβαια τότε,που ήταν κι η attitude era στο WWF,συνέβησαν κι αυτά που περιέγραψε,αλλά φυσικά και δε πτώχευσε το WWE,ούτε το έκανε για να μη συνδεθεί με τα σκάνδαλα αυτά,αυτό θα γινόταν έτσι κι αλλιώς κι αναπόφευκτα άλλωστε...
 
manos426f είπε:
O φίλος Other_Reality πολύ απλά κάνει λάθος,το όνομα γι' αυτό άλλαξε...
Αντιγράφω από wikipedia:

"In 2000, the World Wildlife Fund (also WWF), an environmental organization now called the World Wide Fund for Nature, sued the World Wrestling Federation. The Law Lords agreed that Titan Sports had violated a 1994 agreement which had limited the permissible use of the WWF initials overseas, particularly in merchandising. Both companies used the initials since March 1979. [12] On May 5, 2002, the company quietly changed all references on its website from "WWF" to "WWE", while switching the URL from WWF.com to WWE.com. The next day, a press release announced the official name change from World Wrestling Federation Entertainment, Inc. to World Wrestling Entertainment, Inc., or WWE, and the change was publicized later that day during a telecast of Monday Night Raw, which emanated from the Hartford Civic Center in Hartford, Connecticut"

Βέβαια τότε,που ήταν κι η attitude era στο WWF,συνέβησαν κι αυτά που περιέγραψε,αλλά φυσικά και δε πτώχευσε το WWE,ούτε το έκανε για να μη συνδεθεί με τα σκάνδαλα αυτά,αυτό θα γινόταν έτσι κι αλλιώς κι αναπόφευκτα άλλωστε...
To διάβασα και εγώ τώρα, τελικά δίκιο έχεις. Για να το λέει η wikipedia δηλαδή. Είχα ακούσει ότι αυτά ήταν κατασκευασμένες φήμες για να γλιτώσουν απο τα άλλα, και μάλιστα απο αρκετά άτομα, που προφανώς κάνανε λάθος όπως κι'εγώ με τη σειρά μου. Οι ντόπες και τα σχετικά όμως (διάβασα ολόκληρο το άρθρο της wikipedia) ήταν όντως αληθή. Με τόσους θανάτους, κρούσματα και λοιπά πάντως, απορώ πώς δέν έγινε σκάνδαλο στις ΗΠΑ.

Και επίσης, με παραξενέυει το γεγονός που θίχτηκε ολόκληρη περιβαλλοντική οργάνωση, καθώς η σχέση της με το wrestling κάθε άλλο παρά συγγενική είναι. Τώρα που διάβασα και την wiki, είδα ότι γενικά είχανε ντράβαλα με διάφορες οργανώσεις, κάτι που με βάζει σε σκέψεις για το γενικότερο ποιόν της οργάνωσης.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ουδέν σχόλιο για τον κύριο παρακάτω...

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=O8BoeOSvFbQ&feature=related]YouTube - Berserker Mr. Fuji WWF Royal Rumble 1992
 
starsky είπε:
overratedδηλωση του undertaker για τον hogan...μαλλον αδικη, ο brett hart ηταν πολυ καλος παλαιστης,κριμα για το εγκεφαλικο που επαθε,οταν ειχε τελειωσει τη καριερα του

ο αγωνας taker vs ultimate warrior ηταν πολυ δυνατος,με νικη του τελευταιου
Ο Hitman μαζί με τον Superfly ήταν απο τους αγαπημένους μου, και δέν γνώριζα για τα προβλήματα υγείας του. Ψάχνωντας λίγο, έπεσα πάνω σε ένα ντοκυμαντέρ παραγωγής του ιδίου και του WWE. To προλογίζει ο McMahon, και τελικά τον αποκαλεί "The best there was...is...ever will be" , μότο που χρησιμοποίησε ο ίδιος ο Bret (Και οι fans φυσικά). To ντοκυμαντέρ είναι πολύ καλό, και φωτίζει όλες τις πτυχές της μεγάλης και σημαντικής καριέρας του Hitman, και έχει αξιόλογα πλάνα αρχείου απο τους πρώτους του ερασιτεχνικούς αγώνες. Επίσης γίνεται αναφορά στο Montreal Screwjob, το οποίο ανέφερε σε προηγούμενο πόστ ο Dino, και όντως επρόκειτο για "τσατσιά" του McMahon όπως θα διαπιστώσετε άν το δείτε μέχρι τέλους. Είναι πολύ συγκινητικό, ο Bret κομπιάζει σε αρκετά σημεία της συνέντευξης καθώς ερωτάται για συμβάντα που αν μή τι άλλο σημαδέυουν τη ζωή ενός ανθρώπου.

Ένα μικρό μέρος (με λίγο κόπο θα το δείτε ολόκληρο στο youtube, όμως καλύτερα να το βρείτε και να το δείτε όπως πρέπει, αξίζει)

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=uxvowpnIPos&feature=related]YouTube - The Bret Hart Story Part 1/14
 
picture.php

Πριν από λίγες μέρες, έφυγε από τη ζωή, σε ηλικία 76 ετών, ο Captain Lou Albano!

http://www.youtube.com/watch?v=ZRuKkWXru5Q

Όσοι δεν τον ξέρετε σαν wrestler και σαν manager, σίγουρα θα τον έχετε δει στο video clip της Cindy Lauper, "Girls wanna have fun"!

 
Κρίμα, σημαντικότατη φιγούρα στο κλασσικό wrestling.

Δεν τον έλεγαν τυχαία "the guiding light".
 
Δεν γνωριζα την τραγικη του ιστορια...RIP
 
Πίσω
Μπλουζα