Επιλογή smartphone.

H Samsung απλά, τις θέλει για τα δικά της μοντέλα, όταν βρεθούμε από κοντά θα σου δείξω το HTC μου να δεις τι εννοώ.

Από καθαρότητα, ευκρίνεια και χρώμα μόνο η retina display του iPhone 4 το ξεπερνάει.

Η οθόνη του Ν85 δεν μου άρεσε καθόλου. Βέβαια, είναι ΝΟΚΙΑ, τα σιχαίνομαι, οπότε δεν μπορώ να έχω και την αντικειμενικότερη γνώμη.
 
Ψηφίζω HTC Desire. Απλά το iPhone μπροστά του δεν πιάνει μια.
 
To Desire απο οτι διαβαζω εχει GPU της πλακας (AMD z430) μπροστα σε αυτη του Galaxy (PowerVR SGX540)
 
Wally είπε:
To Desire απο οτι διαβαζω εχει GPU της πλακας (AMD z430) μπροστα σε αυτη του Galaxy (PowerVR SGX540)
Δεν σημαίνει τπτ αυτο. Δεν εχω δει/ασχοληθεί με Galaxy αλλα Desire με iPhone ψηφίζω Desire. Open Source και άπειρες

πραγματικά άπειρες εφαρμογές. Android Powa !!!!! Τώρα μπαίνει και η SonyEricsson στο Android.
 
Wally είπε:
To Desire απο οτι διαβαζω εχει GPU της πλακας (AMD z430) μπροστα σε αυτη του Galaxy (PowerVR SGX540)
Αναλόγως τα βίτσια Γουόλη μου. Αμα θες να παίζεις Call of duty στο κινητό σου, δε σου φτάνει το HTC. Αλλα γιατί να θες να παίξεις cod στο κινητό; Αυτό ειναι το ερώτημα :p .
 
Μα πλεον τα GUI θα ειναι σε hardware accelarated HTML5 και λοιπα πραγματα του διαβολου.

Ακομα και στα PC, τα videακια απο την GPU παιζουν πλεον.

Στο iPhone με αρκετα χειροτερη GPU απο το Galaxy (αλλα ετη φωτος καλυτερη απο το Desire) το GUI απο την GPU αναπνεει (τουλαχιστον αυτο εχω διαβασει). Εξου και η "σπιρταδα" του.

Τα gadgets με ασθενικες GPU ειναι προς αποσυρση δυστυχως.
 
HTC HD mini για μενα.

http://www.gsmarena.com/htc_hd_mini-3163.php

Μικρο με 3.2'' οθονη (320 x 480 pixels). Εχει τα πάντα που θα επρεπε να εχει ενα συγχρονο PDA + το γεγονός ότι ειναι μικρο (κι ας έχει Windows Mobile 6.5.3 Prof και όχι Android). Γενικά ειμαι λάτρης των HTC (έχω τα S100, P3300,Touch 3G - ανα δυο χρόνια ανανέωνα το προηγουμενο) δινοντας έμφαση και στο μέγεθος.
 
Wally είπε:
Μα πλεον τα GUI θα ειναι σε hardware accelarated HTML5 και λοιπα πραγματα του διαβολου.
Δεν εχεις άδικο. Σχετικά, διαβασα οτι η GPU του Desire HD υποστηρίζει Adobe flash μεσω hardware. Επίσης διαβασα για επεξεργαστές 1.5Ghz τριπύρηνους! Ρε πού παμε ρε!!!
 
παιδια η λυση ειναι μια και ακουει στο ονομα Ν8 εχει το καλυτερο hardware απο ολα!

ενα σχολιο για τα οσα διαβασα παραπανω

μην τρωτε το παραμυθι με τις ταχυτητες των επεξεργαστων λογο του οτι τα κινητα ειναι μηχανακια κλειστης αρχιτεκτονικης!!

επισης ενα σχολιο περι της GPU του I9000 90mps

ναι καλα γιατι δεν εχουν εμφανιστει πουθενα?

μηπως μας δουλευει η samsung?
 
Nokia N8; διαφωνω, όσο "μουρατο" και αν ειναι το συγκεκριμένο. Δεν ξέρω, το λειτουργικό αυτο όσο ακι αν εξελίχθηκε μου δίνει πάντα την αίσθηση Back to 90's.

pda με Symbian δεν θα έπερνα ποτέ! Μονο είτε με Android ειτε Win mob.

(προσωπικη μου αποψη πάντα, μην με φας...)
 
ndial είπε:
Δεν ξέρω, το λειτουργικό αυτο όσο ακι αν εξελίχθηκε μου δίνει πάντα την αίσθηση Back to 90's.
ναι το symbian δεν εχει ομορφο UI (φαινεται οτι αυτο αλλαξε στο symbian3 του Ν8 ) αλλα κανει οτι δεν κανει κανενα αλλο λειτουργικο και με τους λιγοτερους πορους ! Δεν χρειαζεται 1ghz cpu!

Back to 90's??? το οναμα του φορουμ ειναι RETROMANIAX αρα αυτο το εκλαμβανω ως θετικο ;)
 
χεχεχε πολύ σωστα αναφερεις το ονομα του forum.

ομως, το ονομα του εν λογω Thread ειναι "Νέα Τεχνολογία > Kινητά/PDA"

:p :p:p:p
 
κοιτα καταλαβαινω οτι μπορει να σε χαλαει το symbian (40% μεριδιο παγκοσμιας αγορας) αλλα τουλαχιστον για το Ν8 το hardware που φοραει σαν συνολο ειναι οτι καλυτερο υπαρχει αυτη τη στιγμη.

επισης πρεπει να κοιταμε και το value for money που και εδω το Ν8 εχει τα σκηπτρα
 
Δεν βλεπω καποιο φοβερο hardware περα των υπεροχων φακων της Zeiss και το xenon flash...
 
Γιατι βλεπεις την CPU που φοραει ? στα επισημα specs δεν το αναφερει παντως. Επισης δεν ξερουμε ακομα την τιμη στην Ευρωπη.

Και μην τα μπερδευουμε - το Symbian3 μονο κατα ονομα ειναι Symbian - καθαρη υλοποιηση του QT ειναι - στα βηματα του Android δηλαδη και η ΝΟΚΙΑ απλα δεν ηθελε να χαλασει το τουπε της και να προχωρησει στο στρατοπεδο των Andrwn :D
 
Wally είπε:
Δεν βλεπω καποιο φοβερο hardware περα των υπεροχων φακων της Zeiss και το xenon flash...
επειδη ο διαβολος κρυβεται παντα στις λεπτομεριες...κοιτα και αυτα

Card slot up to 32GB

3GHSDPA, 10.2 Mbps

Bluetooth v3.0

USB On-the-go

FM transmitter

TV-out (720p video) via HDMI and composite

Dolby Digital Plus via HDMI

Anodized aluminum casing

gorilla glass
 
ωραια ολα αυτα, αλλα οταν υπαρχουν ηδη στην αγορα μοντελα που φορανε PowerVR SGX540...

Για να μην παρεξηγηθω. Δεν εχω Galaxy, ουτε θα εσκαγα ποτε πολλα λεφτα για κινητο (Galaxy, N8, Iphone). Απλα ειμαι hardware admirer :)
 
Paspartoo είπε:
Γιατι βλεπεις την CPU που φοραει ? στα επισημα specs δεν το αναφερει παντως. Επισης δεν ξερουμε ακομα την τιμη στην Ευρωπη.
η Cpu ειναι arm11 στα 680Mhz

η gpu ειναι η Broadcom BCM2727

δειτε ενα συγκριτικο εδω

http://mynokiablog.com/2010/06/30/nokia-n8-gpu-compared-again/

Η τιμη θα ειναι στα 500 ευρω στην ελλαδα
 
Ε τωρα μου τα χαλας :)

To αρθρο που αναφερεις στο link ειναι πριν 4 μηνες ! Με τι εκαναν τη συγκριση ? με κλεμμενο prototype απο Φινλανδια ? Κανε ενα κοπο και πηγαινε παλι στο GLBenchmarks και δες τι βγαζει το N8 - τιποτα - εχουν αποσυρει τις μετρησεις και περιμενουν να το δοκιμασουν ξανα.

http://www.glbenchmark.com/phonedetails.jsp?D=Nokia%20N8

Οσο για τα specs που αναφερεις - τσεκαρε πχ το Nexus One με 1 GHZ CPU που κοστιζε 529 Δολαρια - δηλαδη σαφως φθηνοτερα απο το Ν8 - και με πολυ καλυτερα specs σε καποιους τομεις.

Οσο για τη βαση των πραγματικων smartphone εφαρμογων, σαφως δεν υπαρχει συγκριση. Εχει πολυ δουλεια ακομα η Nokia μεχρι να μπει στην αγορα αυτη.
 
Paspartoo είπε:
To αρθρο που αναφερεις στο link ειναι πριν 4 μηνες ! Με τι εκαναν τη συγκριση ? με κλεμμενο prototype απο Φινλανδια ? Κανε ενα κοπο και πηγαινε παλι στο GLBenchmarks και δες τι βγαζει το N8 - τιποτα - εχουν αποσυρει τις μετρησεις και περιμενουν να το δοκιμασουν ξανα.

http://www.glbenchmark.com/phonedetails.jsp?D=Nokia%20N8

Οσο για τα specs που αναφερεις - τσεκαρε πχ το Nexus One με 1 GHZ CPU που κοστιζε 529 Δολαρια - δηλαδη σαφως φθηνοτερα απο το Ν8 - και με πολυ καλυτερα specs σε καποιους τομεις.

Οσο για τη βαση των πραγματικων smartphone εφαρμογων, σαφως δεν υπαρχει συγκριση. Εχει πολυ δουλεια ακομα η Nokia μεχρι να μπει στην αγορα αυτη.
τοτε δεν ηταν ακομη ετοιμο το firmware της συσκευης

φαντασου οποτε τωρα!

δεν ηταν prototype αλλα συσκευες που εδωσε η ιδια η νοκια σε beta testers.

τα specs για τα οποια εκανα λογο παραπανω

Card slot up to 32GB

3GHSDPA, 10.2 Mbps

Bluetooth v3.0

USB On-the-go

FM transmitter

TV-out (720p video) via HDMI and composite

Dolby Digital Plus via HDMI

Anodized aluminum casing

gorilla glass

δεν υπαρχουν σε αλλη συσκευη!

αναφερω ακομη μια φορα το οτι ενα κινητο φοραει 1 ghz cpu δεν σημαινει οτι ειναι πιο γρηγορο

ειναι κλειστη αρχιτεκτονικη και τον πρωτο λογο εχει το os.δεν ειναι τυχαιο το οτι οι χρηστες του 3GS με το που απεκτησαν

"multitasking" αρχισαν να καταλαβαινουν οτι το IOS δεν ειναι και τοσο εξελιγμενο

To nexus ειναι αιωνες πισω οποτε δεν μπαινω σε λογικη συγκρισης με αυτο

Η βαση εφαρμογων που υπαρχει για τα symbian ειναι η μεγαλυτερη!

Οσο αφορα το Ν8 μπορει να φορα μια καινουργια εκδοση του λειτουργικου αλλα υπαρχει συμβατοτητα με symbian 1 οποτε μιλαμε για ηδη μεγαλη βιβλιοθηκη

Επισης για ενα χρηστη που δεν λιωνει το κινητο οπως εγω το πιο πιθανο ειναι να μην χρειαστει καθολου εφαρμογες μιας και το Ν8 ειναι υπερπληρες και σε αυτο το τομεα

για τους δυσπιστους να αναφερω οτι τα καναλια διαθεσης εφαρμογων για το symbian δεν ειναι μονο απο το OVI αλλα απο δεκαδες πηγες

Τελος σε μια αναφορα που εκανες πιο πριν για το symbian να σου πω οτι δεν ειναι ετσι

μην μπερδευεσαι αλλο πραγμα το Symbian foundation και ΑΛΛΟ πραγμα το

Nokia QT
 
Πίσω
Μπλουζα