Καλύτερη κονσόλα 5ης Γενιάς

Καλύτερη κονσόλα 5ης Γενιάς

  • Panasonic 3DO

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Amiga CD32

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Atari Jaguar

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Sega Saturn

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Sony Playstation

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Nintendo 64

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%

  • Συνολικοί ψηφοφόροι
    0
Φιλε Maddog το τι πιστευει ο Miyamoto για το N64 ειναι καταγεγραμμενο δεν χρειαζεται να κανουμε υποθεσεις. Επισης για "σοβαρα" τεχνικα θεματα μη μου παραθετεις links απο τη Wikipedia. :nono:

Τωρα επειδη βλεπω οτι δεν με "διαβασες" σωστα, επαναλαμβανω το " Σαφως με καλυτερη 3D απεικονιση". Δεν μιλαω ουτε για acceleration ουτε για 2 1/2D ουτε για τιποτα σχετικο με τεχνικα χαρακτηριστικα. Εκ του αποτελεσματος η "εικονα" που "βγαζει" το N64 στην τηλεοραση ειναι ομαλη, καθαρη, κρυσταλλινη και σαφως πιο 3D οπτικα απο οποιοδηποτε παιχνιδι του playstation.

Εχω παραθεσει μια λιστα με παιχνιδια στο προηγουμενο post μου - αν δεν τα εχεις παιξει ποτε στο real hardware ριξτους μια ματια και τα ξανασυζηταμε αν θελεις... ;)
 
Telamonas.stokos είπε:
Φιλε Maddog το τι πιστευει ο Miyamoto για το N64 ειναι καταγεγραμμενο δεν χρειαζεται να κανουμε υποθεσεις. Επισης για "σοβαρα" τεχνικα θεματα μη μου παραθετεις links απο τη Wikipedia. :nono:
Καλά και η συνέντευξη του Miyamoto στο Ν64.com, στα πλάισια promotion έγινε, (μιλάμε εξάλλου για το 1997) τι περίμενες να λέει στο συγκεκριμένο site... ;)

Telamonas.stokos είπε:
Εκ του αποτελεσματος η "εικονα" που "βγαζει" το N64 στην τηλεοραση ειναι ομαλη, καθαρη, κρυσταλλινη και σαφως πιο 3D οπτικα απο οποιοδηποτε παιχνιδι του playstation.
Τείνω να συμφωνήσω μαζί σου, συγκριτικά με το playstation...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Telamonas.stokos είπε:
Εκ του αποτελεσματος η "εικονα" που "βγαζει" το N64 στην τηλεοραση ειναι ομαλη, καθαρη, κρυσταλλινη και σαφως πιο 3D οπτικα απο οποιοδηποτε παιχνιδι του playstation.
Τείνω να συμφωνήσω μαζί σου, συγκριτικά με το playstation...
 
Telamonas.stokos είπε:
Παροτι το 3do ηταν πολυ μπροστα τη χρονια που βγηκε - αλλα και το Jaguar ειχε καλα στοιχεια - νομιζω οτι η απαντηση ειναι by default το Ν64.
Σαφως με καλυτερη 3D απεικονιση απο το playstation και πολυ καλυτερα παιχνιδια (αναλογικα σε ολες τις κατηγοριες) απο ολα τα αλλα δεν βρισκει αντιπαλο σε αυτη τη γενια. Τουλαχιστον οσο μιλαμε για την καλυτερη κονσολα και οχι γιαυτη που πουλησε (με το στανιο) τα περισσοτερα κομματια.

Σιγουρα το Super Mario 64 ηταν επανασταση εκεινη την εποχη - και το Ocarina of Time εχει παμπολες φορες ψηφιστει ως το καλυτερο videogame απο καταβολης τους (ενδιαφερον εχει να βρει κανεις ποσα 10αρια εχει παρει αυτο το παιχνιδι) - και δεν ειναι μονο αυτα - τα Conkers bad fur day, Majora's mask, Perfect dark, Banjo Kazooie (χτυπαει στα ισα το Super Mario 64), Mario Kart 64, Super Smash Bros, Paper Mario, WWF No Mercy (που νομιζεις οτι παιζεις σε μεταγενεστερη κονσολα) και καμια 50αρια αλλα σχεδον ισαξια.

Ειναι η λογικη και η μονη επιλογη.
νομιζω οτι συμφωνω απολυτα....+1 Ν64
 
Αν και ψήφισα N64, οι δύο άλλες κονσόλες που θεωρώ σχεδόν ισάξιες, είναι CD32 και 3DO.
 
Κι εγώ αν είχα δεύτερη ψήφο στο 3DO θα πήγαινε. Είναι κρίμα να είναι τόσο χαμηλά ...

Βασικά είναι κρίμα να είναι κάτω απο το σαπιο-station :D

Τώρα αν είχα και τρίτη , σίγουρα στην Amigούλα θα πήγαινε....

Οπότε Vag +1 (μόνο στην πρώτη μας επιλογή διαφωνούμε :p )
 
3DO καρφωτο ως δευτερη επιλογη.

Το ειχα παντα μερακι,με πριζωσε και ο Γιαννης (Pitsu) και το εχω ψιλολιωσει.

Το μονο που δεν μου αρεσει ειναι το pad...αν και το χειροτερο pad το εχει με διαφορα το CD32.
 
Ευτυχώς δεν πήρε καμια ψήφο η Jaguar, μιλάμε δεν υπάρχει μεγαλύτερη πατάτα στον κόσμο των κονσολών. Λυπάμαι που το διαπίστωσα the hard way :(
 
H μονη κονσολα με 8 frames per second στο 90% των παιχνιδιων.

Κριμα που ειχε μικρες καταβολες απο Sinclair (βλεπε Sinclair,Loki,SAM,flair κτλ)
 
Kαλύτερη κονσόλα για μένα είναι -υποκειμενικά ασφαλώς- αυτή που τράβηξε πιο πολύ το ενδιαφέρον μου...

Δηλαδή ή Ν64 ή PSX....

Το δεύτερο το αγόρασα για 45 ημέρες κι ήταν και η δεύτερη και τελευταία κονσόλα που είχα ποτέ,μετά το Atari 2600....

Το πρώτο όμως είχε παιχνιδάρες,με μέγιστη όλων το Killer Instinct,το οποίο έλιωνα στο Ν64 ενός φίλου,εξ' ου και κερδίζει στο νήμα την ψήφο μου και το poll παίρνει φωτιά again..! :D :D :D
 
Προσωπικά ήμουν pc-άκιας εκείνη την εποχή, αλλά ψηφίζω PSX._
 
gtsamour είπε:
Ευτυχώς δεν πήρε καμια ψήφο η Jaguar, μιλάμε δεν υπάρχει μεγαλύτερη πατάτα στον κόσμο των κονσολών. Λυπάμαι που το διαπίστωσα the hard way :(
Tempest 2000? Zero 5? Doom? Wolfenstein 3d? Towers II? Ειδικά το τελευταίο που το τρέχω στο falcon στην jaguar είναι απίστευτα πιο γρήγορο.

Wally είπε:
H μονη κονσολα με 8 frames per second στο 90% των παιχνιδιων.Κριμα που ειχε μικρες καταβολες απο Sinclair (βλεπε Sinclair,Loki,SAM,flair κτλ)
Ισχύει μόνο στα 3d. Στα 2d όσα έχω δει είναι 1vb. + Αυτά που ανέφερα πιο πάνω. Αυτό δεν κάνει την jaguar καλύτερη απο το PSX αλλά σίγουρα δεν είναι αυτό που αναφέρετε. Τα πράγματα δεν είναι πάντα όπως φαίνονται.
 
Mάλλον πρέπει να αρχίσω να μοιράζω κανά 3DO μπάς και καταλάβουν μερικοί μερικοί ποιός ήταν ο πρωτοπόρος!! Κάτα την γνώμη μου το n64 ήταν αρκετά καλή κονσόλα αλλά αντιπαθω τα nintendo... :D το saturn φυσικά είναι κορυφαίο και αν δεν είχα κόλλημα με το 3DO θα το ψήφιζα! Για τις υπόλοιπες πατάτες δεν το συζητώ!!

(καλά ρε παιδιά το polystation απτα κορυφαία?? :bash: )
 
gtsamour είπε:
Ευτυχώς δεν πήρε καμια ψήφο η Jaguar, μιλάμε δεν υπάρχει μεγαλύτερη πατάτα στον κόσμο των κονσολών. Λυπάμαι που το διαπίστωσα the hard way :(
Δηλαδή το αγόρασες και μετά είδες τα παιχνίδια; :D

Εντάξει τουλάχιστο εξυπηρετεί έναν σκοπό, μπαίνει στη συλλογή φαντάζομαι.
 
Δεν εκανα διαχωρισμο 2D/3D.Απλα το Jaguar ειναι notorius ως η κονσολα με τα λιγοτερα frames (δεν εχω δει CDi).Περα απο κατι Iron Soldier,AVP,Tempest κτλ στα περισοτερα θελει τρελη υπομονη και δραμαμινες...εχουμε κανει ξανακανει κουβεντα για το "τοις πταιει".
 
Υπαρχει περιπτωση

1 μια νεοεισελθουσα/νεοκοπη (οσο μεγαλη και κραταια κι αν ειναι εταιρεια ,

2 οσο κι αν την βοηθησουν - timing -αυτογκολ των αντιπαλων ,και αλλες συγκυριες

3 να επικρατησει ολοκληρωτικα απεναντι σε εδραιωμενες στην συγκεκριμμενη αγορα εταιρειες

4 με ενα κατωτερο μηχανημα και

5 με υποδεεστερους τιτλους

?????
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
telonio είπε:
Δηλαδή το αγόρασες και μετά είδες τα παιχνίδια; :D
Εντάξει τουλάχιστο εξυπηρετεί έναν σκοπό, μπαίνει στη συλλογή φαντάζομαι.
Το αντάλλαξα με ένα spectrum

το μετάνιωσααααααααα8)
 
Nintendo64, the best by far. Σύνδεσα και το PSX (για λόγους testing, επειδή το πούλησα) και το Ν64 πρόσφατα σε μια 40άρα LCD και τα γραφικά του Playstation (NFS2, Tomb Raider) ήταν "για τα πανηγύρια". Αντιθέτως, το Ν64 ήταν πολύ μπροστά (Starfox64, Turok2). Kαι χωρίς CD-player. N64 +1.

Είχα την τύχη να αγοράσω κάποτε ('99-00) ένα κουτάκι ονόματι "Jam" το οποίο σύνδεει οποιαδήποτε κονσόλα σε PC monitor. Εκεί φάνηκε η τεράστια διαφορά στα in-game graphics, δεν μιλάμε για fmv sequences, έτσι?

'Οσον αφορά το Jaguar....τα'χουμε ξαναπεί. Αλλά με 5-10 καλούς τίτλους, δεν γίνεται δουλειά. Μακάρι να μπορούσα να του ρίξω ψήφο, αλλά προτιμώ να είμαι αντικειμενικός. BTW, πουλάω ένα σε φοβερή τιμή, θα ποστάρω λίαν συντόμως την αγγελία. :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τo poll ομολογώ ότι έχει ένα ενδιαφέρον...!

Έλα ρε N64,ρίξε στους Segaκηδες τη σκόνη σου..!!! :D :D :D
 
To N64 για μενα ηταν μακραν μπροστα απο ολα τα αλλα της εποχης... ΟΜΩΣ! Η αδυναμια μου ειναι φυσικα το PSX. Ο λογος; Μπορουσες να το τσιπαρεις πανευκολα και να αντιγραψεις παιχνιδια ακομα πιο ευκολα. Χωρια οτι ειχε και παιχνιδαρες...... ΓΑΤΑ η Sony μαγκες. Το Ν64 το εφαγε το γεγονος οτι επαιρνε cartridges....
 
Πίσω
Μπλουζα