Βγαζει ο Spectrum 15 χρωματα;

billy είπε:
Η προτίμηση έτσι κι αλλιώς ελάχιστη σημασία έχει, διότι ασχέτως για ποιό game μιλάμε, σε τελική ανάλυση το ίδιο τροπάρι θα ακούσεις απο αυτούς: "στον spectrum το παιχνίδι είναι καλύτερο". :p
Μα αυτό ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ!!!!! Κάποια πράγματα είναι αξιώματα!!!!!! :D :D
 
Ε, μα ναι. :diablotin:
 
...θέλω να πλακωθώ και εγώ μαζί σας αλλά στο θέμα σπέκτρουμ-αμστραντ είμαι οπαδός και των 2. :)

Αν θέλετε να με παίξετε και μένα απλά γράψτε πόσο χάλια δείχνει το τάδε παιχνίδι σε st και πόσο καλά σε αμίγκα! Εκεί θα σολάρω... :p
 
Οπότε εσένα θα σου χαρίσουμε έναν..... Commodore 64!!!!!

Οπαδός και των CPC και του ZX ε; Χμ. Μήπως είναι καιρός για ιατρική βοήθεια;;;;; :p :p
 
phil_vr είπε:
Mια εικονα χιλιες λεξεις. Και 1.000.000 pixels να ελειπαν o CPC ακομα δειχνει σαν να συγκρινεις Amiga με.. Spectrum!!! Xαχαχαχα.. :)
Δεν είναι πάντα έτσι. Στο θέμα ανάλυση vs χρώμα πότε κερδίζει το ένα και πότε το άλλο. Άσε που η παλέτα του CPC δεν ήταν και η πιο...καλόγουστη. :)

Βέβαια οι Spectrumάδες το έχουν το συνήθειο να μας βγάζουν τυφλούς, κουφούς και κουλούς αν δεν αναγνωρίζουμε το πόσο καλύτερα ήταν τα παιχνίδια στον Spectrum! :)
 
Λύστε μου μια απορία:

Γιατί οι Amstradόβιοι μιλάτε συνεχώς για χρώμα στο CPC; Οι περισσότεροι με πρασινόμαυρο μόνιτορ το είχατε αγοράσει.... :p :p

(Όχι ότι δεν σας ζήλευα.... Θανάσιμα σας μισούσα!!!!!! )
 
ξερεις τι ειναι να εχει ολοκληρο ακτινολογικο μηχανημα σπιτι σου?

Επαιζες ενα διωρακι CPC και μετα η "θωρακος" ηταν σταμπα στον απεναντι τοιχο. Πολυ προχω λεμεεεε
 
Ενω εσυ που καθοσουν στο 1 μετρο απο εκεινες τις πρωτες εγχρωμες τηλεορασεις εισαι οκ ?.... στο ευχομαι βεβαια - αλλα μην εχεις αυταπατες.

Παρολα αυτα - οσοι τον αγορασαμε με πρασινο μονιτορ - βρισκαμε καποιο modulator (original ειχε 15000 , μαιμου γυρω στις 7000) και τα "καταφερναμε". Στο φιναλε αξιζε μιας και τα χρωματα στον cpc ηταν πολλα - ουτε μουσταρδουλες ουτε παστελ.

Τωρα αν σου φαινονται πολλα τα 7 χιλιαρικα - υπολογισε ποσα interface χρειαζοσουν για να κανεις βασικα πραγματα στον 48k....
 
Δηλαδή ήταν χειρότερο και από το 1084 της Amiga;

Πάντως πολύ ζηλώ το έγχρωμο σε Amstrad........

Ξέχασα, δεν το είχα αποκτήσει ποτέ ούτε το ένα, ούτε το άλλο... Απλά μου έτρεχαν τα σάλια.
 
Wally είπε:
ξερεις τι ειναι να εχει ολοκληρο ακτινολογικο μηχανημα σπιτι σου?
Επαιζες ενα διωρακι CPC και μετα η "θωρακος" ηταν σταμπα στον απεναντι τοιχο. Πολυ προχω λεμεεεε
Η τηλεόρασή σου, όπου "απολάμβανες" τα "υπέροχα γραφικά" του spectrum σου, σε έλουζε με *πολύ* μεγαλύτερη ακτινοβολία (ήσουν και στο μισό μέτρο, προσπαθώντας να ξεχωρίσεις που είναι τα sprites σε σχέση με το background). Sad, but true. :tease: (Για προγραμματισμό, παίξιμο adventure, ή ό,τι έχει να κάνει με κείμενο γενικότερα σε TV της εποχής, ας μην το συζητήσουμε καλύτερα...).

"Εσείς, πόση ακτινοβολία φάγατε σήμερα;" :p

---EDIT---

με πρόλαβε ο Herco !! :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είχαμε 3 μέτρα καλώδιο billy!!!! :p :p
 
πάντως θυμάμαι μετά από πολύωρο gaming που έκλεινα το μόνιτορ gt65 και φωσφόριζε το υπνοδωμάτιο όλο το βράδυ...επίσης θυμάμαι στο ctm 644 του ξαδέρφου μου που στο δίωρο τα μάτια μου γούρλωναν από την ακτινοβολία και οι γονείς άρχιζαν την πάρλα για "τρελάδικα", μηχανήματα του διαβόλου κλπ! Στο σπέκτρουμ δεν είχα ποτέ συνδέσει έγχρωμη τηλεόραση και έπαιζε μόνιμα σε ασπρόμαυρη! Λίγο πριν πάρω τον 6128 το 1987 θυμάμαι με άφησαν και το έβαλα στην έγχρωμη του σαλονιού...μικρή διαφορά! :p

pooky(1) είπε:
Οπότε εσένα θα σου χαρίσουμε έναν..... Commodore 64!!!!!
Οπαδός και των CPC και του ZX ε; Χμ. Μήπως είναι καιρός για ιατρική βοήθεια;;;;; :p :p
κομοντορ 64 απέκτησα...πέρυσι! Με τα υπόλοιπα περασα τα παιδικά μου χρόνια...ότι και να λες σε λιώνω όποτε θέλεις στο jumping jack!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χε χε!!!!

Όμορφα!!!!

Τελικά όλοι μας οι 8-bit της εποχής των '80s είχαμε πρόβλημα με την έγχρωμη απεικόνιση!!!!
 
Εγώ, μία δήλωση μόνο θέλω να κάνω:

Σε αυτό το thread, είναι κύριοι, σειρά μου να θυμώσω...

Αλλάξτε τον τίτλο του σε "Είναι καλαίσθητα, τα παιχνίδια που βγάζουν 15 χρώματα ταυτόχρονα, στον Spectrum;" διότι στο ερώτημα του αρχικού τίτλου, έχω απαντήσει εγώ ήδη, από τις πρώτες δύο σελίδες.

Άρα είμαστε όλοι ξανά off topic...
 
Δεν υπαρχει νοημων ανθρωπος να ειχε δει για πρωτη φορα (η και κατ επαναλειψη) 464 η 6128 και να μην ηθελε να τον κλεψει εκεινη την στιγμη απο τον φιλο η ξαδερφο που το πρωτοειδε. Αλλα οταν εχεις αγορασει ενα.. χμ.. μηχανημα για τα παιδια ενος κατωτερου θεου (!) και ΔΕΝ σε παιρνει να δικαιολογησεις νεο μηχανημα παρομοιας χρησης (δηλαδη παιχνιδομανι που δεν δικαιολογειται στους γονεις με την καμια ειδικα οταν εχεις ενα) τοτε μπορεις μονο να το "μισησεις" και να ορκιστεις αιωνια εχθρα και μη παραδοχη του αυτονοητου.

Στο συγκεκριμενο παιχνιδι παντως εκτος απο τα γραφικα και τα χρωματα που κανουν καθε νοημων ανθρωπο να μην θελει να υποβαλει τα ματια του σε τετοιο μαρτυριο (μονο καποιος με αχρωματοψια ισως να μπορουσε να το εκτιμισει!), γελιο προκαλουν και τα ηχητικα εφε. Συγκεκριμενα το πικιπικιπικι που εχει για ηχο μου θυμιζει το μπακακακι που εκανε ο Ζηκος στον Κιτσαρα στην ταινια Της Κακομοιρας! Αλλα δεν μπορω να πω.. κρυσταλλο ο ηχος! Χαχαχαχα :)

Ειναι αποριας αξιο παντως πως καταφερνουμε παλι να καταληξουμε σε ματς λασπης για τον CPC σε thread "ανωτεροτητας" και απλετων δυνατοτητων αντιπαλου μηχανηματος! Πανδαισια ταυτοχρονων χρωματων, υψηλες αναλυσεις, αποτελεσμα για γελια.. ωχ ρε συ ξεμειναμε απο πυρομαχικα.. ποια τεχνη ξερουμε? Α ναι: φαε λασπη CPC!! Χαχαχα :)
 
phil_vr είπε:
Δεν υπαρχει νοημων ανθρωπος να ειχε δει για πρωτη φορα (η και κατ επαναλειψη) 464 η 6128 και να μην ηθελε να τον κλεψει εκεινη την στιγμη απο τον φιλο η ξαδερφο που το πρωτοειδε. Αλλα οταν εχεις αγορασει ενα.. χμ.. μηχανημα για τα παιδια ενος κατωτερου θεου (!) και ΔΕΝ σε παιρνει να δικαιολογησεις νεο μηχανημα παρομοιας χρησης (δηλαδη παιχνιδομανι που δεν δικαιολογειται στους γονεις με την καμια ειδικα οταν εχεις ενα) τοτε μπορεις μονο να το "μισησεις" και να ορκιστεις αιωνια εχθρα και μη παραδοχη του αυτονοητου.
Αχ, αν πάρω θέση θα με φάνε οι οπαδοί του Θείου, αλλά έχεις δίκιο!

Και αν βάλεις "Apple" όπου "Amstrad" η δήλωσή σου γίνεται διαχρονικότατη!!!!!!!!!!!!!!!! :) :)
 
Kάτι που μου άρεσε σχετικά με τον cpc, ήταν και ο τρόπος που τον αντιμετώπιζαν στην Ελλάδα, όπου ήταν και ιδιαίτερα δημοφιλής.

Ηταν ο μόνος υπολογιστής όπου έβλεπες στο Top-10 του Pixel τίτλους όπως το Art Studio - σημάδι ότι ο κόσμος είχε αναγνωρίσει το μεγάλο θετικό σημείο του amstrad (δηλαδή τα γραφικά χωρίς clash και την κατά *πολύ* ανώτερη χρωματική παλέττα του συγκριτικά με τους CBM & Spectrum), και δούλευε περισσότερο τα ανάλογα προγράμματα, σε σχέση με τα υπόλοιπα οκτάμπιτα μασίνια.

Η επιλογή μου να τον αποκτήσω με έγχρωμο μόνιτορ (έστω και "θυσιάζοντας" το πολυαγαπημένο μου 2600), αισθάνθηκα ότι με δικαίωσε 200%
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είχες έγχρωμο τότε; Και δεν σε ήξερα, ε;

Πω πω με έπιασε μια ρετρό ζήλεια που δεν περιγράφεται!!!!!!!!!!
 
Θα εκπλαγεις ποσοι ειχαν εγχρωμο pooky. Οπως ξαναειπα οταν θα ειχε γινει το πρωτο βημα και θα ειχαμε τον μπαμπα να εχει περασει την πορτα του micropolis, εκει ηταν τελειωμενο παιχνιδι. Οταν ειχα παρει τον δικο μου ειχα κανει ψηστηρι για πρασινο (οτιδηποτε αρκει να εμπαινε Amstrad στο δωματιο μου). Θυμαμαι που ο πωλητης ειχε και τα δυο μηχανηματα (πρασινο και εγχρωμο σε 6128αρηδες) και εδειχνε διαφορα, ενω ο πατερας μου ειχε κολησει στο εγχρωμο και ρωτουσε για εκεινο το μηχανημα. Οταν ειπε την μαγικη λεξη "Αυτο δεν ειναι που θες?" και ανεπαισθητα ειπα ναι πιστευοντας οτι εννοουσε το μηχανημα γενικα ενω μετα θα με εριχνε στο πρασινο μονιτορ, λεει το θεϊκο που με εστειλε "Ενταξει, θα το παρουμε αυτο" ενω ηταν μπροστα στο εγχρωμο!
 
Πίσω
Μπλουζα