Καμπινολογίες! [Arcade cabinets κτλ]

Σχετικά με τις όρθιες καμπίνες: προφανώς είναι πιο όμορφες. Εγώ πρόλαβα κι έπαιξα σε πολλές τέτοιες, ακόμα και στην επαρχία.

Το πρόβλημα όμως είναι και πρακτικό: το νανάκι ώς έχει δεν γεμίζει τόσο το χώρο και είναι πιο εύκολο στο μάτι. Για δοκιμάστε να φέρετε όρθια καμπίνα TMNT για 4 παίκτες στη γυναίκα σας :D
 
Δε θα πάμε ρε το ΤΜΝΤ στο σπίτι μας. Το σπίτι μας θα πάμε εκεί που είναι το ΤΜΝΤ. Εδώ στην αμερική κουνάνε πυργους με τις νεες τεχνολογιες :D
 
Eδώ πλευρά προς το Ντράφι και στη Μεσογείων κουνήσανε εκκλησάκια. Στην Αμερική πολλή σκόνη βλέπω με πύργους και δεν κάνει καλό στα ηλεκτρονικά...
 
Λοιπόν, σήμερα έκατσα και έκανα μόντα με τα χειριστήρια και πλακέτες από usb χειριστήρια...

οι κατευθύνσεις παίζουν άψογα και στους δύο παίκτες..τα πλήκτρα όμως είναι ότι να'ναι..

Τα περισσότερα από την οξείδωση δεν κάνουν πια επαφή...και είναι μονόδρομος αρχικά η αλλαγή τους με καινούργια και στη συνέχεια ίσως και η αλλαγή όλης της καλωδίωσης (πράγμα που απεύχομαι)
 
Ηλία, η καλωδίωση δεν κοστίζει τίποτα. Υπάρχει έτοιμη στο ultimarc. Εγώ όπως είπα θα την ξηλώσω εντελώς, όπως και τα κουμπιά και χειριστήρια. Μην αγοράσεις καλωδίωση που να χρειάζεται να κολλήσεις τα καλώδια στα κουμπιά/χειριστήρια!
 
Τελικά θα κάνουμε λίστα για παραγγελία; Εγώ την κάρτα θα την πάρω σίγουρα, περιμένω πότε θα μπορέσει ο Arc να συζητήσουμε για το τί άλλο...
 
Rygar είπε:
Ηλία, η καλωδίωση δεν κοστίζει τίποτα. Υπάρχει έτοιμη στο ultimarc. Εγώ όπως είπα θα την ξηλώσω εντελώς, όπως και τα κουμπιά και χειριστήρια. Μην αγοράσεις καλωδίωση που να χρειάζεται να κολλήσεις τα καλώδια στα κουμπιά/χειριστήρια!
Δεν είναι θέμα κόστους Νίκο, απλώς ξέρω ότι θα είναι αρκετά δύσκολο και επίπονο να κάνεις την όλη αντικατάσταση...

Τα βρήκα στο ebay και ποιο φθηνά από ultimarc...
 
Δεν είναι και τόσο δύσκολο ρε συ. Εάν είναι σοβαρός ο πωλητής (ή το σάιτ), η πλεξούδα θα είναι αριθμημένη και δεν κάνεις λάθος. Ιδίως εάν τα καλώδια κουμπώνουν στα περιφερειακά (δεν τα κολλάς δηλαδή), είναι παιχνιδάκι. Το θέμα είναι να ακολουθήσεις μια σωστή διαδρομή και η μανούρα πλέον ειναι να τα γκρουπάρεις με δέστρες σε συγκεκριμένα σημεία. Το χειριστήριο που χρωστάω του Θέμη, έχει μικρά καρφάκια στραβωμένα που χρησιμοποιούνται για να δένεις εκεί τα καλώδια, σε κοντινή απόσταση το ένα από το άλλο.

Οπως και να'χει, εγώ είμαι μέσα για παραγγελία και έχω και τη λίστα έτοιμη. Μιλάμε πάντοτε για Ultimarc. Εάν έχετε κάποιο άλλο σάιτ, καμια αντίρρηση. Παντως επειδή εχουμε και Φαπα και μτφ, καλό είναι να μην κάνει ο καθένας ξεχωριστά αλλά όσοι περισσότεροι γίνεται, για να τα μοιράσουμε.
 
Καλααααααααά!!!!

Διάβασα τον τίτλο του θρεντ χωρίς να δω σε ποια κατηγορία ανήκει ... και με χαρά άνοιξα να διαβάσω τις διάφορες φιλοσοφίες, στοιχάκια, αγγελείες και άλλα διάφορα που γράφοναι στις τουαλέτες κοινής χρήσης (από το ΚΑΜΠΙΝΕΣ :precry: ) ...όπως των σχολείων...

π.χ. ΛΙΤΣΑ ΔΕΝ ΘΑ ΞΕΧΑΣΩ ΠΟΤΕ ΤΑ ΟΣΑ ΖΗΣΑΜΕ ΕΔΩ! ΛΑΚΗΣ

:animlaugh: :animlaugh: :animlaugh: :animlaugh: :animlaugh: :animlaugh: :bash:
 
Do not hijack this thread.......
 
MamaMyrto είπε:
Καλααααααααά!!!!Διάβασα τον τίτλο του θρεντ χωρίς να δω σε ποια κατηγορία ανήκει ... και με χαρά άνοιξα να διαβάσω τις διάφορες φιλοσοφίες, στοιχάκια, αγγελείες και άλλα διάφορα που γράφοναι στις τουαλέτες κοινής χρήσης (από το ΚΑΜΠΙΝΕΣ :precry: ) ...όπως των σχολείων...

π.χ. ΛΙΤΣΑ ΔΕΝ ΘΑ ΞΕΧΑΣΩ ΠΟΤΕ ΤΑ ΟΣΑ ΖΗΣΑΜΕ ΕΔΩ! ΛΑΚΗΣ

:animlaugh: :animlaugh: :animlaugh: :animlaugh: :animlaugh: :animlaugh: :bash:


:rofl: :rofl: :rofl:

Εντάξει,δεν έχει και πολύ άδικο η γυναίκα,ο τίτλος είναι λίγο...."κάπως" ! :D
 
phill θα φτιαξω μαμε arcade ορθια φυσικα με me logos λαμπακια κλπ custom made ....ειδη παραγγειλα ιpac ,κουμπια κλπ και απο καλοκαιρι θα την αρχισω ...υποψιν οτι τα πρωτα vertical cabinets δεν ειχαν και πολυ μεγαλη οθονη και αυτο με ανακουφιζει .παραλληλα θα βασιστω στο σχεδιο ενος παιδιου απο το νετ ο οποιος εχει κανει απλα τελεια δουλεια και μου τα εξηγησε σχεδον ολα ,αργα αργα θα γινουν ολα για να ωριμασει και λιγο...!!!θα παιζω με κερματοδεκτη και θα λιωσω το My favorite bomb jack....
 
Λοιπόν, εγώ μόλις τέλειωσα την αλλαγή των πλήκτρων!

Όλα δουλεύουν τέλεια!

Όπως το είχα φανταστεί η καλωδίωση είχε αλλάξει αρκετά, προφανώς λόγω της μετατροπής της καμπίνας για φρουτάκια.

Με λίγο ψάξιμο, βρήκα τα σωστά καλώδια και όλα είναι κομπλέ τώρα.

Τα πλήκτρα παίζουν όλα καλά, τα χειριστήρια αλλάχθηκαν με καινούργια και λειτουργούν άψογα.

Η πρώτη εγχείρηση ήταν άκρως επιτυχημένη, ο ασθενής χαίρει άκρας υγείας και είναι πολύ χαρούμενος...

Η επόμενη εγχείρηση τις επόμενες ημέρες...

Φωτογραφίες αύριο, δεν έχω κουράγιο τώρα ;)
 
ΕΠΕΙΓΟΝ!!! ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΩΝ

Λοιπόν, φίλοι μου, δεδομένου ότι η ArcadeVGA ξαναβγήκε εγώ παραγγέλνω σήμερα το βράδυ.

ΟΣΟΙ ΠΙΣΤΟΙ ΠΡΟΣΕΛΘΕΤΕ, στείλτε μου με ΡΜ συνδέσμουν και ποσότητες να παραγγείλω. Τα πληρώνω εγώ και μου τα δίνετε μετά.

Βουρρρρρρρρρρρρρρρρρ
 
simonkey είπε:
phill θα φτιαξω μαμε arcade ορθια φυσικα με me logos λαμπακια κλπ custom made ....ειδη παραγγειλα ιpac ,κουμπια κλπ και απο καλοκαιρι θα την αρχισω ...υποψιν οτι τα πρωτα vertical cabinets δεν ειχαν και πολυ μεγαλη οθονη και αυτο με ανακουφιζει .παραλληλα θα βασιστω στο σχεδιο ενος παιδιου απο το νετ ο οποιος εχει κανει απλα τελεια δουλεια και μου τα εξηγησε σχεδον ολα ,αργα αργα θα γινουν ολα για να ωριμασει και λιγο...!!!θα παιζω με κερματοδεκτη και θα λιωσω το My favorite bomb jack....
Simonkey, θα ξεθαψω σχεδια και κατοψεις, διαστασεις κλπ να σε εφοδιασω με βασιμο υλικο. Μιλας στην ιδια εμβελεια με μενα σχετικα με ενα homemade cabinet καθως αν δεν το κανεις μονος σου και οπως το γουσταρεις σωστο δεν θα βγει, και ειναι κατι που εχω κανει "διατριβη" με διαφορες λυσεις σε καλωδιωσεις χειριστηριων ακομα και για το σπαστικο OK που βγαζει το mame. Τα περισσοτερα παπατζηδικα και διαφορες μοντες καθως δεν τρελαινομαι για επαγγελματικες λυσεις απο την στιγμη που μπορω να κανω κατι να δουλευει οπως το θελω. Και φυσικα απολυτη συνταγη απο happ/wico/cherry εξαρτηματα.. :)

Θα κανω βουτια στο hard disk μου και θα βγω με καμακωμενο.. λαυρακι! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παιδιά, έχω κατεβάσει κι ένα torrent με σχέδια για καμπίνες... θα σας το ανεβάσω κάπου...
 
πλεον με το ipac μπορεις να βαλεις κουμπια ,κερματοδεκτη ,volume, joysticks ,pause klp λαι απλα φαινεται san usb πληκτρολογιο ,οσο για σχεδια υπαρχουν χιλιαδες αλλα αυτο που με βολευει εμενα μαλλον το εχω βρει...για να δω τι εχεις phill...?το πιο δυσκολο για μενα ειναι να βρω 20+ οθονη lcd 4:3...arcade screens kai crt ειναι εκτος γιατι θα κανουν την κατασκευη πολυ βαρια...
 
Θα πώ κάτι και ας φανεί βλακεία.

Είδα σε ένα ηλεκτρονικομάγαζο στο Περιστέρι, ξέρετε ποιό εννοώ, ανταλλακτικές crt οθόνες για τηλεοράσεις όλων των μεγεθών. Αυτές μήπως υπάρχει τρόπος να οδηγηθούν από κάπου (pc, arcade πλακέτα) ή είπα πατάτα;
 
Ηλια το Ταμπλ Τρακον το δοκίμασες καθόλου μετά την αλλαγή που έκανες;
 
re maxouli ριξε ενα πμ με το μαγαζι αυτο..
 
Πίσω
Μπλουζα