World Wrestling Federation [WWF] - Αναμνήσεις

@kstream:

Το βίντεο που παρέθεσες είναι αρκετά μεταγενέστερο από την εποχή για την οποία μιλάμε και δεν είναι από το WWF, αλλά από το WCW.

Ένας αγώνας wrestling, είναι σαν μια χορογραφία! Πως χορεύει ένα ζευγάρι κάποιο χορο; Έτσι ακριβώς! Και για να πετύχει, χρειάζονται πολλές ώρες προπόνησης και άσκησης.

Επίσης ένας wrestler, αν διαθέτει και το χάρισμα της επικοινωνίας με το μικρόφωνο και τον κόσμο, θεωρείται επιπλέον προσόν.
 
ΕΓΩ ΠΡΩΤΟΕΙΔΑ WRESTLING ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΤΟΥ 1990,11 ΧΡΟΝΩΝ ΤΟΤΕ,ΣΤΟ EUROSPORT ΚΑΘΕ ΤΡΙΤΗ ΚΑΙ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ (ΜΕΤΑ ΤΟ ΕΔΕΙΧΝΕ ΣΑΒΒΑΤΟ) ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΣΑΒΒΑΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΕΔΕΙΧΝΕ Ο ΑΝΤ1 ΤΟΥΣ ΓΙΓΑΝΤΕΣ ΤΟΥ ΚΑΤΣ.ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ ΟΛΑ ΗΤΑΝ ΑΛΗΘΙΝΑ ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΤΙ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΗΤΑΝ ΣΤΗΜΕΝΟ.

Ο ΑΓΑΠΗΜΕΝΟΣ ΜΟΥ ΠΑΛΑΙΣΤΗΣ ΗΤΑΝ Ο HOGAN.ΤΙ ΑΓΩΝΕΣ ΤΟΥ ΝΑ ΠΡΩΤΟΘΥΜΗΘΩ;

ΜΕ ΤΟΝ SGT.SLAUGHTER ΣΤΗΝ WRESTLEMANIA 7 OTAN ΕΙΧΕ ΓΙΝΕΙ ΕΘΝΙΚΗ ΥΠΟΘΕΣΗ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΑΜΕΡΙΚΑΝΩΝ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΠΟΛΕΜΟΥ ΣΤΟΝ ΚΟΛΠΟ ΜΕ ΤΟ ΙΡΑΚ.

ΜΕ ΤΟΝ EARTHQUAKE ΣΤΟ SUMMERSLAM ΤΟΥ 90 ΟΤΑΝ O HOGAN ΤΟΝ ΑΡΧΙΣΕ ΣΤΙΣ ΜΑΠΕΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΒΑΛΕ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΦΟΡΕΙΟ ΠΟΥ ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΕΙΧΑΝ ΦΕΡΙΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΙΔΙΟ.

ΜΕ ΤΟΝ WARRIOR ΒΕΒΑΙΑ ΣΤΗΝ WRESTLEMANIA 6 (Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΑΓΩΝΑΣ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΠΙΣΤΕΥΩ)

ΣΤΟ SURVIVOR SERIES ΤΕΛΗ 90 ΑΡΧΕΣ 91 ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ ΟΤΑΝ ΠΑΛΕΥΑΝ ΣΕ ΤΕΤΡΑΔΕΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΚΕΡΔΙΣΕ Ο HOGAN ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΝ WARRIOR.ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ.

ΤΟΥΣ ΔΥΟ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΟΥΣ ΤΙΤΛΟΥΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕ ΣΤΟ ROYAL RAMBO TOY 90 KAI 91.

ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΘΑ ΑΦΗΣΩ ΤΟΝ ΤΙΤΛΟ ΠΟΥ ΠΗΡΕ ΑΠΟ ΣΠΟΝΤΑ ΣΤΗΝ WRESTLEMANIA 9 ΟΤΑΝ ΚΕΡΔΙΣΕ ΤΟΝ YOKOZOYNA.
 
πολυ καλος παλεστης ηταν και ο marty jannetty στην αρχη ηταν ομαδα με τον shawn michaels οι rockers ομως διαλυθηκαν οταν ο michaels περασε τον jannetty μεσα απο ενα τζαμι

βεβαια ο marty jannetty πηρε εκδικηση και τον τιτλο του michaels λιγο καιρο αργοτερα σε ενα Live του raw http://www.youtube.com/watch?v=fbS3qmnLILo κριμα που ο jannetty εφυγε νωρις απο το wwf
 
πωπω τον λυπήθηκα...κριμα
 
Μια πολύ ενδιαφέρουσα συνέντευξη με τον Jesse "the body" Ventura...

Λέει αρκετά ενδιαφέροντα πραγματάκια...

 
Ειναι ελαφρως off-topic...

Κυκλοφορησε ενα ντοκυμαντερ σε DVD που περιγραφει την καθημερινοτητα των αθλητων στο ερασιτεχνικο κατς.

Αμερικανικη παραγωγη με τον ονομα Pro Wrestler


Site
 
Οι "heart foudation" τι απέγιναν τελικά? Οπως και οι "demolition" που για ένα διάστημα ήταν τρεις?
 
denim13 είπε:
Οι "heart foudation" τι απέγιναν τελικά? Οπως και οι "demolition" που για ένα διάστημα ήταν τρεις?
οι hart foundation ειχαν αντικατασταθει απο τους νεοτερους συγγενεις τους τους hart dynasty μεχρι το 2010 που διαλυθηκαν http://en.wikipedia.org/wiki/The_Hart_Dynasty http://en.wikipedia.org/wiki/Hart_wrestling_family τα 2 μελη των demolition http://en.wikipedia.org/wiki/Demolition_%28professional_wrestling%29 (εκτος του brian adams Που πεθανε το 2007 απο χρηση απαγορευμενων στεροιδων) αγωνιζονται σε ανεξαρτητα promotion
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δυστυχώς ο αντένα τότε δεν μας έκανε τη χάρη να συνεχίσει την προβολή των αγώνων. Συνήθιζε να δείχνει αγώνες απλούς ενώ τους αγώνες πχ τις wrestlemania ή του sumerslum απέφευγε να τους δείξει προφανώς λόγο οικονομικού κόστους. Λοιπόν έχω μια απορία και αν μπορέσετε να μου την λύσετε. Θυμάμαι σε μια παρουσίαση τότε είχε έρθει ο Hulk Hogan και ο τότε μάνατζερ του earthquake και ενώ (υποτίθεται) άρχισαν να μαλώνουν , εμφανίζεται απο το πουθενά ο earthquake βάζει κάτω τον Hulk και αφού τον έχει τουλουμιάσει μετά παίφτει επάνω του με όλα τα 250 κιλά του και τον κάνει λιώμα. Μετά έρχεται φορείο και παίρνει τον Hulk και σε ένα αφιέρωμα μετα δείχνει οτι ο Hulk αποσύρεται. Απο τότε δεν ξαναπαρακολούθησα γιατί η προβολή τότε του eurosport διακόπηκε για να μπει στη θέση του το ΜΤV. Μετά τα νέα τα μάθαινα απο το Μπλεκ όπως την νική ενάντια στον slaughter. Μετά το περιστατικό με τον eath όμψς τι έγινε?

Οποιος μου το πει θα κεραστεί και μια noiseta! lol
 
Το Eurosport συνέχισε να δείχνει wrestling, μέχρι και τη Wrestlemania VII, όπου συγκρούστηκαν ο Hogan με τον Sgt Slaughter.

Απορώ πως δεν το παρακολούθησες τότε.

Αν είσαι τόσο πορωμένος όσο εγώ (και μερικοί άλλοι εδώ μέσα), μπορείς να παραγγείλεις DVD ή Blu Ray, με αγώνες από τότε, από διαδυκτιακά καταστήματα.

Αν πάλι θες να ρίξεις απλώς μια ματιά, το YouTube βρίθει από WWF/WWE Wrestling.

Για την ιστορία, ο Hogan επανήλθε και αναμετρήθηκε με τον μακαρίτη Earthquake στο Summer Slam 1990.

http://www.youtube.com/watch?v=a4q5_Hq0v1s
 
denim13 είπε:
Δυστυχώς ο αντένα τότε δεν μας έκανε τη χάρη να συνεχίσει την προβολή των αγώνων. Συνήθιζε να δείχνει αγώνες απλούς ενώ τους αγώνες πχ τις wrestlemania ή του sumerslum απέφευγε να τους δείξει προφανώς λόγο οικονομικού κόστους. Λοιπόν έχω μια απορία και αν μπορέσετε να μου την λύσετε. Θυμάμαι σε μια παρουσίαση τότε είχε έρθει ο Hulk Hogan και ο τότε μάνατζερ του earthquake και ενώ (υποτίθεται) άρχισαν να μαλώνουν , εμφανίζεται απο το πουθενά ο earthquake βάζει κάτω τον Hulk και αφού τον έχει τουλουμιάσει μετά παίφτει επάνω του με όλα τα 250 κιλά του και τον κάνει λιώμα. Μετά έρχεται φορείο και παίρνει τον Hulk και σε ένα αφιέρωμα μετα δείχνει οτι ο Hulk αποσύρεται. Απο τότε δεν ξαναπαρακολούθησα γιατί η προβολή τότε του eurosport διακόπηκε για να μπει στη θέση του το ΜΤV. Μετά τα νέα τα μάθαινα απο το Μπλεκ όπως την νική ενάντια στον slaughter. Μετά το περιστατικό με τον eath όμψς τι έγινε?
Οποιος μου το πει θα κεραστεί και μια noiseta! lol
Tenta's career peaked when he entered a feud with Hulk Hogan. The feud exploded in May 1990, when Earthquake snuck up on Hogan from behind during a segment of The Brother Love Show (on WWF Superstars of Wrestling) and repeatedly crushed Hogan's ribs with his "Earthquake splash." Eventually, Hogan recovered and gained revenge on Earthquake and defeated him in a series of matches across the country, starting with Hogan's countout victory at SummerSlam 1990.
 
Εμένα πάλι από εκείνη την εποχή, παρά το ρεύμα του Hulk Hogan μου άρεσαν περισσότερο ο Andre the Giant και ένας τύπος που έφερνε φίδια στην αρένα. Αν θυμάμαι καλά τον λέγαν Jake the Snake αλλά μπορεί να κάνω και λάθος.
 
LemonAnd είπε:
Εμένα πάλι από εκείνη την εποχή, παρά το ρεύμα του Hulk Hogan μου άρεσαν περισσότερο ο Andre the Giant και ένας τύπος που έφερνε φίδια στην αρένα. Αν θυμάμαι καλά τον λέγαν Jake the Snake αλλά μπορεί να κάνω και λάθος.
http://en.wikipedia.org/wiki/Jake_Roberts
 
Thanks Θάνο. Είναι αυτός ακριβός που θυμόμουνα (αν και στο πιό νέο του).
 
Ωραιο θεματακι αυτο.

Εγω δυστυχως εμενα εκτος Αθηνων εκεινη την εποχη, και δεν πιαναμε δορυφορικη, και δεν μπορουσα να δω Eurosport.

Αρα αναγκαστικα απο Αντ1, ο οποιος μας ειχε στην πεινα.... Ολο εβαζε κατι ματς με κατι ψοφιους, που εβγαιναν στο ρινγκ για να τις ''φανε'' απο τους γνωστους παλαιστες!

Παρα πολυ σπανια να βαλει ο Αντ1 καποιο ματς με 2 γνωστους να παλευουν... Ενδικτικα θυμαμαι ενα Tugboat Vs Earthquake, ενα Mr Perfect Vs Texas Tornado (που μπηκε ο Μιλλιον Ντολαρ Μαν και χτυπησε τον Τεξας στο κεφαλι, αυτος μετα σωριαστηκε κι ετσι τον κερδισε ο Μρ Περφεκτ (ο οποιος μεχρι τοτε τις ετρωγε!), και επισης θυμαμαι ενα ματσακι Λοχιας Σλοτερ Vs Τιτο Σαντανα, οπου ο Λοχιας ειχε εγκλωβισει τον Τιτο στα σχοινια, και ετοιμαζοταν να του καρφωσει την κοιλια (η και λιγο πιο κατω!), με το κονταρι της Ιρακινης Σημαιας.....) και ξεσηκωθηκε ολο το γηπεδο οπως την ανεμιζε (φωναζανε ολοι USA-USA), και ξαφνικα βγαινει τρεχοντας απο τα αποδυτηρια ο Hucksaw Jim Duggan, με εκεινο το μαδερι, του τραβαει μια στο κεφαλι, παρτον κατω τον Λοχια !! Και ελευθερωσε μετα τον Τιτο απο τα σχοινια, και αρχισαν να τον βαρανε μαζι !!! :D Στο τελος του πεταξαν του Hucksaw και μια αμερινακινη σημαια απο το κοινο και την ανεμιζε ολος περηφανια!!!

Γενικα, η ολη φαση ειναι να βλεπεις τωρα και να γελας.

Αλλα τοτε ειμασταν μικροι και τα πιστευαμε! Δεν ξεραμε τι παιζει!!

Ετσι λοιπον, κατα κανονα βλεπαμε καποια ψοφια ματς με πρωταγωνιστες κατι Warlord, κατι Haku, κατι Big Bossman και τετοια.... Χαλκ Χογκαν και Γουοριορ δεν ειχε δειξει ποτε ο Αντ1 απο οσο θυμαμαι!! (τους ακουγαμε και τους διαβαζαμε στο Μπλεκ, αλλα δεν τους βλεπαμε λολ).

Αγαπημενες φιγουρες για μενα ηταν κυριως ολοι οι βαρεων βαρων (Earthquake / Tugboat) αλλα και εκεινος ο συμπαθης Ρωσος (Boris Zhukov) που οποτε εβγαινε απαιτουσε να τραγουδησει τον υμνο της ΕΣΣΔ, του δινανε το μικροφωνο, ξεκινουσε να τραγουδαει και μετα απο 5 δευτερολεπτα τον σκεπαζε η μουσικη υποκρουση του αντιπαλου παλαιστη.... lol .... αυτος τα παιρνε και πεταγε το μικροφωνο στο πατωμα ... Τονωνοταν ετσι και το εθνικο φρονημα των Αμερικανων που εβλεπαν!

Απο γκρουπακια μου αρεσαν οι Rockers, αλλα ξαφνικα εξαφανιστηκαν.
 
Θυμαστε τον WARIOR?Ο ΑΓΑΠΗΜΕΝΟΣ ΜΟΥ...
 
Και μενα ο Warrior και o Hogan ηταν οι αγαπημενοι.Τυχαιο δεν ξερω αλλα πριν μιση ωρα εβλεπα στο eurosport κατς.Vintage αγωνες τους λενε.Αυτους που εδειχνε σημερα ηταν απο το 1988...
 
Για να δουμε και ποσους θυμαστε...ονομαστε τους!!! :)

attachment.php


πηγη φωτο
 
Πίσω
Μπλουζα