Αλίκη: Εθνική σταρ ή όχι;

Εγώ φίλη μου με την Αλίκη, την Τζένη, την Ζωή, τον Φωτόπουλο μεγάλωσα και με ταινίες του Σακελλάριου . Τις τιμω αυτές τις ταινίες, με δίδαξαν πολλα
Άλλα πράγματα θα μπορούσαν να σε διδάξουν περισσότερα.
 
Σιγά...

Φοβάμαι ότι αυτό ακριβώς είναι δείγμα μη εξυπνάδας.
Σαν θεατρική επιχειρηματίας οκ το δέχομαι. Αλλά σαν ηθοποιός μάλλον δεν το'χε. Ηθοποιός είναι η Στριπ ας πούμε: έχει κάνει τη μετανάστρια με προφορά, έχει κάνει τη σταρ, έχει κάνει και τον κλόουν. Η Βουγιούκλω θα τα έκανε αυτά; Ίσως καλύτερα να γινόταν παραγωγός.
Έλα ντε, φαντάζεσαι την Βουγιουκλω ηθοποιό σε άλλη χώρα; Θα γέλαγαν κι οι πέτρες με το νιαούρισμα, τη βλεφαρίδα και τη μανιέρα της. Για αυτό δεν κατάφερε τίποτα. Αντίθετα η Λαμπέτη, η Παξινού διακρίθηκαν ( Λαμπέτη βραβείο bafta, και έγραφαν οτι μοιάζει με την Γκάρμπο, την παρακάλαγαν για συμβόλαιο στο Χόλιγουντ, Παξινού Όσκαρ, Μερκούρη κτλ). Μόνο στην ψωροκώσταινα έκανε καριέρα η βουγιούκλω, μια ζωή πισω αυτη η χώρα.
 
νομίζω πως η συζήτηση τείνει να ξεφύγει και σε προσωπικό επίπεδο αλλά και σε κάποιον άνθρωπο που έχει φύγει πια από τη ζωή 26 χρόνια τώρα αλλά καθώς φαίνεται είναι ακόμα εδώ...ας έχουμε λίγο αυτοσυγκράτηση στα λεγόμενα μας , Καλή Ανάσταση και Καλό Πάσχα σε όλους μας , με υγεία πάντα!
 
νομίζω πως η συζήτηση τείνει να ξεφύγει και σε προσωπικό επίπεδο αλλά και σε κάποιον άνθρωπο που έχει φύγει πια από τη ζωή 26 χρόνια τώρα αλλά καθώς φαίνεται είναι ακόμα εδώ...ας έχουμε λίγο αυτοσυγκράτηση στα λεγόμενα μας , Καλή Ανάσταση και Καλό Πάσχα σε όλους μας , με υγεία πάντα!
Καθόλου εδώ δεν είναι, μην αγχώνεσαι, προσωπικά μου είναι αδιάφορη ως και αντιπαθης. Καλό Πάσχα.
 
Καθόλου εδώ δεν είναι, μην αγχώνεσαι, προσωπικά μου είναι αδιάφορη ως και αντιπαθης. Καλό Πάσχα.
για σένα έτσι , για άλλους αλλιώς και πίστεψε με δεν αγχώνομαι καθόλου , Καλό Πάσχα
 
για σένα έτσι , για άλλους αλλιώς και πίστεψε με δεν αγχώνομαι καθόλου , Καλό Πάσχα
Αυτό που εννοώ είναι ότι το οτι κάτι μπορεί να συζητιέται δεν του προσδίδει απαραίτητα αξία. Καλές γιορτές.
 
Καλά, και για τον Φλωρινιώτη είχε μιλήσει ο Χατζιδάκις, οτι κάνει συζήτηση με τη βουγιούκλω δε λέει κάτι. Σκεφτείτε αν η βουγιούκλω θα μπορούσε να σταθεί στο εξωτερικό και μετά τα ξαναλέμε.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Καλά, και για τον Φλωρινιώτη είχε μιλήσει, δε λέει κάτι. Σκεφτείτε αν η βουγιούκλω θα μπορούσε να σταθεί στο εξωτερικό και μετά τα ξαναλέμε.
Για μας μερικές ταινίες της Αλίκης ήταν τέχνη, γιατί δεν το δέχεσαι; Για μένα είδος τέχνης είναι και οι ταινίες του Τιμ Μπάρτον.Γιατι να απολογουμαι; Τέχνη είναι και οι παλιές πασχαλινές σινεμασκοπ, η γνώμη μου.
 
Για μας μερικές ταινίες της Αλίκης ήταν τέχνη, γιατί δεν το δέχεσαι; Για μένα είδος τέχνης είναι και οι ταινίες του Τιμ Μπάρτον.Γιατι να απολογουμαι; Τέχνη είναι και οι παλιές πασχαλινές σινεμασκοπ, η γνώμη μου.
Δεν δεχομαι να την αποκαλουν στην ελλαδιτσα σταρ ενω υπήρχε παξινου, λαμπέτη, παπαδάκη κτλ.
 
Δεν δεχομαι να την αποκαλουν στην ελλαδιτσα σταρ ενω υπήρχε παξινου, λαμπέτη, παπαδάκη κτλ.
Για τον ίδιο λόγο που και οι Αμερικάνοι ονομάζουν σταρ την Μονρόε
 
Για τον ίδιο λόγο που και οι Αμερικάνοι ονομάζουν σταρ την Μονρόε
Καμία σχέση η Μονρόε με την βουγιουκλω, τουλαχιστον αυτη ηταν καλλονή, η βουγιουκλω μετριοτητα σε ολα. οι αμερικανοι αμα ακουγαν οτι στην ελλαδιτσα αυτη θεωρουνταν σταρ θα ξεκαρδιζονταν.
 
Καμία σχέση η Μονρόε με την βουγιουκλω, τουλαχιστον αυτη ηταν καλλονή, η βουγιουκλω μετριοτητα σε ολα. οι αμερικανοι αμα ακουγαν οτι στην ελλαδιτσα αυτη θεωρουνταν σταρ θα ξεκαρδιζονταν.
Aν το πηγαιναν αντικείμενικα θα είχαν ως σταρ την Μπέτι Ντέιβς όχι την Μονρόε, βλέπεις σταρ σημαίνει ένα σύνολο πραγματων. Να σε ρωτήσω , την Καρέζη την θεωρείς σταρ;
 
Aν το πηγαιναν αντικείμενικα θα είχαν ως σταρ την Μπέτι Ντέιβς όχι την Μονρόε, βλέπεις σταρ σημαίνει ένα σύνολο πραγματων. Να σε ρωτήσω , την Καρέζη την θεωρείς σταρ;
Σιγουρα καλύτερη ηθοποιο από την βουγιουκλω, αλλα οχι με τοσο λαικη μανιερα για να αποκαλεστει εθνικη σταρ. Απλα πραγματα.
 
Σιγουρα καλύτερη ηθοποιο από την βουγιουκλω, αλλα οχι με τοσο λαικη μανιερα για να αποκαλεστει εθνικη σταρ. Απλα πραγματα.
Καταλαβαίνω πως το θέμα σου είναι να μην ονομαστεί κάτι λαϊκό, δηλ.το λαϊκό δεν μπορεί να γίνει ύψιστη μορφή τέχνης; Η ψυχή του λαού, η έκφραση και το πάθος της δεν μετρά;
 
Καταλαβαίνω πως το θέμα σου είναι να μην ονομαστεί κάτι λαϊκό, δηλ.το λαϊκό δεν μπορεί να γίνει ύψιστη μορφή τέχνης; Η ψυχή του λαού, η έκφραση και το πάθος της δεν μετρά;
Ναι, η αρχοντισσα κι ο αλητης ειναι υψιστη μορφη τεχνης. Κανε μας τη χαρη.
 
@vasilia είσαι προσβλητική και δεν είναι η πρώτη φορά. Φαίνεται πως οι υψηλές καλλιτεχνικές σου καταβολές δε φτούρισαν να σου μάθουν στοιχειώδεις τρόπους. Εδώ είναι φόρουμ και περνάμε την ώρα μας. Να μιλάς με σεβασμό στα μέλη όπως κάνουμε όλοι. Δεν κουτάμε πια να μιλήσουμε για το «Θίασο των Άστρων» και φανερώνεις να μας βρίσεις. Αν δεν είμαστε του επιπέδου σου μη μας κάνεις παρέα. Και δε με νοιάζει τι δέχεσαι και τι δε δέχεσαι, σε ζητήματα που δε σε αφορούν. Δε θα σου πάρουμε την άδεια τι μας αρέσει και τι δε μας αρέσει. Άκου «δε δέχεσαι» να αποκαλούμε σταρ τη Βουγιουκλάκη!
Και αν θεωρείς την ελληνική τέχνη, τέχνη της Ψωροκώσταινας, βρίσκεσαι σε λάθος θέμα του φόρουμ. Υπάρχει και ξένος κινηματογράφος να μπεις να γράψεις. Αλλά δε σε ενδιαφέρει να συμμετέχεις στη συζήτηση. Σε νοιάζει μόνο να επιβάλλεις τη γνώμη σου που πρέπει να δεχθούμε ως θέσφατο. Το «κάνε μας τη χάρη» που λες στην Αριάδνη στο επιστρέφω στο ακέραιο.
 
Αυτό που εννοώ είναι ότι το οτι κάτι μπορεί να συζητιέται δεν του προσδίδει απαραίτητα αξία.
Πίστεψέ με, για να συζητάμε το οτιδήποτε μέσα στο φόρουμ, ακόμα και αν δεν έχει "αξία", ναι, του προσδίδει αξία!

Και σταμάτα επιτέλους να είσαι τόσο εριστική, μάθε να δέχεσαι τις διαφορετικές γνώμες. Ήμαρτον! Ειδικά τέτοιες μέρες.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα