Αλίμονο στους νέους

Η ταβέρνα που γυρίζεται το "πες μου μια λέξη", ΔΕΝ είναι η "Κληματαριά".

Η "Κληματαριά" είχε μικρό χώρο και ήταν κυρίως αυλίτσα.

Έχω ακριβή εικόνα του πώς ήταν...

Στα δύο παραπάνω links γράφονται πολλές πληροφορίες που ΙΣΩΣ είναι διαφημιστικά κόλπα ή ίσως ευγενείς πόθοι.

Προσοχή στα διάφορα πονηρά που γράφονται στο διαδίκτυο.

Το έχουμε πει πολλές φορές μέσα από αυτό το forum

Να είμαστε υποψιασμένοι.....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θα ηταν μια λυση ο μάκης της κληματαριας..εκλεισε το μαγαζι και αυτος αν ζει σε κακα χαλια θα ειναι...

Αρα δασκαλε η ταβερνα μπορει να ειναι αλλη της Πλάκας ή να μην ειναι καν στην Πλάκα; στους τιτλους αρχης των ταινιών συνηθως αναφερουν τα μαγαζια στα οποια εχουν γυριστει σκηνες...σωστες οι παρατηρησεις σου
 
το θεμα ειναι οτι δεν αναφερεται ουτε στην αρχη ουτε στο τελος τιποτα και ειδικα στο τελος που δεν φαινεται να ειναι η γνησια γραματοσειρα της κοπιας και την εχουν φτιαξει  για λογω μαλλον χαλασμενου αρνητικου η telecine για την αναγκη της tv...Και ενα αλλο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι λεει στους τιτλους αρχης οτι η ταινια γυριστηκε εξολοκληρου στο στουντιο αλφα,,,πιστευω να εννοουν μονο το γυρισμα σκηνων στο στουντιο  σαν σπιτι των μουσουρη και χορν και οχι και της αυλης της κοντου,,γιατι θα τρελαθουμε τελειως αν ειναι και η αυλη ντεκορ στουντιο.Μηπως στην αρχικη κοπια της ταινιας ειναι ολοι οι τιτλοι αρχης και τελους??αυτο πως θα το μαθουμε??.....

το ειπα αφου θα ερθετε σε επαφη

θα θυμαται πολλα σιγουρα ,και την περιοχη αλλα μην παραξενευτεις αν δεν θυματια διευθυνση πχ τριποδων 11.στα λοκεσιονς ξαναλεω δεν δινουμε σημασια,εγω ας πουμε αν με ρωτησεις για γυρισμα 10 χρονων και δεν θυμαμαι 
elsint17 εισαι ηθοποιος??
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν ηταν ολο σε στουντιο το θεωρω απιθανο...θα μας το βεβαιωσει η Μαρω..επειδη το ειδα και εγω αυτο που λες και το συνδυασα με τα κυπαρισσια που εμφανιζονται και εξαφανίζονται με εβαλε σε σκεψεις...πολυ τελεια η αυλη για να ειναι ντεκορ παντως...
 
Προς 1@ARTEMIS V.[/USER] και 1@paulk[/USER] 
σας παρακαλώ αποφεύγετε να κάνετε συνεχόμενα ποστ. Από τη στιγμή που μιλάτε για το ίδιο θέμα, στο συγκεκριμένο θέμα, αν έχετε να προσθέσετε κάτι μην κάνετε νέο ποστ κάτω από το προηγούμενό σας. Πατήστε την επεξεργασία - edit και συμπληρώστε το εκεί :)  Ευχαριστώ. 

 
έχετε δίκιο...ευχαριστώ για την ενημέρωση
 
το θεμα ειναι οτι δεν αναφερεται ουτε στην αρχη ουτε στο τελος τιποτα και ειδικα στο τελος που δεν φαινεται να ειναι η γνησια γραματοσειρα της κοπιας και την εχουν φτιαξει  για λογω μαλλον χαλασμενου αρνητικου η telecine για την αναγκη της tv...Και ενα αλλο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι λεει στους τιτλους αρχης οτι η ταινια γυριστηκε εξολοκληρου στο στουντιο αλφα,,,πιστευω να εννοουν μονο το γυρισμα σκηνων στο στουντιο  σαν σπιτι των μουσουρη και χορν και οχι και της αυλης της κοντου,,γιατι θα τρελαθουμε τελειως αν ειναι και η αυλη ντεκορ στουντιο.Μηπως στην αρχικη κοπια της ταινιας ειναι ολοι οι τιτλοι αρχης και τελους??αυτο πως θα το μαθουμε??.....

elsint17 εισαι ηθοποιος??
προσωπικα δινω πολυ  μικρη πιθανοτητα να ειναι σε στουντιο η αυλη,ομως υπαρχει αυτη η μικρη πιθανοτητα

λογικα αυτο στους τιτλους αφορα ολα οσα ειναι εσωτερικα

ναι ειμαι ,αλλα μην φανταστεις,πανελληνια αγνωστος
 
ok kambia εχεις δικιο.

αρτεμη κανα νεο εχεις?σχετικα με το θεμα??το κακο ειναι οτι οσο δεν εχουμε μια καθαρη κοπια και μαλιστα ψηφιοποιημενη δεν μπορουμε να διακρινουμε καποια ουσιαστικα στοιχεια που ειδικα στα μακρινα πλανα μεσα απο την αυλη φαινονται μακρια και θαμπα π.χ. καποια κτηρια που φαινονται στην κατω μερια της αυτης που καθεται ο μουσουρης και τον χορν και τα λενε.

kambia κανε μια συγχωνευση των 2 ποστ μου αν μπορεις,,ειδες τωρα απο κεκτημενη ταχυτητα.
 
Οταν θα εχω νεα φιλοι μου θα τα μοιραστω αμεσως μαζι σας...υπομονη επιμονη...οι επιμενωντες νικουν
 
αρτεμη να δουμε, θα πουμε το συνθημα ο (αγωνας τωρα δικαιωνεται)?Αν και εγω εχω πλεον την υποψια για την αρετουσας και κλεψυδρας για αυτο το σπιτι κολλαω ομως οτι στο απεναντι σπιτι που ανοιγει η πορτα δεν υπαρχουν μικρα παραθυρα ενω σαν σπιτι ειναι ακριβως το ιδιο τωρα και τοτε ιδιος τοιχος ασοβαντιστος και ιδιο υψος το παραθυρο και λογω τρουλου φυσικα ειδικα απο την φωτο που ανεβασες.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το θεμα του υπογειου παραθυρου που δεν υπαρχει  απεναντι φρενάρει την υποθεση της Αρετουσας...εξετασα και την περιπτωση να υπηρχε η πορτα τοτε στο πλαι..απο Κλεψυδρας που κατι υπαρχει απο παραθυρο...αλλα μετα χανουμε το τρουλο...τον τρουλο που συμφωνα ομως με τον δασκαλο ισως να μην υφισταται...παντως εχω βαλει γνωστους απο το καλλιτεχνικο χωρο και συντομα θα ερθω σε επαφη με καποιο τροπο με την Κοντου...ειδωμεν..κλεινω γιατι θα μου βαλει χερι ο διαχειριστης...καλο απογευμα
 
Μιλησα πριν λίγο με την Μαρω Κοντου ήταν ευγενικη και προθυμη αλλα οχι για μεγαλη κουβεντα....μου επιβεβαιωσε οτι η αυλή με την σκαλα ηταν στην Πλακα..οχι σε στουντιο...αλλα δεν θυμαται οδο και αμφιβαλει εαν υπαρχει η αυλη αυτη...το μονο που θυμαται ειναι οτι οπως μπαινουμε απο Μακρυγιαννη δεν ηταν πολυ μακρια...αρα μαλλον μιλαμε για Τριποδων 5....μαλλον... εκτος αν μιλαμε για Βυρωνος....και εκει εχει υποπτα παραθυρακια υπογειου...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
  • Like
Reactions: PT8
ελα αρτεμη μπραβο ωραια βγαλαμε καποια ψιλοακρη φυσικα αμα θυμοτανε την οδο  θα ηταν ακομα καλυτερα,,,ειναι αυτο που ελεγε ο elsint17 οτι συνηθως δεν θυμουνται οι ηθοποιοι τις τοποθεσιες-οδους ακριβως,,,τωρα  να σκαναρουμε απο την  μακρυγιαννη και μετα ολοι μαζι και ο teacher εσυ και εγω να δουμε αν βγαλουμε καποια ακρη,,,εαν ειναι μαλλον στην τριποδων που επεμενα στην αρχη με τοσα ποστ και φωτο που εχω ανεβασει μπορει να εχω δικιο τελικα,, για να δουμε τελικα τι ισχυει....αντε να ξαναδουμε απο την αρχη την μακρυγιαννη και περα...Επισης αποκλειουμε πλεον την αρετουσας και κλεψυδρας και ειδικα για τον λογο των υπογειων παραθυριων και γιατι απο οτι κοιταζα εχθες το μεγαλο παραθυρο στην σκηνη που φαινεται που ανοιγει η πορτα δεν ταιριαζει με το τωρινο παραθυρο που βλεπουμε στο street view λογω αμα προσεξετε το σχεδιασμο του μπατζουριου τοτε δεν ειναι το ιδιο με το τωρινο κοιταξτε καλα καλα και δειτε το...Σχετικα με την θολου μαλλον αποκλειεται και αυτο το οικοπεδο τελικα λογω της απαντησης της κοντου για κοντα στην μακρυγιαννη....Και φυσικα σε ολα αυτα που λεω τωρα  (το εχει πρωτος ο δασκαλος)  μπορει πλεον να μην υπαρχει η αυλη λογω οτι εχει χτιστει καποιο σπιτι και δεν θυμιζει σε τιποτα τοτε  με τωρα...Οποτε ξανακοιταμε απο μακρυγιαννη και περα..Αρτεμη αν πας πλακα δεν παιρνας απο μακρυγιαννη να κοιταξεις παλι μηπως ρωτησεις και μαθεις και κατι απο κανα παλιο κατοικο αν πετυχεις εκει εξω η μηπως σου πει καποιος για αυτο το σχολιο που καποια ειχε πει οτι υπαρχει καπου ταμπελα οτι εκει στο ταδε σημειο γυριστηκε η ταινια,,,επισης εκει στην τριποδων στο οικοπεδο που εχουμε την υποψια στην γωνια που ειναι το καφε με το ταρατσακι δεν κανεις μια ερωτηση,,,αν και λογικα ο teacher ειχε κατσει παλια εκει και λογικα θα ειχε ρωτησει..Αρτεμη τωρα ειδα αυτο που γραφεις για οδο  βυρωνος ας ψαξουμε και εκει.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θα προσπαθησω αν και ντρεπομαι λιγακι να την ξαναπαρω αυριο να της κανω μια τελευταια ερωτηση...αν θυμαται εαν το οικοπεδο ειναι πριν ή μετα απο αυτο του Η δε γυνη...αυτο ειναι βασικό γιατι υπαρχει μια πιθανότητα η Κοντου να παρασύρθηκε και να μου απαντησε για αυτο το οικοπεδο...παρολο που ημουν σαφης..να εισαι σιγουρος οτι ο επομενος καφες θα ειναι στην ταρατσα του ΚΑΦΕ ΠΛΑΚΑ
 
παντως στην βυρωνος δεν θυμιζει κατι γενικα επισης στην βακχου δεν μου λεει κατι.Αρτεμη και teacher ριχτε μια ματια στην βυρωνος και βακχου.Αρτεμη αν μπορεις ξαναπαρτην πιστευω να της ειπες οτι ειμαστε απο καποιο site που ασχολειται με παλιες τοποθεσιες και γυρισματα ταινιων τοτε και σημερα.δεν νομιζω ομως να εκανε τετοιο λαθος με τις αυλες διευκρινησε της καλυτερα η θυμισε της καποια σκηνη απο την αυλη επιτηδες μηπως και θυμηθει καλυτερα.Αρτεμη η μακρυγιαννη στην πλακα ειναι με τ.κ. 117 42 γιατι δεν μπορω να βγαλω ακρη σωστα και ειναι και πεζοδρομος η οχι??Οσο για την τριποδων ειχα πει σε καποιο μου ποστ οτι μπορει απεναντι εκει που ειναι το παρκινγκ να υπηρχε σπιτι αυτο που βλεπουμε στην σκηνη και να το γκρεμισανε.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πεζοδρομος πλεον...εαν ειναι τριποδων ειναι γκρεμισμενο το σπιτι απεναντι με τα παραθυρα και υπαρχει αυτο απεναντι απο το καφε πλάκα που ειναι αυτο το οποιο φαινοταν οταν η Στεφανιδου κατεβαινε τις σκαλες...αρα μαλλον το νουμερο 5 ηταν σημαντικο και δεν μπηκε ειδικα στην ταινια...φιλοι μου κατα 99% ανακαλυψα την οδο της αυλης...θα παω αυριο απογευμα να τσεκαρω εαν δεν βρεχει..

Δεν σας λεω ακομα οδο...δεν ειναι ουτε Θολου ουτε τριποδων...θα σας ενημερωσω αυριο πως και γιατι...και με φωτο..καλο βραδυ 
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παντως αν δεν ντρεπεσαι παρε την κοντου τηλεφωνο και θυμισε της καποια σκηνη στην αυλη μηπως και θυμηθει καλυτερα,,,εσυ εννοεις αυτο το σπιτι και εγω το εχω πει γι αυτο το σπιτι σε ποστ μου,,,,Μας πριζωσες τωρα για να δουμε αυριο αν πας τι θα μας δειξεις.

Προβολή συνημμένου 176010
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πριν από όλα θα πρέπει να δώσω συγχαρητήρια στον δάσκαλο ο οποίος επέμενε δικαίως ότι δεν ήταν ούτε Τριπόδων 5 ούτε Θόλου...η γνώμη του είχε ιδιαίτερη βαρύτητα...επίσης μπράβο σε όλους μας διότι το ψάξαμε όλοι μας επισταμένως  και ο καθενας κατέθεσε τις σκέψεις του,  τις παρατηρήσεις του , τις ώρες και τον ιδρώτα του για να λυθεί ο γρίφος....όταν κυνηγάς κάτι τόσο δυναμικά κάποτε δικαιώνεσαι...και το λέω αυτό διότι για να λυθεί  ο γρίφος της αυλής συνεπεσαν 3-4 αποκαλυπτικές πληροφορίες  την ίδια ημέρα....χωρίς περιστροφές μιλάμε για ΒΑΚΧΟΥ 5....το 5 της πόρτας στην ταινία δεν ήταν τυχαίο τελικά... τα 3 σημάδια α. Η Μάρω Κοντού θυμόταν ότι από του Μακρυγιάννη δεν ήταν πολύ μέσα προς την Πλάκα...β . Φίλος μου από το φεισμπουκ , βέρος Πλακιώτης μου βεβαίωσε ότι ήταν στην οδο Βάκχου το τέταρτο σπίτι αριστερά και υπάρχει και το δέντρο που βρισκόταν κοντά στην σκάλα  γ. Το Μάιο του 2017 για μια μέρα είχαν ανοίξει οι 27 διάσημες αυλές της Πλάκας για το κοινό...και η Βάκχου 5 ήταν μέσα προφανώς λόγω Χορν και Κοντου   και δ. (σήμερα) επικοινώνησα με την υπεύθυνη του 17 συστήματος Προσκόπων και της ζήτησα άδεια να φωτογραφήσω την διάσημη αυλή μαζί με τα δέντρα που υπάρχουν από τότε και το δέχτηκε αφού το γνώριζε και η ίδια... η τωρινή πόρτα είναι πιο αριστερά από ότι παλιά αφού κατά  μήκος της νέας μάντρας κολλητά με αυτήν έχει χτιστεί το οίκημα που στεγάζει τους προσκόπους. Τώρα η αυλή δεν φαίνεται...μπαίνεις μεσα στρίβεις δεξια  κατεβαινεις σκαλάκια και είσαι στην αυλή...την Κυριακη θα τα δω..απέναντι τα σπίτια έχουν την διακοπή της νοητής  οικοδομικής γραμμής όπως φαινόταν στην ταινια... υπόγειο παραθυράκι δεν υπάρχει γιατί το Βάκχου 12 είναι νεόκτιστο και το Βάκχου 10 παλιό ανακαινισμενο που μπορει να κατηργησε το παραθυρακι...πάμε για άλλα...καλημερα 

Υ.Γ μετά από 57 χρόνια δεν ήταν δυνατόν να περιμένουμε  ότι δεν θα υπήρχαν  οικοδομικές παρεμβάσεις μέσα και έξω από την αυλή...Άλλωστε ερείπιο ήταν  τότε το κτίσμα...και το απέναντι,,,

20180511_113618[1].jpg

20180511_113631[1].jpg

20180511_113709[1].jpg

20180511_113716[1].jpg

20180511_113834[1].jpg

20180511_113853[1].jpg

20180511_114308[1].jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
πολλες και διαφορες φωτογραφιες του εσωτερικου της αυλης  επί της οδού Βακχου 5 στο facebook των προσκόπων. 

ποια Κυριακή, τώρα θα παμε !
 
xortiani δεν βαζεις εδω αν μπορεις τις φωτο απο την αυλη για εμας που δεν εχουμε facebook
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα