Βαθμολογήστε τους ηθοποιούς

Ο ο Γεωργιτσης και 6 ο Κωνσταντινου; Οπότε όλα παιδιά είναι υποκειμενικά lego κάτι μου λέει πως υψηλή βαθμολογία πήρε μόνον από μας ο Βουλγαριδη ς
 
Εκεί ακριβώς ήθελα να καταλήξω. Το "σέξι" είναι υποκειμενικό και της στιγμής γι'αυτό και οι βαθμολογίες είναι άλλα αντ'άλλων. Θυμήσου επίσης ότι η Λάσκαρη δεν μ'άρεσε ποτέ, που γενικά θεωρούνταν πολύ κ...βλα
 
Έτσι λέω και γω ! fulci και ή ομορφιά και το ..σεξινεςς( νεος ορος) υποκειμενικα είναι όχι πάντα αλλά πχ την βινα ασίκη δεν την έβρισκα κλασσικά ωραία αλλά σέξι ήταν φωτιά και λαυρα
 
Έτσι λέω και γω ! fulci και ή ομορφιά και το ..σεξινεςς( νεος ορος) υποκειμενικα είναι όχι πάντα αλλά πχ την βινα ασίκη δεν την έβρισκα κλασσικά ωραία αλλά σέξι ήταν φωτιά και λαυρα
φίλη αριαδνη,αυτό έγραψα..Μπορεί την Ασίκη όπως αναφέρεις,να μην την έβρισκες όμορφη,ίσως μέτρια σε ομορφιά,αλλά την έβρισκες σέξι!..Αν την έβρισκες άσχημη,αν ήταν άσχημη στα μάτια σου,ποτέ δεν θα την έβλεπες και σέξι!
Αυτό εννοούσα όταν έγραψα,ότι "ομορφιά" μπορεί να υπάρξει και χωρίς σεξαπίλ.Μπορεί να πάρει 10άρι κάποια σε ομορφιά και να μην είναι σέξι.
Ενώ το σεξαπίλ δεν υφίσταται χωρίς ομορφιά.Έστω μια "μέτρια" ομορφιά..Δεν μπορεί κάποια να έχει σεξαπίλ και ταυτόχρονα να θεωρείται "άσχημη"..Με την αντικειμενική κρίση της "ασχήμιας" και όχι τύπου "σε μένα δεν αρέσει,στον διπλανό μου αρέσει".
 
Λιλή Παπαγιάννη: 5. Ούτε κρύο ούτε ζέστη

Ρία Δελούτση: 9.

Αλίκη Βουγιουκλάκη: 7.

Γιάννης Φέρτης: 5.

Δημήτρης Μπισλάνης: 6.

Νίκος Τσαχιρίδης: 7.

Γεωργία Βασιλειάδου: 5 στα νιάτα της ήταν ωραία γυναίκα. Ήταν η ωραία άσχημη.

Κατερίνα Γώγου: 7.5 Πάντα θα τη θυμάμαι στο Ρόλο της ως υπηρέτρια στο ή δε γυνή να φοβήται τον άντρα

Σπεράντζα Βρανά: 9

Γιώργος Γρηγορίου: 5.

Βασίλης Αυλωνίτης: 3

Νίκος Ρίζος: 5. Ούτε κρύο ούτε ζέστη.

Mαιρη Αρωνη. 4

Μελπω Ζαροκωστα. 3

Μαρω Κοντου. 8.5

Λαμπρος Κωνστανταρας. 6

Αλεκος Τζανετακος. 4.

Γιωργος Τσιτσοπουλος. 5
 
Τελευταία επεξεργασία:
Fulci ποτέ δεν το σκέφτηκα γιατί πχ.την Γκελυ Γαβριηλ την θεωρώ πιο ωραία γυναίκα απο την Ασίκη αλλά όχι το ίδιο σέξυ με την Ασίκη, ούτε με την μπαρμπα όπως και την Θερον την θεωρώ ομορφότερη από την Μπελουτσι αλλά ή Μονικα σίγουρα είναι πολύ πιο σέξι και γιηνη .Και τον Γεωργιτση τον θεωρώ πολύ πιο σέξι από τον Φωκα οχι ομως και το ίδιο όμορφο και εδώ μέσα του δίνουν χαμηλή βαθμολογια όλοι. Μυστήριο έτσι; Δεν το εξηγω. Για τον Μπελμοντο κάποτε σφαζοτανε οι γυναίκες, ήταν ωραίος; Όχι ούτε ο Κασελ είναι όμως τυπαδες ! Κάτι που δεν μπορείς να το αντιληφθείς αλλά σε συνεπαίρνει.
 
Fulci ποτέ δεν το σκέφτηκα γιατί πχ.την Γκελυ Γαβριηλ την θεωρώ πιο ωραία γυναίκα απο την Ασίκη αλλά όχι το ίδιο σέξυ με την Ασίκη, ούτε με την μπαρμπα όπως και την Θερον την θεωρώ ομορφότερη από την Μπελουτσι αλλά ή Μονικα σίγουρα είναι πολύ πιο σέξι και γιηνη .Και τον Γεωργιτση τον θεωρώ πολύ πιο σέξι από τον Φωκα οχι ομως και το ίδιο όμορφο και εδώ μέσα του δίνουν χαμηλή βαθμολογια όλοι. Μυστήριο έτσι; Δεν το εξηγω. Για τον Μπελμοντο κάποτε σφαζοτανε οι γυναίκες, ήταν ωραίος; Όχι ούτε ο Κασελ είναι όμως τυπαδες ! Κάτι που δεν μπορείς να το αντιληφθείς αλλά σε συνεπαίρνει.
φιλη αριάδνη, διάβαζα το μήνυμα σου,και σκεφτόμουνα τι να σου γράψω..
Μόλις όμως έφτασα στον "Μπελμοντό" και στον "Κασέλ", ένα μόνο πράγμα σκέφτηκα. Και μόνο αυτό έχω τη δύναμη να πληκτρολογήσω:
" ..Άβυσσος η ψυχή της γυναίκας.." (και η καρδιά της και τα μάτια της)
 
Ναι ρε παίδες, από δω το πάμε από κει το πάμε, στο ίδιο καταλήγουμε. Το ωραίο είναι υποκειμενικό, όπως και η γεύση.
Ενώ το σεξαπίλ δεν υφίσταται χωρίς ομορφιά.
Δε συμφωνώ. Τουλάχιστον όχι πάντα. Δεν συνδέονται πάντα το σέξι και το όμορφο. Θα έλεγα το σέξι είναι πιο πεζό, πιο σωματικό. Είναι αυτό που σε κάνει να θες να πάρεις τον άλλο και κάνετε γούτσου-γούτσου, γλώσσα-γλώσσα και άλλα πιο ενήλικα. Η ομορφιά είναι πιο αφηρημένη, πιο δεν-ξέρω-πως-να-το-εξηγήσω. Υπάρχουν άνθρωποι που δεν είναι όμορφοι αλλά σου βγάζουν κάτι το "έλα να αγαπηθούμε ντάρλινγκ" και υπάρχουν και (κατα γενική ομολογία) όμορφοι άνθρωποι που σου βγάζουν μια κατάψυξη, ένα Βόρειο Πόλο. Γι'αυτό ακριβώς θεωρώ ότι οι βαθμολογία στο παρόν φόρο είναι τρέχα-γύρευε. Γι'αυτό και έχει ενδιαφέρον.
 
Gordon συμφωνω απόλυτα μπορεί και να σαι άσχημος και να κάνεις θραυση ο Κασελ άλλωστε είχε σύζυγο την ωραιότερη γυναικα αυτήν την στιγμή στο σινεμα όπως θεωρείται.
 
Gordon συμφωνω απόλυτα μπορεί και να σαι άσχημος και να κάνεις θραυση ο Κασελ άλλωστε είχε σύζυγο την ωραιότερη γυναικα αυτήν την στιγμή στο σινεμα όπως θεωρείται.
Μού'δωσες πάσα: ο Κασέλ μου φαίνεται πραγματικά άσχημος. Κι όμως, θα έκανα πολλές αμαρτίες μαζί του. (Αν και φοβάμαι ότι έχει μια ανατομική λεπτομέρεια που με ξενερώνει βαριά)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ναι ρε παίδες, από δω το πάμε από κει το πάμε, στο ίδιο καταλήγουμε. Το ωραίο είναι υποκειμενικό, όπως και η γεύση.

Δε συμφωνώ. Τουλάχιστον όχι πάντα. Δεν συνδέονται πάντα το σέξι και το όμορφο. Θα έλεγα το σέξι είναι πιο πεζό, πιο σωματικό. Είναι αυτό που σε κάνει να θες να πάρεις τον άλλο και κάνετε γούτσου-γούτσου, γλώσσα-γλώσσα και άλλα πιο ενήλικα. Η ομορφιά είναι πιο αφηρημένη, πιο δεν-ξέρω-πως-να-το-εξηγήσω. Υπάρχουν άνθρωποι που δεν είναι όμορφοι αλλά σου βγάζουν κάτι το "έλα να αγαπηθούμε ντάρλινγκ" και υπάρχουν και (κατα γενική ομολογία) όμορφοι άνθρωποι που σου βγάζουν μια κατάψυξη, ένα Βόρειο Πόλο. Γι'αυτό ακριβώς θεωρώ ότι οι βαθμολογία στο παρόν φόρο είναι τρέχα-γύρευε. Γι'αυτό και έχει ενδιαφέρον.
Εμένα δεν μου έτυχε ποτέ να δω μία άσχημη γυναίκα να βγάζει κάτι άλλο από αυτό που φαίνεται.Να μου κάνει δηλαδή αυτό το "κλικ".Τι να πω..
Και αν ποτέ μου προέκυπτε,θα ήταν ακριβώς όπως τότε που μικρός έπινα αντιβιώσεις και τα σιρόπια για να ξεπεράσω ένα βαρύ κρυολόγημα π.χ.
Έκλεινα τη μύτη,τα μάτια,είχα μισάνοιχτο το στόμα και όταν το κουταλάκι άδειαζε το σιρόπι,ο λάρυγγας ήταν κλειστός!Δεν κατέβαινε με τίποτα.Τελικά στο τέλος,επικρατούσε η θέληση της μαμάς και όχι η δική μου και επέτρεπα να περάσει το σιρόπι από το λαιμό μου.
Ήταν αναγκαίο το σιρόπι για το πρόβλημα,παρότι δεν μου άρεσε.Ήταν ένα αναγκαίο "κακό".
Το ίδιο ακριβώς με την άσχημη γυναίκα..Αν υπάρξει "κλικ" με μια άσχημη γυναίκα,θα είναι ένα αναγκαίο κακό!
Το σίγουρο πάντως είναι,πως το θέμα "Βαθμολογήστε τους ηθοποιούς" είναι πολύ ενδιαφέρον,γιατί βγαίνουν και συμπεράσματα για το πως σκέφτονται ή βλέπουν τους άλλους πολλοί από εμάς..Και από ότι βλέπω,το συμπέρασμα που βγαίνει είναι το γνωστό (παραφρασμένο λίγο):
"..Και οι άσχημοι έχουν ψυχή.."

Gordon συμφωνω απόλυτα μπορεί και να σαι άσχημος και να κάνεις θραυση ο Κασελ άλλωστε είχε σύζυγο την ωραιότερη γυναικα αυτήν την στιγμή στο σινεμα όπως θεωρείται.
Το ότι μια απλή,συνηθισμένη,μελαχρινή κυρία σαν την Μόνικα προτιμάει άσχημους άνδρες,αυτό δεν κάνει τους άσχημους ούτε όμορφους ούτε σέξι.Κάτι σαν και αυτούς που μπορεί να καθίσουν σε ένα Χριστουγεννιάτικο τραπέζι,ή ακόμα καλύτερα σε ένα Πασχαλινό ελληνικό τραπέζι και να ζητάνε να φάνε τραχανά και ελιές!Αυτό ακριβώς έκανε η Μόνικα. Θέλει τον τραχανά!..Αφού σου αρέσει ο τραχανάς,μείνε με τον τραχανά..
(φίλη αριάδνη,χιούμορ είναι,ε..Η Μόνικα είναι ωραία και γυναικάρα (όχι φυσικά ανώτερη της Σαρλιζ μου).
Αλλά για τον Κασέλ (και τον Μπελμοντό),είπαμε!..Ανεξήγητο!)
 
Ε ρε και να σε ακουγανε κάποιοι άρρενες φίλοι μου να μιλάς έτσι για την Μονικα, πιπέρι στο στόμα θα σου βαζανε χα χα γι αυτούς ή Μονικα είναι ιδέα όχι μία απλή γυναίκα! Μπαμπι περιμένω να δω τι θα βάλεις στον Φαιδωνα
 
Στο Φαιδωνα θα βαλω αυτο που του αξιζει και αν εκανε αυτο που επρεπε, ισως να του εβαζα κατι παραπανω.
Οσο για τη Μπελουτσι ηταν παρα πολυ ομορφη στα νιατα της, αλλα δεν ανηκει στην κατηγορια των ανθρωπων που γεραζουν καλα.
Τωρα πια εκανε πολλες ρυτιδες και σακουλες σε λαιμο και ματια κι ενω ειναι 55 - 56, αν θυμαμαι σωστα, αρχιζει και μοιαζει σαν θειτσα.
Αντιθετα η Ρακελ Γουελτς που ειναι 80αρα, οχι μονο ειναι πανεμορφη, αλλα και πιο σεξυ τωρα απο ο,τι στα νιατα της.
Θα μου πεις η Ρακελ εκανε και ενα σωρο πλαστικες, ναι αλλα κι αλλες κανανε και γινανε σαν τη Λασκαρη που εμοιαζε με τον Ανδρεα Βουτσινα που εμοιαζε με τον Φλωρινιωτη.
Η Ρακελ ομως κουκλαρα και κυριως καλο dna. Γιατι αυτο το τελευταιο μετραει πανω απ' ολα.
 
Θα θελα να χα δει το μυστικό του άσπρου βράχου ώστε να δω εκεί τον Φαιδωνα πως ήτανε και τι αύρα έβγαζε ως ήρωας του Μαρη αλλά δυστυχώς. Συμφωνειτε πως ή Καλογεροπουλου γέρασε όμορφα όπως και ή Κοντού; Εκείνη όμως που είναι σαν κοριτσάκι είναι ή βανδουλακη
 
Τελευταία επεξεργασία:
Θα θελα να χα δει το μυστικό του άσπρου βράχου ώστε να δω εκεί τον Φαιδωνα πως ήτανε και τι αύρα έβγαζε ως ήρωας του Μαρη αλλά δυστυχώς. Συμφωνειτε πως ή Καλογεροπουλου γέρασε όμορφα όπως και ή Κοντού; Εκείνη όμως που είναι σαν κοριτσάκι είναι ή βανδουλακη
Tη Βανδουλακη δεν την ξερω. Μια Δανδουλακη ετυχε να εχω ακουστα, αν εννοεις αυτην.
Η Καλογεροπουλου γερασε αισχος και το μαλλι της θελει βαψιμο. Απαραδεκτη η εμφανιση της.
Η Κοντου ειχε κρατηθει καλα μεχρι καποια ηλικια, αλλα τωρα εγινε κι αυτη αστα να πανε και συν τοις αλλοις δειχνει σαν παχυς σκελετος.
 
Δανβουλακη ναι πω πω μην μου πεις αυτή κρατιέται !
 
Στο Φαιδωνα θα βαλω αυτο που του αξιζει και αν εκανε αυτο που επρεπε, ισως να του εβαζα κατι παραπανω.
Οσο για τη Μπελουτσι ηταν παρα πολυ ομορφη στα νιατα της, αλλα δεν ανηκει στην κατηγορια των ανθρωπων που γεραζουν καλα.
Τωρα πια εκανε πολλες ρυτιδες και σακουλες σε λαιμο και ματια κι ενω ειναι 55 - 56, αν θυμαμαι σωστα, αρχιζει και μοιαζει σαν θειτσα.
Αντιθετα η Ρακελ Γουελτς που ειναι 80αρα, οχι μονο ειναι πανεμορφη, αλλα και πιο σεξυ τωρα απο ο,τι στα νιατα της.
Θα μου πεις η Ρακελ εκανε και ενα σωρο πλαστικες, ναι αλλα κι αλλες κανανε και γινανε σαν τη Λασκαρη που εμοιαζε με τον Ανδρεα Βουτσινα που εμοιαζε με τον Φλωρινιωτη.
Η Ρακελ ομως κουκλαρα και κυριως καλο dna. Γιατι αυτο το τελευταιο μετραει πανω απ' ολα.
Ακριβώς Βambi, να προσθέσω και τη Σοφία Λόρεν?..Ήταν στην απονομή των Οσκαρ του 1999,όταν αυτή άνοιξε τον φάκελο απονομής για το βραβείο ξενόγλωσσης ταινίας και φώναξε "Ρομπέρτο" (νικήτρια "η ζωή είναι ωραία")..Ήταν εκπληκτική,φανταστική,πανέμορφη.
Και ήταν τότε 65 χρονών!..Τέλος πάντων,σας πήγα σε συζήτηση εκτός θέματος,συγγνώμη.
Bambi,περιμένουμε τη βαθμολογία σου για την εξάδα,και την αναγγελία της επόμενης..Ήδη τα "φτυάρια" μου,ρωτάνε και ανυπομονούν..
 
Μια παρέμβαση εκτός θέματος όπως το συνηθίζω: Μην κοιτάτε ποιον/ποιαν παντρεύεται κανείς. Κι η Αφροδίτη ήταν κυρία Ηφαίστου, αλλά μη μου πείτε ότι τον έβρισκε γοητευτικό, αυτόν ούτε η μάνα του δεν άντεχε να τον βλέπει. (Και βέβαια η Αφρούλα τον κεράτωνε αναίσχυντα με θεούς και με θνητούς.) Μην πω Μελάνια - Ντόναλντ και ρίξω το επίπεδο της συζήτησης
 
Μαρθα Βουρτση. Τα ωραιοτερα γυναικεια ματια του παλιου ελληνικου κινηματογραφου! Εριχνε τη ματια της η Μαρθα και λιωνανε και τα τσιμεντα. Τα κοιταζες και σου μιλουσαν! Ειδικα στις πρωτες της ταινιες ηταν ενα ονειρο. Ας πουμε στα Κιτρινα γαντια, ιδιως στη σκηνη του γλεντιου, δε χορταινω να τα κοιταω. Μετα με τα χρονια αρχισανε να αποκτουν σακουλες και να χαλανε. Στο Πεθαινω καθε ξημερωμα, 9 χρονια αργοτερα, δεν εχουν πλεον την ιδια ομορφια και την ιδια γλυκα.
Ομορφο προσωπο η Μαρθα, σωμα μετριο, ποδια γκουχου γκουχου, σεξ απηλ τιποτα σπουδαιο. Αναλωθηκε σε ηλιθια μελο της εταιριας Κιτσα Μπουλα και δυστυχως ετσι καταγραφτηκε στο μνημονικο και στο υποσυνειδητο μας. Υπηρξε ομως θαυμασια στην κωμωδια και σε ρολους κακιας. Ξαναδειτε την στο Σκληρο αντρα και στο Ραντεβου της Κυριακης και θα καταλαβετε τι εννοω. 4.
Ξενια Καλογεροπουλου. Το μονο που μου αρεσε πανω της ειναι το χαμογελο της. Πολυ γλυκο και ιδιοτυπο. Κατα τα αλλα, σεξυ οσο και η τσαντα που παιρνω στη λαϊκη. Και απο φωνη το απολυτο αισχος. Μπραβο της ομως και αυτο της το πιστωνω, δεν καταδεχτηκε ξεγυμνωματα και πορνοσκηνες σε ταινιες και περιοδικα. Και μιλαμε για το '60 που παμπολλες αλλες συναδελφοι της μας εδειχναν τον.....εσωτερικο τους πλουτο σε καθε ευκαιρια. Μερικες μαλιστα και ανευ ευκαιριας. 1.
Ελενη Ανουσακη. Στις πρωτες της ταινιες δεν μου αρεσε καθολου και σε τιποτα. Ειχε και εναν γρηγορο τροπο ομιλιας που με εκνευριζε. Αρχισα να τη συμπαθω απο δεκαετια του '70 κι επειτα και να τη βρισκω και ομορφη και σεξυ. Απο τις ελαχιστες Ελληνιδες που τους παει το πορτοκαλοκοκκινο μαλλι. Και στη Μαιρη Βιδαλη επισης. Δεν συμφωνω με καποιες καλλιτεχνικες της επιλογες στη δεκαετια του '80 και δεν μου αρεσουν οι πολιτικες της πεποιθησεις, αλλα εχει κατι που με κανει να τη συμπαθω. Σεξ απηλ 5.
Φαιδων Γεωργιτσης. Bρε παιδια, μια φορα να τον εβλεπα χωρις εκεινη την αθλια, την ανεκδιηγητη, τη φρικαλεα φραντζα και τι στον κοσμο! Ο Φαιδων εκει! Επεμενε να την εχει ακομα και στις αρχες του '60 που οι αντρες κουρευαν το μαλλι κοντο - κοντο. Καλα οταν προχωρησε η δεκαετια δεν το συζηταμε. Ηρθε εκεινη η αισχρη μοδα με το μακρυ μαλλι στους αντρες, οποτε και ο Φαιδων συνεχισε ακαθεκτος. Φαιδων: Τι ομορφο ονομα! Αν ειχα γιο, θα ηθελα να τον ελεγαν ετσι αρκει βεβαια να ηξερε και ο κοσμος να το κλινει σωστα, πραγμα λιγο δυσκολο και τοτε και τωρα.
Λοιπον ο Φαιδων περα απο τη φραντζα του για την οποια τοσο λογο εκανα, ηταν πιθηκομουρης. Επισης δεν ηταν ιδιαιτερα σεξυ. Απο υποκριτικη μετρια πραγματα οσον αφορα το δραμα. Στην κωμωδια ομως ηταν αστερι! Οχι μονο στον κινηματογραφο, αλλα και στην τηλεοπτικη σειρα του 1984, Παραμυθια πισω απ' τα καγκελα, οπου εδωσε ρεστα! 4.
Γιωργος Κωνσταντινου. Τον λατρευω για το ταλεντο του! Ηθοποιαρα, σεναριογραφος, σκηνοθετης. Ο Ελληνας Σπενσερ Τρεϊσι, οσον αφορα τις κωμωδιες, αλλα εξαιρετικος και στο δραμα. Αχαρος λογω υψους, που να κουμανταρεις το 1,90 και μακαρι να ηταν 10 με 15 εκατοστα κοντυτερος για να αφηνε ολη τη γλυκα που εχει να βγει στην επιφανεια. Γιατι ειναι γλυκος, γλυκυτατος και συμπαθεστατος. 6.
Βαγγελης Βουλγαριδης. Οχι, δε θελω να γραψω. Δε νιωθω καλα οταν φερνω στο μυαλο μου χαζοχαρουμενους βουτυρομπεμπεδες.
Τωρα τι ειδε ο Δαλιανιδης και στον Εγωισμο εβαλε τη Λασκαρη να τρελαινεται επειδη τον εχασε, δεν ξερω. Αβυσσσος η δαλιανιδειος ψυχη! Και το ωραιο ειναι οτι η Λασκαρη στην ταινια τα ειχε ηδη με τον Σπυρο Φωκα, αλλα αυτη ηθελε το ζαβο. Μεγας εισαι Κυριε και θαυμαστα τα εργα σου! Μηπως θα ηταν καλυτερα να ειχαν αντιστραφει οι δυο αντρικοι ρολοι; Λεω μηπως....
Σημερα λεω να φανω γενναιοδωρη γι' αυτο θα βαλω 0.
 
Πίσω
Μπλουζα