Διαφημιστικά ελληνικών ταινιών

Εμένα του ρετρότερου θα μου θύμιζε Στέλλα Γκρέκα, αλλά πρώτα έμαθα το Γκρέκα Φιλμς και μετά τη Στέλλα. Αλλά ακόμη νωρίτερα έμαθα το άσμα με τους στίχους "κι η μάνα η Τούρκα κι η μάνα η Γκρέκα τους κλαιν' ακόμα" οπότε αυτό μου έρχεται στο νου με το Γκρέκα Φιλμς
 
34.jpg
34.jpg
 
Αυτό ήταν πριν εμφανιστούν οι παπαροκάδες, έτσι? Άρα προφητικό.
 
Όντως τα έχει όλα. Ακόμη και ορθογραφικά λάθη. Πολύ προτότυπο :D
 
Άκρως καλαίσθητη η αφίσα της ταινίας "Το ξένο είναι πιο γλυκό!".
 
Οι Βυζαντινοί γράφανε το "Πάσχα" Πdcxd? (και φυσικά άτονο, στο d να βάλεις τόνο?)

Πάντως να και μια διαφήμιση που ίσως να έλεγε αλήθεια. Γιατί να φέρω αντίρρηση στην εκτίμησή τους ότι το "Γεύση από Ελλάδα" ήταν κατώτερη ταινία?
 
Εγώ αναρωτιέμαι γιατί βάζουν το " έγχρωμο" για ταινίες του 1980 . Άντε μέχρι τις αρχές του '70 , να είχε μια λογική...
 
RIO είπε:
Εγώ αναρωτιέμαι γιατί βάζουν το " έγχρωμο" για ταινίες του 1980 . Άντε μέχρι τις αρχές του '70 , να είχε μια λογική...
Iσως για να δειξουν την αντιθεση με την τηλεοραση που ελαχιστοι ειχαν εγχρωμη...
 
Μπου χου χου θα κλάψω σήμερα λυγίστε σίδερα και σεις βουνά ραγίστε απ' τον πόνο μου διότι το ψωμί της ξενητειάς είναι πικρό το νερό της θολό, το χαβιάρι της μαύρο και το ροκφόρ μουχλιασμένο.

Είμαι ένας αποτυχημένος ξενητεμένος διότι καίτοι ζων εν Αμερική δεν μπορώ να πω ότι κατάφερα να βρω φαρμάκι, πίκρες, μαράζι και μαύρη μοίρα όπως κάνει ένας σωστός μετανάστης :eek:

Έχει δει κανείς την Όλγα Τουρνάκη να χαμογελάει ποτέ?
 
Ανοησία η ταινία. Την πρωτοείδα πριν λίγα χρόνια, Κουρασμένα αστεία, κουρασμένοι κι ανόρεχτοι ηθοποιοί. Ο κόσμος δεν θα ήταν χειρότερος αν δεν είχε ποτέ γυριστεί.
 
Γιατί επιτέλους, το περιμέναμε και καθυστέρησε;
 
Πω πω "σίγουρα λεφτά" που θα κλάψανε μερικοί...

Αλήθεια, ο αριθμός "3" πού κολλάει;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΦΖΠ1 είπε:
Πω πω "σίγουρα λεφτά" που θα κλάψανε μερικοί...Αλήθεια, ο αριθμός "3" πού κολλάει;
Με τις 3 ταινίες του ( του Γιαννόπουλου)... :)
 
Πίσω
Μπλουζα