Δόκτωρ Χου (Doctor Who)

ναι αλλα με κανεναν απο αυτους δεν το φχαριστιεσαι τοσο χεχε
 
Να ρωτήσω κ εγώ για ένα επεισόδιο;

Πρώτα όμως, Ο Μπέϊκερ επειδή ίσως ήμασταν μικροί κ μερικές φορές ήταν η πρώτη μας επαφή με αυτόν στης sci-fi σειρές ίσως για αυτό προτιμούμε τον Μπέϊκερ, αλλά και ο Τένναντ είναι τρομερός.

Θυμάστε ένα επεισόδιο, με τον Μπέϊκερ, που είναι σε ένα διαστημικό σταθμό (λέω εγώ τώρα, από τότε έχω να το δω:Ρ) κ ο Davros (πάλι νομίζω:Ρ) τους έχει μετατρέψει σε πράσινα υπέρογκα σκουλήκια, σαν μύξα;

Θυμάμαι ήμουν μικρός κ από τον τρόμο μου άλλαξα κανάλι (σίγα μεγάλε, το δορυφορικό πιάτο:Ρ).
 
statusgr είπε:
Να ρωτήσω κ εγώ για ένα επεισόδιο;
Πρώτα όμως, Ο Μπέϊκερ επειδή ίσως ήμασταν μικροί κ μερικές φορές ήταν η πρώτη μας επαφή με αυτόν στης sci-fi σειρές ίσως για αυτό προτιμούμε τον Μπέϊκερ, αλλά και ο Τένναντ είναι τρομερός.

Θυμάστε ένα επεισόδιο, με τον Μπέϊκερ, που είναι σε ένα διαστημικό σταθμό (λέω εγώ τώρα, από τότε έχω να το δω:Ρ) κ ο Davros (πάλι νομίζω:Ρ) τους έχει μετατρέψει σε πράσινα υπέρογκα σκουλήκια, σαν μύξα;

Θυμάμαι ήμουν μικρός κ από τον τρόμο μου άλλαξα κανάλι (σίγα μεγάλε, το δορυφορικό πιάτο:Ρ).
Mαλλον μιλας για το Ark In Space και δεν ειχε να κανει με τον Davros.

Oσο για να αηδιαστικα σκουλικια που λες, δεν ηταν τιποτα αλλο παρα ανθρωποι τυλιγμενοι σε αυτο το ναϋλον που εχει τις μικρες φουσκαλιτσες

που σε ολους μας αρεσει να σκαμε.

Τι εποχες ομως!
 
Το ότι είναι bubblewrap έλα να το εξιγήσεις σε ένα παιδί 6-7 χρονών που βλέπει αυτό

ark.jpg
να κινείται απειλητικά προς «αυτό» Μπρρρρρ! :precry: :precry:

Ναι ναι ναι το Ark in space είναι, ανατρίχιασα μόλις είδα το κλιπακι στο yt.

Ευχαριστώ πολύ :)
 
statusgr είπε:
Το ότι είναι bubblewrap έλα να το εξιγήσεις σε ένα παιδί 6-7 χρονών που βλέπει αυτό
ark.jpg
να κινείται απειλητικά προς «αυτό» Μπρρρρρ! :precry: :precry:

Ναι ναι ναι το Ark in space είναι, ανατρίχιασα μόλις είδα το κλιπακι στο yt.

Ευχαριστώ πολύ :)
bubblewrap! Aϊ στο καλο, 5 λεπτα προσπαθουσα να θυμηθω πως λεγεται!:biglaugh:

Εχεις δικιο, ειχε πολλα πραγματα που τωρα φαινονται γελοια αλλα τοτε ηταν τρομακτικα στα παιδικα μας ματια.

Εδω εγω φοβομουν τις αλατιερες, τα Νταλεκς!
 
DoctorGalifrean είπε:
bubblewrap! Aϊ στο καλο, 5 λεπτα προσπαθουσα να θυμηθω πως λεγεται!:biglaugh: Εχεις δικιο, ειχε πολλα πραγματα που τωρα φαινονται γελοια αλλα τοτε ηταν τρομακτικα στα παιδικα μας ματια.

Εδω εγω φοβομουν τις αλατιερες, τα Νταλεκς!
Οι Dalek ήταν συμπαθητικοί (λόγο του ότι μοιάζουν με αλατιέρες, κ πάντα όταν πάμε σε ταβέρνα με της γνωστές αλατιέρες τους θυμάμαι) Ο Darvos όμως ήταν Μπρρρρ
 
αντε επιτελους στο επομενο επισοδιο εμφανιζοντε οι αλατιερες(νταλεκς) αλα εγο περιμενω το επισοδιο που συναντιετε κε την River Song(γυναικα του;συγγενης του ;) :)
 
Φοβερή σειρά! Είχα τρομάξει για τα καλά,με ένα επισόδειο,στο οποίο ένα μεταλλικό κατασκεύασμα που θύμιζε σκουλίκι όρμαγε σε ανθρώπους και τους δάγκωνε στο λαιμό!
 
Εγώ έχω να πω: Moffat is a genius!
 
ALEX_SSGTi είπε:
Φοβερή σειρά! Είχα τρομάξει για τα καλά,με ένα επισόδειο,στο οποίο ένα μεταλλικό κατασκεύασμα που θύμιζε σκουλίκι όρμαγε σε ανθρώπους και τους δάγκωνε στο λαιμό!
Αυτό το μεταλλικό φίδι (αν θυμάμαι καλά πρέπει να ήταν μια απλή μάνικα :D ), μου προκαλούσε τον μεγαλύτερο τρόμο στην τηλεόραση, όταν ήμουν μικρός. Οι επιθέσεις του, συνοδεύονταν πάντα και από μια τρομακτική μουσική...
 
Παρεμπιπτόντως, γίνονται τα γυρίσματα του Christmas Special. Επιπλέον θα υπάρξει και άλλη σεζόν με τον Matt Smith και κατά πασα πιθανότητα την υπέροχη, πανέμορφη (εισάγετε κατάλληλο επίθετο εδώ) Karen Gillan. Και το καλύτερο, με τον Moffat στο τιμόνι!
 
Φυσικά το αυθεντικό μουσικό σήμα του Dr. Who του 1963 είναι το καλύτερο και αξεπέραστο, πνευματικό παιδί της guru της ηλεκτρονικής μουσικής Delia Derbyshire, η οποία όχι μόνο δεν έβγαλε φράγκο από αυτό αλλά πέθανε μόνη και λησμονημένη το 2001. Σήμερα το κοινό της electronica την θεωρεί περίπου ...σαν προφήτισσα και ημίθεο της ηλεκτρονικής μουσικής.

Το αυθεντικό σήμα, ηχογραφημένο στο BBC Radiophonic Workshop το 1963 μόνο με την βοήθεια ταλαντωτών ακουστικών συχνοτήτων και λούπες μαγνητοφώνου.


Σημειώνεται εδώ ότι δυστυχώς την τακτική του σβησίματος δεν την είχε μόνο η ΕΡΤ αλλά και το BBC, καθώς πλήθος επεισοδίων της σειράς από το 1963 έως το 1976 περίπου έχουν χαθεί. Οι φανς της σειράς έχουν οργανωθεί στην Αγγλία και ψάχνουν απεγνωσμένα να βρουν χαμένα επισόδεια της σειράς σ'όλο τον κόσμο, όπου προβλήθηκε, με θεαματικά πολλές φορές αποτελέσματα. Πολλά από τα αποσπάσματα που βλέπουμε στο Youtube είναι προϊόν της εθελοντικής δουλειάς εκτοντάδων φανς, που ξέθαψαν στα πιο απίθανα μέρη ταινιες 2", βιντοκασέτες, ακόμη και φιλμ από teleprinter (σε αρκετές χώρες το BBC εξήγαγε την σειρά όχι σαν μανγητική ταινία 2" αλλά σε φιλμ 16mm, μαυρόασπρο πολλές φορές).
 
Υπάρχουν όλα τα επεισόδια εδώ και μήνες για όποιον τα αναζητεί! Πραγματικά έχουν κάνει εξαιρετική δουλειά τα παλικάρια!! Άραγε το B.B.C. θα προσπαθήσει να ανακτήσει την σειρά απ' τους συλλέκτες και να την επεξεργαστεί εκ νέου ή θα αδιαφορήσει όπως κάνουν οι δικοί μας; Κι ένα ερώτημα: Εδώ τα σβήναν και γράφανε αγώνες. Εκεί άραγε;
 
evarlam είπε:
Φυσικά το αυθεντικό μουσικό σήμα του Dr. Who του 1963 είναι το καλύτερο και αξεπέραστο, πνευματικό παιδί της guru της ηλεκτρονικής μουσικής Delia Derbyshire, η οποία όχι μόνο δεν έβγαλε φράγκο από αυτό αλλά πέθανε μόνη και λησμονημένη το 2001. Σήμερα το κοινό της electronica την θεωρεί περίπου ...σαν προφήτισσα και ημίθεο της ηλεκτρονικής μουσικής.
Παντως στο RetroManiaX δεν την ξεχασαμε... ;)

Delia Derbyshire,DrWho και οι χαμένες κασέτες
 
Καταπληκτικό παιδιά, και το "Love without sound" κομματάρα που θα έκανε την Bjork να ντρέπεται....
 
Kαλα εμεινα καγκελο!!

Ειχε και τη δικη της σειρα spin off του Doctor Who

το Sarah Jane Adventures!

Tι λες τωρα!

Ενα μεγαλο αντιο...
 
_52265048_jex_1023122_de27-1.jpg

ELISABETH SLADEN

1948-2011







 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βρεθηκαν αλλα δυο χαμενα επεισοδια!

Airlock is the third episode of a four-part story called Galaxy Four, transmitted in the autumn of 1965.Hartnell is accompanied by Peter Purves, later a presenter on the children's series Blue Peter, and Maureen O'Brien, now better known as a novelist.

The plot involves the desperate attempts by the Drahvins, a race of cloned females, to escape a planet which is about to explode. The story also marks the only appearance in the series of tiny robots known as the Chumblies.

The other re-discovered episode is the second part of The Underwater Menace, from early 1967.It sees a mad scientist attempting to restore Atlantis by draining the ocean into the Earth's core.Patrick Troughton, in only his third appearance as The Doctor, was apparently unimpressed with the production.
 
Πίσω
Μπλουζα