Γιατί η μάνα μου μπορεί και δουλεύει Ubuntu..

Leon είπε:
Η φιλοσοφία ενός σωστού user interface είναι να μπορεί να χρησιμοποιηθεί από τον καθένα χωρίς να χρειάζεται να μάθει απολύτως τίποτα. Να είναι τόσο φυσικό όσο να αναπνέει. Οι υπολογιστές φτιάχτηκαν για να διευκολύνουν τη ζωή μας, όχι για να τη δυσκολεύουν. Δυστυχώς είμαστε ακόμα πολύ μακριά από αυτό το στόχο.
Σύμφωνοι. Αλλά αυτό ισχύει για όλα τα λειτουργικά συστήματα που υπάρχουν σήμερα.

Leon είπε:
Όσο για το linux είτε δεν θέλει είτε δεν μπορεί να γίνει ένα OS φιλικό προς τον χρήστη, το σίγουρο πάντως είναι ότι δεν είναι.
Όσο για τα windows είτε δεν θέλουν είτε δεν μπορούν να γίνουν ένα OS φιλικό προς τον χρήστη, το σίγουρο πάντως είναι ότι δεν είναι.

Leon είπε:
Παράδειγμα: Σήμερα προσπαθούσα να εγκαταστήσω το Open Office 3.0: Δεν υπάρχει στα repositories οπότε πάμε για manual install....Το Synaptic δεν εγκαθιστά πακέτα που έχεις κατεβάσει στο σκληρό...Άρα κάντο μόνος σου. Και δεν είναι ενιαίο άρα πρέπει να τα κάνεις double click ένα-ένα για να τα κάνεις install (δηλαδή δουλειά για ισοβίτες). Χάθηκε να υπάρχει ένας ενιαίος installer και μετά να μπορώ να επιλέξω τί θα εγκαταστήσω και τί όχι; Άρα εγκατάσταση με κονόλα Άσε που πρέπει να κάνεις πρώτα uninstall την προηγούμενη έκδοση του office. Και επειδή πάλι δεν είναι βολική η απεγκατάσταση από το GUI, πάμε πάλι στη κονσόλα...

Και επειδή η Ελληνική έκδοση του Open Office ΔΕΝ έχει μέσα το Ελληνικό λεξικό (ήμαρτον!) πρέπει να το κάνεις και αυτό manually. Πάω στα extensions για να το κάνω add και...κρεμάει. Άρα uninstall (πάλι από την κονσόλα) και reinstall του Open Office 2.4 (και τράβα ψάχνε όλα τα πακέτα που χρειάζεσαι).

Αν αυτό το θεωρείτε φιλικό user interface και ότι μπορεί να το κάνει και η μάνα μου, ε τότε τί να πω....
1. Η μάνα σου δεν θα χρειαζόταν ποτέ την έκδοση 3.0 του openoffice. Βασικά δεν θα ήξερε τι είναι η έκδοση 3.0 και η 2.4. Μια χαρά έγραφε τα εγγραφάκια της με την 2.4 λοιπόν.

2. Η διανομή που διάλεξες, δεν ξέρω ποια είναι αυτή, προφανώς έχει την παλιότερη έκδοση γιατί η 3.0 είναι αρκετά καινούρια. Όποιος θέλει να κάνει δουλειά και να έχει ένα σταθερό σύστημα μπορεί να το χρησιμοποιήσει άνετα και το παλιό. Αν εσύ θέλεις να παίζεις και να δοκιμάζεις ότι latest and greatest υπάρχει σίγουρα υπάρχουν διανομές που είναι καλύτερες γι'αυτό το σκοπό. Υπάρχουν διαφορετικές διανομές που είναι καλύτερες για κάποιον που δεν θέλει να βάλει χέρι ποτέ στο PC του και να κάνει απλά τη δουλειά του και διαφορετικές γι'αυτούς που θέλουν να πειράζουν και να ασχολούνται όλη την ώρα. Εσύ προφανώς έκανες λάθος επιλογή για αυτό που θέλεις να κάνεις. Διάλεξε μια άλλη διανομή λοιπόν η οποία θα σου δίνει το τελευταίο παιχνιδάκι έτοιμο να παίξεις.

3. Μήπως το ίδιο ισχύει και για την ελληνική έκδοση του openoffice για windows και το ελληνικό λεξικό; http://el.openoffice.org/about-downloads.html

4. Δηλαδή εσένα στα windows δεν σου κρέμασε ποτέ πρόγραμμα και μετά έπρεπε να κάνεις "μαγικά" για να αναστήσεις το PC; Εγώ πάλι γιατί έχω διαφορετική εμπειρία ψάχνοντας να γράψω ακαταλαβίστικα ξόρκια σε έναν ατελείωτο λαβύρινθο που λέγεται registry;

Γενικότερα αποφεύγω να μπαίνω σε συζητήσεις αυτού του είδους. Επειδή στο 99,9% των περιπτώσεων δεν καταλήγουν πουθενά. Σταματάω εδώ γιατί θα καταλήξω να επαναλαμβάνω τα ίδια και τα ίδια. Θα αφήσω τη μητέρα μου να χρησιμοποιεί ένα λειτουργικό το οποίο κάποιοι πιστεύουν ότι δεν είναι έτοιμο γι'αυτή. Προφανώς η ίδια κάνει κάτι σοβαρά λάθος αφού δεν έχει συναντήσει κανένα πρόβλημα.
 
Εξαρχης λεω οτι δεν ειμαστε εδω για να πεισουμε κανεναν που δεν θελει να πειστει.

η εκφραση

Όσο για το linux είτε δεν θέλει είτε δεν μπορεί να γίνει ένα OS φιλικό προς τον χρήστη, το σίγουρο πάντως είναι ότι δεν είναι.
την οποια ξαναδιαβασα αλλες 2-3 φορες μεχρι τωρα δεν συναδει με τον σκοπο λειτουργιας αυτου του subforum - αν το θελετε ετσι, πειτε μου να το κλεισω - δεν θα γινει εδω insomnia για κανενα λογο. Αυτο συνεβη μεν στο παρελθον αλλα δεν θα συμβει ξανα.

Οποιος θελει να ασχοληθει θα βρει εδω σχολια και ενημερωση απο αυτους που τους αρεσει το συγκεκριμενο λειτουργικο - και μεχρι εκει - δεν εχουμε σκοπο να αποδειξουμε τιποτα ουτε να προσυλητησουμε κανεναν και ποσο μαλλον καποιον/ους που εχουν ξεκαθαρη αποψη για το GNU/Linux.

Οσο γιαυτο που αναφερει ο φιλος Λεον - καλο θα ειναι μιας και δεν θελεις να μπλεξεις με χειροκινητες εγκαταστασεις και πιθανον μεταγλωττισεις κλπ κλπ να ακολουθεις τον δρομο που "χαραζει" η εκαστοτε διανομη σου. Αν δεν περιλαμβανει την οποια νεα εκδοση των προγραμματων που χρειαζεσαι - τοτε περιμενε μεχρι να περιληφθουν.

Οταν βαζεις "χερατα" τα πακετα μεσα στο "δεντρο" τοτε προκαλεις αρχικα πιθανο "σπασιμο" του packet manager και κατοπιν πιθανο "κρεμασμα" της εγκαταστασης.

Και τοτε δεν θα σε σωσει το Synaptic (που ειναι απλα ενα front end του dpkg) και θα αναγκαστεις να καταφυγεις στην κονσολα.
 
ε,μια και μιλαμε για ενημερωση,ισως μπορεσει καποιος να μου λυσει μια απορια για το ubuntu,δε ξερω αν ισχυει για το λινουξ γενικοτερα.

οταν παω να κανω install updates,βλεπω να λεει κατι για bsd (νομιζω cups-bsd) απο αυτα που κατεβαζει,που κολλαει το bsd ακριβως?εχει σχεση με το bsd λειτουργικο?
 
Το cups ειναι το interface για να δουλευουν οι εκτυπωτές στο linux, μαλλον, υποθέτω οτι χρησιμοποιεί κοινά libraries με το bsd.
 
Telamonas.stokos είπε:
Εξαρχης λεω οτι δεν ειμαστε εδω για να πεισουμε κανεναν που δεν θελει να πειστει.
η εκφραση

την οποια ξαναδιαβασα αλλες 2-3 φορες μεχρι τωρα δεν συναδει με τον σκοπο λειτουργιας αυτου του subforum - αν το θελετε ετσι, πειτε μου να το κλεισω - δεν θα γινει εδω insomnia για κανενα λογο. Αυτο συνεβη μεν στο παρελθον αλλα δεν θα συμβει ξανα.

Οποιος θελει να ασχοληθει θα βρει εδω σχολια και ενημερωση απο αυτους που τους αρεσει το συγκεκριμενο λειτουργικο - και μεχρι εκει - δεν εχουμε σκοπο να αποδειξουμε τιποτα ουτε να προσυλητησουμε κανεναν και ποσο μαλλον καποιον/ους που εχουν ξεκαθαρη αποψη για το GNU/Linux.

Οσο γιαυτο που αναφερει ο φιλος Λεον - καλο θα ειναι μιας και δεν θελεις να μπλεξεις με χειροκινητες εγκαταστασεις και πιθανον μεταγλωττισεις κλπ κλπ να ακολουθεις τον δρομο που "χαραζει" η εκαστοτε διανομη σου. Αν δεν περιλαμβανει την οποια νεα εκδοση των προγραμματων που χρειαζεσαι - τοτε περιμενε μεχρι να περιληφθουν.

Οταν βαζεις "χερατα" τα πακετα μεσα στο "δεντρο" τοτε προκαλεις αρχικα πιθανο "σπασιμο" του packet manager και κατοπιν πιθανο "κρεμασμα" της εγκαταστασης.

Και τοτε δεν θα σε σωσει το Synaptic (που ειναι απλα ενα front end του dpkg) και θα αναγκαστεις να καταφυγεις στην κονσολα.
Δεν ξέρω τί γίνεται στο insomnia (και φαντάζομαι ότι μάλλον δεν θέλω να μάθω) αλλά δεν έχω καμιά διάθεση αντιπαράθεσης, πόσο μάλλον trolling. Απλά όταν υπάρχει λόγος είναι λογικό να υπάρχει και αντίλογος. Όταν κάποιος γράφει πως η μητέρα του έγινε full χρήστης Linux, προσπαθώντας να αποδείξει ότι το Linux είναι φιλικό ακόμα και... για τη μαμά του χρήστη, είναι λογικό να υπάρχει και απάντηση. Γιατί η δική μου εμπειρία, αλλά και πολλών άλλων, λέει το αντίθετο. Διάλογος γίνεται, όχι μάχη.

Δεν θα έμπαινα σε ένα thread για linux που εξηγεί για παράδειγμα πώς να κάνετε εγκατάσταση του τάδε και να αρχίζω να λέω "τι είναι αυτά! Το linux δεν παλεύεται με τίποτα!" Όμως αν κάποιος ισχυρίζεται κάτι που θεωρώ ότι δεν ισχύει ε τότε θα απαντήσω (κόσμια πάντα).
 
Βρε παιδιά άλλο χρήστης Linux άλλο developer. Μην συγχέουμε αυτές τις δύο έννοιες.

Το Linux είναι απλό στη χρήση του, απλό όπως και τα Windows. Κάποια πράγματα γίνονται διαφορετικά, οκ, εδώ και η M$ τη πάτησε με τα Vista. Άλλαξε πολλά πράγματα μαζεμένα και τσίνησαν οι χρήστες. Και καλά είχαν μεγάλες απαιτήσεις σε hardware λες και ήξερε ο κάθε ένας που αγόραζε μηχάνημα από το ράφι τι εστί hardware.

Τεσπα, μη βγούμε off topic το Linux μπορεί άνετα να κάνει ότι και τα Win όσον αφορά περιήγηση net, συγγραφή κειμένων, θέαση ταινιών, ακρόαση μουσικής και τα λοιπά. Αυτές είναι και οι λειτουργίες που ο μέσος ή ο απλός χρήστης θέλουν. Κανένας απλός χρήστης δεν θα κάτσει να γράψει εφαρμογή ή να κάνει reverse engineering. Κανένας απλός χρήστης δεν χρειάζεται autocad, photoshop και τα λοιπά.

Δεν έχω ασχοληθεί εκτενώς με Linux αλλά σήμερα είδα WOW να παίζει άνετα μέσω wine και σε μηχάνημα όχι τίποτε τρελλών προδιαγραφών. Το φιλαράκι που μου το έδειξε δεν ασχολείται με άλλα παιχνίδια και δεν μπορούσε να μου πει αν κάτι άλλο παίζει ή όχι, αλλά για δυόμιση ώρες που παίξαμε δεν έγινε ούτε crash, ούτε καμία εφαρμογή φρήζαρε, ούτε φυσικά το wine δημιουργησε το παραμικρό glitch.

Φαντάζομαι, αν και δεν μπροώ να το γνωρίζω με σιγουριά, ότι και τα άλλα παιχνίδια δεν θα έχουν πρόβλημα, ΟΚ, μπορεί κάτι να μην παίζει, αλλά αυτό είναι και φυσιολογικό και αποδεκτό.

Ο φίλος είναι γνώστης του Linux χρόνια ολάκερα, από το 1995 που τον ξέρω ασχολείται με UNIX. Χρησιμοποιεί κονσόλα κατά κόρον. Μου είπε μάλιστα ότι με τη κονσόλα τα πράγματα γίνονται γρηγορότερα, αλλά απαιτεί γνώση εντολών και, φυσικά, κάποιος να έχει διάθεση και θέληση να ασχοληθεί και να μάθει.

Δεν θυμάμαι διανομή που έχει στημένη, αλλά αυτό που ξέρω είναι ότι στο αρχαίο celeron που διαθέτει, το λειτουργικό πέταγε.

Θετικότατες οι εντυπώσεις λοιπόν, ειδικά για κάποιον που θέλει να παίζει και παιχνίδια που τρέχουν αποκλειστικά σε win πλατφόρμα. Δύσκολο για κάποιον που έχει συνηθίσει σε win περιβάλλοντα τόσα χρόνια τώρα; Αδιαμφισβήτητα ναι, βουνό θα έλεγα κάποια πράγματα. Ακατόρθωτο; ΌΧΙ. Θέληση να υπάρχει και όλα γίνονται.

Άλλωστε πριν τα win με DOS δουλεύαμε και ψάχναμε το πλήκτρο. Τώρα στην κονσόλα θα κολλήσουμε; Άσε που έχει τρελλή φάση..........
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Saulot είπε:
Το cups ειναι το interface για να δουλευουν οι εκτυπωτές στο linux, μαλλον, υποθέτω οτι χρησιμοποιεί κοινά libraries με το bsd.
ωστε,κοινα libraries με το bsd?ενδιαφερον......ευχαριστω.
 
Άντε να γράψω και κάτι χρήσιμο (αλλά άσχετο με το παρόν θέμα). :D

Rakeesh είπε:
Το τελευταιο που μου την εσπασε: στο firefox/Gnome δεν μπορω να αποθηκευσω εικονα με drag and drop ουτε μπορω να κρατησω link στο σκληρο.
Κάτι παίζει με τις ρυθμίσεις σου. Εδώ δουλεύει τέλεια. Δες αν δουλεύει με ένα φρέσκο χρήστη.

Wally είπε:
Γιατι να μην μπορει καποιος με GUI να απεικονισει την grep???
Ωχωχωχ, μεγάλη κουβέντα. Δεν νομίζω να είναι δυνατόν να μπορέσει κανένας να μετατρέξει σε γραφικό περιβάλλον 100% την grep, ή και τη sed πχ. Κάποιο μικρό υποσύνολο των δυνατοτήτων ίσως, αλλά η δύναμη των παραπάνω εντολών δεν "χωράει" σε gui. Σκέψου ότι η μεγαλύτερη χρησιμότητα τους είναι σε pipes, τα οποία είναι αδύνατο να παρασταθούν σε γραφικό περιβάλλον. Μόνο στην περίπτωση που δημιουργηθεί κάποιο backend σε στυλ gstreamer γι'αυτή τη δουλειά μόνο. Αλλά και πάλι η χρήση του θα ήταν εξαιρετικά περίπλοκη, ίσως περισσότερο από ότι είναι στην κονσόλα και θα χάσουν ένα από τα μεγαλύτερα πλεονεκτήματα τους: τη γρήγορη κλήση/χρήση.

Pooky είπε:
Φίλε Teflon επειδή:
- Αποκτώ netbook που έχει linux αλλά δεν με ενδιαφέρει να κρητήσω,

- Πρέπει η διανομή να χωράει στα 8 giga του SSD που έχει,

- Πρέπει να τρέχει με 512 mega ram,

Στείλε ένα link αν το Zen πληροί τις παραπάνω προϋποθέσεις.

Για την ιστορία το netbook είναι το acer aspire one 110L που μου βγαίνει κοντά στα 220 ευρώ, σκέφτομαι να το χτυπήσω εντός των ωρών - ημερών για να παίξω κυρίως με linux μια και χρόνο έχω και θα ήθελα κάτι παραπάνω να κάνω.
Το συγκεκριμένο μηχανάκι έχει αναφερθεί πως δουλεύει άψογα με Zenwalk. Στο σκληρό το Zenwalk καταλαμβάνει κάτι λιγότερο από 2GB μετά την εγκατάσταση και ουσιαστικά δεν θα χρειαστεί να προσθέσεις τίποτα παραπάνω, ενώ 512MB RAM είναι υπεραρκετά.

Μην αποκλείεις πάντως το προεγκατεστημένο λειτουργικό. Είναι ήδη προρυθμισμένο να τρέχει άψογα σ'αυτό το μηχανάκι και τις βασικές δουλειές για τις οποίες μπορεί κάποιος να χρησιμοποιήσει αυτού του είδους τα μηχανάκια θα τις κάνει εύκολα.

starsky είπε:
ωστε,κοινα libraries με το bsd?ενδιαφερον......ευχαριστω.
Μη σε παραξενεύει αυτό. Δεν χρησιμοποιούν μόνο κοινά libraries αλλά και πολλά βασικά προγράμματα αλλά και περιβάλλοντα εργασίες και εφαρμογές. Μέχρι και drivers στον πυρήνα έχουν κοινό κώδικα μεταξύ linux/bsd.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ευχαριστώ πολύ φίλε gapan για τιε πληροφορίες.

Το Linpus με το οποίο έρχεται το συγκεκριμένο μηχανάκι είναι πολύ "λίγο" για τις δυνατότητές του.

Η τιμή του είναι "χώμα" και θα το πάρω εντός ολίγου.

Χμ, για να δω τι θα κάνει με το ADSM modem........
 
Φιλε gapan δεν διαφωνω.

Απλα εγω θα βγαλω το καπελο στη ομαδα που θα μας απαλαξει επιτελους απο τα GUI 20αετιας που μας βασανιζουν (αναφερομαι σε ολα τα σημερινα λειτουργικα).

Ελεος πια
 
@ Pookyman

Η χρηση ειναι αυτη που καθοριζει το αν ενα λειτουργικο ειναι λιγο ή πολυ. To συγκεκριμενο μηχανακι ειναι αυτο που ειναι - ενα netbook για το δρομο και οχι ενα workstation - απο αυτη τη σκοπια το Linpus Linux Lite ειναι υπεραρκετο και στη συγκεκριμενη περιπτωση πολυ καλα "δεμενο" με το hardware.

Και μιας και εχουμε πιασει για τα καλα τις μανες μας σε αυτο το thread - ειναι υποθεση 2 λεπτων για οποιαδηποτε μανα να ξεκινησει να το δουλευει μιας και το "Simple Mode" του ειναι μεγαλη "ανακαλυψη".

Μοναδικο μελανο σημειο που βρηκα στο μηχανακι ειναι η μνημη RAM - ειναι υπεραρκετη για Linux χρηση - ειναι σχετικα λιγη για XP καταστασεις (κοινως ολα πανε αρκετα αργα)...και επειδη εκανα τη μαγκια να βαλω το extra dimmακι μονος μου, βρεθηκα αγκαλια με 15 βιδες απο ενα μηχανημα που εγινε φυλλο και φτερο, να εχω ξεplugαρει ολα τα φυσακια, να εχω τουμπαρει τη μητρικη (γιατι η υποδοχη ειναι απο πισω) και κατεληξα να κανω ταχυδακτυλουργικα για να το ξαναφερω και παντα με το αγχος μηπως κανω καμια ζημια. (λογικο αν συνειδητοποιησει κανεις το μεγεθος του)

Γενικα θα ελεγα οτι το Aspire ειναι εξαιρετικη επιλογη ως εχει και δεν θα το "πειραζα" για κανενα λογο - δουλευει μια χαρα και καλυπτει ολες τις αναγκες για τις οποιες θα το αγοραζε κανεις με το που θα το ανοιξει.

@ Wally

Θα φορας καπελο για αρκετο καιρο ακομα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι το AAO είναι μπελαλίδικο μηχάνημα για οποιαδήποτε αναβάθμιση, θέλει όχι απλά ξεβίδωμα, ξεμοντάρισμα κανονικό.

Στο λίγο που ασχολήθηκα με το Linpus, πραγματικά ακόμα και ο άσχετος χρήστης μπορεί να ξεκινήσει να δουλεύει αμέσως, μάλιστα η γυναίκα μου το βρήκε εξαιρετικό και πανεύκολο. Μάλιστα με ρώτησε γιατί δεν έχει αυτό το skin στα δικά της XP και όταν της απάντησα ότι δεν είναι XP αλλά Linux το κοίταξε περίεργα. Δεν το πίστευε ότι το Linux μπορεί να γίνει τόσο απλό.

Ειδικά το Acer Aspire One μπορεί να θεωρηθεί "υπεύθυνο" για την έναρξη της ενασχόλησης πολλών χρηστών με το Linux, ανά την υφήλιο.
 
Λοιπόν δεν ξέρω αν το Linux είναι κατάλληλο για το desktop αλλά είναι σίγουρα κατάλληλο για το netbook. To bloatware της Microsoft είναι τελείως ακατάλληλο για αυτά τα μηχανάκια. Αν το linux "κερδίσει τη μάχη" του netbook (που από ότι φαίνεται είναι από τις ταχύτερα αναπτυσσόμενες αγορές υπολογιστών), θα είναι σίγουρα ένα σημαντικό βήμα για την περαιτέρω διείσδυση του στον κόσμο των προσωπικών υπολογιστών.

Φυσικά φαντάζομαι κάποια απάντηση της MS, αλλά δεν ξέρω αν γίνεται αφού και τα 7 θα φοράνε το βαρύ και ασήκωτο πυρήνα των Σβήστα.
 
Η μάχη του netbook την έχει χάσει ήδη. Όλα τα τελευταία έρχονται με default XP.

H μνήμη ποια είναι σχεδόν σε όλα 1GB και οι επεξεργαστές θα γίνονοται πιο γρήγοροι οπότε θα αντέχουν.
 
Shock είπε:
Η μάχη του netbook την έχει χάσει ήδη. Όλα τα τελευταία έρχονται με default XP.H μνήμη ποια είναι σχεδόν σε όλα 1GB και οι επεξεργαστές θα γίνονοται πιο γρήγοροι οπότε θα αντέχουν.
Μάλιστα...Για πόσο ακόμα θα χρησιμοποιούμε λειτουργικό του 2001; Τα XP πρέπει να είναι το μακροβιότερο ενεργό λειτουργικό στην ιστορία. Και όπως πάει το πράμα θα το χρησιμοποιούμε για καμιά πενταετία ακόμα.
 
Κοίτα για netbook καλά είναι και τα XP αν συνειδητοποιήσουμε τι κάνει και τι δε κάνει ένα netbook.

Πάντως και τα XP θα πάρουν δρόμο σιγά-σιγά μιας και η Microsoft τριπλασίασε το κόστος downgrade προς τους OEM.
 
Leon είπε:
Τα XP πρέπει να είναι το μακροβιότερο ενεργό λειτουργικό στην ιστορία. Και όπως πάει το πράμα θα το χρησιμοποιούμε για καμιά πενταετία ακόμα.
Διόλου περίεργο αυτό για μένα....
 
Το μακροβιοτερο ενεργο λειτουργικο της ms ναι - γενικα οχι.

http://en.wikipedia.org/wiki/Unix#2000_to_present

1969 -> 2008 και εχει ακομα πολυ δρομο, μιας και κανεις δεν εχει γραψει κατι καλυτερο.
 
Telamonas.stokos είπε:
Το μακροβιοτερο ενεργο λειτουργικο της ms ναι - γενικα οχι.
http://en.wikipedia.org/wiki/Unix#2000_to_present

1969 -> 2008 και εχει ακομα πολυ δρομο, μιας και κανεις δεν εχει γραψει κατι καλυτερο.
E καλά δεν πάει έτσι γιατί υπάρχουν πολλές εκδόσεις του Unix που συνεχώς ανανεώνονται. Εδώ μιλάμε για μία συγκεκριμένη version που παραμένει ενεργή από το 2001.

Βέβαια αν το πάμε έτσι και τα Windows "αρχαία" είναι αφού ο πυρήνας των NT βασίζεται στο VMS του VAX.
 
E καλά δεν πάει έτσι γιατί υπάρχουν πολλές εκδόσεις του Unix που συνεχώς ανανεώνονται. Εδώ μιλάμε για μία συγκεκριμένη version που παραμένει ενεργή από το 2001.
Ε δεν ειναι επιχειρημα αυτο - αν ηταν ποτε δυνατον να ηθελε καποιος να αγορασει τα windows 3.1 και να βγαλει δικια του version......για το UNIX σφαζονται ακομα 40 χρονια μετα....αυτο κατι λεει.

Βέβαια αν το πάμε έτσι και τα Windows "αρχαία" είναι αφού ο πυρήνας των NT βασίζεται στο VMS του VAX.
Καλο...ξερω και το αλλο με τον Τοτο :D (αλλα συνεχιζουμε να ειμαστε εκτος θεματος)
 
Πίσω
Μπλουζα