Ας νιώσουμε λίγο ...γέροι!

Σιγά μη σηκώνονται. Ααααχ... οι νέοι σήμερα δεν είναι όπως εμείς στην ηλικία τους. Δεν υπάρχει σεβασμός.

(*) Όταν ήμουνα νέος τα άκουγα αυτά από τους μεγαλύτερους, οπότε είναι υποχρέωσή μου τώρα που πέρασα από την άλλη μεριά να λέω κι εγω τα ίδια. Στην πραγματικότητα όμως μια χαρά είναι οι σημερινοί νέοι (και δεν εννοώ τις κυρίες του Ρετρομάνιαξ οι οποίες εξ ορισμού παραμένουν νέες και δροσερές ανεξαρτήτως ηλικίας, αλλά αυτούς που δείχνει η ταυτότητά τους ότι είναι νέοι). Μπορεί όταν τους ακούω να μιλάνε να μου ανάβουν τα λαμπάκια (ή όποια είναι η αντίστοιχη σημερινή έκφραση) αλλά δεν φταίνε αυτοί. Εγώ έχω αλλάξει. Τις αντίστοιχες ανοησίες με αυτές που κάνουν και λένε τώρα έκανε κι η γενιά μου στην ηλικία τους.
 
Το να διαβάζει πλέον κάποιος τα συστατικά από τα τρόφιμα τον κάνει γέρο; Πριν 20 χρόνια ούτε καν τέτοια σκέψη. Τα διάβαζα πάλι αλλα μόνο όταν ήταν περίοδος νηστείας και ήθελα να δω αν περιέχουν γάλα ή αυγά. Τώρα στήνομαι μπροστά στο ράφι τουλάχιστον 5 λεπτά για να αποφασίσω πιο είναι το λιγότερο ανθυγιεινό τρόφιμο...
 
Το να προσέχεις τα συστατικά δεν σε κάνει γέρο, σε κάνει γερό.

Εγώ, λόγω σπουδών και περιέργειας, πάντα κοίταζα τα συστατικά. Αλλά στα 20κάτι μου δεν με ένοιαζαν. Τεχνητές χρωστικές και αρώματα? No problem. Κάνουν τα φαγητά/γλυκά πιο ελκυστικά και νόστιμα. Τώρα είναι που τα περνάω όλα από ψιλό κόσκινο.
 
Δεν ξέρω ρε παιδιά εγώ σε λιγότερο από 2 χρόνια πατάω τα 40 και μου φαίνεται λες και τελειώνουν όλα.

Εντωμεταξύ δεν έχω κάνει τίποτα ακόμα, ούτε καριέρα ή κάποια σταθερή δουλειά, ούτε αρκετές σχέσεις, ούτε δικό μου σπίτι, έχω αρχίσει να παίρνω κιλά για πρώτη φορά στην ζωή μου, δεν έχω δίπλωμα, δεν ξέρω να μαγειρεύω ούτε ένα μακαρόνι και η φιλοδοξία μου είναι να βγάλω τίποτα λεφτά να πάρω καινούριο PC σε κανα χρόνο και μία τηλεόραση.

Ακόμα τα μυαλά μου είναι τα ίδια που είχα στα 17. Σίγουρα έχω κάποια καθυστέρηση.

Οταν ο πατέρας μου ήταν στην ηλικία που είμαι τώρα, εγώ πήγαινα γυμνάσιο. Εντωμεταξύ και οι περισσότεροι φίλοι/γνωστοί μου τα ίδια. Πολύ λίγοι έχουν κάνει οικογένεια. Πλήρης αποτυχία η γενιά μου στην Ελλάδα νομίζω.
 
εξηγούσα στα ανιψάκια μου σήμερα ότι όταν ήμουνα στην ηλικία μου είχα μια μηχανή Fuji 110 και τραβούσα φωτογραφίες με φιλμ κασέτα, και αυτά με ρώτησαν τραβούσες σέλφι;Ή με ρώτησαν πότε πήρα πρώτη φορά κινητό.Που να καταλάβουν ότι όλα αυτά δεν υπήρχαν ακόμη.
 
Δεν ξέρω ρε παιδιά εγώ σε λιγότερο από 2 χρόνια πατάω τα 40 και μου φαίνεται λες και τελειώνουν όλα.

Εντωμεταξύ δεν έχω κάνει τίποτα ακόμα, ούτε καριέρα ή κάποια σταθερή δουλειά, ούτε αρκετές σχέσεις, ούτε δικό μου σπίτι, έχω αρχίσει να παίρνω κιλά για πρώτη φορά στην ζωή μου, δεν έχω δίπλωμα, δεν ξέρω να μαγειρεύω ούτε ένα μακαρόνι και η φιλοδοξία μου είναι να βγάλω τίποτα λεφτά να πάρω καινούριο PC σε κανα χρόνο και μία τηλεόραση.

Ακόμα τα μυαλά μου είναι τα ίδια που είχα στα 17. Σίγουρα έχω κάποια καθυστέρηση.

Οταν ο πατέρας μου ήταν στην ηλικία που είμαι τώρα, εγώ πήγαινα γυμνάσιο. Εντωμεταξύ και οι περισσότεροι φίλοι/γνωστοί μου τα ίδια. Πολύ λίγοι έχουν κάνει οικογένεια. Πλήρης αποτυχία η γενιά μου στην Ελλάδα νομίζω.
είσαι 100% στα καλά σου φίλε μου, αυτό που μόλις είπες είναι λογικά "αυτογνωσία", δε θέλω να παρεξηγηθεί αυτό που θα πω αλλά επειδή κι εγώ αν και μικρότερος σου σχεδόν 10 χρόνια έχω περάσει από αυτή τη φάση πριν κάποια χρονάκια αλλά στη περίπτωση μου ήταν καθαρά λόγο αμέλειας/τρόπου ζωής η γενικά είχα αφεθεί που λένε κάπως, προφανώς και δεν είμαστε όλοι το ίδιο αλλά αυτό που θέλω να πω με λίγα λόγια είναι το ότι έχεις κάτσει ποτέ "να τα πεις" με τον εαυτό σου να δείτε τι ακριβώς έχει πάει στραβά γι'αυτά που μας είπες, φιλικά πάντα :)  
 
Ακόμα όταν ακούω στις ειδήσεις, "ο 45χρονος κλπ. κλπ.", ασυναίσθητα το μυαλό μου πάει σε μεγάλο ηλικιακά άντρα, ενώ εγώ ο ίδιος αυτή τη στιγμή είμαι 47... :(
 
Οταν ήμουν μικρός δεν μπορούσα να τις καταλάβω αυτές τις ηλικίες...

Τι είναι ο 40άρης? Δεν είναι φοιτητής, δεν είναι παππούς, έχει παιδιά? δεν έχει παιδιά? γιατί να έχει παιδιά? δεν είναι μεγάλος και άρα τι κάνει? Μόνο δουλεύει?

Η αλήθεια πάντως είναι ότι κάπου στα 45+/- ξεκινάνε και κάποιες "αστοχίες" καθώς στα καλά καθούμενα με θυμήθηκε χωρίς λόγο η δεξιά ποδοκνημική που τα είχαμε κάτι φεγγάρια πολύύύ παλαιότερα...   
 
Ακόμα όταν ακούω στις ειδήσεις, "ο 45χρονος κλπ. κλπ.", ασυναίσθητα το μυαλό μου πάει σε μεγάλο ηλικιακά άντρα, ενώ εγώ ο ίδιος αυτή τη στιγμή είμαι 47... :(


Οταν ήμουν μικρός δεν μπορούσα να τις καταλάβω αυτές τις ηλικίες...

Τι είναι ο 40άρης? Δεν είναι φοιτητής, δεν είναι παππούς, έχει παιδιά? δεν έχει παιδιά? γιατί να έχει παιδιά? δεν είναι μεγάλος και άρα τι κάνει? Μόνο δουλεύει?

Η αλήθεια πάντως είναι ότι κάπου στα 45+/- ξεκινάνε και κάποιες "αστοχίες" καθώς στα καλά καθούμενα με θυμήθηκε χωρίς λόγο η δεξιά ποδοκνημική που τα είχαμε κάτι φεγγάρια πολύύύ παλαιότερα...   
παίδες όπως είπα και πιο πάνω στον φίλο εγώ πάω σε ένα χρόνο στα πρώτα άντα αλλά όπως λένε αρκετοί η ηλικία είναι απλά ένας αριθμός, το θέμα είναι πως αισθανόμαστε μέσα μας, αρκετοί γνωστοί μου έχουν κάνει οικογένεια ζουν μόνοι κτλ κτλ αλλά εγώ έχω τη δουλείτσα μου, το μέσο μου και κάθομαι ακόμα και μαζεύω action man και transformer χωρίς βέβαια να αφήνω και τον εαυτό μου λέτσο η χοντρό κτλ κτλ, ακόμα και ο πατέρας μου στα 54 του σήμερα που είχαμε πάει public να πάρουμε κάτι είδε μπροστά του κάτι matchbox αυτοκινητάκια και έκανε όπως κάνω εγώ τώρα όταν αντικρίζω σφραγισμένο action man ξέρω γω, δε λέει κάτι αυτό; είσαι όσο νιώθεις :)
 
Εγώ ένα ξέρω. Απόψε έχω πολύ δγιάβαζμα γιατί άβριο (2/6/2019) πάω στο σχολείο. Και την περαζμένη Κυργιακή (26/5/2019) πάλι σχολείο ήμουν και μάλιστα ήταν κι άλλα πολλά παιδάκια στην ουρά μπροστά από μένα, ανυπομονούσαν λέει να γράψουν διαγώνισμα. 
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν ξέρω ρε παιδιά εγώ σε λιγότερο από 2 χρόνια πατάω τα 40 και μου φαίνεται λες και τελειώνουν όλα.

Εντωμεταξύ δεν έχω κάνει τίποτα ακόμα, ούτε καριέρα ή κάποια σταθερή δουλειά, ούτε αρκετές σχέσεις, ούτε δικό μου σπίτι, έχω αρχίσει να παίρνω κιλά για πρώτη φορά στην ζωή μου, δεν έχω δίπλωμα, δεν ξέρω να μαγειρεύω ούτε ένα μακαρόνι και η φιλοδοξία μου είναι να βγάλω τίποτα λεφτά να πάρω καινούριο PC σε κανα χρόνο και μία τηλεόραση.

Ακόμα τα μυαλά μου είναι τα ίδια που είχα στα 17. Σίγουρα έχω κάποια καθυστέρηση.

Οταν ο πατέρας μου ήταν στην ηλικία που είμαι τώρα, εγώ πήγαινα γυμνάσιο. Εντωμεταξύ και οι περισσότεροι φίλοι/γνωστοί μου τα ίδια. Πολύ λίγοι έχουν κάνει οικογένεια. Πλήρης αποτυχία η γενιά μου στην Ελλάδα νομίζω.
Σειρα αν εχεις καθυστερηση τοτε εχω και γω μια απο τα ιδια φιλος αλλα δεν εχουμε τιποτα τετοιο και κυριως μη σκεφτεσαι τετοια γιατι η καταθλιψη  θεριζει τα τελευταια χρονια.Εγω φιλαρακι οπως ξερουν οι περισσοτεροι εδω μεσα εχω ζαχαροπλαστειο περασε στα χερια μου απο τον γερο μου μαγαζι με 53 χρονια ιστορια που ξεσκιζε καποτε και σημερα με την κριση εχουν φτασει τα γλυκα να θεωρουνται ειδος πολυτελειας αλλα τι  να κανω προσπαθω να την παλεψω γιατι αλλιως βρωμα η δουλεια.Με γυναικες κλπ τετοια προβληματα δεν εχω ισα ισα το αντιθετο αλλα μενοντας σε χωριο τα προβληματα με αυτο το θεμα ειναι αλλα και ειναι η καθε κουτσομπολα γειτονισα που πιπιλιζει συνεχεια την ιδια καραμελα που δεν λεει να λιωσει και ολο βαζουν φιτιλια στους δεικους μου και ποτε θα παντρευτω κλπ κλπ και το θεμα ειναι πως την πατησα και γω οπως και αλλοι συνοπαδοι μου και υποσχεθηκα γαμο οταν θα παρει η ΠΑΟΚΑΡΑ το πρωταθλημα και να που εγινε πραγματικοτητα.Προσπαθησα να την κανω γυριστη λεγοντας πως ενοουσα οταν θα παρει ο ΠΑΟΚ πρωταθλημα στο πολο(ποτε δηλαδη χαχαχαχαχα) αλλα δεν το φαγανε το παραμυθι :fafoutis: :fafoutis: :fafoutis: και το προβλημα ειναι πως δεν ειμαι για γαμους και αραβωνες ρε φιλε εδω ακομα δεν βρηκα μια που να μοιαζει στην Tori Black και να εχει τρελα με το Pac-Man και το Donkey Kong ε πως να το κανουμε δηλαδη.Aσε που αν ψαξεις στο ονομα metalcandyman στην wikipedia η περιγραφη που θα δεις ειναι ''metalcandyman=Αρχαια μυστηριωδης Θεοτητα που επεσε στη γη για να μαθει στους ανθρωπους πως να κανουν μεγαλα ρεκορ στα arcades'' ε πως γινετε να αρραβωνιαστει να παντρευτει κλπ μια θεοτητα ρε φιλε αν ειναι δυνατων :p :headbangdude: Θα δω να την σκαπουλαρω κανα εξαμηνο ακομα γιατι πρεπει να κανω και τρελο griding στο old school runescape και μετα βλεπουμε γιατι δεχομαι τρελες πιεσεις ασε που ενω επαιζα PAC-MAN προχθες την στιγμη που περασα την 150 πιστα η ακρη του αετισιου ματιου μου επιασε το τωρινο μου αισθημα να ψαχνει και να βλεπει κατι δαχτυλιδια στο ιντερνετ απο το κινητο της που οπως τα εκοψα μαλον βερες ηταν οποτε οπως καταλαβαινεις ο κλοιος εχει αρχισει και στενευει επικινδυνα.Στην τελικη ρε φιλε σκεψου και το αλλο,ακομα νεοι ημαστε εμεις δεν ημαστε και ο Wallys που σε δυο χρονια περιπου βγαινει στη συνταξη :fafoutis: :fafoutis: :fafoutis:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λοιπόν επειδή έπεσε μεγάλη κατήφεια, λίγο τα δικά μου: 

Μπήκα ημερολογιακά στην ηλικία που ισχυριζόταν ότι είχε ο Κωνσταντάρας, στο "Κάτι Κουρασμένα Παλικάρια"!!!!! 




Τελειώνω το 2ο μάστερ/μεταπτυχιακό σε αντικείμενα που αφορούν διαστημική έρευνα (λέμε τώρα, γιατί μια ριμαδοπτυχιακή, την παλέυω δύο χρόνια. Άγιος με υπομονή Ιωβ ο επιβλέπων καθηγητής!!!)

Και τέλος: Το βλέπετε εκέινο το longsword στο avatar?  Με ένα τέτοιο κοπανάω, κάτι αναιδείς πιτσιρικάδες στην προπόνηση!!!! Και το άρχισα πριν τρία χρόνια, έχοντας περάσει τα μέσα άντα!!!!!!!!

Που θέλω να καταλήξω? Ότι λίγη σημασία έχει η ηλικία, εάν θες να κάνεις αυτά που θέλεις και αγαπάς.  Υγεία και τύχη να έχουμε, (γιατί ως γνωστόν υγεία είχαν και στον Τιτανικό, αλλά δεν τους ωφελησε και ιδιαίτερα), και όσο περισσότερο γερνάμε, τόσο καλύτερα περνάμε!!!!! 
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
46 χρονών πήρα πτυχίο το 2003 δηλ. στα 30 μου και δουλεύω από τότε στην αρχή δεν ήξερα την τύφλα μου έφευγα από μια δουλειά πήγαινα σε άλλη αλλά έμαθα και τώρα πάω καλά δόξα τω Θεώ, ηλεκτρολόγος αλλά πιο πολύ οικιακές συσκευές πλυντήρια κλπ. Το στρατό τον τελείωσα το 2000. ΤΕΙ ηλεκτρολογίας Ηρακλείου. Χρωστούσα μαθήματα από Κοζάνη. 
 
46 χρονών πήρα πτυχίο το 2003 δηλ. στα 30 μου και δουλεύω από τότε στην αρχή δεν ήξερα την τύφλα μου έφευγα από μια δουλειά πήγαινα σε άλλη αλλά έμαθα και τώρα πάω καλά δόξα τω Θεώ, ηλεκτρολόγος αλλά πιο πολύ οικιακές συσκευές πλυντήρια κλπ. Το στρατό τον τελείωσα το 2000. ΤΕΙ ηλεκτρολογίας Ηρακλείου. Χρωστούσα μαθήματα από Κοζάνη. 
Πέρσυ τον Ιουλιο συμπληρώθηκαν 20 χρόνια από τότε που πήρα το πτυχιο από το ΑΠΘ... πέρσυ λοιπόν ένιωσα ότι πέρασαν τα χρόνια, αλλά σίγουρα πέρασαν υπέροχα ?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τελειώνω το 2ο μάστερ/μεταπτυχιακό σε αντικείμενα που αφορούν διαστημική έρευνα 
Κάπτεν σε θαυμάζω που έχεις την υπομονή να το κάνεις στα 50 σου αλλά από την άλλη δε σε ζηλεύω κιόλας :D
 
Κάπτεν σε θαυμάζω που έχεις την υπομονή να το κάνεις στα 50 σου αλλά από την άλλη δε σε ζηλεύω κιόλας :D


Βασικά, πλέον ούτε εγώ με ζηλεύω!!!!!!! ? 

Ευτυχώς το τέλος του δρόμου, είναι κοντά!!!!!
 
παίδες όπως είπα και πιο πάνω στον φίλο εγώ πάω σε ένα χρόνο στα πρώτα άντα αλλά όπως λένε αρκετοί η ηλικία είναι απλά ένας αριθμός, το θέμα είναι πως αισθανόμαστε μέσα μας,
Εγώ συμφωνώ απόλυτα μ' αυτά που λες και μάλιστα μέσα μου αισθάνομαι εικοσάρης και βγάλε. Έλα όμως που γόνατα, αρθρώσεις, χοληστερίνη, ζάχαρο, πίεση κλπ κλπ αισθάνονται 62? Αυτά μπορείς να τα πείσεις ότι η ηλικία είναι απλά ένας αριθμός?
 
Εγώ συμφωνώ απόλυτα μ' αυτά που λες και μάλιστα μέσα μου αισθάνομαι εικοσάρης και βγάλε. Έλα όμως που γόνατα, αρθρώσεις, χοληστερίνη, ζάχαρο, πίεση κλπ κλπ αισθάνονται 62? Αυτά μπορείς να τα πείσεις ότι η ηλικία είναι απλά ένας αριθμός?
Πάντα υπήρχαν όρια, ακόμα και στα 20 ? Αλίμονο σ'αυτον που δεν είχε όρια στα 20 ... πιθανόν να μην φτασει στα 62 ?
 
Εγώ πάντως ακόμα κάνω άλματα με το BMX...
 
Πίσω
Μπλουζα